Hlavní navigace

Linux má jen deset dobrých aplikací, říká zakladatel Gnome

Petr Krčmář

Linux není příliš úspěšný v nasazování na desktopu a používá jej asi jen jedno procento uživatelů PC. Podle Miguela de Icaza je to způsobeno hlavně tím, že vývojáři nemají dobré podmínky k vývoji a stále se jim pod rukama mění API. Navíc se vše prohlubuje kvůli nekompatibilitě jednotlivých distribucí.

Linuxu se na desktopu dlouhodobě nedaří a drží se okolo jednoho procenta, přestože zastoupení pomalu roste. Česko je podle světového žebříčku na dvanáctém místě, přičemž u nás zastoupení dosahuje jen 1,7 %. Žebříček dvaceti zemí přitom obsahuje většinou rozvojové a totalitní země.

Názory na viníka tohoto stavu se mezi uživateli různí, jedni viní Microsoft a jeho monopol, jiní státní úředníky preferující komerční řešení, další nadávají na roztříštěnost celého linuxového prostředí a chybějící jednotný tón. Svůj názor teď přidal i Miguel de Icaza, jeden ze zakladatelů projektů Gnome a Mono. Ten je znám svou otevřeností, až prostořekostí, a jako obvykle byl velmi kritický.

Miguel de Icaza (autor: J. D. Davidson, licence CC-by)

Miguela de Icaza zpovídal Tim Anderson, který se s ním setkal na konferenci Windows 8 Build. Položil mu několik otázek, týkajících se rozšíření Linuxu na desktopu. Podle Miguela může za problémy především to, že nikdy nebyl vyřešen problém s aplikacemi.

Když spočítáte dobré linuxové aplikace, dojdete zhruba k číslu deset, říká de Icaza. Když se budete hodně snažit, napočítáte jich možná i dvacet. Pro vývojáře prý není žádný med nové aplikace vytvářet. Nasíráme vývojáře na každém kroku tím, že jim pořád měníme API, postěžoval si de Icaza.

Velkým problémem je také nekompatibilita jednotlivých distribucí, čímž Miguel de Icaza naráží na často zmiňovaný problém roztříštěnosti linuxového prostředí: V případě linuxového desktopu jsou vlastnosti open-source prostředí spíše na škodu. Kvůli nim velmi často věci rozbíjíme. A není to jen nekompatibilitou mezi Red Hatem, Ubuntu a Suse, ale také uvnitř samotných distribucí, vysvětluje de Icaza. Ubuntu z tohoto týdne je nekompatibilní s tím, které vyšlo před devíti měsíci. K tomu všemu existují různé edice, KDE edice, Gnome edice, které jen přidávají další verze systémů.

Blíží se Windows 8 a s nimi i zcela nové prostředí Metro, které se přiblíží mobilním aplikacím. Zároveň nebude jen pro platformu Intel, ale poprvé bude k dispozici i pro ARM. Podle Miguela de Icaza žádná open-source implementace Metra nevznikne. Nemyslím, že něco podobného vznikne. Linux zažil na desktopu těžké časy a desktop už stejně pomalu přestává být tím hlavním, vysvětlil de Icaza.

Prostředí Metro z Windows 8

Podle slov předního linuxového vývojáře se Microsoft chystá s novým prostředím napravit předchozí chyby. Pokud chcete programovat pro půl miliardy počítačů, musíte přejít na prostředí Metro. Nedostanete už kompletní API, ale budete uzavřeni v sandboxu. Což je dobře, protože to konečně odstraní bezpečnostní problémy Windows.

Podle de Icaza je nutné, aby Microsoft napravil všechen nepořádek, který dříve vytvořil. Je potřeba, aby to dali do pořádku. Všechen ten malware, spyware a to, že každý uživatel je zároveň administrátorem a musí každou chvíli přeinstalovávat svůj systém, vysvětlil Miguel de Icaza.

Na závěr minirozhovoru Miguel de Icaza připustil, že se mu nový koncept Windows 8 líbí: Musím říct, že se mi vlastně Windows 8 líbí. Nejsem uživatelem Windows, ale asi to bude poprvé, kdy je budu na svém počítači používat.

Našli jste v článku chybu?

3. 10. 2011 7:12

Je tu treba typ lidi, co maji prehnane nekriticky vztah k windum. V poradku, zadny problem, jen asi nebudou rozumet jemnemu humoru pepy z depa.

Pro ty z ostatnich, kdo mozna nevidi celou hloubku vtipu - mexicana Miguela kdysi nevzali do MS, ze nema vzdelani, ale nevzdal to a zacal delat na MONO, ktery implementuje .net a ted je viceprezidentem novelu (nevim, jestli ho jeste porad MS vlastni).

Tim Anderson - http://www.itwriting.com/blog - zjevne expert na tyhlety linuxy, v kazdem postu je bud …

3. 10. 2011 0:18

pepazdepa (neregistrovaný)

"Miguela de Icaza zpovídal Tim Anderson, který se s ním setkal na konferenci Windows 8 Build."

staci?

Lupa.cz: Kdo pochopí vtip, může jít do ČT vyvíjet weby

Kdo pochopí vtip, může jít do ČT vyvíjet weby

DigiZone.cz: „Black Friday 2016“: závěrečné zhodnocení

„Black Friday 2016“: závěrečné zhodnocení

Podnikatel.cz: 1. den EET? Problémy s pokladnami

1. den EET? Problémy s pokladnami

Vitalia.cz: 9 největších mýtů o mase

9 největších mýtů o mase

Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Lupa.cz: Proč firmy málo chrání data? Chovají se logicky

Proč firmy málo chrání data? Chovají se logicky

Lupa.cz: Insolvenční řízení kvůli cookies? Vítejte v ČR

Insolvenční řízení kvůli cookies? Vítejte v ČR

Lupa.cz: Teletext je „internetem hipsterů“

Teletext je „internetem hipsterů“

Podnikatel.cz: K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

Měšec.cz: Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Měšec.cz: mBank cenzuruje, zrušila mFórum

mBank cenzuruje, zrušila mFórum

Lupa.cz: Co se dá měřit přes Internet věcí

Co se dá měřit přes Internet věcí

Podnikatel.cz: Chtějte údaje k dani z nemovitostí do mailu

Chtějte údaje k dani z nemovitostí do mailu

Vitalia.cz: Taky věříte na pravidlo 5 sekund?

Taky věříte na pravidlo 5 sekund?

120na80.cz: Co všechno ovlivňuje ženskou plodnost?

Co všechno ovlivňuje ženskou plodnost?

120na80.cz: Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

Podnikatel.cz: Podnikatelům dorazí varování od BSA

Podnikatelům dorazí varování od BSA

Měšec.cz: Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Podnikatel.cz: Chaos u EET pokračuje. Jsou tu další návrhy

Chaos u EET pokračuje. Jsou tu další návrhy

Vitalia.cz: Znáte „černý detox“? Ani to nezkoušejte

Znáte „černý detox“? Ani to nezkoušejte