Hlavní navigace

Komentář: Ubuntu se obloukem vrací ke svaté trojici Debianu

Petr Krčmář

Ubuntu se rozhodlo zkrátit dobu podpory ne-LTS verzí na polovinu. Je to jen další krok k připravovaným rolling-updates, který má uživatelům umožnit rychlejší získávání novinek a jízdu na poloviční vlně. Ubuntu se tak vlastně opět vrací k tomu, jak už mnoho let vydává své verze Debian, ze kterého vychází.

Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Projekt Ubuntu oznámil další změnu, která zasáhne všechny uživatele. Běžné verze už nebudou podporovány osmnáct měsíců, ale jen devět. Rozhodl o tom technický výbor a změna se začne připravovat už s vydáním verze 13.04. Tedy za měsíc.

Na první pohled to může vypadat jako změna k horšímu a většinu uživatelů asi napadne: „To si dělají srandu?!“ Devět měsíců je na aktualizace už opravdu poměrně krátký cyklus, ale je třeba si uvědomit, že jde o daleko větší změnu: v celém přístupu k vydání.

Ubuntu se chystá s podzimní verzí přejít na rolling-updates. Nové balíčky už tedy nebudou připravovány a uvolňovány v pravidelných půlročních cyklech, ale budou se do repozitářů dostávat průběžně. Uživatel tedy bude neustále „na vlně“ a pojede s nejnovějšími verzemi. To pravda zdaleka nevyhovuje všem, domácí uživatelé budou nadšení, správci firemních síti by si rvali vlasy.

Pro ně tu zůstávají klasická vydání: častější s devítiměsíčním udržovacím obdobím a LTS s pětiletou dobou podpory. Vyberte si dle libosti. Chcete vždy nejnovější balíčky, jak to má Gentoo? Zůstaňte u rolling-updates. Chcete mít otestované a poměrně nové balíčky, jako je má Fedora? Poskakujte po běžných verzích. A potřebujete stabilitu, jakou nabízí třeba Red Hat? Pak je tu pro vás LTS.

Zajímavé je, že Ubuntu se tím vlastně velkým obloukem vrací k vydávání, která mnoho let drží Debian. Jde o návrat ke kořenům v pravém slova smyslu, vždyť Ubuntu je tvořeno z 93 % balíčky z Debianu.

Diners Vánoce 2019

Po téměř deseti letech vydávání typu „vezmeme Debian, stabilizujeme ho a vydáme v jiném cyklu“ se tak Ubuntu vrací k prověřenému standardu: unstable, testing, stable. Tato svatá trojice dává uživateli na výběr mezi stále se měnícím systémem, částečně prověřeným prostředím a klasickým vydáním „se zárukou“. Ubuntu se tak jen pokorně vrací ke svým předkům, kteří (jako vždy) věděli, co je pro ně nejlepší.

Kdysi někdo v Debianu navrhoval, aby se kromě svaté trojice přidala ještě verze Debian Desktop. Tedy verze, která bude mít pravidelný cyklus a bude zaměřena na uživatele desktopových počítačů. Celá diskuse skončila slovy: „Ale to už tady přece je. Jmenuje se to Ubuntu.“