Hlavní navigace

0verkill

Petr Krčmář

Úžasná síťová řežba, ve které jde o život. Připojte se a jděte po nich, protože oni po vás jdou. Krvavé kusy ascii znaků budou lítat vzduchem.

Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

0verkill je česká hra, která vás dostane zpět do dob největší slávy ZX Spectra. Pokud staré časy milujete a rádi si zastřílíte po síti s kamarády, je 0verkill pro vás to pravé.

Vývoj hry začal v polovině roku 2000 a ukončen byl na konci roku 2001. Cílem autorů bylo napsat něco úplně nového, síťového a hodně zábavného.

Hra oficiálně běží pod Linuxem, OS/2 a MS Windows, ale neměl by být problém ji přeložit třeba pod BSD. Pokud jste to zkusili, rozhodně se podělte v diskusi o zkušenosti.

Ze stránek projektu si můžete stáhnout jak zdrojové kódy, tak rovnou binárky. Pokud se s tím nechcete patlat, doporučuji právě ty.

0verkill 1

Instalace, pokud se to tak dá vůbec nazvat, je velmi jednoduchá. Stačí archiv kamkoliv rozbalit. To je vše.

V adresáři se objeví několik adresářů a souborů. Pro nás jsou samozřejmě podstatné spustitelné soubory:

  • 0verkill – samotný klient
  • x0verkill – klient pro Xka
  • server – prostě server
  • bot – virtuální klient pro umělé hráče

Kromě toho je tam ještě jednoduchý editor levelů a přehrávač ascii videa. Ty ale nebudete ke hře potřebovat.

0verkill 2

Hra je naprosto nenáročná na jakékoliv knihovny. Podívejte se sami na výpis

$ ldd 0verkill

libm.so.6 => /lib/libm.so.6 (0x40025000)
libc.so.6 => /lib/libc.so.6 (0x40047000)
/lib/ld-linux.so.2 => /lib/ld-linux.so.2 (0x40000000) 

Měla by proto běžet úplně všude.

Protože se jedná o síťovou hru, je potřeba nejprve spustit server. Stačí jen spustit stejnojmenný soubor. Server si standardně otevře UDP port 6666. Pokud se vám to nelíbí, můžete se jednoduše pomocí parametru -p číslo portu změnit.

Pokud chcete hrát sami nebo je vás málo, pusťte si ještě na některém počítači pár botů. Stačí k tomu příkaz bot s parametrem -a následovaným názvem nebo IP adresou serveru. Bot sám naskočí, připojí se a hned začne hrát. Můžete si jich samozřejmě spustit víc, to je jen na vás.

0verkill 3

Pak už stačí jen spustit vlastního klienta. Na výběr máte buďto standardní 0verkill, nebo x0verkill, který se spouští v grafice a umí navíc přesměrovat displej a změnit font. Jinak je ale úplně stejný.

Po startu si v úvodní obrazovce musíte vybrat server, jeho port, své jméno a barvu. Pak už pomocí klávesy enter spadnete přímo do hry. Objevíte se na náhodném místě v naprosto neznámém prostředí. Platí, že po každém úmrtí se objevíte někde jinde. To jen, aby to nebylo tak jednoduché.

Jak jste už poznali z okolních obrázků, 0verkill je 2D střílečka běžící v textovém režimu. To ale vůbec nebrání v zábavě. Je rychlá, dynamická a hlavně nenáročná. Sežeňte s kamarády pár starých terminálů a hurá do toho.

0verkill 4

Ovládání je docela intuitivní:

Ovládání hry 0verkill
vlevo, vpravo pohyb
shift běh
capslock autorun
nahoru skok
c nebo dolů a směr zalehnutí
d dolů po žebříku
ctrl nebo z výstřel
1, 2, 3, 4, 5 změna zbraně
enter chat
mezerník oživení mrtvého hráče
f10 nebo q konec

Ve hře jde pochopitelně o to, sejmout co nejvíc nepřátel. K tomu vám slouží pětice zbraní:

  • Pistole
  • Puška
  • UZI (samopal)
  • Ostřelovačka
  • Granáty

Není ale jedno, kam a jak nepřítele trefíte. Jsou zohledňovány různé detaily jako vzdálenost střelce, místo, kam zasáhl, a podobně. Samozřejmě záleží také na aktuálním stavu neprůstřelné vesty a použité zbrani.

Ve hře nacházíte spoustu zajímavých předmětů, jako jsou samozřejmě zbraně, ale také lékárničky, neprůstřelné vesty, výbušniny a další. Kromě toho najdete i artefakty způsobující neviditelnost.

Potkáte také náhodné návštěvníky (pozn. red: návštěvníci nejsou náhodní, pro znalce reálií jsou hlavním důvodem k hraní hry, kupříkladu jediný výjev, který jsem kreslila já, hráči nenásilně předá základy vyčíslitelnosti –Johanka), kteří jen tak postávají nebo velmi efektně pokuřují a dým se nad nimi hezky rozpouští.

root hacking tip

Co se týče grafického zpracování, byl jsem velmi mile překvapen. Hodně věcí se hýbe, voda kape, nábojnice pěkně odletují a kusy těl létají kolem. Všechno se velmi realisticky odráží od zdí a granáty pěkně poskakují.

Přestože je celá hra ztvárněna v textovém režimu, je velmi zábavná a určitě si s ní na vaší síti užijete spoustu legrace. Ideální pro rozsáhlé komunitní sítě.