Hlavní navigace

LGeneral

11. 11. 2005
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Válka. Nekončící utrpení, zmar a smutek. Ale také studnice námětů filmů a her. Za jedním takovým scénářem se podíváme. Staňte v čele vojsk. Měli byste prokázat rychlé a správné úsudky. Na vaší strategii závisí osudy mnoha vojáků. Věří vám. Dnes vám představíme přepracovanou důvěrně známou hru LGeneral. Vítejte do ostrých bojů druhé světové války. Snad se vám poštěstí o ní povyprávět vnoučatům.

LGeneral je tahovou strategií inspirovanou herní klasikou Panzer General. Další ze série L-games, které byly již v minulosti recenzovány. Pro připomenutí například LBreakout, LBreakout2 či LTris. Jak jsem již nastínil v úvodu, jedná se o velení armádě za války. K dispozici máte buď jednotlivé mise, či kampaň, přičemž názvy scénářů by vám mohly být i známé. Na počátku každé hry si smíte zvolit stranu. Jsou jimi samozřejmě Allies (Spojenci) nebo Axis (Němci). Výhodou je, že lze hrát buď proti počítači, či lidskému oponentovi. Dále lze zapnout či vypnout mlhu. Otřelí hráči zajisté vědí, že se jedná o závoj, jež zahaluje neodkryté jednotky, tudíž na začátku hry neznáte rozmístnění nepřátel. Krom mlhy si zvolte ještě vliv počasí a podporu jednotek. Po navolení zmíněných nabídek vás stále ještě hra nečeká.

LGeneral 1

Přichází nezbytné statistické informace. Jsou jimi údaje o přesném datu bitvy, jež vás čeká, který z hráčů je na tahu, počet zbývajících tahů a počasí. Konečně se dostáváme k samotné hře. Cíl je nasnadě. Svými jednotkami se výhodně dostat k nepříteli. V momentě, kdy stanete na dostřel, zamiřte a pošlete nepřítele za jeho předky. Bude-li zadání jiné či jej zapomenete, stačí jej pouze vyvolat kliknutím na Victory conditions. Za tímto účelem vám pod křídla odznaků a ocenění byla dána armáda skládající se z pozemních sil (tanky, pěchota), leteckých a námořních sil atd. Jednotky jsou samozřejmě zástupci skutečných strojů a čet. Díky četným možnostem hry si samozřejmě můžete skupinu vojáků přejmenovat na SG-1, ale na schopnostech jim nepřidáte. Kliknete-li pravým tlačítkem na libovolný oddíl, zobrazí se informační přehledná tabulka. V ní se dočtete název útvaru, sílu proti jednotlivým typům protivníků, pohyblivost, počet střel, granátů, bomb, zkušenosti, přesnost, stav paliva a spoustu dalších informací.

LGeneral 2

Jak vidno, LGeneral je hodně propracovaná hra se spoustou krásných a potěšujících detailů. Partie se odehrává na mapě Evropy, která je rozčleněna na hexové šestiúhelníky. Levým kliknutím označíte vybranou jednotku a opět levým tlačítkem jí přikážete, kam se přesunout či zaútočit. V podstatě je styl hodně podobný známé sérii Heroes Of Might & Magic. Pro větší přehlednost si lze vyvolat strategickou mapu, kterou bych doporučil i zkušenějším hráčům. Boje bývají dlouhé, a tak určitě přijde vhod pohodlný save a load. Tah hráče není nijak časově omezen, klidně zde přemýšlejte do sytosti, realita je však jiná.

LGeneral 3

Svým zpracováním se mi hra LGeneral velmi líbí. Není zbytečně okázalá, avšak zároveň je technicky podrobně vyvedená. Což se obojí projevuje již v úvodním menu. Vyvolá se pravým kliknutím a orientace v něm je nenáročná. Rozhodně si myslím, že svému předchůdci hanbu nečiní. Ke všem možným i nemožným údajům se pohodlně dostanete. Snad jen mohla být přítomna dynamická hudba, kterou si, bohužel, musíte obstarat sami. K ovládání postačí navýsost myš. Objektivně vzato je hratelnost vynikající, na komplikace jsem během svého hraní nenarazil.

LGeneral 4

Strategická hra LGeneral je vhodná pro širokou škálu hráčů rozličných typů. Možná jen bude pro naprosté začátečníky náročnější, ale každý u nějaké těžší gamesy začínal. Mějte na paměti, že popisované úkony jsou jen zlomkem potenciálu, jež se v nitru LGeneral skrývá. Nechal jsem vám prostor pro vlastní objevy. Počítám samozřejmě s tím, že hráči původního Panzer General nebudou mít větších problémů. Tak si nasaďme helmy, nabijme a odjistěme zbraně, nažhavme mozky a hurá na ně. Ačkoli předtím bude lepší si hru stáhnout a nainstalovat.

LGeneral 5

Dnes budeme potřebovat knihovny SDL a SDL_mixer. Hra není žádným nováčkem a již prodělala nějaký ten svůj vývoj, to se samozřejmě odráží na detailech a odladění, což je jedině dobře. Ze sítě si stáhněte nejnovější verzi. Kromě základního balíčku s kódem a převaděčem dat budete ještě potřebovat samotná herní data. Buď jste vlastníky starého dobrého dosovského Panzera, nebo si stáhněte i balíček pg-data. Nejdřív zkompilujte hru pomocí starého dobrého trojitého manévru:

skoleni

./configure
make
make instal 

Teď se podíváme na zoubek datům. Balíček pg-data rozbalte někam dočasně ~/tmp/pg-data a potom spusťte

# lgc-pg -s ~/tmp/pg-data -d /usr/local/share/games/lgeneral

Pozor ale, některé distribuce změní cestu při kompilaci a hra je nainstalována jinde. Pokud tedy narazíte na problém, raději si hru najděte (příkaz find /usr -name lgeneral) a použijte v předešlém příkazu správnou cestu. Teď by již mělo vše správně fungovat a šlapat. Pomocí tohoto systému externích dat si můžete kdykoliv přidat nové scénáře a jednotky nebo sami můžete navrhnout novou polskou jízdu. Spusťte lgeneral, co víc dodat?

Autor článku