Hlavní navigace

Jabber - přehled klientů

18. 6. 2003
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Druhý díl seriálu o jabberu bude věnován přehledu několika desktopových jabberských klientů. Na řadu přišli Gabber, Gaim, Psi, Tkabber a Kopete. Pokud jsem se netrefil do vašeho oblíbeného -- diskuse je vám k dispozici.

Otevřený návrh jabberského protokolu podpořil vznik mnoha klientů pro mnoho platforem. K tomuto přispěl také fakt, že složité věci (brány do jiných systémů) jsou realizovány na straně serveru a návrh klienta je o to snažší.

Každý představovaný klient zpravidla zvládá množinu nejběžnějších funkcí. Naprostou samozřejmostí je posílaní zpráv, chat a informace o dostupnosti uživatele. Roster může být zpravidla strukturovaný (kamarády lze rozdělit do skupin), svoje zprávy můžeme oživit grafickými smilies. Přesněji řečeno klient pro nás zamění řetězec ;-) za mrkajícího smajlíka a opačně. Samozřejmostí je také chat více lidí. Pořádnému faux paux může zabránit kontrola pravopisu pomocí ispell/aspell. U jednotlivých klientů nebudu vyjmenovávat tyto samozřejmé funkce a raději se zaměřím na vlastnosti, které mě zaujaly.

Gabber

Snad vůbec nejpoužívanější jabberský klient v linuxu Gabber je primárně určen pro desktop GNOME. Sympatická vychytávka (nejen) gabberu je dockovatelná ikonka pro zobrazení v panelu GNOME či KDE. Funkcemi nevyniká ani nezaostává za ostatními. Zvládá připojení přes proxy (SOCK 4, SOCK 5, HTTP), SSL, grafické smilies, jazykovou korekci.


Gaim

Gaim je klient využívající grafický toolkit GTK. Je obsažen ve všech běžných linuxových distribucích. Po standardní instalaci v Debian unstable na mě mluví česky. Umožňuje mít nastaveno více uživatelských účtů (profilů) – při startu vám dá vybrat, které připojení chcete. Možnosti gaimu je možné rozšiřovat prostřednictvím pluginů.


Psi

Psi je naprogramován pro grafický toolkit Qt. Je k dispozici pro systémy Linux, Mac OS X, MS Windows. Jeho poměrně hezké rozhraní je velmi podobné klientu ICQ. Pokud tedy přecházíte k jabberu, může pro vás být Psi dobrá volba. Autoři také uvádějí plnou podporu unicode. Podrobnější článek pouze o Psi.


Tkabber

Tkabber je jabberský klient z Ruska, který jde tak trochu svou cestou. Jak napovídá název, jde o projekt v Tcl/Tk, z čehož plyne dobrá přenositelnost. Autoři na webu uvádějí platformy Linux, FreeBSD, NetBSD, Solaris a Windows. Jako jediný z uváděných grafických klientů nenabízí klikací konfiguraci. Vaše nastavení musíte vepsat do konfiguračního souboru v oblíbeném textovém editoru. To prostě musíte vyzkoušet. ;-)


Kopete

Jak píší autoři: „Kopete – The KDE Instant Messenger“. Z uživatelského hlediska možná nejhezčí jabberský klient pro Linux. Také Kopete je naprogramován s využitím Qt. Nejde o čistě jabberského klienta – Kopete implementuje přístup do jiných IM systémů přímo.


Dostupnost uvedených klientů v distribucích uvádí následující tabulka:

Tabulka: Dostupnost klientů v distribucích

Cloud23

Tento článek (no, článek – spíš sbírka komentovaných screenshotů…) rozhodně není kompletním průvodcem po jabberských klientech na Linuxu. Stejně tak není vyčerpávajícím popisem jednoho konkrétního klienta. Doufám, že i tak vám bude prospěšný a třeba usnadní orientaci v linuxovém světě jabberu. Pokračovat můžete třeba na jabber.org.

Special thanks to ToOb.