Hlavní navigace

Názory k článku Kawa: překvapivě silný a výkonný dialekt Scheme pro JVM

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 30. 7. 2019 0:54

  Calculon

  Dobrý den, měl bych jednu poznámku - když se věnujete kvaternionům (což je jistě zajímavé téma), možná by stálo za to uvést alespoň, jak se používají pro výpočet rotací v trojrozměrném prostoru (jako ilustraci jejich užitečnosti). Ještě zajímavější by bylo vysvětlit, jak se ke vzorečku pro násobení došlo a proč musí být ony "imaginární jednotky" tři. To by ale asi bylo spíše na samostatný článek (s příklady z 3D grafiky).

  A ještě otázka k jednotkám - obsahuje jazyk i rovnostní logiku (resp. příslušné vyhodnocování ekvivalencí)? Pokud například vím, že V=J C**-1 a A=C s**-1, tak bych po vynásobení chtěl J s**-1 nebo přímo W. To trochu hraničí s automated reasoning, ale jde jen o rozhodnutelnou grupu řešitelnou třeba Knuth-Bendixem, takže není důvod to v jazyce nemít.

  Každopádně díky za zajímavý článek.

 • 30. 7. 2019 8:07

  Pavel Tišnovský

  Dobrý den,

  Díky za reakci. Na kvaterniony se chystám víc. Kdysi jsem je tady popisoval i s hyperkomlexními čísly (které mají trošku jiné vlastnosti), ale to nebylo kvůli klasické 3D grafice a dalším oborům, kde se využívají pro popis rotací, ale v souvislosti s fraktály. Takže článeček bude.

  S tou logikou: bohužel to takto přímo neumí, i když by se mi to taky líbilo. Zkusím to vypsat jako bakalářku/diplomku, třeba se někdo chytne :-) Zrovna podpora pro Vámi zmíněné fyzikální jednotky by byla skvělá.

 • 30. 7. 2019 13:56

  atarist

  Je to moc pěkná implementace Scheme a je dobré, že pro JVM vzniká tolik jazyků. Ale ... IMHO bez podobné podpory v toolingu jako má Racket a Clojure (možná i CLCS - ale ten nepoužívám) to asi nemá šanci na větší rozšíření. Podobně hůř jsou na tom i některé další JVM jazyky třeba Jython. A to je škoda protože ne každému vyhovuje Groovy :-)