Hlavní navigace

Block Rage

30. 9. 2005
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Nadešel čas, abychom prověřili vaši rychlost a bystrost. Je důležité trénovat tyto nejen humanoidní vlastnosti, bez kterých bychom jen obtížně dávali headshoty, budovali monumentální města či dohráli hru, jež vám nyní představujeme. Z hloubi mysli jednoho studenta přichází nepůvodní hra s názvem Block Rage. Co s sebou přinese? Máme se obávat, nebo se radovat? Více v naší recenzi.

Block Rage je hra z rukou českého rodáka Jiřího Svobody. Žánrově patří do sekce arkád, svým pojetím může připomínat nesmrtelnou klasiku tetris. Ve zkratce se jedná o prostý motiv. Vždy trojice na sebe poležených kostek je gravitací stahována ke spodnímu okraji obrazovky. Můžete měnit pořadí kostek šipkami níže popsanými. Podaří-li se vám položit v libovolném směru tři kostky stejného druhu vedle sebe, odeberou se do věčných lovišť a vám přijde provize. To je to, oč ve zkratce běží, peníze, body, skóre, mamon. Možná chabý cíl, ale lidé po něm baží od nepaměti, ne? Nejvyšší hodnoty dosaženého množství bodů, též označované jako high-score, naleznete vepsané do hry. Takže se jimi klidně pokochejte a konejte večírky, kde je budete ukazovat.

Blockrage 1

Ve hře Block Rage se pohybujeme v poměrně ucházejícně zpracovaném prostředí. Grafika by mohla být lepší, ale vystačíme si s ní. Je bohužel čitelné, že se jedná spíše o projekt, na kterém je co vylepšovat. Prokreslit herní prostředí, kameny, dodělat více pozadí k výběru… Hudba a zvuky obecně jsou v samotné nahé podstatě dokonalé. Vždyť co je lepšího než ticho gamesy a ruch z ulice nebo rodič poučující vás o škodlivosti a závislosti na hrách? Doporučuji tedy pustit si vlastní oblíbené skladby či rádiovou stanici. Hratelnost je oproti předchozím dvěma výtkám naopak dobrá. Vskutku nic náročného. Doporučuje pět ze čtyř pařanů. Ovládání je lehké k zapamatování, pro přehlednost jej vypisuji. Berte však v potaz, že se jedná o předdefinované klávesy, které lze bez problémů zaměnit za jiné. Platí samozřejmě pro oba partnery.

Blockrage 2

Hráč s číslem 1; 2:
[šipka doleva]; [A] – Pohyb s kostkou vstříc levému okraji.
[šipka doprava]; [D] – Pohyb s kostkou vstříc pravému okraji.
[šipka dolů]; [S] – Posun kostek ve sloupci dolů.
[šipka nahoru]; [W] – Posun kostek ve sloupci nahoru.
[pravý shift]; [Q] – Upuštění kostky, která tímto se rychle přiblíží ku dnu.
[Esc] – Nabídka hry. Můžete z ní například pokračovat ve hře či opustit hru do hlavního menu.

Blockrage 3

Na výběr je ze tří obtížností. Jsou jimi Easy, Medium, Hard. Tyto možnosti se liší počtem počtem rozličných stavebních kamenů. Zatímco v obtížnosti Easy jsou pouhopouhé čtyři, na Normal už jich je pět a dle základů posloupnosti na Hard sedm. Pro matematické typy vložená úloha: „Napište vzorec posloupnosti“. Levely jsou od jedné do desíti. Při zapnuté hře vidíme pozadí hořícího ohně. To je možné v nabídce options vypnout. Nebaví-li vás hrát, dokud neprohrajete, čili takřka bez cíle, můžete si zvolit nabídku dvou hráčů. První, kdo nezvládne situaci, prohrává, druhý se stává pánem Block Rage. V hlavním menu se dá pohybovat a existovat pouze pomocí kláves. Myš se stává moderním zbytečným přežitkem.

Blockrage 4

Hra Block Rage je silně inspirována starším dílkem, což je očividné. Proto jsem také v úvodníku napsal nepůvodní gamesa. Což o to, každý někde začíná. Těším se na další výtvor tohoto autora a doufám, že zapojí více svou fantazii, a vznikne tak mezník v tomto odvětví softwaru. Block Rage je svou velikostí a hardwarovou nenáročností vhodný i pro majitele starších počítačů. Stáhnete ji v mžiku a zabaví vás přitom na pár hodin i déle, když vás chytne. Za zkoušku nic nedáte, a když už pro nic jiného, tak alespoň zavzpomínáte na staré časy dob Tetrisu. Trojice vertikálně položených kostek se na nás valí, pojďme je poskládat, čtenáři, a společnou rukou se zapišme do high score.

skoleni

Blockrage 5

Dobrý základ pro rozjetí hry je skočit si na její stránky… Já osobně mám na jednoduchých hrách rád jejich nenáročnost na systém a věci jako třeba knihovny. V tomto případě vyžijete s pouhou základní SDL 1.2.x. Hladce přejdeme k instalaci:

./configure
make
make install 

Hru spustíte ./blockrage.

Autor článku