Hlavní navigace

Microsoft Linux Server

Adam Šindelář

V listopadu 2OO4 české zastupitelství Microsoftu sezvalo zástupce několika významných českých IT subjektů, aby jim představilo v tajnosti vyvinutý projekt Microsoft Linux Server. Práce na linuxovém kernelu a portování klíčových knihoven a aplikací údajně zabrala přes dva roky...

O co vlastně jde?

Microsoft se nestal největší softwarovou společností na této planetě ignorováním situace. Firma si je velmi dobře vědoma nedostatků svého stávajícího vlajkového OS a před cca třemi roky pocítila potřebu záložního operačního systému, který by mohla na trh nasadit v případě, že Windows NT selžou. Po úspěchu, který zaznamenala společnost Apple po přechodu na unixové jádro (Darwin), se i Microsoft rozhodl využít již hotový unixový kernel a odvážně sáhl rovnou po tom nejrozšířenějším. Vývojáři MS provedli kompletní revizi zdrojových kódů linuxového jádra (branch 2.4) a přidali do něj podporu vlastních technologií jako win32 API a MFC (Microsoft Foundation Class).

Přesto, že jde zatím o betaverzi, systém je poměrně dost funkční. Podporuje širokou škálu běžných win32 aplikací, a to za cenu velmi malé ztráty výkonu. Některé programy mají dokonce nativní porty, jako například MS Office. Nefungují DOSové aplikace, programy využívající win64 API (těch zatím moc není) a podporováno není ani DirectX. Vrstva zajištující běh těch aplikací, co jsou podporovány, je zahrnuta přímo v jádře, což způsobuje vyšší výkon a nižší stabilitu systému. Ostatně výsledek jedné takové prezentace emulovaného prostředí můžete vidět na jednom z okolních obrázků (ten s modrou obrazovkou).


Pro běh unixových programů je zde, po vzoru Mac OS X, zahrnut i X11 server. V mnou testované beta-verzi je tento bohužel poněkud nestabilní. Umožňuje běh v samostatné relaci, stejně jako zobrazení X11 aplikací bok po boku s ostatními, což ovšem způsobuje časté zatuhnutí serveru. Navíc aplikace běžící pod X11 vypadají přesně takovou mírou odlišně, aby to rušilo uživatele. Stačí se podívat na screenshoty a poznáte, o čem mluvím, už odlišný způsob vykreslování fontů je vyloženě neelegantní. Pikantní je, že samotný program sloužící ke konfiguraci Microsoft X11 serveru je X11 aplikace. Pokud tedy výchozí konfigurace serveru z nějakého důvodu nefunguje, máte celkem smůlu a můžete se pustit do ručního editování konfiguračních souborů. Jak ale říkám, jedná se o betaverzi, navíc tajnou, takže tohle všechno se může ještě změnit.


Za zmínku stojí také fakt, že v systému není přítomen žádný init level, na kterém by neběželo grafické rozhraní. Toto rozhraní se nedá nijak vypnout a terminál lze spustit pouze v aplikaci k tomu určené (MS Bash).


Pozitivní jistě je, že Microsoft základní architekturu systému ponechal prakticky beze změn, takže standardní unixové nástroje a cesty stále fungují tak, jak mají. Podařilo se mi dokonce zkompilovat a spustit většinu Gnome aplikací a GTK toolkit funguje skutečně výborně. Horší je situace s QT knihovnou, která občas bez zjevného důvodu způsobuje segmentation fault. Podle expertů Microsoftu se jedná o odlišnou implementaci některých částí protokolu X serveru, kterou QT nepřekousne, čemuž nezbývá než věřit. Zajímavá je také situace ohledně systémových ovladačů. Ty z Windows NT pochopitelně nefungují. V MS Linux Serveru běží ovšem těsně nad kernelem speciální wrapper, který se stará o komunikaci přídavných ovladačů s jádrem. Pod tímto wrapperem běží 90 % ovladačů, které MS k systému dodává. Toto řešení jistě není ideální, ale funguje překvapivě rychle a při chybě v ovladači nezpůsobí kernel panic, ale prostě restart celého wrapperu.


Za souborový systém si MS zvolil upravenou verzi NTFS, rozšířenou o oprávnění a některé pokročilé atributy. Oproti ext3 NTFS obsahuje navíc atributy označující skryté a systémové soubory. Soubory, jejichž název začíná tečkou, jsou automaticky také považovány za skryté, ovšem ve výpisu adresáře v terminálu se zobrazí, zatímco soubory označené patřičným atributem ne. Situace je tedy poněkud komplikovaná. Kromě NTFS umí MS Linux Server pracovat také s ext2, ext3, FAT32 a HFS.


Co říci závěrem? Snad jen, že se jedná o odvážný krok rozumným směrem pro Microsoft, a také že upřímně doufám, že si vývojáři kernelu nenechají od MS zasahovat do vanilla jádra. Na druhou stranu nám tento krok v nejbližší době přinese uvolnění zdrojových kodů části MS technologií, což snad pomůže projektům jako WINE a Cedega. Osobně si netroufám předpovědět, co tento krok bude znamenat v důsledku, ale rozhodně to o něčem svědčí. Zatím to vypadá, že systém bude široké veřejnosti představen v první polovině nového roku. V nejbližší době tedy očekávejte podobné články i v dalších médiích zabývajících se děním ve světě informačních technologií.

Našli jste v článku chybu?
13. 8. 2008 0:03
uživatel si přál zůstat v anonymitě
1) proc by ms investoval do technologii ktere nejsou puvodem pod jejich logem? 2)To bych chtel videt co by na to rekl antimonopolni urad 3)Takova situace jestli nastane tak to by byla vazne sranda....takovy horky sen..protoze by to ublizilo ten co jsou zvykli na MS a zaroven tem, kteri jsou zvykli na linux.