Hlavní navigace

Jabber - přehled klientů

Karel Beneš 18. 6. 2003

Druhý díl seriálu o jabberu bude věnován přehledu několika desktopových jabberských klientů. Na řadu přišli Gabber, Gaim, Psi, Tkabber a Kopete. Pokud jsem se netrefil do vašeho oblíbeného -- diskuse je vám k dispozici.

Otevřený návrh jabberského protokolu podpořil vznik mnoha klientů pro mnoho platforem. K tomuto přispěl také fakt, že složité věci (brány do jiných systémů) jsou realizovány na straně serveru a návrh klienta je o to snažší.

Každý představovaný klient zpravidla zvládá množinu nejběžnějších funkcí. Naprostou samozřejmostí je posílaní zpráv, chat a informace o dostupnosti uživatele. Roster může být zpravidla strukturovaný (kamarády lze rozdělit do skupin), svoje zprávy můžeme oživit grafickými smilies. Přesněji řečeno klient pro nás zamění řetězec ;-) za mrkajícího smajlíka a opačně. Samozřejmostí je také chat více lidí. Pořádnému faux paux může zabránit kontrola pravopisu pomocí ispell/aspell. U jednotlivých klientů nebudu vyjmenovávat tyto samozřejmé funkce a raději se zaměřím na vlastnosti, které mě zaujaly.

Gabber

Snad vůbec nejpoužívanější jabberský klient v linuxu Gabber je primárně určen pro desktop GNOME. Sympatická vychytávka (nejen) gabberu je dockovatelná ikonka pro zobrazení v panelu GNOME či KDE. Funkcemi nevyniká ani nezaostává za ostatními. Zvládá připojení přes proxy (SOCK 4, SOCK 5, HTTP), SSL, grafické smilies, jazykovou korekci.


Gaim

Gaim je klient využívající grafický toolkit GTK. Je obsažen ve všech běžných linuxových distribucích. Po standardní instalaci v Debian unstable na mě mluví česky. Umožňuje mít nastaveno více uživatelských účtů (profilů) – při startu vám dá vybrat, které připojení chcete. Možnosti gaimu je možné rozšiřovat prostřednictvím pluginů.


Psi

Psi je naprogramován pro grafický toolkit Qt. Je k dispozici pro systémy Linux, Mac OS X, MS Windows. Jeho poměrně hezké rozhraní je velmi podobné klientu ICQ. Pokud tedy přecházíte k jabberu, může pro vás být Psi dobrá volba. Autoři také uvádějí plnou podporu unicode. Podrobnější článek pouze o Psi.


Tkabber

Tkabber je jabberský klient z Ruska, který jde tak trochu svou cestou. Jak napovídá název, jde o projekt v Tcl/Tk, z čehož plyne dobrá přenositelnost. Autoři na webu uvádějí platformy Linux, FreeBSD, NetBSD, Solaris a Windows. Jako jediný z uváděných grafických klientů nenabízí klikací konfiguraci. Vaše nastavení musíte vepsat do konfiguračního souboru v oblíbeném textovém editoru. To prostě musíte vyzkoušet. ;-)


Kopete

Jak píší autoři: „Kopete – The KDE Instant Messenger“. Z uživatelského hlediska možná nejhezčí jabberský klient pro Linux. Také Kopete je naprogramován s využitím Qt. Nejde o čistě jabberského klienta – Kopete implementuje přístup do jiných IM systémů přímo.


Dostupnost uvedených klientů v distribucích uvádí následující tabulka:

Tabulka: Dostupnost klientů v distribucích

Tento článek (no, článek – spíš sbírka komentovaných screenshotů…) rozhodně není kompletním průvodcem po jabberských klientech na Linuxu. Stejně tak není vyčerpávajícím popisem jednoho konkrétního klienta. Doufám, že i tak vám bude prospěšný a třeba usnadní orientaci v linuxovém světě jabberu. Pokračovat můžete třeba na jabber.org.

Special thanks to ToOb.

Našli jste v článku chybu?

9. 12. 2005 10:31

reDDick (neregistrovaný)
Problem ja v kodovani, resil sem to takhle => ucty => zmenit nastaveni ICQ uctu => zobrazit vice nastaveni => a tam se da nastavit kodovani pro win je to vetsinou cp1250 ale pak bude problem kdyz vam napise nekdo z linuxu pod utf-8. Nejlepsi reseni na tohle je SIM kde neprirazujete kodovani k uctum ale ke kontaktum. Priradite ho tam jednou v okne kontaktu a SIM si kodovani k uzivateli zapamatuje, Ale bohuzel neni tak stabilni jako GAIM..
Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

120na80.cz: Jmelí je více léčivé než jedovaté

Jmelí je více léčivé než jedovaté

Podnikatel.cz: EET: Totálně nezvládli metodologii projektu

EET: Totálně nezvládli metodologii projektu

Lupa.cz: Proč firmy málo chrání data? Chovají se logicky

Proč firmy málo chrání data? Chovají se logicky

Vitalia.cz: Jmenuje se Janina a žije bez cukru

Jmenuje se Janina a žije bez cukru

Vitalia.cz: Mondelez stahuje rizikovou čokoládu Milka

Mondelez stahuje rizikovou čokoládu Milka

Vitalia.cz: To není kašel! Správná diagnóza zachrání život

To není kašel! Správná diagnóza zachrání život

Podnikatel.cz: Udávání a účtenková loterie, hloupá komedie

Udávání a účtenková loterie, hloupá komedie

Vitalia.cz: Spor o mortadelu: podle Lidlu falšovaná nebyla

Spor o mortadelu: podle Lidlu falšovaná nebyla

Podnikatel.cz: Podnikatelům dorazí varování od BSA

Podnikatelům dorazí varování od BSA

Vitalia.cz: Proč vás každý zubař posílá na dentální hygienu

Proč vás každý zubař posílá na dentální hygienu

Vitalia.cz: Znáte „černý detox“? Ani to nezkoušejte

Znáte „černý detox“? Ani to nezkoušejte

120na80.cz: Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

120na80.cz: Co všechno ovlivňuje ženskou plodnost?

Co všechno ovlivňuje ženskou plodnost?

Podnikatel.cz: Zavře krám u #EET Malá pokladna a Teeta?

Zavře krám u #EET Malá pokladna a Teeta?

Vitalia.cz: Láska na vozíku: Přitažliví jsme pro tzv. pečovatelky

Láska na vozíku: Přitažliví jsme pro tzv. pečovatelky

Měšec.cz: Jak vymáhat výživné zadarmo?

Jak vymáhat výživné zadarmo?

Lupa.cz: Teletext je „internetem hipsterů“

Teletext je „internetem hipsterů“

Měšec.cz: Finančním poradcům hrozí vracení provizí

Finančním poradcům hrozí vracení provizí

Podnikatel.cz: K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá