No jiste, pokud clovek pouziva neco, co zvladne na zakladni urovni kdejaka lama, nebude dostatecne cool. Proto vsichni prejdeme na Plan9 nebo NetBSD a pokud uz budeme muset pouzivat Linux, tak zasadne Gentoo nebo LFS a pouze z prikazove radky. V pripade, ze budeme nuceni spustit XWindows, tak jediny WM, ktery pripada v uvahu, je RatPoison. ;)
Vubec nic proti nemu nemam - jedine *BSD, ktere jsem mel moznost si trochu osahat, bylo FreeBSD a neprislo mi nejak podstatne vic hardcore, nez treba Debian nebo Slackware. S tim NetBSD bych se myslim taky nejak srovnal.
Ale pouzivat NetBSD nebo jakykoliv jiny OS jenom proto, abych si pripadal jako king, proti tomu toho mam hodne. O to v mem prispevku slo...
Tak nevím, zda to nemáš od Gargantuy, Pantagru(i?)eli... Mandrake je kromě snahy o usnadnění přechodu Windowsářům pomocí důsledného GUI distribucí s asi nejčerstvější podporou nového HW, možností změnit defaultní konfigurace, instalovat jen potřebné věci a okamžitě po instalaci pracovat. Vím, že není strukturou tak čistá jako Slack nebo BSD, ale na masové nasazení se na rozdíl od jmenovaných hodí a může konkurovat Woknům, což je IMHO to nejlepší. Takže nevím, v čem podle Tebe není na úrovni ;-)
Na urovni neni kvalita vypoustenych verzi. Pripada mi to jako site velmi hornou jehlou. K cemu to je, kdyz se za par dni musi stahovat desitky zaplat? Je sice fajn, ze se snazi drzet krok s novym hardware, ale za jakou cenu? Jinak to preci neni zavisle na distribuci, ale na kernelu. Jinak i jine ditribuce nabizeji GUI aplikace pro nastaveni systemu. A s tou instalaci a okamzitou praci bych to zas tak neprehanel. Videl jsem nainstalovany MDK 9.x a do dvou minut jsem mel root heslo. K cemu je distribuce, ktera neni zabezpecena? K nicemu...
obavam sa, ze kazda distribucia je len tak bezpecna, akeho ma spravcu... Mozes sa pokusit dostat Administrator account na winblowse a ani za ****, a mozes skusit dostat roota na debiane a mas ho za 2 minuty... takze taketo reci neobstoja. Defaultne instalacie su robene tak, aby sadli na vsetko a nie pre jedneho usera s konkretnymi narokmi. Kto si nevie stiahnut novy kernel a potahat updaty - hold jeho smola, je to looser a nie admin... Je pouzivam mdk v pohode na lokalke a rovnako aj na serveroch a okrem jedneho problemu s glibc som problem nemal (aj to bola moja chyba - nedopatrenim som pouzil cooker :]). Takze pokusim sa skoncit podobnou otazko-odpovedou ako ty: Naco je admin, ktory sere na bezpecnost? Na nic...
Podobné příspěvky mě docela pobaví...
A v čem jako že není na úrovni? Jo aha, už to vím. tím že nemá defaultně příkazovnou řádku ale grafiku a má software připravený v RPM balíčcích... Nebo že by to bylo tím, že má grafickou instalaci?
Já zase nechápu ty uživatele, co jsou vlhký z toho, že si mohou na Gentoo zkompilovat za 3 dny XFree a přitom ten výsledný balíček má většinou stejné vlastnosti jako ten v balíčku.
Nebo si vážně myslíte, že ti, co vyrábějí RPM balíčky to nedělají s těmi nejpoužitelnějšími volbami?
Omyl :)
MDK jde nainstalovat i bez mysi. A naopak - mate-li mys, jde nainstalovat bez klavesnice. ZKousel jsem oboji, jedno dokonce verejne ... Loni na akci CZLugu se mi instalator nepohodl s mysi a protoze se to jmenovalo "Instalace Mandrake na prvni pokus" dokoncil jsem instalaci jen s klavesnici.
Sam uzivam MDK par let, kdyz jsem presel od RedHatu. Nicmene posledni dve verze 9.1 a 9.2 me dost znechutili. Premyslim o jine distribuci, MDK totiz vypousti na trh zcela neodladene produkty a pak uz se musi jen zaplatovat a zaplatovat a ani posledni zaplaty nektere problemy neresi. Nenene, dost MDK, kdyby skoncili v propadlisti dejin ja nad nima nezaplacu.
Co to placate? Mandrake ma aspon jasnu strategiu sirenia svojich produktov. Vzdy su dostupne ISO image, je definovava aj casova podpora. To ze v kazdom softveri (a taktiez v kazdej distibucii) sa vyskytne nejaka chyba, ktoru treba zaplatat je uplne samozrejme a akceptovatelne a nikto sa nad tym uz dnes nepozastavuje. Ak chcete rock-solid distro prejdite na Slack alebo Debiana. Ale v kadom pripade Mandrake je to, co ludia za desktopom od systemu ocakavaju.
Prave proto zmenil Mandrakesoft vyvojove schema, takze dnes tu mame 10.0 Community a zhruba za dva az tri mesice (dle http://www.mandrakesoft.com/company/press/pr?n=/pr/products/2453) by mela masledovat vyladena verze Official s aplikovanými opravami. Takze by se uz nemelo stat, ze ten, kdo si poridi Official, bude muset hned po instalaci stahovat x oprav a aktualizaci.
Ted jsem videl 9.2. na notasu a libilo se mi to... A vzhledem k tomu, ze planuji uprk od Fedory, ktera nejak nestiha rozdychat jak ji ujizdi vlak... A to jsem na RH od dob verze z knizky Linux Internet Server (to byla 4 neco?) Nevim MDK? Suse? Slack??? Na notasu mám ZipSlack, nic lepšího bych do té 266 nedostal, ale je to občas boj (ale příjemný) a na stolním potřebuji skutečně dělat a né se párat s nastavení... I když jak se říká Slack Rulez:-)
Ale jo - jestli nemate v tom noteooku CD mechaniku, nainstalujte minimalni instalaci MDK z FTP pomoci diskety. Zabere 300MB na disku, windowmanager bude IceWM.
Provozoval jsem takovou konfiguraci i na P150 s 1,6GB diskem a 128MB RAM. Start systemu a aplikaci nic moc ale pracovat se s tim dalo, az jsem se divil.
Muzu potvrdit, rozchodil jsem celkem solidne mdk 9.2 na pentiu 150@180 MHz, sice to bylo trosku liny, ale pouzitelny.
Ohledne mdk, ja ho pouzivam na desktopu na booku, jednoducha instalace, podpora hw a pod. Od tech klikacich blbinek vetsinou uz taky upoustim. Nikdo nikoho nenuti GUI nastroje pro spravu pouzivat a "klasickym" zpusobem to jde taky, jako v jinych distribucich.
Na server zase radeji Debiana a bajecny apt-get. Je to vec kazdeho a mdk drzim palce.
Pouzivam Mandrake 9.2 na notebooku a jsem s nim nanjevys spokojena. Diky nemu nemusim ztracet hromady casu zkoumanim, jak se co nastavuje. Je sice pravda, ze jsem k nemu postupne postahovala 1.3 giga updatu, ale odvdecil se mi za to tim, ze obvykle dela to, co po nem chci.
Vim, ze jsou mezi nami i taci, pro ktere je dulezite vedet, co se kde zrovna s jejich systemem deje - a co si sami nezkompiluji, to si take nepusti. Co je k tomu vede, to opravdu netusim. Ja pouzivam svuj linux predevsim k praci - karieru linuxoveho admina pro nejblizsi dobu neplanuju, a tak je mi s Mandrakem dobre.
Prinos teto distribuce skutecne vidim zejmena v tom, ze je urcena nam, co jsme se odhodlali utect od wokynek, ale nemame na to stat se za tyden zkusenymi linuxari.
Já bych zas tak nerejpal :-). Co kydž jen není milionář, nechce krást a kromě toho jí to baví. Jo a mimochodem, ač totální lama používám s láskou Mandrake 9, Slackware 9.1 a oficiálně koupený WinXP. Od doby kdy jsem vyřešil sdílení dat mezy systémy se to pro mě jeví jako ideální kombinace :-) a vlastně linuxem od ničeho neutíkám ale naopak něco přibírám.
Tak dost keců a zas jdu číst nazdárek.
a jak mas vyreseny to sdileni dat mezi systemy-partition na data s FAT32, nebo neco "inteligentnejsiho"? Chci ted na svym komplu nainstalovat MDK+Win XP. Z duvodu obcasne prace s DV videem ale potrebuju mit velkej datovej disk s NTFS (4 GB na DV avi ve FAT 32 je malo a strih videa v Linuxu furt tak nejak neni ono), takze problem sdileni dat Linux-WinXP je pro me dost otravnej
Proc jsem utekla od wokynek? To je jednoduche - ve svych devatenacti letech veku s prijmy studenta nemam na to, abych si kupovala komercni software. Pouzivam linux, abych nemusela krast.
A co mi to prineslo? Pomineme-li trivialni dusledky jako par probdelych noci a zachvatu vzteku, prineslo mi to oproti windows nekolik drobnych zlepseni. Od te doby, co mame doma linuxovou sit, zacalo tak nejak samo od sebe vsechno fungovat :o) Zjistila jsem, ze k naproste vetsine komercniho softwaru existuji volne siritelne alternativy, ktere casto prevysuji sve windowsi obdoby. Zapomnela jsem, ze existuji nejake hlasky typu "program provedl neplatnou operaci..."
Oproti tomu, s kazdym nove zakoupenym kusem hardwaru prozivam desy, ktere si uzivatele windows neumeji predstavit. Momentalne napriklad s wifi kartou, ktera ma sice drivery od vyrobce, ale chova se fakt podivne...
Takze - kdybych na to mela, volila bych asi prece jen ty windows. Ale takto jsem take celkem spokojena, ty klady a zapory se z meho pohledu temer vyvazuji.
Kdo to při všech těch chybách, co tam jsou, dokáže předělat na produktivní systém, tak určitě není Linuxový začátečník. Jsem z toho docela znechucený. Kamkoliv zašťourám, všude se z toho sypou piliny. A k tomu ty milóny Messageboxů. Copak se GUI děla tak, že se konzolové hlašky převedou do samostatných oken ? To je amaterismus nejhrubšího zrna.
Ne že bych jim to přál, ale případný krach Mandrake by nebyla zas až tak velika škoda. A mohli by si za to sami. Ve většině případů totiž odfláknuté programy nejsou pro jejich tvůrce o nic levnější než ty pořádně udělané.
Výborný přístup. Ať tedy Mandrake krachne. Co si potom mám jako uživatel koupit? SUSE za 2,5 litru? Nebo debian, který má hrozně dlouhou dobu aktualizace? Nebo nějakou jinou distribuci, kde strávím 3 měsíce zkoumáním jak se tam vlastně dosinstaluje aktualizace softwaru?
Jsem klikač a nechci být nic jiného. Doma chci legální software a nemám na to platit desetitisíce. Takže zlatý Mandrake který si dvakrát do roka nechám za pětikilo poslat až domů.
Debian? Možná pro správu sítě, ale pro normálního člověka je prostě na ***
Instalovali jsme Debian na školní počítač. Tři hodiny jsme zkoušeli ho ukecat na grafickou kartu, další tři kamarád zkoušel zkompiloval Xy s několika patchy, protože tu grafiku prostě Debian neznal.
A pak jsem za hodinu - bez problému - nainstalovali Fedoru. Neříkám, že je to supr systém, ale nemusím kvůli každé pitomosti trávit hodiny řízením různých kompilací (nejde mi o čas procesoru, ale můj).
S Mandrake jsem měl podobné - dobré zkušenosti :-) Pokud si někdo chce hrát, Debian mu neberu. Ale já kruci potřebuji pracovat ...
Kdybyste si kruci do toho Debianu nainstalovali nejake novejsi XFree misto zoufalych pokusu je zkompilovat, tak by to mozna dopadlo jinak.
Hodnotit distribuci podle toho, jestli podporuje nahodne vybrany hadrware, je dost ubohe.
Ano, Debian je stary. Jaky HW podporuje neni problem si zjistit jeste pred instalaci. Je dost dobre mozne, ze se pro vas ucel nehodil, ale je jen a jen vase chyba, ze jste s tim ztracel cas.
Testing na servery je o hubu, protoze na nej nejsou security updaty. Nerikam, ze to nejde, ale mnohem radsi si potrebne veci backportuju do stable, nez abych musel sledovat vsechny baliky a chyby si opravovat sam.
Jinak nevim, proc diskutujicim tolik vadi dlouha perioda vyvoje Debianu. Me naprosto vyhovuje. Preinstalovavat pocitace (servery i desktopy) kazdeho pul roku ... mam opravdu lepsi veci na praci.
a kto ta nuti vzdy preinstalovavat ? mam na kope strojov funkcny linux ktory bol povodom slackware niekedy aj spred 3 - 4 rokov, priebezne updaty byvaju postacujucou podmienkou aby tie stroje mohli plnit svoju funkciu... z povodnych libiek a binariek by sa tam uz asi vela nenaslo... :-)
> a kto ta nuti vzdy preinstalovavat?
Reagoval jsem na MDK. Upgrade na novou verzi distribuce povazuju za ekvivalentni reinstalaci, co se mnozstvi prace tyka, vyjde to podobne.
> mam na kope strojov funkcny linux ktory bol povodom
> slackware niekedy aj spred 3 - 4 rokov, priebezne
> updaty byvaju postacujucou podmienkou aby tie stroje
> mohli plnit svoju funkciu...
Zrovna Slackware se co se updatu tyce nema moc cim chlubit. I kdyz posledni dobou se to udajne znacne zlepsilo.
> z povodnych libiek a binariek by sa tam uz asi
> vela nenaslo... :-)
To jsou dva ruzne modely -- bud postupne upgrady, ktere popisujete (tak funguje napr. gentoo), nebo model postupneho vydavani zmrazenych release a k nim jen backportu dulezitych oprav (jak to dela vetsina distribuci, s ruzne dlouhou periodou release).
Nelze jednoznacne rict, ktery model je vyhodnejsi, ale me ten Debiani s dlouhou periodou maximalne vyhovuje. Jednou za 3 roky preinstaluju stroje a v mezicase pak s nima mam naproste minimum prace. Kdybych mel na starost jeden pocitac, tak si tam asi dam nejake gentoo na hrani ...
Pokud si precteme celou tuto diskuzi odshora az dolu a precteme si i dalsi diskuze o "MDK ano ci ne", pak musime dojit k zaveru, ze uzivatele a odpurci Mandrake se deli na nekolik stabilnich taboru: 1) Linux-profici pouzivajici DESKTOP i SERVER: Tem se nebude libit ze se konfiguracni nastroje MDK OPRAVDU obcas nechovaji tak, jak by mely (bezpecnosti se naschval nebudu dotykat). Sice by si umeli system opravit/odladit...ale proc by to delali? Spadnou tudiz zpet ke svemu Debianu, Gentoo atd. 2) Experimentatori, zkousejici jednu distribuci za druhou: Tem se uz vubec nebude libit to, ze se jim sitovku v Mandrake jednou podari nahodit a podruhe ne. Obcasne "nahodne" chovani konfiguraku je na ne bic bozi. Budto to funguje-nebo ne, a ne ze budou resit nesmrtelnost chrousta. Takovy experimentator hledajici TU SPRAVNOU DISTRIBUCI spadne do skatulky REDHAT, FEDORA, SLACKWARE atd. Pokud bude dostatecne vytrvaly a ucenlivy, a taky "fajnsmekr" spadne do Debianu nebo Gentoo, zakousne se, a uz se nepusti (jako ja). 3) Uzivatel-zacatecnik. (Zamerne nepisu "linuxovy zacatecnik"). Pusti instalaci a ono se to nainstaluje. Ono je to cesky, hned tomu bezi sitovka, grafika, zvukovka, OpenOffice, vypalovacka. Z USB klicenky si hned natahne sve obrazky a dokumenty. Nezajimaji ho zbytecne konfiguraky. Chodi mu to co chtel a to staci. Z 90% TAKOVYTO uzivatel-TAKTO uspeje. A je spokojen. 4a) Absolutni LINUX-GURU-HALFGOD. Distribuci jako je MDK zmacka a zahodi. Nastartuje svuj Debian/Plan9/Gentoo a nebude se zabyvat resenim vyreseneho (tedy ve smyslu relativni chybovosti MDK). 4b) Absolutni LINUX-GURU-HALFGOD, ktery se narodil s MDK v prave ruce. Tento ho bude hajit i kdyz vi, ze MDK ma sve mouchy. Vi totiz, ze presto pres vsechno je MandrakeSoft vlastne svym zpusobem velmi uzitecny a taky uspesny. Toto byl muj nazor, ten zastavam a nepustim se ho. Na toto tema by se dalo nekonecne diskutovat. Snazil jsem se, aby vyse uvedene radky byly jakymsi filtrem kladu a zaporu ve veci MDK. Mimo soudek bych jeste rad dodal, ze Debianovo prirovnani K "hardcore", rozhodne nepovazuji za urazlive (jak se nektery kolega vyse zminoval). Debian totiz opravdu neni jednoduchy, na oplatku vsak nabidne titanovou tvrdost, spolehlivost, pouzitelnost a ve finale i...jednoduchost....paklize clovek prejde pres pomyslnou caru slozitosti. Pratelsky zdravi, Libor Valenta.
Jasne. Ja jsem se vsak napriklad s APT-GETem musel docela slusne poprat, nez jsem ho alespon z 60% pochopil. V soucinnosti s neznalosti Dselectu jsem si parkrat odinstaloval 75% systemu ((-: vim - moje blbost. Ale chybami se clovek uci a dnes uz vim, ze zrovna s Dselectem se musi obzvlaste opatrne. Dnes vsak muzu rici, ze uz u Debianu 100% zustanu a hotovo (Fedoru si jako sekundarni system taky necham....ciste ze zajimavosti....chodi taky dobre a APT-GET mi na ni chodi taky velmi pekne). S pozdravem, Libor Valenta.
Jo, to je pravda...
Kazdopadne prace s RPM taky neni az tolik trivialni. A kdyz se k tomu pripoctou zasadni chyby v manualovych strankach rpm, tak je to o to tezsi. ;-)
Zkratka - GNU/Linux a Unix obecne, potrebuje trosku casu na pochopeni a sziti. A ten cas je asi o neco delsi, nez treba jinde (MS Windows), kde se clovek nemusi prakticky o nic starat...
ale me windows vyhovuji. krom jejich ceny ovsem. XP ma stabilitu dobrou , podporu HW vybornou jsem kompatabilni se svetem . Akurat kdyby nebyly Open office tak pomale. Jo a navic si zahraju vsechny hry aniz bych musel neco 2 hodiny instalovat kompilovat a kdo vi co. Kdyby bill XP uvolnil zadarmiko myslim , ze by bylo na desktopech brzo odlinuxovano :)
Proc tady nekteri napadate MDK? Ja chapu ze pro nekoho je moc Windowsovita, ale to je dano proste tim ze pro BEZNE uzivatele je to nutnost - sam jsem pouzival doma RedHat, v praci jsme ale meli Mandrake, no a musim rict, ze jsem s nim byl velmi spokojeny - pracovali tam i dva lidi co predtim NIKDY nepracoval na linuxu a nemeli s tim zadne problemy (po vysvetleni co je to mountovani a ze se da klikat na ty ikonky diskety a cdcka, jak se prihlasit na jiny pocitac (ssh) a kde je jejich domaci adresar jsem uz radil jenom jedenkrat - kdyz si jeden z nich chtel prehrat nejake mp3 na minidiskmana pres usb - behem 2min to mel) - a to je presne to nejdulezitejsi - umoznit I NORMALNIM lidem pracovat s linuxem - a za to jsem MDK vdecny. Sam ted uz doma na vsech pocitacich pouzivam Debian, protoze se mi vic libi, ale je mi jasne, ze napr muj bratr (lepsi uzivatel PC) by debian NENAINSTALOVAL - dovolim si ale tvrdit ze MDK ano - proste neexistuje univerzalni distribuce - je potreba prihlizet k tomu co se od ni ocekava - a jak uz psali nekteri prede mnou - pokud nekdo chce pocitac bez windows a neni linuxovy odbornik, je pro nej MDK skvela volba - a i linuxovy odbornik se pod MDK nezhrouti - porad je to linux, a muze si ho prispusobit jak chce (ja sem napr. v praci mel blackbox jako wm, rxvt jako x-terminal a gvim jako editor - ostatni meli KDE/GNOME+Sawfish, g/kterm, g/kedit apodobne - proste kazdy co mu vyhovuje)
MDK si zaslouzi vic ucty - dela pro linux urcite vic nez vetsina lidi co mu tady nadavaji - a pritom nejde cestou RH - me osobne je MDK velmi sympaticky a kdyz se me zepta clovek co chce linux vyzkouset, doporucim mu mdk, nebo knoppix (ted abc linux ;).
A tim "dela pro linux" nemyslim podil na vyvoji apod, ale prave to ze linuxu otvira dvere na desktopech - a neni to proto ze "chci aby kazdy mel linux" - ale proto ze az linuxu na desktopu bude vic nez 0.7%, bude mozna i mene stranek jen pro IE, mene .DOC souboru na internetu a mozna i vice sw pro linux.
No ale tady jde to, ze pokud nekdo posle neco v rtf (asi ne) nebo sxw, tak to ma sanci precist KAZDY, protoze OO je SVOBODNY SOFTWARE a existuje pro vsechny bezne pouzivane platformy (IMHO) - pokud mi nekdo neco posle v .DOC-u - porad je nezanedbatelna sance ze to NIKDY neprectu, protoze nemam MS Windows a MS Office - navic sxw i rtf jsou formaty ktere jsou OTEVRENE, takze principialne neni problem aby je otevrel JAKYKOLIV word procesor.
na jednu stranu souhlasim, ze pokud to je "DOC" tak to jde bez mrknuti oka vratit - ze neco takoveho vazne neprectu. na druhou stranu OOo si instalovat nemusite - staci ten soubor projet gunzip a pak udelat XSLT transformaci treba do TeXu :-) v tom vidim OO mnohem svobodnejsi
Nekteri lede na mdk nadavaji ... ja je chapu - sam bych ho na masinu nechtel.
Ovsem otazka je proc? Odpoved je jednoducha - UMIM s Debianem a nepotrebuji se ucit jine distro, ktere mi nic navic nenabidne.
Takze to neni o tom, ze by mdk musel byt tak spatny - znam windowsaky, kteri si ho sami nainstalovali a sami si s nim hraji (jeden po roce prechazi na Slack - chce si to udelat podle sebe) ... az se sami nauci, bez toho aby je nekdo vodil za rucicku, tak muzou prejit na neco konfigurovatelnejsiho ... a nebo taky nemusi.
Objevuji se tu nazory, ze MDK je super pro "bezneho uzivatele". Ale je otazka, jestli zrovna system GNU/Linux - jako celek - je to prave pro "bezneho uzivatele". Ja si to nemyslim. Tim nechci vzbudit pocit nejakeho elitarstvi, ale bohuzel se cim dal vic stava, ze lidi prechazeji na GNU/Linux jen proto, aby byli zrovna "in" a pritom nejsou schopni pocitac pomalu ani zapnout. Vysledkem je rada kompromisu a degradace systemu jako celku.
Nez clovek prejde na jiny system, mel by se zamyslet nad tim, jestli je pro nej takovy krok nezbytny a jestli mu neco prinese. Rozhodne si nemyslim, ze je GNU/Linux lepsi nebo horsi nez MS Windows. Je to jiny system, s jinou filosofii, s jinou koncepci a s jinym pristupem k uzivateli. Tak by mel clovek toto prostredi chapat. Jakekoliv "windowsovateni" GNU/Linuxu je jen a pouze na skodu. Kdo chce okna, at dela v oknech a ne v Unixu.
Neodpustim si take maly komentar k mistnim narazkam na Debian. Tato distribuce rozhodne neni nijak "hard core". V Debianu dokaze pracovat kdokoliv, kdo chape zakladni principy, na kterych je Unix postaven.
Nejak nechapu, jak vas prispevek souvisi s Mandrakem.
To tim "windowsovatenim"? Cim se to jako u Mandrake konkretne projevuje? Najdete tam snad kod z Windows, dll knihovny nebo registry? Uzavrel snad MandrakeSoft kod nebo vyvoj? Ja myslim, ze ne. Je to normalni GNU/Linux a to asi i zustane - vypada to, ze alespon v nejblizsich par letech :)
Nemyslite tim "windowsovatenim" nahodou jakousi user-friendly stranku veci? To by byla jina. Pouzivate KDE? Jestli ne - co vas nuti ho v Mandrake pouzivat? Ja myslim, ze nic. Ten system se da pouzivat i bez nej a vsech tech "windowsovatych" veci. Myslim, ze pokuch chcete prepych s X, postaci vam twm a rxtv. Oba jsou v zakladni distribuci. Stvou vas X jako tak, ze s nimi nemuzete byt? Zkuste urpme libxfree86 a mate po starostech. Myslim, ze system s util-linux, rpm a editorem ed by mohl vyhovovat - a vleze se na 100MB.
Ne - vubec mi nevadi kritika MDK. Moc dobre vim, ze obcas poradnou kritiku zaslouzi. Co mne vadi jsou podobne nicnerikajici prispevky. Kdy uz nekteri guru pochopi, ze fakt, ze se system tvari pro uzivatele privetive jeste neznamena, ze jde o Windows - kdyz uz nic, tak to povazuji za velmi nespravedlive vuci Apple. A taky to neznamena, ze jeho uzivatel musi byt nutne BFU nebo blbec a uz vubec to neznamena, ze se to pro nikoho jineho ani nehodi. Je to proste GNU/Linux a podle toho se s nim da zachazet a tak se k nemu muzeme chovat. Na rozdil od nekterych jinych je pomerne rychle (a celkem rozumne) pripraven pro praci a dalsi nastaveni. No, zrovna od zkusenych uzivatelu bych takove vyroky necekal.
Tolik jsem chtel poznamenat k mimoznimu oznaceni "windowsovaty".
Tak tedy opet k "mimoznimu" windowsovateni. :-)
S Mandrake Linuxem nepracuji. Mam s nim vseho vsudy asi tri zkusenosti z dob nedavno minulych, kdy jsem byl nucen instalovat jej na nekolik stanic.
Kdyz jsem zadal udaje do jakehosi grafickeho konfiguracniho nastroje v naivni vire, ze si tak usnadnim praci, netusil jsem, ze to bude k nicemu. Inu, zadal jsem tedy prislusne udaje rucne do konfiguracnich souboru. "Vyborne, funguje to!" Po dalsim restartu ovsem byly mnou ulozene udaje prepsany (!) bez meho souhlasu (!) nebo alespon upozorneni (!) na jakesi nesmyslne hodnoty. Bohuzel uz nevim, o co presne slo, ale tusim, ze to melo neco spolecneho s tiskem nebo xfree86... Fakt uz nevim, mozna me doplnite...?
Ale abych se vratil ke svemu predchozimu prispevku. Proc je Mandrake koncipovan tak lacine a podbizive? Spousta grafiky, spousta nestandardnich konfiguracnich nastroju a spousta blbu-vzdornych hracek. Nerikam, ze se clovek nemuze obejit bez nich. Samozrejme, ze muze. Prepnu se do textoveho rezimu a pracuju dle libosti nebo si chovani X11 prizpusobim k obrazu svemu. Ale jde o to, ze uz samotna koncepce "user-friendly" systemu stavi Mandrake - a tim potencialne i GNU/Linux jako celek - do pozice "alternativy k MS Windows". Ja osobne nemam toto skatulkovani rad, protoze je to blbost. GNU/Linux neni zadna alternativa, je to system posataveny na principech Unixu, ktery je 3x starsi nez MS Windows. Je to system, ktery ma urcite vlastnosti a urcite chovani, ktere je od zakladu odlisne (a mnohdy zcela protichudne), s tim, s cim se setkavame v MS Windows (zduraznuji - ODLISNE, ne LEPSI nebo HORSI). Kdyz se pak objevi distribuce GNU/Linuxu, ktera se stavi do pozice "alternativy k MS Windows", uzivatel ocekava, ze v tomto systemu nalezne presne to, co v MS Windows. A o to se - bohuzel - velmi agilne snazi i vyvojari. Vysledkem pak je stret - Unix vs. MS Windows. Uzivatel, ktery presel na GNU/Linux chce (a opravnene) to, co mu vyrobce slibil. Tedy alternativu k MS Windows. Vyvojari proto uzpusobuji vyvojovy proces, konfiguracni nastroje i architekturu systemu tak, aby co nejvice vyhovovaly prave temto uzivatelum.
Nemohu si pomoci, ale Mandrake povazuji za zkazu Unixovych myslenek a ideji. Nenapada me jediny prinos, ktery by Mandrake na poli GNU/Linux mel. Zaroven ale uznavam, ze situaci kolem Mandrake prakticky nesleduji a nezajima me, tudiz to muze byt uplne jinak. :-)
Pochopil jsem z vaseho prispevky akorat to, ze Vam vadi srovnavani Windows a GNU/Linuxu. Myslim, ze placete na spatnem hrobe.
K Windows se prirovnavaji i ostatni distribuce: Lindows, SUSE; i ty se snazi byt co "nejokynkovatejsi". Mozna je to tim, ze jejich autori chteji, aby se prodavaly a porovnavaji to s nejrosirenejsim OS na svete. No - a co? Zadny stret v tom nespatruji. V priruckach jsou vetsinou dostatecne popsany rozdily mezi obema systemy (kdyz uz dojde na srovnani).
Ostatne i Vy sam venujete ve sve knize "Prechazime na Linux" pomerne dost mista na srovnani techto systemu. Proc asi? Dokonce tvrdite ctenari, ze se nemusi bat, protoze systemy jsou si cim dal tim vic podobne a urcite se neztrati (je to myslim hned v uvodu). Ze byste od lonskeho roku tak rapidne zmenil nazor, to se mi az nechce verit...
Stale plati to, co jsem napsal: Mandrake je GNU/Linux a (snad :) i zustane. Stejne jako ostatni distribuce. A uplne stejne ma urcity pristup, vyhody i nevyhody. A ja tady akorat zbytecne marim cas psanim jiz mnohokrat napsaneho. Abych byl uprimny, citim z vaseho prispevku mirne "prehlizivy" ton vuci dvema vecem, a to mne trochu mrzi.
Prvni je "user-friendly" pristup, uzivatel, "BFU" atd. Jako odbornik si o nich muzete myslet co chcete, ale IMHO prave koncepce systemu co nejjednodussiho na ovladani (pomneme ted kvality tech nejrozsirenejsich :) vyrazne prispela k rozsireni pocitacu. Ostatne, co je na jednoduchosti spatneho - dovedete si opravit spatne vstrikovani u sveho BMW X5?
Veta "... ale Mandrake povazuji za zkazu Unixovych myslenek a ideji." pak na mne pusobi uz trochu nabubrele. Vy nemuzete v Mandrake pracovat jako v Unixu, co Vam v tom brani? Ja jsem zatim na nic nenarazil. Procpak jste si nevzpomnel na ostatni, kteri to delaji stejne? Proc tam neni napsano " Mandrake, RedHat, SUSE, Lindows, Lycoris ..."? Kam az byste dosel? Myslim, ze jste prochu pozapomnel na vyjadreni RMS, ktery rika, ze i sireni free software je prospesne pro jeho vyvoj. V teto oblasti si vsechny zminene distribuce vcetne Mandraku zaslouzi spis pochvalu nez podobne opovrzeni.
Vidim jako velke stesti, ze mohu pracovat v GNU/Linuxu a sam si zvolit, co je pro mne dobre a kdy. Nikdo mi zde nastesti neprikazuje, jestli mam pouzit tradicni tricet let stary zpusob prace nebo nastroje, ktere vedou ke zkaze ideji a myslenek Unixu. I o tom je ta svoboda.
Vezmu to postupne, abych na neco nezapomnel. :-)
1) Ano, srovnavani GNU/Linuxu a MS Windows mi skutecne vadi, protoze jsou to nesrovnatelne systemy.
2) SUSE, Red Hat & spol. - Ne, to neni totez jako Mandrake. SUSE dela skvelou praci. Vyviji distribuci na urovni. Drzi se myslenek Unixu a zaroven nabizi user-friendly prostredi - JAKO DOPLNEK. V Mandrake Linuxu je jako doplnek spis vsechno krome grafiky. Pokud jde o Red Hat/Fedoru - tam si skutecne nemyslim, ze by byla nejaka moznost srovnavat. Koncepce je zcela odlisna.
3) V knize "Prechazime na Linux" systemy nesrovnavam. Snazim se naznacit prave to, ze dost dobre srovnat nejdou. :-)
4) "user-friendly pristup" - Je to urcite pekna vec. Ale ne, kdyz je postavena na ukor ostatniho. Jak jsem se snazil popsat ve svem predchozim komentari, ma takovy pristup pouze destruktivni dopad na cely GNU/Linux. Ja neodsuzuju nejruznejsi graficke konfiguratory, ale vadi mi, kdyz jsou postaveny do pozice hlavniho konfiguracniho nastroje, apod.
5) Rozsireni GNU/Linuxu za kazdou cenu, to je nesmysl. Proc se ma GNU/Linux rozsirovat? Proc ma byt na vsech pocitacich? Proto, ze nesnasime Microsoft? Protoze MS Windows jsou proprietarni software? To je nesmysl. GNU/Linux neni system pro masove pouzivani a nema jim byt. Je to pouze snaha marketingovych pracovniku prislusnych firem, ktere vytvareji komercni distribuce. Jinak neni nejmensi duvod, proc by mel zacit vladnout GNU/Linux nebo kterykoliv jiny system. Osobne jsem pro symbiozu. :-)
6) Bohuzel nemam BMW X5, ale rad bych mel. ;-)
7) V Mandrake Linuxu muzu pracovat jak chci (kdyz mi v tom nebrani nejake nestandardni konfiguracni nastroje, ktere mi klidne prepisou mnou zadane hodnoty - viz predchozi prispevek). To ovsem nemeni nic na faktu, ze cela koncepce teto distribuce je smerovana do roviny, kdy s ni bude moci pracovat i absolutni BFU. A to je - podle me - prave ten zasadni problem. Unix obecne vyzaduje hlubsi porozumneni systemu. Byl tak navrzen a pokud ho od uplneho zakladu nepredelate, tak takovy i zustane. Clovek, ktery se o system nestara a nezajima, bude drive nebo pozdeji jednak hodne zklaman a jednak bude pritezi pro okoli, protoze neustale bude nekoho obtezovat s miliony dotazu. GNU/Linux neni system pro kazdeho a nemaji jim byt (pisu to uz po treti a snad uz naposledy). Je to system pro lidi, kteri na nej maji cas a chut se mu venovat a poznavat ho. Jakakoliv snaha o "BFU permitted" vede prave k tomu "windowsovateni" a skodi systemu jako celku.
8) Verte mi, ze i ja mam rad volnost a svobodu vyberu. Neco jineho je ale svoboda a neco jineho je poskozovani Unixu. Uz ted je videt, prakticky na vsech aplikacich pro X11, ze dochazi k urcitemu kopirovani myslenek, schemat a ideji z MS Windows. A proc tomu tak je? Protoze Mandrake!
9) Pekny clanek: http://www.linuxzone.cz/index.phtml?ids=10&idc=181
Rad bych reagoval na Vas komentar ohledne pripousteni "BFU" k Linuxu. Myslim, ze castecne mlzite rozdil mezi tim, kdy je mozne neco snadno nastavit a mezi tim, kdy muzete pomoci nejakeho nesikovneho konfiguratoru neco zkazit protoze jste nebyl vhodne upozornen a on udelal nejakou "vyznamnou" systemovou upravu.
Sam jsem uzivatel Mandraku, to uvadim na pocatku, neni to vsak zdaleka moje prvni distrubuce, takze mam prehled mezi tim, co nabizi konkurence. A jelikoz studuji informatiku a castecne se specializuji i na operacni systemy unixoveho typu, nejsem zcela tim, co vy nazivate "BFU".
Pointou je, ze podle meho nazoru Mandrake nabizi vhodne navrzene (tedy do verze 9.2, 10.0 nemam) konfiguracne nastroje jako alternativu pro nastaveni systemu a rostredi. Jsou navrzeny takovym zpusobem, ze je na minimum snizena sance omylu a poskozeni systemu. Uprime nechapu, co chcete rici tim, ze ten kdo neni dost "in", at zustane u MACu nebo u Windows??? U nas vzhledem k cenam u Windows? Moje maminka i zena maji na pocitaci M9.2 a normalne v nem delaji, zena kdyz si chce neco prenastavit, co se tyka systemove zalezitosti, tak se me vetsinou zepta a neni nikde problem. Jestli si myslite, ze Linux by mel zustat jen pro nejakou souromou komunitu "guru", pak myslim, ze popirate jednu z jeho zakladnich myslenek.
Na zaver musim priznat, ze nechapu v plnosti vase obraty typu Windowsovateni, kopirovani myslenek z Windows a podobne. Nezlobte se na me, ale pusobite na me dojmem, ze nejte v plnosti seznamen z vyvojem operacnich systemu a GUI mimo Unix/Linux, jinak byste takove nesmysly nemohl psat.
OK, budeme se bavit o tom "co by kdyby". :-)
Ja si to nemyslim. Mame tady jadro 2.6, ale za cenu toho, ze 90% aplikaci se dnes vyviji pro X11, jejich ovladani vypada jak vystrizene z MS Windows XP. Doba, kdy jeden program delal jednu vec a delal ji dobre, je - bohuzel - ta tam. Byl jsem tu napaden, ze popiram zakladni Unixove myslenky, ale prave tohle je - podle me - zasadnim poprenim filosofie Unixu.
BTW kdyz uz se bavime o jadre... Osobne si myslim, ze prave linuxovy kernel je tou nejvetsi prasarnou. Staci srovnat s Free/OpenBSD. Ale to uz je zase jina vec.
Bavme se o GNU/Linuxu, nesklouzejme k osobnim utokum.
Me nevadi konfiguracni nastroje. Jak jsem tusim napsal, sam mam na nekolika stanicich SUSE 9.0 a jsem spokojen. Vadi mi, kdyz je postaven jako hlavni - a v podstate jediny mozny (noflame!) - konfiguracni prvek. A tak to v Mandrake bohuzel je.
Ze nejste BFU a pouzivate Mandrake... A co? :-) Pana Bibra take za BFU rozhodne nepovazuju. Bez kvalitnich lidi by nemohla takova distribuce vzniknout. Otazka je, kolik procentuelne profiku vyuziva Mandrake. :-) Nemuzu si pomoci, ale v mych ocich je to BFU-distribuce. Coz je samo o sobe spatne.
"Jestli si myslite, ze Linux by mel zustat jen pro nejakou souromou komunitu "guru", pak myslim, ze popirate jednu z jeho zakladnich myslenek."
OK, poucte me. Jakou zakladni myslenku Unixu popiram? :-) Zduraznuji, ze jsem nikde nepsal, ze by mel zustat pro "soukromou komunitu guru", ale pro lidi, kteri na Unix maji CAS a CHUT se mu venovat a poznat ho.
Abych to shrnul... O co mi jde - Unix byl system, ktery vyzadoval od uzivatele/administratora urcite hlubsi znalosti jeho architektury a fungovani. Pak prisla doba MS Windows, ktere priblizily osobni pocitace siroke verejnosti (coz hodnotim jako nesporny klad). V dnesni dobe je trend takovy, ze manazeri Red Hatu, SUSE, Mandrake a dalsich komernich spolecnosti chteji prosperovat a tak uzpusobuji starou filosofii Unixu novejsi filosofii MS Windows. Vysledkem je hybrid (cti Mandrake), ktery se tvari jako MS Windows, akorat k nemu jsou zdrojove kody a da se sehnat zadarmo. Vadi mi, ze soucasna desktopova prostredi vypadaji jako kopie MS Windows. Vadi mi, ze kazdy druhy clovek si nainstaluje GNU/Linux a aniz by se staral a vzdelaval, snazi se ho prizpusobit chovani MS Windows. V tom pripade nevidim duvod, proc na nej ovsem z MS Windows prechazet. Argumentujete cenou, ale clovek by si mel take uvedomit, jestli se mu to za ty penize vyplati. Podle meho nazoru ne.
"Uprime nechapu, co chcete rici tim, ze ten kdo neni dost "in", at zustane u MACu nebo u Windows?"
Neprekrucujte to, co rikam. Napsal jsem, ze dneska si kazdy druhy clovek instaluje GNU/Linux jen proto, aby byl "in". Dal ho ale ten system nezajima. Nema potrebu se o nej starat, protoze kazda kravina je predkonfigurovana a provadi se automaticky (viz Mandrake).
"Nezlobte se na me, ale pusobite na me dojmem, ze nejte v plnosti seznamen z vyvojem operacnich systemu a GUI mimo Unix/Linux, jinak byste takove nesmysly nemohl psat."
V tom pripade budte konkretni a odpuste si invektivy. Tesim se, az mi tuto oblast rozumne priblizite a sdelite mi, v cem presne nemam pravdu.
"Vadi mi, kdyz je postaven jako hlavni - a v podstate jediny mozny (noflame!) - konfiguracni prvek. A tak to v Mandrake bohuzel je."
Stale vychazite z jednoho predpokladu a nekolikrat jsem jiz psal, ze je chybny. Pravdepodobne byl vytvoren na zaklade te kratke zkusenosti, kterou jste ucinil s MDK nedavno. Naprosto souhlasim tim, ze MDK ma jakesi graficke udelatko, ktere se Vam nelibi. Ano, ma. Naprosto nesouhlasim s tim, ze to je jediny konfiuracni prvek.
Diky nemu muzete napr. provest instalaci a po startu systemu bude ikonka na liste KDE. Pouzit jej muzete, ale nemusite. Jedinou vyjimkou je instalace, kde se ho asi nezbavite. Toto ma IMHO nejlepe vyreseny Debian, kde svobodne muzete pouzit jako instalator nejaky z RPM-like distribuce a tu pak nainstalovanim specialniho RPM balicku predelat na Debian. Famozni.
Takze ten nastroj tam je a vetsina lidi po nem sahne. Jestli se nemylim, je to tak i v ostatnich distribucich, tvaricich se user-friendly. A dokonce i v SUSE o kterem pisete, ze to je pravy opak.
To, ze tam je ale neznamena, ze ho nutne musite vyuzivat. Nic vam nebrani provadet konfiguraci rucne bez nej. V dokumentaci k initscripts je popsano, co, jak, a kde se da nastavit v /etc/sysconfig/, hura na to. Muzete pouzit Linuxconf z Contribu nebo Webmin pres webovy prohlizec. Muzete spoustet MDK udelatko v textovem rezimu. Stejne jako u SUSE. Vsechny tyto informace jsou uvedeny v dokumentaci. Stejne jako u SUSE.
Ke krabicovym verzim MDK dostanete pomerne obsahly manual o praci (a principech) v command-line. Je to presne ten zpusob o kterem tvrdite, ze je tak bajecny a vyhovuje vam. Uzivateli - a tedy i vam - nic nebrani jej take pouzit a ma k tomu obsahly navod. Predpokladam, ze jej budu moci brzo nabidnout ke kazde verzi MDK u nas a dost se na to tesim. V dokumentaci k SUSE (i kdyz je tam informaci hodne) jsem na toto tema nasel asi jen dvacet stran.
Sam delam s prikazovou radkou dost. I mne casto vyhovuje. Zatimco prehravani videa se mi jiz diky aalib podarilo vyresit, stale mam problem s jeho upravou. Preci jen MEncoder s parametry -ss neni na strih videa to prave. Zatim se mi nepodarilo vyresit editaci obrazku, convert je dobry ale tento ukol prilis nezvlada.
Takze tolik k veci. Za "SUSE" lze temer libovolne dostadit jinou velkou distribuci. Nemam v umyslu se s vami hadat. Nevadi mi, kdyz vyjadrujete svuj nazor, ale vadi mi, kdyz pisete bludy. Pujdu radsi delat neco uzitecneho.
Me zase vadi, kdyz muj nazor nekdo prekrouti na to, ze nemam rad GUI...
OK, konfigurace probiha kazdopadne dost odlisne, nez je obvykle v jinych distribucich. Budiz, vysvetlil jste mi, ze to jde i bez konfiguratoru. Ja to beru a dekuji za tento poznatek.
Co se tyce dokumentace - ja zadnou brozurku k Mandraku nevidel. Videl jsem pouze casopis, ktery vydava SoftwareMedia a snazi se tento nedostatek distributoru Mandrake napravit. Tesim se, az nekdy nekde uvidim onu avizovanou brozurku.
Nerikam, ze SUSE je pravy opak. Zdaleka ne! Je na tom ale v tomto ohledu podstatne lepe nez Mandrake.
Kdyz si to stahujete z netu, tak se nedivte :) K tomu se logicky zadna brozurka nedodava. Jinak balicky mandrake-doc (v zakladni edici) by vam mohly pomoci, obsahuji pomerne dost dokumentace v anglictine a nekolika dalsich jazycich.
Na serveru mandrake.contactel.cz v adresari /people/bibri/doc/cz najdete v PDF volne siritelne prirucky pro Mandrake od verze 9.0. Ke kazdemu MDK od 9.0 jsou od autorizovaneho distributora k dispozici tistene manualy v cestine. Ke krabicovym verzim jsou navic dalsi originalni manualy (anglicky).
Veta "... casopis, ktery vydava SoftwareMedia a snazi se tento nedostatek distributoru Mandrake napravit. " mne - aniz bych prihlizel ke kvalite zpracovani - v tomto kontextu opravdu rozesmala :)
Narazka na GUI byla samozrejme ironicka. Jsem rad, ze jse to pochopil, i kdyz mne to stalo pomerne velke usili.
Uz se tesim, az si tu brozurku nekdy nekde prohlednu. Snad se toho doziju. :-) Ja zatim videl pouze GPL set, u ktereho bylo cosi, co bych ani nenazval dokumentaci.... jinak nevim. :-)
ad casopis - Mam na nej take svuj nazor... ale fakt je, ze nic jineho tu zkratka nebylo. :-)
No nic, jdu mrknout na ty PDF dokumenty. :-)
Teda, to jste mě dostal. MDK by se měl striktně držet myšlenek Unixu? Proč proboha??? MDK není unixová distribuce, ale distribuce GNU programů používající linuxové jádro. Jeho filozofie vychází v první řadě z myšlenek svobodného softwaru, až v druhé řadě z toho, že v současné době používá jádro kompatibilní s unixovými systémy. Myslím si tedy, že Vaše argumentace vychází ze zcela špatných předpokladů, což je zřejmě i důvod, proč mě v této diskuzi Vaše příspěvky mírně řečeno dosti iritují.
Tak moje prispevky nectete. :-)
Me zase irituji lide, kteri jsou schopni prohlasit, ze GNU/Linux, respektive projekt GNU sam o sobe, nema nic spolecneho s Unixem. Proboha, prectete si neco, nez zacnete placat nesmysly! Zacit muzete napriklad tady:
http://www.gnu.org/gnu/initial-announcement.html
"I am going to write a complete Unix-compatible software system called GNU" - To mluvi za vse...
BTW pracoval jste vubec nekdy s Unixem? Asi ne, jinak byste videl "takovou drobnou" podobu mezi GNU a treba HP-UX nebo Unix System V.
Nepřekrucujte to. Neřekl jsem, že nemá NIC společného s Unixem. Ale GNU znamená GNU's NOT Unix. Mám vám to překládat? Na ten link se podívám, ale teď zrovna nefunguje. A když už jsme u těch článků na www.gnu.org, GNU projekt byl započat s cílem vytvořit alternativy k existujícímu komerčnímu softwaru, takže z tohoto hlediska shledávám "windowsoidní" Mandrake zcela v pořádku...
GNU's Not Unix... stejne jako Linux's Not Unix... HP-UX's Not Unix... Solaris' Not Unix... Jde o to, ze "Unix" je registrovana ochranna znamka AT&T, takze proto GNU.
A ze cilem bylo vytvoreni alternativ ke komercnimu sw? Ne tak uplne. Smyslem GNU projektu bylo/je/bude(?) vytvoreni svobodneho systemu, ktery se bude chovat stejne, jako Unix.
Tak jsem se na ten link podíval, a neznamená nějaký striktní odklon od mého chápání GNU. Budiž, "svázanost" GNU s Unixem je větší, než jsem tvrdil, to opravdu nebylo šťastné tvrzení. Mělo jít o vytvoření svobodné alternativy právě k Unixu, ale ten text je z roku 1983. K čemu jinému by to tehdy měla být alternativa, než k léty prověřenému Unixu? K MS-DOSu, který byl teprve v plenkách? K jablíčkovskému systému, jejichž robustnost byla oproti Unixu nepatrná? Podle mě je prvotní filozofie svobodného softwaru, a "Unix-like" záležitost technického rázu, a tudíž podružná (to je můj osobní názor a nikoho nenutím s tím souhlasit).
Podíváme-li se na http://www.gnu.org/gnu/manifesto.cs.html , najdeme mj. tvrzení: "GNU bude umožňovat používání programů pro Unix, nebude však shodné s Unixem. Na základě našich zkušeností s jinými operačnímy systémy se pokusíme vytvořit vhodná vylepšení." (Následují technické podrobnosti) Tedy ne Unix až za hrob. Tím nechci tvrdit, že právě MDK je bůhvíjak skvělé vylepšení. Dobrá, třeba je to tak trochu paskvil. Ale ve zdejších diskuzních fórech (nebo na mandrake.cz) jsem našel příspěvky více než mála lidí, kteří právě přes MDK přešli k "dobrým" distribucím (Gentoo, Slack, Debian...). A ne vždy vzpomínají na MDK ve zlém.
Já jsem se na své obstarožní mašině pokusil asi před dvěma lety nainstalovat Red Hat, což mi ale kvůli absenci podpory pro grafickou kartu nešlo a pomohl až MDK. A posloužil -- umožnil mi udělat diplomovou práci. Nakonec jsem kvůli rychlosti musel nainstalovat W98, ale už se mi zahořuje nový, nesrovnatelně výkonnější počítač, který jsme s kamarádem navrhli přímo pro MDK 10. A vím do čeho jdu. S Unixem jsem dělal kdysi na policii, než mě odchytili vojáci a musel jsem narukovat, a tedy odejít, ale nemůžu říci, že by mě práce na příkazové řádce nějak zvlášť nadchla, i když oproti command.comu má bash daleko větší možnosti.
Zkrátka, nemohu souhlasit s tím, že by se Unixoví neodborníci měli držet Woken -- chcete-li je k tomu nutit, omezujete jejich svobodu, ale právě tu by mělo GNU přinášet. Další citát: "Chceme také poskytovat software uživatelům, kteří nejsou počítačoví odborníci. Proto pracujeme na grafickém prostředí ovládaném myší, které pomůže začátečníkům používat systém GNU. Chceme také poskytovat hry a další zábavu. Některé svobodné hry jsou již k dispozici. Jak daleko až může svobodný software jít? Neexistují žádná omezení, kromě právních, takových jako úplný zakáz svobodného softwaru skrz patentový systém. Konečný cíl je poskytovat svobodný software ke všem činnostem, které chtějí uživatelé počítačů dělat a tím učinit proprietární software zastaralým." [http://www.gnu.org/gnu/gnu-history.cs.html]
Nemam moc casu, takze jen ve strucnosti.
MS DOS v te dobe vubec neexistoval. Oproti tomu existovala cela rada jinych - velmi kvalitnich (na tehdejsi pomery) - systemu. Viz VAX/VMS nebo systemy od Xeroxu (ktere uz tehdy mely to, co prinesl MS ve Windows 3.1 jako zhavou novinku). Tudiz vyber tady rozhodne byl.
Netvrdim, ze se z MDK neda prejit na jinou distribuci.
Take netvrdim, ze "neunixaci" maji zustat u MS Windows. Ja byl taky kdysi neunixak. Svuj nazor na toto tema jsem tu napsal uz nekolikrat.
V pohodě. Holt ne každý se fláká na nemocenské ;-)
Myslím, že QDOS (který byl zakoupen M$) vznikl právě v r. 83, ale nejsem si úplně jist a nakonec v téhle diskuzi to není důležité.
Na zbytek odpovídám v opačném pořadí:
Takže následující psal někdo jiný pod Vaším nickem, že jo ;-)
"Kdo chce okna, at dela v oknech a ne v Unixu."
"GNU/Linux neni system pro kazdeho a nemaji jim byt (pisu to uz po treti a snad uz naposledy). Je to system pro lidi, kteri na nej maji cas a chut se mu venovat a poznavat ho. Jakakoliv snaha o 'BFU permitted' vede prave k tomu 'windowsovateni' a skodi systemu jako celku."
Neříkám, že tvrdíte, že se z MDK nedá přejít na jinou distribuci. Ale celá tato diskuze je prodchnuta Vašimi negativistickými příspěvky na adresu MDK, se kterým navíc nemáte bůhvíjaké zkušenosti. Jak už jsem řekl, MDK má své chyby, ale kvůli tomu ji ještě nepovažuji za špatnou distribuci. A pro určité typy uživatelů je vyhovující a nemusí nikam přecházet, viz třeba příspěvek slečny studentky. (Chtěl jsem uvést ještě jistý uživatelský příspěvek na mandrake.cz, kde se uživatel rozplývá, jak používá MDK 9.2 už déle bez jediné chyby, ale není už na úvodní stránce a nedaří se mi ho najít.) Kdyby byl RedHat/Fedora skutečně o tolik lepší, pochybuji, že by ztrácel procenta v používanosti a MDK nabíral.
Ale prosím, když uživatelům budete radit, aby přešli k jiné distribuci a podepřete to dobrými důvody (tím myslím konkrétními a skutečnými), neřeknu ani slovo. Ale rady typu "zůstaňte si u Windows" nebo "MDK bych nedoporučil nikomu" jsou podle mě kontraproduktivní.
Vy zijete v bipolarnim svete - Unix nebo MS Windows. :-) Ale tak to neni. Existuje cela rada dalsich operacnich systemu.
Ze Red Hat/Fedora ztraci procenta na ukor MDK... To neni preci vubec otazka distribuce jako takove. Je to otazka marketingu. Kdybyste byl vystaven prislusnemu brainwashingu, za chvili budete pouzivat MS Windows 95 a budete nejstastnejsi clovek na svete. :-)
Ja nechci a nebudu uzivatelum radit co maji nebo nemaji pouzivat. To je vec kazdeho... Jen rikam, ze by se meli zamyslet. :-)
Z čeho usuzujete, že žiji v bipolárním světě? V práci programuji v OS, který není ani Unixový, ani Windowsový. Že nemám dostatek informací o přesném stavu v r. 1983 není zas tak s podivem vzhledem k tomu, že mi bylo 7. Uznávám, udělal jsem chybu, že jsem i přes nedostatek přesných informací tady přišel se svojí konstrukcí, proč se GNU inspiroval hlavně Unixem. Ale klidně mě můžete poučit.
No, já jsem odolal jiným brainwashingům než M$, třeba náš všeobecný vzdělávací systém. Já tedy nevím, jestli má MDK tak skvělý nebo agresivní marketing, jak naznačujete, ale mně byl před několika lety doporučen jako odpověď na mé problémy s Red Hatem spolužákem z VŠ na základě jeho dobrých zkušeností. Neustále si myslím, že pro učitou skupinu českých uživatelů je MDK optimální volba, ale opět opakuji, že když mě někdo hodnotnými argumenty přesvědčí, rád svůj názor změním. (Připomínám, že jsem přečetl celé toto diskuzní fórum.)
Váš závěr beru, jenom kdyby Vaše kritika v tomto fóru nebyla tak vehementní, možná by i vyzněla, tak jak říkáte ;-)
Predevsim, ja nechci nikoho obracet na pravou viru. :-) Nahodil jsem urcita temata k zamysleni a byl bych rad, kdyby tak byla prijata.
Kazdopadne Vas nechci a nebudu presvedcovat o tom, ze byste mel z MDK prejit na Slackware, Gentoo, Debian nebo Source Mage. Je to ciste Vase vec, co pouzivate a ja Vam do toho kecat nebudu. :-)
Ja mam na MDK velmi kriticky pohled a asi uz jsem v tomto foru napsal vsechno, co k tomu vubec rici muzu.
Co se týče Debianu, tak většina zde diskutujících základní principy na kterých je Unix postaven jistě chápe. Jenže to nestačí. Ještě je třeba pochopit, že instalační program se teprve píše (opět textová verze, tentokrát už ale v C), že stabilní verze je tři roky stará, že Microsoftí fonty či libdvdcss2 vám sice stáhne skript, ale zato Javu do Mozilly si budete lepit sami podle pěkně mastného návodu (Sun je třeba potrestat za špatnou licenci), že když nějaký balík bude mít problémy na některé z mnoha obskurních taky-podporovaných architektur, tak se do TESTING verze nedostane a může to trvat pěkně dlouho než s tím někdo něco udělá. (dnešní rekord podle http://bjorn.haxx.se/debian/ je koukám pouhých 1193 dní)
Mírná nechuť méně zkušených uživatelů vůči Debianu mě tedy nepřekvapuje. Stále si ale myslím, že to je v současné době nejlepší možnost. Obzvlášť když se jako mezistupeň použije Knoppix. Ten skutečně nemá chybu. Zatím každý komu jsem ho vypalil mu propadl.
Mě na Mandraku nevadí grafická udělátka, podle mě je dobře když jsou, mě vadí jejich NEKVALITA. Uvedu několik zkušeností (mdk 9.0), které o kvalitě těchto nástrojů vypovídají:
Při rozdělování disku při instalaci došlo k tomu, že se 2 oddíly překrývaly (o 1 stoupu na disku),
což by mohlo mít fatální následky. Objevil jsem to jen náhodou.
Při instalaci balíků - pokud došlo k chybě, uživateli grafický program vůbec neoznámil, v čem byla chyba a navíc v databázi označil příslušné balíky jako nainstalované, takže člověk musel ručně odinstalovat a pak zase nainstalovat znova.
Při nastavování myši došlo k vytuhnutí X-ek.
Při použití grafického nástroje na konfiguraci Lila se (ne mě, já používal Grub), došlo k tomu, že se systém dal nabootovat jen y diskety/CD.
Dále mě vadí nepřehlednost konfigurace -
například startovací skripty při startu systému, před startem runlevelu. Místo obdoby přehledného debiáního adresáře rcS.d, jeden skript rc.sysinit, ze kterého bylo jen velmi špatně možné odstranit nepotřebný a zdržující balast.
Téměř žádné konfiguráky nejsou komentované.
Použití některých patchů do jádra, které výrazně ohrožují stabilitu.
Shrnutí: Klikací distribuce klidně, ale když ty klikací nástroje jsou ještě méně kvalitní, než ve Woknech, tak to moc velkou reklamu Linuxu nedělá - je dost lidí, který viděli Mandrake, něco tam takto nefungovalo, a podle toho si udělali názor na celý linux (když je "nejlepší" distribuce takováhle ...)
je to sice irelevantni ale dneska mi hackly (resp. dneska jsem to zjistil) server postaveny na MDK. Na server se MDK nehodi (mam na serveru Xka s KDE, hadejte proc, odinstalovat se to bojim pac rpm-hell) na workstation to muze byt fajn (pokud mate rychly stroj). rozhodne je ale dobre ze firma ktera stoji na linuxu nepadla uz napr. proto ze MDK (firma) plati lidi aby psali o linuxu clanky, plati lidi aby programovali pro linux (pro oss obecne) a dela relkamu. good luck frenchs ;)
ad ten clanek na abc: no, prijde mi stupidni rikat ze MDK neni klikaci a graficke a pritom to presentovat a na Xkovych programech..
btw: ten autor Martin Fiala je M.F. z vutbr? ten ktere ma prezdivku "idiot" nebo "vyvojar" (mozna je to shoda jmen, netusim)
rozhodne ale plati ze rpmhell existuje
Teda sorry ale instalovat server a bat se zkonfigurovat distro na kterem to pojede je amaterismus.
Pokud potrebuju na serveru udelat neco o cem nevim jak to dopadne, tak si cely OS ze serveru zkopiruju jinam a odzkousim tam co to udela, popripade dam na server distro ktere opravdu znam.
ten server jsem neinstaloval ja ale to je fuk
Xka + KDE instalovat nejdou pac na nich zavisi veci ktere potrebuju. kdyz jsem posledne zkousel menit konfiguraci (odinstalovalat/upgradovat neco) tak jsem zrusil pulku programu pac to nebylo kompatibilni
ad urpmi: nikdy semi nepodarilo to zprovoznit a nenasel jsem k tomu zadnou dokumentaci
Madrake používám od 8.1 a jsem po celou dobu docela spokojen. Po počátečním dualbootování mezi Linuxem a windows jsem trvale zakotvil v Mandraku a dělám na něm denně všechno, co potřebuju, a není toho málo. Mandrake je beze sporu nejpopulárnější distribuce a to není jen tak samo od sebe. Má velkou zásluhu na tom, že svět bere Linux vážně. V MandrakeSoftu odvádějí výbornou práci a já si její výsledky můžu legálně pořídit za pár stovek. Drobné chyby mi nevádí, protože s nimi počítám. Kdyby mi vadily, přejdu na nějakou superstabilní, v důsledku toho technicky zaostalou, ale superbezpečnou distribuci. Mám totiž možnost volby.
Jsem opravdu rád, že v MandrakeSoftu vyřešili svoje problémy a přeju co nejvíc dalších úspěchů a dobrých nápadů.
Drobne chyby... aha, to myslite asi tech nekolik GB oprav, ktere musi clovek par dnu po vydani nove verze postahovat. ;-)
Ze "svet bere GNU/Linux vazne" je IMHO zasluha predevsim Red Hatu, z jehoz prace Mandrake tezi. Navic si myslim, ze uvazovat v rovine "cim vic se GNU/Linux rozsiri, tim lepe" je hloupost a nesmysl.
Nemusime se vracet na strom, muzeme pouzivat Debian, Slackware, Gentoo nebo Fedoru. :-)
Pokud se nam to povede nainstalovat.
Ja jsem si dovolit spachat tezky zlocin ktery spocival ve snaze nainstalovat linux na pocitac s grafickou kartou ATI9100 (óóó, jaký je to supermoderní přístroj). A jediny kdo se chytil na koukatelne frekvenci monitoru byl Mandrake. Tak jsem u neho zatim zustal.
Co kdyz chce proste nekdo jenom tak pracovat na legalnim software, programovat si ty svoje EJB (pouzivat LDAP), obcas napsat nejaky dokument a pustit si k tomu hudbu. A nechce k vuli tomu studovat "zakladni principy filozofie UNIXu ".
Co to vlastne je ty Vase "základní principy", ktere MDK popira. Pouzil jste twnto argument v teto diskuzi nekolikrat, bohuzel bez vysvetleni.
A co kdyz ten pocitac che pozivat i nekdo mene znaly ... To pak ma smulu? Dobre ze tady distribuce jako je Mandrake jsou.
Jestli jsem pozorne cetl, tak Vase kritika je zalozena na snaze kdysi dávno nainstalovat a nastavit MDK verzi 8.x. Ale dneska tady mame verzi 10! Ve Skode Faavo se taky jezdilo hure nez v Oktavce.
No nic. Ja jsem osobne rad, ze Mandrake existuje.
Nevim, kde jste prisel na to, ze mluvim o MDK 8.x. Nic takoveho jsem nepsal.
ad filosofie Unixu - Prectete si to, co jsem napsal, jeste jednou. Uz jsem to tu vysvetloval.
Vyuzivat pocitac bez chapani Unixu - Pak nevyuzivejte Unix, ale nejaky jiny operacni system, ktery neni postaven tak, aby hlubsi znalosti uzivatele vyzadoval.
Vy to stavite do roviny, ze JA chci, aby uzivatel znal Unix. Ale to je blbost. Unix je koncipovan tak, aby s nim dokazal rozumne zachazet pouze clovek, ktery mu proste rozumi... A to ani powindowsovateni v podobe Mandraku zmenit nedokaze. Naopak to pouze ztizi, protoze uzivatel se nebude vzdelavat a doplati na to. Na to se snazim upozornit.
tohle je na rozsahlou polemiku, zcela a kopmletne se mylite, ze na *nixu muze pracovat pouze uzivatel, ktery mu rozumi. presneji, ze si to prejete. uzivatel totiz prevazne nepracuje s osem, ale s aplikacemi. a pokud jim rozumi, pak s nimi pracuje. v idealnim pripade pozna rozdil mezi osy pouze z pruvodnich jevu.
mnoho stesku s vami sdilim. ale ty nejsou vlastni jen mdk. mimochodem, doted jsem si myslel, ze flagrantnim porusenim nix principu: "delej jednu vec, ale delej ji poradne" je kde. vy ho uvadite jako jeden z nejoblibenejsich, ac proti tomu brojite. co jsem pochopil spatne?
KDE pouzivam na nekolika stanicich, ale jinak spis davam prednost Fluxboxu a momentalne se snazim vytvorit neco vlastniho, co jednak bude pod GNU GPL a jednak to bude lepe vyhovovat mym predstavam.
Kazdopadne KDE chapu jako soubor nastroju, ktere obvykle funguji dobre. Nicmene mate pravdu, ze zrovna toto desktopove prostredi neni tim, ktere by se puvodnich myslenek na 100% drzelo.
Pokud jde o to, s cim uzivatel pracuje... Dovedete si predstavit spravu systemu bez jeho znalosti? A o to jde. Kdyz si da nekdo GNU/Linux na domaci pocitac, je zaroven uzivatelem a zaroven spravcem. A at se na me nikdo nezlobi, sprava GNU/Linuxu je mnohem komplexnejsi a narocnejsi vec, nez sprava MS Windows (noflame!). Tak to zkratka je.
Samozrejme, ze pokud mame zkuseneho admina a par stanic, u kterych sedi uzivatele, pak je situace diametralne odlisna. Tam skutecne uzivatel nemusi nejaky rozdil prakticky vubec poznat. Ale o tom jsme tady nemluvili.
ale ja myslim, ze mluvili. u me doma bezi dve masiny s linuxem jako desktopy, jeden firewall/router s linuxem a do toho jeste firemni notebook (americka firma=>winy). uzivatele jsou celkem tri+ja jako uzivatel/spravce. nikdo z nas nepouziva pocitac pro os. kazdy z nas na nem dela neco "uzitecneho" a to si dovolim tvrdit, je bezny zpusob pouziti pocitacu. tragedie jsou "uzivatele", kteri vi prd, rozhodnou se zkusit linux a narazi. podle mne je ale jedno, jestli narazi na debian, suse nebo mdk. tak jako tak ohlasi out a budou tvrdit, jak je nix nemozny. a to se mi zda, ze melo v teto diskusi zaznit hned na zacatku.
To mate pravdu. Ovsem u MDK narazi pozdeji. Pak bude tvrdit, jak po x mesicich narazil v tom osklivem GNU/Linuxu na neresitelny problem, prestoze predtim mu jeho KDE vzdycky bez problemu nabehly a on ve svem grafickem konfiguratoru vsechno naklikal.
ad uzivani systemu - Nerozumime si. Pokud ma "BFU" instalovat novy program, konfigurovat ho, nastavit si ADSL pripojeni, vypalit CD-R a rozbehat MPlayer, tak se z toho - s prominutim - posere. Na to narazim...
Ale ne pod MDK. Ono lze celou věc brát i z jiné stránky. Možná právě MDK je pro pochopení GNU/Linuxu vhodnější než jiné distribuce, protože začínající uživatel není postaven hned od začátku před nutnost konfigurovat si vše ručně a pro mnohé to může být nepřekonatelný problém znamenající, že systém vůbec nenainstaluje. Naopak v MDK takovýto začátečník může použít klikací nástroje, neboli vidí jak to funguje. Pak může zpětně konfigurovat ručně. Jinak to srovnávání GNU/Linuxu s Windows je zcela pochopitelné, protože je jasné že GNU/Linux je jediná opravdová konkurence pro Windows a MS si to také již plně uvědomuje. A na závěr chci říci, MDK považuji za možná "svobodnější" distribuci než jiné z hlediska je používání, protože nabízí víc možností volby (třeba i díky těm klikacím nástrojům, které používat můžete, ale nemusíte).
"Muzete, ale nemusite." - To je vec, ktera se mi libi na SUSE. Ale ne na Mandrake. Jak uz jsem psal o neco vys, v Mandraku je to s konfigurovanim bez X11 obvykle trosku narocnejsi. Nehlede na to, ze jejich predkonfigurovane skripty jsou mnohdy dost prasecske a kdyz me nedejboze nekdo k necemu takovemu posadi, tak musim asi hodinu zkoumat, co to vubec dela...
Jinak mate pravdu, pozvolny pristup ke urcite fajn (a me se libi prave na SUSE). Otazka ale je, jestli uzivatel zacne do systemu trosku vic pronikat (proc by mel?)...
muj nazor je opacny. horsi je, kdyz nix ani nerozbeha. pokud narazi na "neresitelny" problem po dvou mesicich pouzivani, pak uz obvykle neco pochopil a je nadeje, ze ten problem pochopi a vyresi (i kdyz treba zmeni distro).
v uzivani systemu si opravdu nerozumime. to co jste psal v druhem odstavci (krome paleni) nema co uzivatel delat! kdyz jsme jeste doma provozovali winy, narval kluk do kompu kdejake cedecko. vysledek si umite predstavit. dneska pokud potrebuje neco noveho, dame rec, udelame pruzkum a spolu vybereme. ja nainstaluju (i s ohledem na licence). pokud mi nejaky uzivatel treba i na winech zacne neco konfigurovat nebo instalovat, dostavam koprivku. no a paleni? videl jste k3b? to obsluhuje i moje zenska (snad roota necte). ja sice radeji palim rucne, ale oba delame na stejnem kompu a muzeme si vybrat!
na zaver: rozdil mezi nami je, ze ja ocekavam od uzivatele neco jineho nez vy. to mozna melo zaznit hned na zacatku. proboha, kdyz si predstavim i v praci na winech jak si uzivatel neco instaluje sam nebo si nastavuje adsl, proboha jen to ne.
Jenze prumerny, chudy uzivatel si nemuze dovolit platit administratora, ktery k nemu tu a tam prijede. A pak mu nezbyva, nez instalovat a konfigurovat.
Ja se na to divam podobne - nerad vidim, kdyz nekdo, kdo tomu nerozumi, neco konfiguruje. Ale faktem je, ze v MS Windows to obvykle dokaze po chvilce premysleni nastavit i uplny pocitacovy analfabet. V GNU/Linuxu nikoliv. A o to jde. :-)
BTW po dvou mesicich nemusi uzivatel umet o nic vic, nez na zacatku. Pokud jeho prace vypada tak, ze spusti KDE - spusti Mozillu - vypne Mozillu - vypne pocitac, pak se nic nenauci a za dva mesice ho to otravi o to vic.
ale to je presne to, o cem mluvim. bydlim na sidlisti a na mensim meste, kolik myslite, ze mam tydne telefonu: pomoc, pomoc? kolik jich je od winaru a kolik od nixaru (s prihlednutim k pomeru instalaci)? mate iluze, ze si bezny uzivatel ve winech udela neco vic nez v nixu. mozna vic pruseru. pokud clovek o adsl nic nevi, naklika si i ve winech kulovy (viz. technik od velke zlute). a pokud uzivatel pracuje jak popisujete (mozilla=>web, posta) vsazim svuj plat proti ponozkam, ze mu to bude slapat dalsich deset let a proc by se nutne mel ucit neco dalsiho. pro nektere lidi (a je jich sakra dost) je pocitac NASTROJ ktery umi pouzivat, ale neumi ho vyrobit, opravit, apod. pokud to hodne prezenu, tak ho pouzivaji podobne jako vysavac. a delaji to spravne!
Ja s Vama v 90% souhlasim, ale Vy porad reagujete na neco, co nepisu. ;-)
Naklikat ve Windows nastaveni ADSL zvladla moje babicka (to myslim vazne!) behem hodiny. A to prosim pekne uplne sama. A rozhodne Vas muzu ujistit, ze s pocitacem jinak nepracuje. :-) Ovsem predstava, ze by si mela neco podobneho nakonfigurovat v GNU/Linuxu uz me trosku desi a rozesmiva zaroven. :-)
Pokud uzivatel pracuje tak, jak jsem popsal, tak to nemeni nic na tom, ze se muze na disku objevit chybny cluster, nebo mu tam nekdo vleze, protoze ma nezabezpeceny system. Co potom bude delat? :-) Obavam se, ze byste svuj plat prohral. ;-)
nemam pocit, ze reaguju na neco, co jste nenapsal. podle meho chapani retezce vasich prispevku soudite, ze nix neni pro bezneho uzivatele. vase argumenty vychazi z toho, ze uzivatel musi vedet pomerne hodne o systemu a ja vam to na prikladech z mych zkusenosti vyvracim.
smekam klobouk pred vasi babickou, ale nutne ji musim povazovat za vyjimku.
vas posledni odstavec je, se vsi uctou, mimo. vami vyjmenovane priklady budou resit uzivatele obou systemu stejne. podle mych zkusenosti si neporadi ani winar ani nixar a budou volat o pomoc. stejne tak prevenci, ktera je mozna a podobna bez ohledu na os, nebude delat stejne procento uzivatelu na obou osech (na vsech osech).
No pan kolega zrejme vychazel z vasi zpravy, ze:
"S Mandrake Linuxem nepracuji. Mam s nim vseho vsudy asi tri zkusenosti z dob nedavno minulych, kdy jsem byl nucen instalovat jej na nekolik stanic." Z toho predpokladal, ze to byl MDK 8.x
Jinak si myslim, ze i pan Bibr vam uz napsal, ze samotne sireni a uzivani free sw prinasi prospech.
presne:"Myslim, ze jste prochu pozapomnel na vyjadreni RMS, ktery rika, ze i sireni free software je prospesne pro jeho vyvoj."
A vase argumentace, ze Mandrake vas nezajima a nesledujete ho.... a je to zkaza UNIXU je take skutecne skvela :-) Pokud vam nekdo rekne, ze se mu tento argument nezda, tak opacite, ze je to jen vas nazor a to snad nevadi. Jiste vase nazory nevadi. A jiste jsou podlozene, ovsem ne jen tim "ze vas nezajima (a proto) skodi UNIXu".
A k tomu windowsovateni... to je take skvely postrech... Pochopil jsem z vasich prispevku, ze jednim z tech piliru (principu) unixu jsou jednoduche programy delajici jednu vec ale kvalitne, je to tak? Takze pokud chcete napr. napsat obchodni dopis, tak tedy v jednom programu napisete text v druhem zkontrolujete pravopis ve tretim naformatujete (vysazite) layout stranky a ve tretim vytisknete? Tim vam skutecne pripada efektivne vyuzity pocitac?
Proste uz se dnes pocitace nepouzivaji "jen" na odborne rizeni nejakych robotu ve vyrobnich halach ci na jinych "systemovych" pracovistich. Dnes se s nimi pracuje v kancelarich a domacnostech.
Vadi vam tedy GUI?
Rikate ze: "Uz ted je videt, prakticky na vsech aplikacich pro X11, ze dochazi k urcitemu kopirovani myslenek, schemat a ideji z MS Windows. A proc tomu tak je? Protoze Mandrake! "
To znamena ze SUSE, FEDORA (redhat) a dalsi to delaji protoze Mandrake?! Ach jo!!! Aha prominte vlastne SUSE odvadi skvelou praci! :)
A co MacOS? Nebo BeOS? Ty taky stoji za prd, protoze maji vizualni ovladani a graficky interface?
Pokud nekomu vyhovuje prace v grafickem prostredi necht jej pouziva (mimochodem KDE je mnohokrat lepsi nez MSWin).
Dalsi vas argument byl, ze pokud linux pouzivaji neznali uzivatele, tak pak obtezuji milionem dotazu... Mozna to lidem z Mandrake a samozrejme dalsim tolik nevadi a radi jim poradi. Mozna to obtezuje jen vas, pak samozrejme nemusite odpovidat. Muzete dale setrvat na sve pozici, ze "nejdriv se to nauc" pak se s tebou budu bavit a neobtezuj zakladnimi vecmi.
Presto si myslim, ze vase kniha Prechazime na Linux je pro spoustu lidi prinosna. A o linuxu toho vite jiste vice nez ja a dalsi.
Ovsem jestli ona neni tak trochu kontraproduktivni (z vaseho pohledu),ze? Protoze tim, ze lidem davate takovou knihu, tak jim usnadnujete prechod na linux (a je zejmena urcena tem zacatecnikum, BFU) a z nich pak je spousta tech "otravnych".
Presto si vasich nazoru vazim.
Ale porad si myslim, ze nejen MDK ale i dalsi SUSE FEDORA atd. si zaslouzi podporu, protoze diky nim se linux dostane vice mezi lidi a tim umozni sirit jeho prave myslenky a filozofii, protoze ji zpristupnuji... A podporuji tim jeho rozvoj, neb ten je potreba! nelze porad jen pracovat na systemech starych nekolik let... svet a potreby prace s PC se meni :-)
P.S. Diky za Prechazime na Linux, kamaradka si diky ni a s jeji pomoci chce a zacne hrat s linuxem. To doufam nevadi.
Vezmu to opet postupne. :-)
1) Me vubec nevadi, kdyz se me nekdo na neco zepta. Naopak. Od doby, co vysla knizka "Prechazime na Linux", se na me obratilo par desitek lidi a vsem jsem rad a dle sveho nejlepsiho vedomi a svedomi pomohl. Obcas se snazim trosku vypomoci i v diskusnim foru na abclinuxu.cz. Neco jineho ovsem je, kdyz nekde vidim dotazy, ktere napriklad zasilal na linux (at) linux.cz pan Skoda (objevil se take v diskusi na abclinuxu.cz). Krome toho, ze vsechny zucastnene otravil a nekteri vuci nemu nakonec zacali byt i pomerne dost agresivni, ze sebe udelal idiota a ignoranta - odpovedi na vsechny otazky, ktere pokladal, se daji najit behem 10 sekund v Googlu. A prave takovych lidi je cim dal vic, coz je podle meho nazoru spatne a skodi to komunite i systemu.
2) ad Mandrake 8.x - Kdyz jsem s nim pracoval nedavno a v soucasne dobe je verze 10.0, tak proc by to mela byt zrovna 8.x? :-) Byla to verze 9.2 a jsou to asi tri mesice.
3) RMS pise a rika spoustu veci. Byl jsem s nim pomerne dlouhou dobu v kontaktu a rozhodne ho uznavam jako prvotridniho guru a genia soucasnosti. Stejne tak i jeho nazory. Ovsem vytrhnout nejake jeho tvrzeni z kontextu a postavit ho na stranu obhajoby Mandraku mi prijde mirne uhozene, az hloupe.
4) Na svuj nazor mam pravo. Pokud s nim nesouhlasite, je to Vase vec - na to mate pravo zase Vy. :-) Ja situaci kolem Mandrake skutecne nijak zvlast nesleduju, protoze me ta distribuce nezajima. Mam s ni negativni zkusenosti a nevim o jedine pozitivni veci, kterou by Mandrake pro komunitu vykonal. Tot vse.
5) Ano, kdyz chci napsat dopis, udelam to tak, jak jste napsal. :-) No dobre, dneska uz pouzivam OpenOffice.org. :-) Vyvoj jde dal a ja to v tomto konkretnim pripade ani tak neodsuzuji. Ale uvedena metoda je naprosto bezna pri sazbe nejakych delsich nebo specifictejsich dokumentu (matematicke texty, knihy, apod.). A nepresvedcite me, ze existuje lepsi volba. Jeden nastroj - jeden ucel; to je - a podle me jeste dlouho bude - nejrozumnejsi reseni.
6) Ne, nevadi mi GUI. Jak uz jsem tu nekolikrat napsal. :-)
7) Ano, SUSE odvadi skvelou praci. Jejich kernel je asi nejlepsim linuxovym jadrem, ktere jsem videl. Podobne Red Hat/Fedora je vynikajici - nikomu nic nenuti, grafika neni na ukor textu. Proc asi Linus pouziva Fedoru, ze... :-)
8) MacOS, BeOS - Zcela prekrucujete to, co pisu. Ja mluvim o Unixu. Ten byl koncipovan jinak nez MacOS nebo BeOS. A jak rikam, proti GUI opravdu nic nemam.
9) "protoze diky nim se linux dostane vice mezi lidi a tim umozni sirit jeho prave myslenky a filozofii" - Nejste pribuzny Kwai Cheng Caina? :-) Pokud se GNU/Linux dostane mezi lidi v podobe Mandrake, tak tim rozhodne nebude sirit filosofii a myslenky GNU/Linuxu, ale jakehosi paskvilu. A druha vec - jak uz jsem nekolikrat napsal - neni duvod, proc by mel byt GNU/Linux nejak radikalne siren mezi lidi. PROC proboha? Co z toho? Kdo chce, ten si k nemu cestu najde. Kdo ne, at zustane tam, kde je.
10) Diky za pochvalu knizky a pozdravujte kamaradku. :-)
Aha, tak tohle je duvod, proc GNU/Linux radikalne sirit za kazdou cenu na vsechny pocitace... :-)
Mate trosku zcestne nazory, na muj vkus. Prave lide s timto smyslenim skodi GNU/Linuxu nejvic. :-(
Jinak argument, ze "Linux je dobry" mi pripada asi stejny, jako ze Slunce je horke a proto je silnice cerna...
"... nevyuzivejte Unix, ale nejaky jiny operacni system, ktery neni postaven tak, aby hlubsi znalosti uzivatele vyzadoval..."
I Unix jde udelat tak, aby znalost shellu nutna nebyla. MacOS X jde pouzivat i bez toho, abyste tusili, ze je to Unix. Nevim, proc by to nemelo jit i u linuxu.
Ale uživatel může mít přeci "absolutní kontrolu" nad systémem stále. Navíc má větší svobodu výběru, jakým způsobem ho bude spravovat, tj. jestli bude používat grafická "udělátka" nebo ne. Nikdo totiž nikoho k ničemu nenutí, ale to už bylo mnohokrát řečeno. Jiná věc by byla, kdyby uživatel neměl možnost volby. To už by byl skutečně Windows.
Kazda distribuce je vhodna pro jiny ucel. Dale pak nekdo ma rad to a jiny ono. Sam delam s linuxem jiz dost let. Vyzkousel jsem uz hodne distribuci a doma na desktopu mam uz leta MDK. To ze taky nesnasim nejaky GUI klikatka mi ale VUBEC nebrani abych nesnasel MDK. Co mi brani si vec nainstalovat/nastavit/skompilovat/rucne? Nic (bezne to prave tak delam). Leckdy i nekde na webu zjistim, ze MDK ma na tuhle nebo tuhle vec klikatko ale ja to proste vubec nevim jelikoz to stale delam rucne tak jak mi to vyhovuje. Naopak proc si mam rucne nastavovat CUPS/sambu a filtry (rucne je to zbytecne pracne) pro moji tiskarnu a sitovy tisk kdyz klikatkem to mam za cca 1 minutu a naprosto bez problemu?
Pochopitelne bych klikatku nesveril konfiguraci firewallu atd. ale zde mam prave moznost volby takze to klidne udelam rucne jako v debianu/gentoo nebo kdekoliv jinde a nemusim rikat ze ten "blbej" MDK ma na vsechno klikatka a je pro lamy.
A dale MDK ma sirokou zakladnu lidi po celym svete, podpora HW je na nejvyssi urovni ve sve kategorii, nepreberne mnozstvi softwaru existuje i v poslednich verzich jako baliky primo pro MDK a tedy neni nutne mit nainstalovany megabajty knohoven pro kompilace (ale chce-li to clovek tak mu opet nic nebrani)
Zaverem...kazdy ma rad neco jineho a nikomu to neberu (ja pochopitelne take) ale nesnasim, kdyz nekdo zavrhuje neco o cem moc (nebo skoro vubec) nic nevi (nekde cetl nebo slysel) nebo nechce vedet. MDK ma sve plusy a i minusy (jako kazda vec) ale rozhodne je to technologicky vyspela a skvela distribuce.
Jde o to, čemu říkáte podpora HW. Z mého pohledu je na tom zdaleka nejlepe Debian (x86, mips, sparc, m86k, alpha, ppc ...).
Jake bezne rozsirene architektury podporuje Mandrake ... ? x86 ... ?
To ze je tam tuna driveru na nejruznejsi PCckove graficke karty pro X-Windows bych si netroufal nazvat spickovou podporou HW.