Ja som si rozbehal lubuntu na netbooku hp, neviem presny nazov, ale taka mala lacna sranda s dotykovou obrazovkou a procak nejaky pasivne chladeny. 2Gb ram, disk som dal ssd. windows tam bol nepouzitelny, kazde kliknutie malo odozvu par sekund, startoval niekolko minut. teraz je z toho taky pohotovostny notas, ked potrebujem nieco rychlo pozriet na nete
Tady by se hodilo připomenou heslo: Nejsem tak bohatý abych si kupoval levné věci.
Nedávno jsem byl také požádán o upgrade na windows10 (kvůli přístupu do banky) na stroji s Core2duo. Přechod na linux nepřicházel v úvahu a provozovat na Core2duo windows 10 by bylo utrpení. Protože ale dané PC používalo standartní komponenty, rozhodl jsem se zachovat case a ATX zdroj a zbytek upgradovat na něco dnešního.
Ryzen 5600G + deska, 16 GB RAM a 1 TB NVMe SSD to celé dohromady stálo těsně nad 8000 Kč. Výsledkem je aktuální stroj, který je 1,5 až 4 x výkonnější než popsaný
https://cpu.userbenchmark.com/Compare/AMD-Ryzen-5-5600G-vs-AMD-A8-6500-APU/m1553183vsm5272
Má podporu všech aktuálních kodeků a za 10 let to bude 10 let starý počítač a ne 18 let stará vykopávka. Majitel je také důchodce, ale to neznamená že je třeba šetřit úplně za každou cenu.
Asi byste se dost divil, na čem všem jsou Windows 10 schopné celkem ochotně běhat. Jednou jsem je nainstaloval na nějaký historický jednojádrový procesor a pro běžnou kancelářskou práci se kupodivu normálně používat daly.
Takže vaše snobství je sice obdivuhodné (doufám, že tohle jste chtěl slyšet), ale často je stavět (skoro) nový počítač a ještě do toho investovat kvantum času naprostý nesmysl. Záleží, co na něm dotyčný uživatel potřebuje dělat. Fakt to není šetření za každou cenu. Naopak je často zbytečné za každou cenu vyhodit deset tisíc za hardware a dalších deset tisíc za spotřebovaný čas.
Protože jsem dost dlouho provozoval HTPC na APU Athlon 5350, což má výkon na jádro cca jako Core2Duo, tak mám dost dobrou představu jak na něčem takovém běhají Windows10. Přestože to ty jádra mělo 4, tak jsem loni v létě konstatoval že nervy mám pouze jedny a upgradoval to na APU Ryzen.
Upgrade pro důchodce nebyl za 10 000 Kč HW a 10 000 práce, ale za 8 136 Kč HW (mohl jsem ušetřit asi 300 Kč za poloviční SSD). Tedy stálo to o 5 390 Kč více. Na procenta je to hodně, nicméně je to 1/4 průměrného důchodu a nemám obavu že to za 3,4 roky budu muset měnit znovu.
Práce "navíc" byla rozebrat stávající PC a vložit nový HW, tj. asi hodina práce ? To si na 10 000 Kč rozhodně necením. Instalace SW, přesun dat a doprava na místo k důchodci by nastala i u repasu za 1 Kč, v tom by nebyl rozdíl.
Nebylo to žádné pařanské PC ani nejlevnější PC možné, ale rozumný kompromis kde každý pokles ceny komponentu znamená větší pokles výkonu než ceny.
Mám s Windows 10 opačnou zkušenost. Známá mi je donesla donesla na cca 5 let starém notebooku s rotačním diskem, že je to neúnosně pomalé. A bylo, start trval snad 10 minut. Uvedl jsem to do továrního nastavení. Pokud možno to co nejvíc očesal a bylo to jen o trochu méně neúnosné. Linux na tom běžel přitom celkem slušně a to jsem ani nevolil nějaké light distro, prostě klasickou Fedoru Workstation s GNOME.
Taky mám se starším HW špatné zkušenosti. Záleží ale na výkonu. Měl jsem NB Athnon X2 a win 10 na SSD na tom běžel tragicky. Linux na rotačním disku ale běžel v pohodě. Ale doma mám i dva desktopy Athlon X2, ale rychlejší a na tom běhá win 10 doteďka vcelku přijatelně. Jen za těch 14 let provozu proběhl upgrade RAM a upgrade na SSD. Ale musím přiznat, že ten procesor je s výkonem už dost nahraně. Dávám těm dvěma počítačům už jen max. 5 let.
Záleží.
Mám doma asi 12 let starý notebook, kde desítky nebyly ofiko podporované a nakonec stejně šly přes windows update. Notebook startoval 4 minuty s diskem ve stavu klinické smrti, update na desítky trval asi 4 hodiny a nedopadl - notebook nešel korektně vypnout a kvůli integritě disku už to nešlo přeinstalovat.
Manjaro a asi cokoli jiné na tom startuje kolem deseti sekund z 80GB SSD - které je prehistorické, ale řádově rychlejší. A proti desítkám se mi zdá, že to má menší spotřebu. Výkonově to ale tak tak dá FullHD video s nižším bitrate.
Jinak je zajímavé, že na staré i5 mi sedmičky i desítky startovaly do deseti sekund. Na novém Ryzenu je to asi minuta - od začátku. Nevím proč. I průchod přes BIOS trvá dlouho. Jenže zas mám SBC s Celeronem, kde Grub v legacy módu startuje téměř minutu a samotný Linux pod 25s.
Podle mě nakonec rozhodují dvě věci - SSD dělá hrozně moc a pak to bude asi BIOS.
12. 3. 2023, 09:15 editováno autorem komentáře
Windows 10 opravdu jedou na ledasčem, a platí to i pro windows 11, kde ale není jisté, jeslti to brzy microsoft nezařízne.
Z mé osobní zkušenosti plynulost windows (hlavně v kombinaci z firefoxem, a u něj to platí i často na linuxu), je silně závislá na rychlosti přístupu k disku. Win10 se dají v klidu provozovat i s 2 GB RAM (do méně bych nešel), ale je třeba mít rychlé SSD. Dále u procesoru není C2D jako C2D, mám špatné zkušenosti s C2D s 667MHz FSB, ale dobré s 800Mhz FSB. Většinou šly dát do stejné desky a rozdíl byl ve windows hodně znát.
Co se týče starých AMD APU, rozhodně bych je nekupoval, ten výkon to nemělo a Intel byl v té době na tom mnohem lépe. Jediný důvod by snad mohla být spotřeba.
U windows a starého hardwaru je ale jedna potíž a to jsou ovladače, které už často ani nevyšly pro win10 a to může taky ubírat na výkonu. A pak tu máme ještě 32 vs 64 bit. Ano, je pravdou, že sehnat dnes software na 32 bit stroj je pomalu umění, všichni (často v opensource světě) se tváří, že 32-bit je fuj, ale we windows světě na starém hardwaru to prostě jede líp a to i v případě, že je železo nativně 64bitové. A stejně většinou staré stroje nemají víc jak 4GB RAM.
K článku, osobně, pokud by bylo zadání ušetřit, bych asi zvažoval nahrazení tak starého stroje RaspberryPi4 (nebo "čínským klonem") s krabičkou s integrovaným diskem. Výkon bude podobný až vyšší, a spotřeba téměř nulová a zadání na malé rozměry to taky splní.
Mimochodem, na raspberry běží Win10 (a 11) taky (pomalu), ale takový masochista snad nikdo není.
Problem nie je s behom OS.
Mam na HP T510 WIndows 11 + antix 22. Ide to. pokial sa neotvori edge, ff ci chrome.
celkom v pohode ide Brave
Zostava VIA U4200, 4GB DDR3-1066, 120GB ssd Intel
https://valid.x86.fr/8kywau
Uvidíme, co za X let bude. Tenhle stroj plně splňuje potřeby uživatele(ů) a dávat za overkill v podobě 5600G s NVMe SSD o zhruba 6 tisíc Kč víc, fakt nemělo smysl. A btw, šlo taky o rozměry celé té srandy. Stroj s 5600G fakt do velikosti 15×15×4cm nedostanete. Nebo mě klidně vyveďte z omylu nějakým miniaturizovaným řešením, pak se jistě ale zachechtáme nad jeho cenou.
V mém případě požadavek na změnu rozměrů nebyl, nicméně malé PC se dá koupit i s aktuálnějším HW.
např.
https://pc.bazos.cz/inzerat/164045679/lenovo-thinkcentre-m75q-1-tiny.php
179mm x 36,5mm x 182,9mm
Minuly rok sme kupili nasim dochodcom Intel NUC11 i3 (~330 EUR) so 16 GB RAM (~80 EUR) a 512 GB NVMe diskom (PCIe gen 4, takze ~100 EUR). Klavesnica/mys/monitor/tlaciaren/repro/webkamera zostali z povodneho pocitaca. Takze riesenie ma 11x11x5 cm, nestravia pri tom cely svoj cas v dochodku a vydrzi na dlhe roky. Neviem ci sa nad cenou zachechtame, ale mne prisla OK.
Pokud bylo na výběr, tak tady by se rozhodně víc vyplatila i5 řady 2000 než tyhle AMD APU, byť mají 8 jader. Jeden z těhle strojů taky už nějaký rok mám a jeví se mi línější než C2Q. Pod Windows i pod Linuxem (Ubuntu).
Nedávno kamarádka řešila podobný problém a doporučil jsem ji nějaké Mini PC - 16 GB RAM, 512 GB SSD za cca 250 $ na Black Friday. Je to tiché, malé, nízká spotřeba. Výkon nevím, ale počítám, že Youtube ve slušném rozlišení to zvládne. Browser jsem běhal na Ultralow Voltage procesoru z roku 2014 ještě nedávno, bez problému.
Jak je napsáno v článku, s tou spotřebou těch starých počítačů je to dost špatné a komfort těch Mini PC je úplně jinde - už to není dominanta pokoje a nehlučí to, kdykoliv se zapne. Pro důchodce bych tedy spíš už zvažoval nějaký laptop - aspoň moji rodiče se s tím válí pořád na gauči a žádný dedikovaný pracovní koutek nikde nemají :-D .
Moje máma 75 let, potřebovala něco na e-mail, podívat se na net a fotky, nikam s tím nechodí takže to vyřešil chromebook, je s nulová práce a údržba a je naprosto spokojená.
Možná by stálo za úvahu článek přejmenovat. Z nadpisu "Linux na 8 let starém low-end miniPC" jsem si myslel že se dozvím o ladění současných distribucí linuxu pro běh na starším počítači. Ovšem jediné co jsem o linuxu načetl bylo zhodnocení běhu Kubuntu: "je to velice slušné".
A jak chcete ladit běh současné distribuce na staré PC? Kromě toho, že můžete použít nějaký lehčí desktop jako pekwm (protože třeba LXQt se od KDE zas tolik neliší), tak vrtat se příliš ve službách systému prakticky nemá smysl (efekt limitně nulový), celé je to beztak o náročnosti webu.
No právě. Na 32GB umí pustit FF/Chromium každej, ale přesvědčit to, aby to jelo na nějakým SBC, aby to i video přehrávalo, zase tak triviální není. (A aby ten hloupej FF, spoléhající se na overcommited memory, věčně nepadal na OOM třeba)
Takže minimálně když už, tak třeba jaké addony do toho prohlížeče, aby to víc cpu a ram ušetřilo než sežralo, extrémně zajímavé by byly případné hrátky s /proc/sys/vm/* apod.
BTW právě teď jedu na ITXovým Intel(R) Celeron(R) CPU 847 @ 1.10GHz, 4GB Ram se Slackware64 15.0
(FF, uMatrix, uBlock Origin, Facebook Container, Google Container, DecentralEyes, CanvasBlocker, Alter, DDgo privacy extensions, Video DownloadHelper, Mozilla Text Translations)
To co popisujete až tolik nespadá do ladění distribuce, jako spíš té jediné problematické věci, tedy prohlížeče. Řeším to jednoduše: Firefox + uBlock + myší gesta. Léta to stačí. Jestli to bude stačit po zbytek této dekády, neumím predikovat, ale věřím, že bude. Jinak na 16GB RAM netřeba o OOM vůbec přemýšlet, na to NIKDY nedojde, s ohledem na typický počet otevřených panelů (vždy pod 10).
v podstate mas pravdu, najvacsi problem su prehliadace.
Ja pouzivam na starych strojoch Brave a / alebo palemoon.
Už druhá zmínka o Brave v souvislosti s nenáročností chodu. Asi mu dám zase šanci. Před rokem+ jsem si ho strčil do ranku nenažranejch klonů Chrome, budu rád, pokud mu křivdím.
Brave je najmenej špatný prehliadač založený na chróme. Je treba pohrať sa s nastaveniami, aby neaktívne listy nežrali pamäť.
Napísané v Brave pre AArch64 na nVIDIA Jetson Nano 4GB.
Aktuálna spotreba dva a pol Watt.
pro RPI a s 1GB: Je to dost hodně náročný. Jaký pak bylo překvapení, když jel fullhD youtube nebo threejs.org/examples,threejs.org/demos na víc n.ež 10fps Většina ladění je v prohlížeči, ty chrome://flags a chrome:gpu
Aby správně jela HW akcelerace, nevyvstaly grafický gliče (místo checkboxů černé obdélníky,), rasterizace, ZeroCopy,NativeGPU Buffers, Compositor, Rasterization.
V systému RPIos minimum, většinou jen přidání zram(v jiném komentáři tohoto článku), boot.ini zvýšení video RAM, overvoltage, overfrekvence , režim GPU (framebuffer,fakeKMS,KMS)
většinou metodou pokus omyl...
Jaké pak byl
(situace je dnes jinde, kernel pokročil, je už 64bitový)
řečnická otázka :jde takhle ladit Firefox?
Psal jsem co me evokoval puvodni nadpis.
Ale ptate se jak - no ano, treba volba lehciho destopu je zaklad. Typicky problem rodin v mem okoli je pocitac pro deti, aby nevytezovaly notebook rodicu. Vetsina deti (v mem okoli) chteji pocitac hlavne kvuli minecraftu. Takze je zbytecne tam strkat KDE, ktere docela dlouho startuje, kdyz slouzi jen k tomu aby se hned kliklo na ikonku minecraftu.
A mozna to neni jen o desktopovem prostredi? Rozdily mezi distribucemi pro ruzne ulohy jsou, na phoronixu jsou ruzna porovnani.
Pripadne koukam se na systemd-analyze blame na starsim pocitaci. Vidim ze plocate zere 21 s. Opravdu je potreba? Nebo muzeme urychlit start? apt taky nemusi kontrolovat aktualizace tak casto. Atd.
Opravdu neni co optimalizovat pro beh na starsich pocitacich?
Opravdu se na tohle musi ptat autor, ktery pise x let o IT a y let o linuxu? Anebo to je jen vas typicky pripad "ja to vidim takhle a proto to tak bude?"
Pokusím se neumětelsky odpovědět na vaši otázku. Píšete o strojích, které slouží víceméně jen jako spouštěč Minecraftu. To není případ žádného ze strojů, které já spravuji. To KDE jsem myslím objasnil v článku, je to prostě GUI, které je vzhledově i obsluhově nejbližší "standardním Windows" a dodávám, že současně se mě s ním pracuje lépe, než třeba s IceWM (které by jinak v principu asi taky stačilo). Druhá věc pak je distribuční aspekt, kde ani na C2D nepředstavovalo Kubuntu zásadní problém, navíc nyní vyřešení s Mageiou - btw na mém Alder Lake stroji to vypadá takhle:
[jezci@localhost ~]$ systemd-analyze blame
5.372s network-up.service
3.612s plymouth-quit-wait.service
2.821s systemd-udev-settle.service
2.650s lvm2-monitor.service
1.184s dev-sda2.device
Vše ostatní už je v milisekundách, a to poměrně rychle pokleslých do desítek a jednotek. Mageia navíc tak často nevydává aktualizace a zjišťování/notifikace jsem samozřejmě pořešil - stejně jako u Kubuntu (stroj prostě jednou za čas zaktualizuju z terminálu).
A třetí aspekt: i kdyby šel start stroje urychlit třeba z 40s na třeba 15s, nemá to žádný reálný význam. Beztak běží prakticky permanentně (proto jsem teď nasazoval stroj, co v takové situaci žere 7W) a i kdyby ne, tak i jedno zapnutí denně nikomu z uživatelů nevadí, zejména když se to teď beztak hodně zrychlilo.
Závěrem tedy: ano, lze udělat řadu optimalizací, ale jejich reálný efekt je bezvýznamný.
"jejich reálný efekt je bezvýznamný."
Ne doprcic. Spravne to ma byt:
"jejich reálný efekt je bezvýznamný, podle mne a pro me pouziti, ktere muze byt uplne jine nez kohokoliv jineho"
Prvni veta je absolutni. Druha veta vyjadruje vas omezeny pohled na vec. Ale proc ja to tu vlastne pisu, kdyz mate problem tohle rozlisovat uz 10+ let.
Mimochodem uz jste nekdy videl dite, jak netrpelive kouka na startujici notebook? Kazda usetrena sekunda dobra. Hlavne kdyz se to KDE po nahrani do RAMky nemusi zase zpatky swapovat na disk aby se pustil ten minecraft.
Ale to je vse irelevantni. Ja ani nechtel vasi odpoved na moji otazku. Muj prvni a primarni problem byl, ze nadpis toho clanku naznacoval uplne neco jineho nez clanek obsahoval. Nez jste ten nadpis zmenil.
Všiml jste si, že ve své reakci popisuji ten konkrétní stroj a způsob jeho užívání? To fakt máte potřebu takhle prudit a vytrhávat informace mimo jejich původní význam? Já tu celou dobu píšu o upgradu stroje pro důchodce, co to má na web, vy tu argumentujete dítětem čekajícím na start notebooku.
PS: já jsem žádný nadpis neměnil.
David Ježek: jsem napsal ze mi ten nadpis evokuje neco jineho nez obsah clanku. Vy jste tady zacal s tim ze optimalizace nemaji smysl, ja pokracoval s tim ze v nekterych pripadech optimalizace maji smysl, vy jste pak stale trval na tom ze optimalizace nemaji smysl, a ted mi jeste vytykate prudeni? Neskutecne.
Jestli dítě chtivě a netrpělivě kouká na startující notebook, je to důvod ho od toho notebooku tak na dva týdny vyhodit, fakt ne stavět kvůli tomu rychle startující systém. To je fakt uvažování, tohle.
martinpoljak: Stavet nebo zvolit vhodne desktopove prostredi, to je trochu rozdil, ne?
Kazde dite bude netrpelive koukat na startujici notebook, netrpelive cekat kdy uz to bude. Videl jste vubec nejake dite? Uz jste asi zapomnel jake to bylo kdyz jste byl maly, co?
Dětí mám pět. A u prvního počítače, mimochodem na poměry tehdejší předrevoluční ČSSR supermoderní dvaosmšestky s barevným monitorem, jsem seděl poprvé ve svých asi třech letech. Ale děkuji za starost, je to dojemné.
Zcela platí to, co jsem napsal. Dítě, které netrpělivě vejrá do startujícího notebooku stylem "kdy už to bude" k tomu počítači prostě nepatří. Mé děti to nedělají a kdyby dělaly, u počítače prostě nebudou. Říká se tomu výchova, kdyby jste to náhodou jako správný postmoderní rodič nevěděl.
Takze ak sa moje dieta tesi s niecoho a jeho prejav radosti je "poskakovanie a kedy to bude" tak to je zla vychova? Ak aplikujem dalej tak sa dieta tesi na kolac. Nedame mu sak sa prehnane tesi. Tesi sa von. Nepustime to nie je nornalne sa 5x spytat a kedy pojdeme von... pane chory ste tu vy a je mi luto tych deti. U nas tk funguje diametralne odlisne. Deti sa mozu radovat, tesist sa a hrat sa s cim chcu. Ale maju rezim tak vedia ze na pc sa ide 2x do tyzdna na hodku alebo za "zasluhy" a to verte ze im je kazda sekunda vzacna :) ale to nepoznate... lebo vase sa s tym hraju s donutenia a vobec ani nehraju minimalne koduju sw pre nasa.
17. 3. 2023, 06:42 editováno autorem komentáře
Tak tohle 4core + 16GB RAM není žádná šunka, pokud není potřeba rychlá grafika nebo přehrávání HEVC/h265. Max. 32GB RAM, údajně umí boot z NVMe (stojí již stejně jako SATA), to je pro běžné použití s linuxem HW naprosto v pohodě.
Mám doma jako stolní počítač Xeon E3-1230, AMD RX570, 16GB RAM, SATA SSD a na běžnou práci to stačí naprosto s přehledem. Už druhým rokem si říkám, že bych si mohl pořídit nový, ale pořád se k tomu nemůžu dokopat, protože mě to téměř v ničem neomezuje. I všechny hry, které na Steamu hraju, to dá.
Šel bych do upgradu kvůli typické spotřebě. 1230 je ještě ok, ale RX570 ne. RX6400/6500 odvede lepší práci (včetně her) při zlomku spotřeby. Nestojí to za ten provoz.
Na podobné konfiguraci vyvíjím; podobné mám oba notebooky. Ten stačí skutečně skoro na vše pokud člověk nedělá něco vyloženě výpočetně náročného a řekl bych, že ještě pár let bude.
> Windows 10 stále vytěžují tento starý procesor někam ke 100%, což činí stroj s neustálým hlasitým vytáčením ventilátorku na maximum nepříjemným na používání.
Tu ale asi nebude chyba vo Windowse, lebo prevadzkujem asi 3 notebooky s ovela menej RAM, proceusor je sice i5, ale tiez ziadena slava. No Windowsy 10 na tom behaju bez problemov. Pricom su tie notebooky v podstate vyuzivane na surfovanie po nete a obcas praca s office.
Měl jsem stejnou zkušenost jako autor. W10 Pro jsem provozoval do roku 2017 na PentiumD 935 (bez SSD) a prakticky mě pořád procesor běžel 50-70% i když počítač nic nedělal. A měl jsem ty samé problémy s ventilátorem atd.. Což pro mě byl signál, že je na čase koupit celou novou mašinu.
Nejčastější příčinou využití CPU "když počítač nic nedělá" pod Windows jsou default úlohy běžící na pozadí, když se zrovna nic neděje. Namátkou třeba:
1) komprese starých verzí knihoven, které byly nahrazeny při updatu systému (aby zůstala možnost rollbacku a zabíraly co nejméně místa)
2) zapnutá indexace souborů (včetně jejich obsahu - např. dokumenty, nebo fotky)
3) defragmentace rotačních HDD
Typicky se to projevuje poté, co počítač nebyl delší dobu v provozu, nebo bývá v provozu jen občas na krátké časové úseky a na tyhle "idle úlohy" se třeba delší dobu nedostane - pak holt trvají dlouho.
Používám jak Win, tak Linux už skoro dvě dekády, ale s tím, že by si Windows (pokud tam nebyl nějaký nechtěný bordel, nebo se) braly dlouhodobě CPU výkon jen tak pro nic za nic jsem se nesetkal.
Já teda jo. Třeba Win 7 měly bug, že se dostaly do stavu, kdy se Windows Update (automaticky) spustil a běžel a běžel a běžel. Jediná šance byla ho batvrdo vypnout.
Na ten bug bolo potrebne jednu aktualizaciu stiahnut rucne a nainstalovat ju. No jej cislo z hlavy nedam.
Já mám zase trabl ve Windows 10 - nenainstaluje se update "22H2", protože během instalace zjistí, že "hardware není kompatibilní" a zase se odinstaluje. A pak, po startu, to zjistí, že může nainstalovat "22H2" a řekne si o restart... ;oD
Co v tom stroji je za pajšl?
Já včera shodou okolností potřeboval nainstalovat Win10 (jako upgrade z Win7) na starém stroji s Core2Duo-based Dual Core Pentiem (grafika v G45 čipsetu) a i když se přímý upgrade nezdařil, tak čistá instalace ano (pravda, byl to 32bitový systém, protože je tam jedna speciální karta, pro kterou udělal výrobce ovladače jen pro 32bit. WinXP a novější nejsou, nicméně ve 32bit. Win10 22H2 to pořád chodilo).
Jinak na tohle bych doporučil zkusit aplikovat politiku - gpedit.msc a najít Konfigurace počítače → šablony pro správu → součásti systému Windows → Windows Update → Spravovat aktualzace nabízené …
https://ctrlv.link/gqhD
a nastavit Vybrat cílovou verzi na Windows 10 a 21H2
https://ctrlv.link/QVoL
Pokud teda máte Windows 10 takovou edici, která už tohle v politikách má ;). Možná by to šlo nastavit i nějak v registru, nepátral jsem po ekvivalentech (moje screenshoty jsou z Windows 11, doufám, že ve Windows 10 to není moc odlišné).
11. 3. 2023, 14:18 editováno autorem komentáře
Nějaká relativně nová Asusácká deska, i9-12xxx procesor, nějaká RAM, atd... Docela dělo, ale zdá se, že Windows 10 Pro si s tím nechce moc rozumět.
Našel jsem nějakej návod, kterak to zdolat, ale ten trval na variantě "Enterprise" a distribuci přes politiky - a do toho se mi na domácím stroji nechce.
2JaaaJ : No já používám Win skoro 3 dekády a v době když jsi ty začal používat počítač já už měl za sebou desítky úspěšných průniků přes telnet do cizích systémů, směrovačů vč. serverů ve světě a to do i několika armádních serverů. To že jsem nenapsal co zabíralo výkon neznamená, že bych si s tím nevěděl rady ale to že se mě to do příspěvku nechtělo psát(není potřeba v této povrchní komunikaci být specifický). A navíc koupě nového počítače v roce 2017 mě připadalo výhodnější než řešit procesor z roku +-2005.
v době když jsi ty začal používat počítač já už měl za sebou desítky úspěšných průniků přes telnet do cizích systémů, směrovačů vč. serverů ve světě a to do i několika armádních serverů.
Že by tedy bylo na vině občasné cílení na localhost ala bitchecker a jeho DST? To se pak není moc čemu divit, že :)
O tom, kdy jsem začal požívat počítač zjevně nemáte ani ponětí, ale to je pro tuhle diskuzi nepodstatné.
Nemám potřebu se tu trumfovat, kdo co jak dlouho používá (psal jsem Win + Linux, ne Win samotné) nebo kdo se kam naboural - ono to tak nějak na stabilitu systému moc vliv nemá. Při vašem stylu používání mě moc nepřekvapuje, že OS dělá psí kusy. Dlouhodobá zkušenost někoho jiného je odlišná. Se s tím smiřte.
Libová věcička WIndows 10 je nějaká služba Memory Diagnostics (Naplánovaná úloha), která snad v popisu práce má v nečinnosti zaměstnat procesor (100% pochopitelně jádro), tím ,že Prohledává v RAM spadlé proogramy nebo memory dumpy ... ale asi tam soudruzi zapoměli naprogramovat nějaké omezení, že není nutné to dělat imrvére když je pc v nečinnosti (bez interakce) ale třeba jen když nedávno se zjevil Posel Apokalypsy Werfault.exe
A libové na tom je, že, délka vytížení je přímo úmerná množství RAM. Při 16GB to bylo něco mezi 5 a 20 minutami.
To je takové to spoření, na den jsem si vzal dovolenou a přišel o 5.000 Kč na výplatě, abych si vystál frontu a ušetřil 500 Kč.
Autor mi přijde docela schopný, nechápu proč nějaké firmě nepomůže se správou, ať už třeba okrajově, a pak si koupí domů co chce.
Co se mi na minipc líbilo je nízká spotřeba, to se samozřejmě pozná, kort třeba pokud někdo chce počítač nechat jet non-stop a bohužel zásoby RPI jsou stále nízké.
Trošku už mě na Root.CZ unavuje, že je to server lidí 20 let v minulosti na sociálních dávkách, bylo by fajn, kdyby se tu psalo o tom, co řeší lidé v dnešní době, co prachy mají a používají poslední technologie.
Je to jinak. Root.cz je serverem mnoha různých autorů s mnoha různými zájmy o rozličné věci. Pokud vám tu něco chybí, můžete se snadno stát autorem a napsat to. Dveře jsou otevřené.
Akože článok v štýle mám peniaze a stále neviem kde ich minúť. Rozhodol som sa preto vyhodiť môj 6 mesiacov starý počítač a kúpiť niečo nové. Kúpil som teda zostavu xyz, je tam procesor ABC a grafika efg. Windows aj Linux na tom beží skvele, pri štarte Google Chrome ušetrím 3ms.
Žiaľ nevidím v tak článku žiadnu pridanú hodnotu
A teď si představte, že jsou lidé, co místo aby si vydělali na zedníka, tak radši tráví víkendy u míchačky a ještě k tomu, ta drzost, u toho relaxují.
Nebo blíž našemu oboru, jsou lidé, kteří se nespokojí, že jim malá malina žere 200mA, a pokusí se stejnou hračku převést na Arduino, co těch miliampér žere 20.
(předpokládám, že Váš nick má vyjadřovat starost o environmentální stopu, pak opravdu ale těžko hledat cokoli green na přístupu hlavně utratit za nejnovější technologie, pokud tedy nejde zrovna o přechod stylu Wintel -> M1, kde je úspora na spotřebované energii opravdu značná)
Tak mě to taky baví, ale mám pocit, že Root zamrzl před 20ti lety, kolik je tu článků na NextJS (0) a kolik na LAMP (desítky, stovky?).
Tohle není jen můj názor, setkávám se s lidmi s oboru, a doba je někde jinde, a mě je vlastně líto, když z Roota mám pocit, že se žije v pravěku, dneska IT vypadá úplně jinak CI/CD, Cloud Native, DevOps, Typescript atd., a tady to žije Linuxem, který je dneska taková jedna malá část technologického stacku (dávno nejsme v době války OS, či doby kdy OS něco znamená, či je to o Linuxu).
Tím jak dost času trávím s moderními technologiemi, vzděláváním a třeba onou podle vás komercí (a ano, zrovna dělám na projektu, který je přínosný pro naší zelenou planetu, tím že šetří energie), tak mi vlastně ani po nějaké péči o sebe (sport) a vztahy, kamarády, nezbývá čas řešit prkotiny.
A já svým způsobem chápu tu pohodlnost žít v minulosti, ono to je pohodlné a ano má to tak většina lidí. Prostě čtu to všude "hlavně se neučit nic nového", a dost mě šokuje, že to se začíná tím stárnutím IT přenášet i do tohoto oboru, který byl vždy hodně progresivní.
A k tomu zedníkovi, nic proti řemeslným pracem, ale taky je rozdíl, jestli stavíte 30 let starými postupy nebo moderními, osobně jsem vyhodil řemeslníka, když mi řekl, že nepoužívá laserový měřák a podivně měřil asi 15m posouváním metru, to je k breku a neschopnost.
Tak oni jsou i lidé, kteří mají jako sport "zachraňování" počítačů z kontejnerů.
Sám jsem zabránil vyhození nejméně 11 počítačů s i5, které měly v pohodě baterku. Majitel těchto počítačů, jedno ekologické sdružení, neměl technické znalosti ani povědomí a myslel si, že když migroval na "win10 a ono se to nějak blbě převedlo" tak ten počítač je úplně v háji a je to akorát na vyhození- (taky co způsobuje toto plýtvání jsou hlavně granty a dotace)....
Nebo plno lidí vyhodí do kontejneru počítač(cca 6let, i3, 8gb ram), který je úplně v pohodě, jenom mu "na tom jedou win7 pomalu, tak je už prostě zralý na vyhození", pro ty pak má právě cenu tento článek, neboť se lze v debatě na to odkázat a tím šetřit svůj čas za vysvětlování, jiným lidem kapsu a taky trochu i ty zdroje. Třeba moje mamka jede na 15let starým amd ekvivalentu core2duo a sám si dokážu představit na něm fungovat (v dílně na modelování-kreslení, 3d tisk a arduino, doma na calc či writer s puštěným youtube na písničky to taky s trpělivostí jde).
Občas mi přijde, že lidi jsou zbytečně snobové, když musí mít co rok nový komp a přitom jediný co na tom dělaj je pustit FB a youtube. Sám teď "pracuju" na celeronu n3060, jediný co je tam měněný je ssd a nevidím důvod, proč bych si musel kupovat něco jiného, v 90 procentech času mi to úplně stačí. Na to na co mi to nestačí mám OPi 5.
Je to prostá ekonomika, když máte počítač v hodnotě 2.000 Kč, půl hodiny dáte inzerát na sbazar, pak vám přijde SMS že ho máte poslat do nigérie, zavolají dva zájemci co si domluví schůzku a už o nich nikdy neslyšíte, a celou tou estrádou strávíte 3 hodiny a vyděláváte 1.000 Kč / hodina, vyplatí se vám to řešit?
Jako chápu vaši starost o planetu, ale zatímco zachraňujete 10 počítačů s konteineru, tak za rohem je korporace, které běží zbytečně 1.000 serverů, které žerou 500kW, a nejsou lidi na to to přemigrovat (v jedné takové jsem pracoval).
A vy ten čas investujete do zachraňování deseti počítačů s kontaineru. Osobně jsem sám vinen tím plýtváním času na malicherné věci. Nejhorší je, jak řeším kraviny, a pak nemáme čas řešit ty opravdu důležité věci. Trošku mi to připomíná lidi, co špatnou správou svých financí přicházejí o 30.000 Kč měsíčně, a pak řeší jestli v Albertu zdražilo máslo.
Já jsem třeba přesně řešil svoje staré auto, furt jsem se o něj staral, jezdil s ním do servisu, a pak si spočetl kolik s tím strávím času a energie a pořídil si nové. A ten čas vrážím do firmy, co mi platí za vývoj produktu, který ušetří ohromné množství energie na vytápění budov po celém světě.
Jako člověk si vyhrazuji právo dělat běžně věci, které nemají nejlepší možný poměr výkon+úspora/čas. Život je i o tom, že děláš, co tě baví. Třeba kontění starejch PC, nebo pěstování kaktusů, nebo sbírání známek, nebo opravování beznadějne rozpadlého autovraku po dědečkovi atd atd atd.
Víte, problém je taky v prioritách. Pro někoho to je firma, firma, firma a někdo si prostě udělá radost tím, že něco nemusí vyhazovat a pošle to dál. Pravda, obvykle takové věci spíš rozdávám, ale taky ne vždy, protože za peníze si některé typy předmětů koupí ten, kdo je skutečně využije.
A ne, fakt nemá cenu v tom hledat praktický smysl.
Jestli máte takové problémy s sbazarem, tak jsem to očividně špatná platforma na prodej. Já prodávám jen na Aukru. Inzerát mám nahozený během pár minut, dám dražbu od nuly, pak jen počkám na konec aukce a pokyn od Aukra, kam to mám poslat. Zabalím to a vyklopím po cestě do práce na sběrném místě, peníze mi pak dojdou na účet. Až jsem byl překvapený, jak málo s tím je dnes práce. Kdybych to měl vézt na sběrný dvůr, o moc méně času bych s tím nestrávil, a takto to aspoň ještě někdo využije a já z toho mám nějakou korunu.
Jestli nějaká korporace zbytečně plýtvá zdroji, je mi při rozhodování o tomto ukradené. Kdyby si každý řekl, že to nemá smysl, protože někdo větší to nedělá nebo jeho kroky jsou jen kapka v moři, tak se neudělá vůbec nic. Ona to potom ve velkých číslech už kapka v moři není.
Prisel take cas nahradit Intel NUC Kit D54250WYKH s Intel Core i5-4250U. Zvolil jsem repas s dvema roky zaruky: core i7 6700, 16GB ram ale hlavne Nvidia Quadro P2000. Pracovni stanice od HP. vesel jsem se pod 9000 a myslim, ze me to dalsich 10 let vydrzi. Z NUCu udelam NAS.
No trochu bych se bál o podporu toho P200, přeci jen už to má několik let na krku a je otázka, jak dlouho ještě bude Nvidia vydávat byť legacy ovladače. Ale pokud to umí nějak přijatelně nouveau, nebo do 5 let bude umět, tak jste za vodou. s i7-6700 bych nečekal žádné problémy, to bude stačit i za 10 let.
Děkuji autorovi za článek. Pokud už nic jiného, minimálně otevře diskusi a zamyšlení se nad požadavky na HW pro standardní využití pc (tedy hlavně internet / prohlížeč). Názor uvedeny výše ( ušetřit 500 Kč na dovolené s 5000 Kč) nelze dle mého primárně přiřadit k tomuto článku, ale rozumím, že co chtěl jeho pisatel sdělit. Názor, aby se psalo o novém HW je však dle mého nevhodně umístěn do diskuze k tomuto článku. Pokud jde o závěry autora článku, v obecně rovině souhlasím vyjma par drobnosti. Mám však pocit (a to obecně), ze se přeceňuje stav tzv “nepoužitelnosti” HW. Myslím ze čtenáři Rootu mají veskrze méně trpělivosti s reakčnimi dobami systému. Myslim ze spousta čtenářů Rootu by byla překvapena, na čem všem (HW) se ve firmách pracuje. Asi před rokem s půl jsem např. schvaloval náhradu pc za novy ntb, kdy původní stanice byla s c2q 6600 !!! s vyměněným Hd za ssd a Win 10. Odezva na internetu tam byla katastrofální (což pro zaměstnavateli nevadí) ale na SaP a office to ještě bylo dostačující. Osobně tvrdím, že na internet stačí cokoli od Nehelenu se 4 jádry nad 2,6 Ghz a výše, případně cokoli od Haswell… sám jsem koupil za 2500 Kč !!! Mini HP s i3-7100t, ssd a 8gb ram a byla to moje nejlepší investice. Rozhodne lepší, než včera vyhraná aukce s 3dfx voodoo 5 5500 agp (2x) za 12.100 Kč :-)
Většinou požadavek na desktop = ať na tom běží youtube, netflix a facebook. Kdysi jsem to také řešil resuscitací starého notebooku za použití optimalizovaného (čti osekaného) linuxu. Zjistil jsem ale, že je s tím poměrně dost starostí, takže pro uživatele s těmito požadavky prostě kupuju repasované chromebooky. Starosti veskrze žádné, vzhledem k pořizovací ceně nemám výčitky poslat za 6 let do červené popelnice a celý postup opakovat.
Problém s notebooky je fyzicky malá velikost displeje vs "unavené oči v důchodu". U stroje je zatím v provozu 21.5" FullHD LCD a kdyby se do daného prostoru vešlo fyzicky něco většího, už bych to tam nasadil.
No mozno zacinam patrit do starsej generacie. Po precitani perexu som sa zamyslel .. 8 rokov je stary pocitac? Mozno aj ano ..
Pred 10 rokmi som si kupil iMac 27'' late 2012 s 32GB RAM. Urobil som si upgrade disku na 2TB internal ssd, inak je tam vsetko postarom. No jasne, pri tych virtualkach trosku tie 1333MHz ramky citit, ale inak je to stale ok masina. Jedina skoda je, ze uz novsie osx nie su na tom supportovane. Ale masina taha stale super. Ako hlavny desktop "u mne dobry".
číst toto je takové guilty pleasure, když vidím na stole EEE PC noťas s urvaným displejem + s 2GB RAM Nějakým Atomem N280/450 a chybějícím aku, mám chuť zapojit VGA kabel a zkusit tam zprovoznit PoorMan's Linux přes netboot (hardisk je v jiné místnosti a stejně tam něm není OS)
S tím KDE to neděláš dobře, (myslím psát o tom takto ostentativně, skoro až provokativně) v kontrastu s šetřením zdrojů a co nejméně náročné distribuci. Vydedukoval jsem, že motivací je vizuální podobnost a ne množství funkcí. Nevím jestli výkon... nemám odzkušeno
Měl jsem tendenci poradit ,že lepší by byl pomalu smartphone/tablet ...ALe ... buď přes HDMI alt mode skrz USB-C (ale to je asi u modelů na 10k) nebo přes WiDi/screenshare.
Výkonově stačí, ale je to android, dá se pořídit usb-c Hub pro LAN, vstup.perifierie
Je to čistě fantazie - teoreticky se dá i postavit low cost mmachina na smartphonu (4GB RAM už se dá sehnat pod 2000)
Nbo sadomaso výzva
Já začínám pozorovat, že 8GB RAM přestává stačít na běžné surfování (Windows, a spuštěné nezávisle 2 druhé(jiné verze) chrome) Prostě spotřebovaná paměť je kolem 80%, semtam atakuje 95% a Windows furt hlásí ukočete aplikace, nedostatek RAM.
KDe jsou doby ,kdy stačilo 128MB RAM v Symbianu , builting browser byl bleskový,. Opera už trochu lagovala, hodně to hlásilo plnou RAM, semtam spadla (asi Symbian OOM Killer), zato uměla HTML5 a ovládání bylo použitelné.
TIP: co zkusit příště zram - nafouknutí RAM?
modprobe zram
zramctl -f -s {číslo_bajtů}
mkswap /Dev/zram0
swapon /dev/zram0
To je ale aspekt životnosti fyzické, který je pevně dán alespoň dostačující kvalitou výroby. Aspekt životnosti morální nám naštěstí poskytuje open-source svět. Tam, kde jsou Windows 10 nepoužitelná, nastupuje Linux s KDE a za to buďme vděční všem, kteří se na existenci alespoň takto efektivně pracujícího softwaru podíleli a podílejí.
Podobnou debilitu sem uz dlouho neslysel. Aha Jezek. Proc KDE? Protoze cubot. LXQt? XFCE? etc
Jak přesně definujete "morální životnost"? Pořád jsem význam toho pojmu nepochopil. Ve vašem případě to, mám dojem, znamená, že nároky softwaru jsou vyšší než co může hardware nabídnout. Je to tak?
No a? On ne každej je snob. A mně třeba ichtylové, co na to, aby klepali pár textových souborů někde ve VS Code potřebují notebook za šedesát tisíc a ostatním nadávají do pleček vyloženě iritují.
Snob není ten, který má na moderní HW, snob je ten, který má na moderní HW a k tomu potřebu se posmívat těm, kteří používají něco staršího.
Hodně z nás má ve svém okolí spoustu babiček a dědečků (maminek, tatínků, tetiček a strýčků pro nás věkem pokročilejší), kteří definují počítač jako zařízení, kam se připojí na internet, přečtou si facebúk, instagram a zprávy na idnes.cz. Podívají se na poštu na seznamu a z mobilu si přetáhnou fotky z posledního výletu, aby je mohli poslat tím mailem. Někteří z nich si pouštějí hudbu z MP3 (pozor, dechovka to není!), které si za posledních 20 lety nastřádali a nebo ti protřelejší jedou Spotify/YouTube Music. Poslední dobou táhne Netflix, Voyo a Prima+. U těchto lidí je celkem jedno, jak moc starý počítač mají. Jestli ho zapnou a jdou si udělat kafe a počítač nabíhá minutu a půl nebo tři, je v zásadě jedno. Operační systém v neřeší, protože vědí, že když chtějí na internet, tak je to ta oranžová liška/barevné kolečko/modré písmeno i/hlava lva/červené V/červené O a když chtějí fotky z mobilu, kliknou na tu žlutou ikonu a tam vidí buď D: nebo Sony DSC-W800 a když kliknou, jsou tam fotky...
Takhle jednoduché to je. Takže pokud nenaběhne prohlížeč a nedokážou natáhnout ty fotky z mobilu či se podívat na film z Netflixu, protože jim to hlásí něco o nepodporovaném formátu videa, to je pro ně skutečný problém. A v tu chvíli volají. Nikdy mi nevolají, že počítač dnes nabíhal o minutu déle, než normálně. proto si myslím, že koupě HW z druhé ruky s dvouletou zárukou je prostě skvělý tah. Většina běžných uživatelů v mém okolí funguje takto. Proto mají takové články smysl a proto je rád čtu. Můžu to shrnout do jednoduché poučky - otevří si nějaký renomovaný web s HW z druhé ruky a vyber si nějaký kousek, který se ti vejde do rozpočtu. Můžeš zkusit dodávaný SW (rozuměj OS) a pokud tě nenadchne, dej tam Kubuntu/Lubuntu/Mandrivu/Zorin/Mint a patrně budeš spokojený. Řeč je o tom, že OS vytvořený v roce 2023 lze provozovat i na relativně starším HW (starším než 5 let) a buď to bude ten od MS (ale asi ne vždy) nebo ten od Linuxu (skoro vždy). A zadaný úkol splníš.
Souhlasím. Sám jsem vlastním rodičům v důchodu pořídil linux (ubuntu) po zjištění, ze těmto “ne příliš zkušeným” uživatelům stačí vědět, na jakou ikonu mají kliknout. Prozřel jsem při návštěvě v nemocnici, kde měli nějakou formu linux Distribuce (buď suse nebo kubuntu, už si to nepamatuji) s limitem 20 minut na přihlášení na pokoj (tzn. 1 stroj na chodbě pro cele patro) a tam byl jenom Firefox. A matka měla hrozny problém s tím, ze to neumí ovládat, ze potřebuje internet Explorer… po 5 minutách se naučila Firefox a kde se spustí. Když se vrátila, preinstalival jsem jí (na novy disk) ubuntu s od te doby na tom pracuje (tzn poušti internetové aplikace/ stránky). Asi před dvěma lety mě navíc pobavila s tim, ze ani nevi, ze nemá Windows. Asi je to tim, že má na plose fotku jezevčíka :-). Od té doby dávám ubuntu vsem “méně informovaný” uživatelům. Dávám jim to většinou na vyřazených c2q a zadarmo. Nemusí nic platí a o nic se starat. Jen si při spuštění Firefoxu trochu počkají…
Já se jednou uchýlil k malé lsti, kdy jsem "rozhašené" Win 7 nahradil "novou verzí Windows" (byl to Zorin OS). Na stejném železe to běželo rychleji a uživatel si nestěžoval. Byl to notebook pro internet (Chrome + Thunderbird) a filmy (VLC). Zaškolení trvalo asi tak 15 minut. Fakt, že se jedná o "novou verzi Windows" způsobil, že uživatel akceptoval změny typu "nejsou písmenka disků a IRFAN na obrázky," ale po čase jsem se dozvěděl, že ty "novější Windowsy" fungují fakt dobře a že na ty věci, na co je počítač určený, zvládá v pohodě. A to k němu připojoval uživatel foťák a mobil a stahoval si z nich fotky. Nikdy nerozporoval, že by ty "nové Windows" byly nějaké jiné...
Ale to samozřejmě hodně záleží na tom, co uživatel chce dělat. Někdo poměřuje počítač dle toho, zda mu tam poběží Photoshop, aby si mohl ořezávat fotky a nechce slyšet o ničem jiném. A znám také případ, kdy uživatel už už chtěl přejít na Linux, ale měl vážný problém s prohlížečem, protože chtěl ten od Microsoftu. Žádný jiný neakceptoval. A pak se objevil Edge pro Linux...
Zrovna pred vanoci jsem resil podobny problem.
Dedovi jsme poridili vyprodej ntb Lenovo V15 gen2 s Ryzen 5300U za 7500Kc, k tomu za 600Kc 8GB RAM RAM navrch na celkovych 16GB a za 8100Kc celkove, je za to kompletne novy NTB s dvouletou zarukou s poslednimi WIN11, s Wifi 6 a beha to jak z praku.
https://www.alza.cz/lenovo-v15-g2-alc-black-d7330324.htm
Tenhle model se uz neprodava, urcite budou jine vyprodeje
Je potreba zvazit, jestli ma smysl zdlouhave ozivovat pocitac prineseny od popelnic, zprovoznovat a udrzovat linux, kdyz za osmicku je novy plne funkcni.