Hlavní navigace

Jan Pinky Pinkas: Jabber je prodělečný podnik

2. 12. 2008
Doba čtení: 8 minut

Sdílet

Jan Pinky Pinkas je hlavou největšího českého projektu zaměřeného na poskytování Jabber služeb - Jabbim.cz. Zeptali jsme se ho na finanční situaci projektu, na aktuální vývoj i na novinky které chystá. Vydá Jabbim zdrojové kódy nového transportu? Jak si na sebe hodlá projekt vydělat? Osloví běžné uživatele?

Jsi šéfem největšího českého Jabber projektu. Kolik lidí se ho v současné době účastní a jak je organizován?

V současné době je to kolem 10 aktivních vývojářů, ale spousta lidí už projektem prošla a další kupa lidí hlásí problémy, píšou tickety a nebo prostě jen kybicují. I ti jsou potřeba a ke každému projektu prostě patří. Spoustu práce odvedli také lidi kolem české Jabber.cz wiki. Velkou zásluhu na této unikátní záležitosti má Lukáš Polívka alias Spike. Lepší zdroj informací v takové podobě nemají nikde jinde na světě.

Na letošním LinuxAltu jsi i přesto zmiňoval, že Jabbim už neroste tak rychle jako dřív. Jaká jsou aktuální čísla?

V současné době máme 149 000 registrovaných uživatelů, 22 500 (+15 %) aktivních uživatelů v posledním týdnu, 8500 (+30 %) ve špičce. Zajímavá jsou pro nás hlavně ta aktivní čísla. Pokud bychom brali jako relevantní počet registrací, tak by měl největší XMPP server v ČR Seznam.cz.

Proč podle Tebe roste počet uživatelů pomaleji než dříve?

Stačí dát hledat slovo Jabber do Google Trends. Jabber jako takový už lidi láká méně. Boom skončil. Je to vina provozovatelů, že ten zájem svého času nedokázali pokrýt. Lidi možná chtěli nějakou známou značku a ta nepřišla. Předváděčky technologie jako je Jabbim, moc nezaujaly. To, že nemáme v oboru moc investic je vidět na každém kroku: do dnešní chvíle tu není schopný klient s kvalitním přenosem hlasu a videa. Konkurence je v tomhle prostě o 2–3 roky dál. Ale jsou i technologie na Jabberu postavené a ty jedou. Například Meebo. Jen se divím, že se jich investoři, kteří jim každý rok nasypou několik milionů, neptají po business plánu :-D. Ale tak to u startupů bývá…

Pinky

Kdo je Jan Pinkas?

Jan Pinkas, narozen 11. února 1977 v Plané u Mariánských Lázní, nejraději měl základní školu v Bezdružicích, protože tam ho nenutili se učit, a proto ji dokončil s vyznamenáním. Prošel několika zaměstnáními v IT a telekomunikacích a Linux profesionálně používá od roku 1996. Jeho první distribucí byl Red Hat 4.1, už ale téměř 10 let je fanouškem a uživatelem Debianu. Nemá rád Gnome, takže na desktopu používá Kubuntu. V současné době pracuje ve společnosti HumboldTec spol. s r.o. kromě jiného i na projektu Jabbim.

Co tedy Jabber potřebuje?

Rozhodně to není hlas. Pokud zvládne Jabber hlas, jen setře náskok konkurence. Ale těžko říct, kde bude konkurence, až bude mít Jabber hlas. Díky problému síťového efektu bude velice složité přesvědčit uživatele majoritních sítí k přechodu. Nestačí být jen stejně dobrý. Je třeba být lepší. Mnohem lepší. My na Jabbimu bychom neměli problém takovou věc implementovat, máme ji problém najít. Myslím ale, že to bude nějaká sociální věc.

Budoucnost je tedy v propojení sociálních sítí a Jabberu?

Myslím, že XMPP je vhodný backend pro takový projekt. Vyřeší to spousty věcí. Ostatně myslím, že budoucnost XMPP bude hlavně v nějakých řešeních, které jen XMPP využijí a budou na něm stavět. Nemyslím, že se můžeme dočkat nějakého přelomu, že by přišel nějaký velký hráč a snažil se konkurovat AOLu a Microsoftu na poli IM pro veřejnost. Obor stále hledá možnosti financování a vhodný business model. Příklad Skypu s voláním do veřejných sítí zněl tak docela krásně. Ale Skype vygeneroval loni ztrátu přes dvě miliardy dolarů… U nějaké webové služby to společnosti nemusí řešit. Reklama na webu je samozřejmost a XMPP bude určitě součástí moderních služeb. Zajímavou oblastí určitě bude také implementace XMPP řešení v rámci existujících informačních systémů ve středních a velkých firmách a státní správě. Tam určitě ještě ukáže XMPP protokol svojí sílu.

Pinky 2

Jakou roli v tomto vývoji hraje Jabbim? Hodlá projekt investovat do rozšíření novými směry?

Jabbim je hlavně krásná hračka pro nás vývojáře. V roce 2007 jsme hodně pracovali na klientovi Jabbim. A určitě chceme, aby byl technologickým leaderem.

Když už jsme u klienta Jabbim, kam se bude vývoj ubírat dále?

Vývojáři si docela zkomplikovali život, takže ve vývojové verzi toho je hodně nového. Jako jádro klienta byl použit WebKit, ten nám přinesl svobodu vzhledu, skinovatelnost a zároveň umožnil zasílaní obrázků. V nové verzi se také uživatelé mohou těšit na Jingle file transfer, který umí automaticky použít přenosy v rámci XMPP spojení, pokud není k dispozici klasický přenos souborů. Také na již uvedené sdílení souborů. Vyberu složku, řeknu, kteří uživatelé tam mohou a už vesele mohou tahat fotky z dovolené.

Kdy můžeme tyto novinky čekat?

Bohužel se nám to trochu všecho pozdrželo, budeme rádi, když nová verze 0.5 bude vypuštěna začátkem příštího roku.

Vím, že vyvíjíte i jiné věci kromě Jabbim. Nedávno mnoho uživatelů zajásalo nad novým ICQ transportem. Jak dlouho trval jeho vývoj?

Asi dva měsíce a stále na něm Honza Kaluža dělá. Ano, i to je jeden z důvodů, proč se Jabbim klient opozdí. S transportem sice ještě není vše v pořádku a nějaké věci bude třeba dodělat, už teď je to ale posun, především pro neVIP uživatele.

Co vás vedlo k myšlence vytvořit vlastní transportní řešení na zelené louce?

Přesvědčili jsme se v průběhu času o tom, že provozovat v ČR veřejný XMPP server bez kvalitního ICQ transportu prostě nemá smysl. A v našem případě, kdy připojujeme několik tisíc lidí do této sítě, nebylo možné použít nějaké stavající řešení. Honza napsal transport v céčku a transport byl rovnou koncipován na minimálně stejnou zátěž jako má Jabbim.

Transport přinesl řadu novinek, jako například posílání souborů mezi Jabberem a ICQ. Sám jsi dříve tvrdil, že to není technicky možné. V čem spočívá ten trik?

Spočívá v tom, že máme na serveru „mezifrontu“. Soubory se přijmou na server, ať už z Jabberu nebo ICQ, pak server sestaví spojení na druhou stranu a tváří se jako klient posílající soubor. Pokud spojení selže, protistraně je poslán vygenerovaný odkaz na web, odkud si mohou soubor stáhnout. Uživatelům, co nejsou VIPáci, soubory vždy doručujeme jako odkaz na tento webový mezisklad. Trochu překvapením pro nás bylo, že tuto službu příliš uživatelů nepoužívá, přeneseme v průměru zhruba jen 500 MB denně.

Pinky 3

Jste první, komu se podařilo přenos souborů mezi Jabberem a ICQ vyřešit?

Mezi ICQ a Jabberem je náš transport asi unikátní, ale například PyMSNt pro přenos mezi Jabberem a MSN dle dokumentace přenos souborů (asi) umí.

Jak je to s licencí vašeho transportu? Jsou někde k dispozici zdrojové kódy?

Použili jsme GPL knihovny, postupujeme tedy v souladu s GPL licencí. Používáme transport pouze pro Jabbim a v současné chvíli neuvažujeme o zveřejnění zdrojových kódů.

Licenčně je to v pořádku, ale nebylo by fér zveřejnit kódy, když je celá služba Jabbim postavena na open source?

Ano, už nám bylo naznačeno, že porušujeme spirit GPL. Pokud by nebyly knihovny pod nešťastnou GPL ale pod LGPL, uvažovali bychom o zveřejnění pod licencí AGPL. Všichni používají Meebo. Zkuste napsat jim, ať zveřejní svůj kód, postavili to nad stejnou knihovnou jako my.

V čem je GPL nešťastná?

Já netvrdím, že je GPL špatná jako taková. V případě knihoven ji považuji za nešťastnou. Proč by můj software měl být pod tou jedinou správnou licencí jen kvůli tomu, že jsem použil nějakou knihovnu?

A licence je tedy jediný důvod nebo máte ještě další plány? Třeba komerční.

Dejme tomu, že považujeme vlastní ICQ transport za konkurenční výhodu. Jabbim je už tak velký, že to není možné dál provozovat na koleně. Zároveň se potřebuje dále rozvíjet, aby sám sebe ufinancoval. Takže ano, budeme se snažit dále zlepšovat VIP služby tak, aby rostl počet VIP uživatelů a ti zafinancovali provoz a další rozvoj služeb. V současné době nemáme jiný obchodní model. Připravujeme ale komerční XMPP hosting, Jabbim poslouží jako docela pěkná reklamní figurína…

Uživí se v současné době Jabbim?

V současné době zaplatí VIP uživatelé podstatnou část provozních nákladů. Jsme za to vděční, je to velká pomoc. Díky Superhostingu máme také kvalitní server housing, dokonce nám letos dali k dispozici další dva servery, takže se zásadním způsobem rozdělila zátěž a mohli jsme si dovolit nasadit nový ICQ transport pro všechny uživatele. Jabbim je v současné době prodělečný. Předpokládáme, že tomu bude tak i nadále, zkusíme ale Jabbim použít jako referenci pro prodej XMPP řešení. Kdo jiný tu má takové zkušenosti než právě my?

Pinky 1

Co je podle Tebe v současnosti pro Jabbim největším problémem?

Největším problémem pro Jabbim je asi nedostatek času. Někdo studuje, někdo se snaží vydělávat peníze. Už na tomto je vidět, že by nějaký obchodní model Jabbimu prospěl. To se doufám podaří příští rok změnit a pokusíme se obstarat a investovat nějaké peníze. S novou verzí Jabbimu zprovozníme i další nové služby a také nový web. Rozhodně se naši uživatelé mají na co těšit. Problémem Jabberu jako takového je právě málo komerčních projektů. Za většinou projektů stojí geekové, ti zase dělají software jen pro geeky. Potřebujeme více software a více řešení pro obyčejné lidi. Budeme se snažit tento trend prosazovat.

Jak například?

Nová verze klienta a nový web Jabbimu. Využili jsme feedback našich uživatelů a budeme se snažit ještě více zpřístupnit naše řešení obyčejným lidem. Právě na jednoduchosti a přístupnosti uživatelského rozhraní teď trávíme většinu času. Jabbim by měl také  hodně věcí umět zjistit a nabídnout sám. Počínaje novou verzí klienta, novou verzí toho kterého pluginu až po takové detaily, jako je proxy pro přenos souborů nebo IP adresu HTTP proxy ve vaší firmě. To dnešní XMPP klienti neumí.

Nebylo by podle Tebe lepší nebojovat s přeplněným mainstreamem a zaměřit se na alternativní uživatele?

ICTZ23

Na ty se už nemusíme zaměřovat. Na web Jabbimu přijde víc uživatelů Opery než Internet Exploreru. Alternativní uživatelé už nás buď používají, nebo jsme pro ně byli už málo alternativní a našli nebo založili si ještě více alternativní server. Navíc to je ta skvělá vlastnost XMPP: My alternativní uživatele neomezujeme, alternativní uživatelé si stále vyberou svého klienta, najdou o něm informace na Jabber.cz wiki a mohou dle libosti používat naše služby. Právě teď je ten čas, se zaměřit na běžného uživatele.

Děkuji za rozhovor

Autor článku

Petr Krčmář pracuje jako šéfredaktor serveru Root.cz. Studoval počítače a média, takže je rozpolcen mezi dva obory. Snaží se dělat obojí, jak nejlépe umí.