Hlavní navigace

Lost Labyrinth

Filip Vrlík 18. 11. 2005

Být ztracen není příliš příjemné. Což teprve zatoulat se v labyrintu. Chodby nikam nevedoucí či vedoucí snad do samotných útrob pekelných. Možná se nalezne i správná cesta, ale kdo to ví jistě? Je něco horšího? Samozřejmě že ano. Být ztracen v labyrintu plném pastí, monster a jiných nelibých věcí. Tento pocit vám dopřejeme ve hře nesoucí výstižný název Lost Labyrinth.

Lost Labyrinth je akčním RPG čili roleplaying game. Vaším primárním posláním je přežít, druhotným pak projít labyrintem. Bránit vám v tom budou rozličné stvůry, tamní obyvatelé, nalíčené důmyslné pasti. Na počátku vašich útrap si zvolíte postavu. Tvorba hrdiny je poměrně propracovaná. Vybrat si můžete z velkého množství oddílů. Jsou jimi:
The way of the Sword čítající například bojová umění, lukostřelecké dovednosti, Paladin, Dragon Slayer, Hammerfighting.
The way of Magic zahrnující různé typy kouzel a zaměření – Elf Blood, White magic, Warlock, Druid magic, Necromancy.
The way of God, kam patří God of War, God of Wisdom, Akolyth.
The way of Shadows – Thievery, Stealth, Speed, Climbing, Pick Locks.
The way of Adventure – Diplomacy, Charisma, Merchant, Scout, Beastmaster.
Posledním oddílem jsou Nevýhody – Disjunct, Stupid, Magic weakness.

LostLabyrinth 1

Každá z nich vás nějak omezí, avšak jako protiváhu vám nabízí bod, který lze vložit do předcházejících směrů. Samozřejmě, že jsem vypsal jen minimum zástupců pro lepší představu. Ve hře je vskutku velký počet možností a kombinací. V základu máte k dispozici sedm bodů k rozdělení. Zde si také určíte výši obtížnosti. Nejlehčí je Goblin, dále Orc, Gryphon až k Dragon. Lepší začít pozvolna.

LostLabyrinth 2

Po stvoření hrdiny a vybrání úrovně přejdeme k vizáži. Přehledně spatříte celkem 28 potenciálních kandidátů. Lze si je pomocí tlačítka otočit na jednotlivé světové strany a pak již jen volbu potvrdit. Začíná hra. Vpravo je umístěn pomocný panel, kde si lze rychle vyhledat základní informace. Počet vašich momentálních a maximálních bodů energie, mana, počet tahů a stávající level. Ovládání je možné pomocí myši či klávesnice, popřípadě joysticku.

Přehled klávesových zkratek:
[F1] – nápověda
[i] – inventář
[c] – kouzlení
[d] – informace o charakteru postavy. Poměrně rozsáhlý a podrobný přehled.
[s] – mód plížení
[k] – lezení komínem nahoru/dolů
[l] – rozhlédnutí kolem
[p] – kradení
[e] – ukončení tahu
[m] – ukázání mapy
[f] – užití střelné zbraně
[a] – útok kouzlem
[Esc] – konec
Většinu z dané nabídky máte také umístěnou pod panelem napravo v podobě barevných ikonek s obrázky znázorňujícími činnost, jež se pod nimi skrývá.

LostLabyrinth 3

Z hlediska zpracování je hra vcelku vyvedená. Již v samém počátku nás přivítá pěkná úvodní nabídka s libou hudbou, jež nás ostatně provází celou hrou. Upozornil bych na krásné výjevy v pozadí. Nabídnuty jsou vám tři jazyky, anglický, německý a španělský. Domnívám se však, že právě zde je pro mnohé kámen úrazu, jelikož bez znalosti alespoň jednoho z nich půjde hra hůře. Minimálně při tvorbě postavy se zapotíte. Vybrat si z nabídky charakterových rysů ty pravé není zrovna jednoduché. Každý z nich je přesně definován a vysvětlen, proč právě jej zvolit. Ovšem ne česky. Pěkná je variabilita nepřátel. Nesetkáváte se stále se stejnými, již nudnými zrůdami. Není problémem hrát ani s více postavami naráz. Postačí během hry přidat další a další hráče. Hra Lost Labyrinth skýtá mnoho netušených možností. Jen jen na vás, kolik jich objevíte. Větší nevýhodou je krátká herní doba, ovšem vezmu-li v potaz velké množství postav k dispozici, zas tak málo to není. Autoři nestanovili levely pevně, většina věcí je generovaných náhodně, tudíž při každém spuštění hrajete jakoby novou hru, nacházejí se zde jiné příšery apod. Díky těmto dvoum aspektům se dá hra rozjet znovu i po skončení bez přílišné ztráty na hratelnosti a zábavě.

LostLabyrinth 4

Závěrem bych dodal, že Lost Labyrinth je povedenou fantasy hrou vhodnou i pro mladší hráče. Nese v sobě základní prvky RPG, vývoj postav, jejich zdokonalování, evoluci. Zvláštností je, že zkušenosti nezískáváte za mrtvé, ale za level. Takže žádný tupý lov hlav se nekoná, zabíjíme čistě pro radost. Po každé nové úrovni si zvolíte oblast, kam přidělené body vložit. Hra je přijatelná i pro majitele slabších až slabých PC. Proč to nezkusit. Lost Labyrinth čeká.

LostLabyrinth 5

Němečtí autoři odvedli skutečný Meisterstück, když si pěkně pohráli s detailní grafikou a kresbičkami. Vše jen s pomocí SDL knihovny. Z webu si stáhněte buď předkompilovaný rpm balíček, nebo zip. Pokud volíte zip, tak jej stačí rozbalit a spustit soubor laby. Toť vše.

Našli jste v článku chybu?

20. 11. 2005 12:25

uživatel si přál zůstat v anonymitě
to je proste blbost. To se mohl zastavit vyvoj nekde u 386dx a SVGA karte . Samozrejme kdyz se na nas riti 100 novych her tydne tak , ze je z toho 90% hnus tak to proste je . Jenze tech 10% ma soudobou grafiku a vynikajici hratelnost a muze to byt i free hra .

Podivej se na takovy ORBITER simulator. Je zadarmo, grafika sice neni hyper moderni , ale hratelnost , rozsiritelnost je pro ty , ktere to bavi naprosto super. A zaroven nema grafiku z dob 8bitu .

20. 11. 2005 1:01

ZD (neregistrovaný)
vubec nic si nepochopil...

co je podle tebe kvalitni? Mam pocit, ze dneska je trend Kvalitni = narocna (tj. "mame" pocit, ze kvalitni grafika musi bejt narocna), resp. narocna = kvalitni (tj. "mame" pocit, ze kdyz je to narocny, tak je to i kvalitni), resp. stara=nekvalitni....

Ja si napr. pod pojmem kvalitni grafika predstavim grafiku peknou (tj. lahodici oku) a ucelnou (tj. dobre znazornujici to, co ma, navic s minimalnimy naroky). Proste udelat dneska grafiku, kde se vse…Podnikatel.cz: Chtějte údaje k dani z nemovitostí do mailu

Chtějte údaje k dani z nemovitostí do mailu

Podnikatel.cz: Nejenom EET, začaly platit další zákony

Nejenom EET, začaly platit další zákony

Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Vitalia.cz: Pravda o přibírání na zimu

Pravda o přibírání na zimu

DigiZone.cz: ČRa DVB-T2 ověřeno má i Sharp

ČRa DVB-T2 ověřeno má i Sharp

Vitalia.cz: Jsou čajové sáčky toxické?

Jsou čajové sáčky toxické?

Podnikatel.cz: Podnikatelům dorazí varování od BSA

Podnikatelům dorazí varování od BSA

120na80.cz: Horní cesty dýchací. Zkuste fytofarmaka

Horní cesty dýchací. Zkuste fytofarmaka

DigiZone.cz: Recenze Westworld: zavraždit a...

Recenze Westworld: zavraždit a...

Lupa.cz: Insolvenční řízení kvůli cookies? Vítejte v ČR

Insolvenční řízení kvůli cookies? Vítejte v ČR

Vitalia.cz: Co pomáhá dítěti při zácpě?

Co pomáhá dítěti při zácpě?

DigiZone.cz: ČRa DVB-T2 ověřeno: Hisense a Sencor

ČRa DVB-T2 ověřeno: Hisense a Sencor

Vitalia.cz: Manželka je bio, ale na sex moc není

Manželka je bio, ale na sex moc není

Root.cz: Vypadl Google a rozbilo se toho hodně

Vypadl Google a rozbilo se toho hodně

Měšec.cz: Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

DigiZone.cz: Sony KD-55XD8005 s Android 6.0

Sony KD-55XD8005 s Android 6.0

Vitalia.cz: Chtějí si léčit kvasinky. Lék je jen v Německu

Chtějí si léčit kvasinky. Lék je jen v Německu

Vitalia.cz: Paštiky plné masa ho zatím neuživí

Paštiky plné masa ho zatím neuživí

DigiZone.cz: Flix TV má set-top box s HEVC

Flix TV má set-top box s HEVC

Podnikatel.cz: EET: Totálně nezvládli metodologii projektu

EET: Totálně nezvládli metodologii projektu