Docela by mne zajímalo, co se dneska míní profesionální úrovní programátora, když se to dá naučit od nuly přečtením jedné knihy. Ale možná se pletu, možná přečtení knihy vyžaduje vysokou míru vlastního úsilí a přemýšlení, a knihu není možné přečíst rychle - pak by ale stálo za to na to případné zájemnce upozornit.
Tyhle zminky mi o profesionalni urovni po precteni knizky mi vzdy udelaji radost. Pripomina mi to Oldboye, kde se hlavni hrdina naucil bojovy sport sledovanim televize. Taky pekne. :-)
Ano uznavam ponekud nestastnou formulaci ;), update: "Kniha obsahuje vse, co by mel programator pochopit a naucit se efektivne pouzivat, za predpokladu ze disponuje algoritmickym uvazovanim a dalsimi vlastnostmi, coz se predpoklada, kdyz chce byt programatorem a venuje se tomu, aby se z nej stal profesionalni programator" :-D
Při striktním použití metodiky řízení projektů se kupodivu dá říct, že znalosti z této knihy zcela stačí k tomu stát se dobrým programátorem. Jenže programátor k sobě potřebuje další lidi - analytika, designéra a plno dalších profesí. V lidské řeči se pak pojmem "dobrý programátor" míní člověk, který v sobě úspěšně sloučí schopností více těchto profesí (je dobrý programátor a zároveň umí dělat analýzu, definovat algoritmy atd.) Ale není to zkrátka pravidlem, existuje celá řada programátorů, jejichž práce spočívá v tom, že přepisují aplikace z grafického pseudojazyka do skutečného programovacího jazyka. Nevymýšlí nic, na to má společnost jiné lidi.
A co se pojmu "profesionální programátor" týká, tak ten nemá vůbec nic společného s jakýmikoliv kvalitami označeného, pouze s konstatováním, že se našel někdo, kdo je mu za jeho práci ochoten dlouhodobě a opakovaně platit :-)
dovolil by som si nesuhlasit, ovladat jazyk a vediet ho pouzivat je zasadny rozdiel, a neexistuje metodika riadenia ktora by bola schopna nahradit elementarne znalosti implementacie algoritmov, keby taka existovala, nemali by programatori uz davno pracu. nahodou viem o com hovorim.
Prijde mi zvlastni, ze kniha se jmenuje Java 5 a pritom o Jave 5 je psano az v posledni kapitole. Takze cely zbytek knihy je postaven na starsi verzi Javy?
To je taková legrační vytáčka na úrovni "já vás naučím německy a pak vám dám německo anglický slovník, takže vás vlastně učím anglicky".
Pokud mám být konkrétnější, tak například kapitola o "Collections" musí bát pro verze javy 1.4 a 1.5 zásadně odlišná! Sice to jsou ty samé třídy, pracuje se s nimi stejně, ale formální zápis je diametrálně jinde a s tím i spojené typové konvence apod.
To byl jen marketingovy tah.
Aby se na knihu lide vrhli kvuli jave 5.
Je to normalni ucebnice javy (me se libi, je hutna), dobastlili narychlo kapitolu o petce a kvuli marketingu ji pojmenovali takto.
Dost kolegu si toho vsimlo ihned.
Přesně tak to je! Není to totiž překlad nejnovějšího vydání této knihy (které se skutečně vztahuje k Javě 1.5 a nese tedy název Java 5), ale předchozí vydání - Java 2 (vztahující se k verzi 1.4). Novinky v Jave 5 (kterých není málo) jsou popsány jen v poslední kapitole M. Viriusem. Dále chybí rozsáhlá kapitola o práci s databázemi atp...
V dobe, ked java superi s technologiou .NET je naskodu ak v literature tohto typu nie je uvedeny prehlad celej java technologie. Dnes je java ovela viac nasadzovana na server ako na desktop. Privital by som viac kapitoly z J2EE ako web/servlety, JSP, JSF/, databaza/JDBC, JDO/, logika/EJB/. Popisuje sa tu java standart edition ale bez casti ako RMI, JNI, JDBC. Chyba aj kapitola o elementarnych postupoch spustania jvm s parametrami.
Autor hovori, ze po prestudovani danej knihy sa citatel dostane na nadpriemernu uroven. Ale co je to za uroven, ked sa nevie pripojit ani na relacnu databazu?
Na zaver este raz - v serioznej java literature musi byt uvedeny komplexny prehlad celej technologie.
Kazde z onech vyjmenovanych temat ma alespon jednu knihu pro sebe - spise ale mnoho. Pochopte ze tohle vsechno jsou tak obsahla temata ze to do jedne knizky proste nacpat nelze (pokud to neni pouze jednoduchy prehled).
Kdyby v knize měl být výčet všech technologií podporovaných javou ve standardu (Java2SE API), tak i kdyby každému tématu byl věnován jen absolutně nutný prostor, tak pro takovou knihu pojedeme s trakařem. Je fakt, že nějaký výčet "one feature per line" by tam být mohl - spíš jako nápověda co napsat do okénka googlu když budu něco potřebovat. Ale takový výčet je snadno sehnatelný a google zabere i na "database and Java" a brzo se dočtu, že k tomu je JDBC. A na to už je pak k dostání samostatná velká knížka :-)
V case, ked je na spadnutie vydanie JAVA6, mi pride publikovanie knihy o JAVA5, ktora ma niekde na konci zmienene nove vlastnosti patky, trosku zbytocne. Najma, ked je na trhu mnozstvo skutocne kvalitnych knih pre zaciatocnikov (Bruce Eckel...)
V knihkupectví ji potkávám už pěkně dlouho, nějaký ten rok to bude. Kniha to je imho k ničemu, ani zmínka o J2EE. Když už jsme u J2EE, nevíte o nějaké dobré učebnici?
Zaspal jste dobu. Ta kniha je i v cestine hodne dlouho a u nas vysla v dobe, kdy jsme se chystali na javu 1.5 (Rikat java 5 je opravdu hloupe.) Proto ji taky prejmenovali, aby na ni lide hned vlitli - holt marketing.
Knihu neznam, po precteni recenze trpim dojmem "just another java textbook", i kdyz Wrox sve programovaci ucebnice provazi vetsinou dobre vybranymi priklady.
Pokud se zajimate o J2SE, vrele, maximalne vrele doporucuju Deitel: Java - How to program (6th edition), sam mam pouze 4th edition, ale stoji za to.
Krom klasiky (datovy a ridici struktury) pomerne dost o jdbc, servletech, jsp, rmi apod, ale hlavne dobry priklady, navaznost na netbeans (spekulativni, zda klad ci zapor), perfektne metodicky zvladnuty, software engineering best practice, common errors, tutorialy jsou vysvetlovany za pouziti UML a vubec: pro me jednicka.
Co se tyce J2EE, sotva jsem kde videl nejakou knihu, ktera by sla pouzit...