Jen je skoda ze se nikdo nezeptal primo u zdroje :(
Na stankach mesta www.muenchen.de jsem nasel cislo na recepci +498923300, na potreti jsem narazil na nekoho kdo mluvil anglicky, ale v IT department nebyl nikdo k zastizeni. Vzali si moji e-mailovou adresu a ze mi odepisou do tydne ;)
Kdyby jim pan redaktor chctel napsat, tak je to 115servicecenter@muenchen.de
Skoda ze se zaden reporter nezeptal "straight from the horse's mouth".
Mimo jine jsem na jejich strankach nasel odkaz s pomoci uzivatelum Win XP a instalaci Linuxu misto drahe licence ;)
http://www.muenchen.de/rathaus/Stadtverwaltung/Direktorium/IT-Beauftragte/Aktuelles/linux_cd.html
coz se urcite nekomu nelibilo ;)
Tady maji zajimavy clanek o zavrseni celeho projektu
http://www.muenchen.de/rathaus/Stadtverwaltung/Direktorium/LiMux.html
proc se nekdo nezaptal pani Christine Strobl andbe nekoho jineho,co si o tom mysli ;)
Je tam odkaz na 47 strankovy dokument
http://www.muenchen.de/rathaus/dms/Home/Stadtinfos/Presse-Service/Rathaus-Umschau-2013/Halbjahr2/237_1.pdf
a odkaz na Blog IT centra mnichovske radnice
http://www.it-muenchen-blog.de/
bohuzel nikde ani zminka o tom co aktualni radni vypustil do medii.
Tady je odpoved, ktera mi pred chvili prisla z Mnichovske radnice:
Sehr geehrter Herr Anonym,
zu Ihrer Anfrage kann ich Ihnen Folgendes mitteilen:
Das LiMux-Projekt ist bereits abgeschlossen, die Verwaltung hat auf mehr als 15.000 PCs LiMux im Einsatz.
Informationen dazu finden Sie unter http://www.muenchen.de/rathaus/Stadtverwaltung/Direktorium
Oberbürgermeister Dieter Reiter hat die Verwaltung beauftragt, Fakten für die Entscheidung zusammenzustellen, wie sich die städtische IT insgesamt weiterentwickeln soll. Das reicht von Fragen der IT-Organisation und der Kosten über die Leistungsfähigkeit bis hin zur Nutzerzufriedenheit. Alle weiteren Schritte sind abhängig vom Ergebnis dieser Bestandsaufnahme.
Mit freundlichen Grüßen
Dr. Daniela Rothenhöfer
P.S. Co se stalo s investigativni novinarinou???
Jako počáteční info beru.
Ale pořád NIKDE nevidím, na CO přesně si ti zaměstnanci stěžovali?
- že si tam nemohou instalovat kdejakou kokocinu?
- že jim v mailech neblikají blbostě, které všem ostatním ano?
- že jim zbytek státní správy/veřejnost posílá soubory ve formátu majkrosoftu, a tudíž s tím mají (občas) problémy?
Jsem schopen pochopit a uznat tu poslední věc, ale je otázka, zda není řešením něco jiného, než přechod zpátky k majkrosoftu ...
Situaci v Mnichově neznám, takže si jen tipnu:
- Spousta aplikací běží jen na Windows, takže je musí jít k dedikovanému počítači, nebo je spouštět ve virtuálním stroji.
- Nové webové aplikace jsou utrpení ve srovnání s původními lokálními.
- Nemají groupware typu MS Exchange, ve kterém by měli kalendáře, plánování meetingů a zasedaček, workflow atd.
- Dostávají dokumenty ve formátech ISO/IEC 29500, DOC, XLS a PPT, které jim nejdou otevřít.
- Odesílají dokumenty ve formátech ODF, které spousta příjemců neumí otevřít.
- OpenOffice pomalu startuje, pomalu funguje, a nemá řadu funkcí, které má MS Office.
- Pro nástroje typu MS Project nemají odpovídající náhradu.
- Mají problémy s tiskárnami, skenery a dalšími zařízeními.
Úředníci si nestěžují, stěžuje si jenom pár vedoucích. Asi jim chybí úplatky:
Microsoft announced last year that it was moving its German headquarters to Munich. This move is planned to take place in 2016. While Reiter was involved in the deal that precipitated the move and describes himself as a "Microsoft fan," he says the criticism of LiMux is unrelated.
No vidím že jste s tím hotový rychle. "Nové webové aplikace jsou utrpení ve srovnání s původními lokálními." - "Nejsou" apod. :D
1. Fakt víte, jak to tam mají udělané? Teď jsem byl ve firmě, kde část lidí převedli na Linux, a aplikace pro Windows mají rozjeté na dedikovaných strojích. Všichni jsou z toho nešťastní. V případě Mnichova jejich IT tvrdí, že aplikace pro Windows jedou ve virtualizaci.
2. Rychlost, ovládání a řada dalších věcí ve webových aplikacích z nich dělá utrpení. Nevím proč si myslíte, že tenhle problém nemohou mít v Mnichově.
3. Problém je v tom, že jejich způsob užívání (mailový klient a nic jiného) je daný tím, že mají LiMux.
4. Fakt jste nikdy neviděl problémy při otevírání dokumentů MS Office v OpenOffice?
5. Je specifikováno jako jediný formát, nebo jako možný formát? A kdo v něm v praxi komunikuje - ve stání správě, v soukromých firmách a mezi občany?
6. Změřte si dobu startu MS Office a OpenOffice. Změřte si dobu ukládání sheetu s milionem řádků. Koukněte se třeba na kontingenční tabulky.
7. Fakt ne? Jak tohle víte?
8. Fakt ne? Jak tohle víte?
To že se Reiter prohlašuje za fanuška Microsoftu je nepodstatné. Lidi kteří sedí v tamním IT jsou zase fanoušky Linuxu.
"No vidím že jste s tím hotový rychle."
To asi nepsal Lael. Dorazili snad brigádníci s rychlokvašenou maturitou?
"To že se Reiter prohlašuje za fanuška Microsoftu je nepodstatné. Lidi kteří sedí v tamním IT jsou zase fanoušky Linuxu."
Blábol. Je rozdíl být fanouškem open source projektu a komerční firmy s obratem velkým jak roční rozpočet ČR.
Ad Je rozdíl být fanouškem open source projektu a komerční firmy - žádný relevantní rozdíl v tom nevidím. Snad jen v tom, že ti první jsou agresivnější. Nakonec i tady na rootu fanoušci před pár lety publikovali dopisy plné gramatických chyb, ve kterých poněkud pomýleně vysvětlovali našim ministerstvům, že EU doporučuje Linux a OpenOffice :)
Situace je jasná - Microsoftu teče do lodi a tak se snaží ucpat díry nějakými PR nesmysly o tom, jak úředníci trpí. Jako zaměstnanec firmy 7 let používající Open a LibreOffice mohu říct, že jsem nikdy netrpěl, leda snad ze začátku (trochu), ale rozhodně to za to stálo.
A to, že se nějaký politik nechá uplatit a pořádá Microsoftu kampaň, to mne vůbec nepřekvapuje. Vzpomeňme na český projekt "Microsoft do škol" (tedy vlastně Internet do škol) a na pohřbené miliardy, ať odpočívají v pokoji.
To není PR Microsoftu, ale vyjádření zástupce města. A žádné úplatky v tom nevidím. Jestli o nich víte, hoďte sem detaily, nebo ho hlaste rovnou německé policii.
S českým projektem "internet do škol" měl MS společné jen to, že prodal licence společnosti, která projekt vedla.
presne tak ja porad nemuzu zapomenout na ty zaplavy reportazi na ceske televizi a radiozurnalu, o tom jak microsoft venoval ceskym skolam software za 2 miliardy.
cela ta reportaz vypadala jako placena reklama microsoftu (neco jako pr clanky tady na rootu), vubec nevzali v potaz ze m$ to nestalo 2 miliardy (oni vlastne jen vygenerovali licence a poslali je ministerstvu skolstvi, to byly cele jejich naklady) a ze si timto microsoft vlastne zahackuje uzivatele uz na skolach, kdy se jeste nedokazou obektivne rozhodnout pro nejvhodnejsi variantu. Meli by se ucit operacni systemy obecne a ne jen windows. nehlede na to ze s windowsama se fungovani os chape dost tezko.
Já bych užívání OS povolil až od 21 let, když už jsou lidé dostatečně vyspělí, aby mohli přijmout informované rozhodnutí. A všechny ty internety bych zakázal ;)
Studenti by se samozřejmě měli učit na Windows, MS Office a dalších programech, které potkají v praxi. Výuka principů OS je myslím daleko nad rámec výuky na SŠ i většiny VŠ, a samozřejmě ji lze provádět i na Windows.
S MS Office se dnes studenti setkají pouze ve firmách, které nevědí co s penězi. A jak bude naše ekonomika chřadnout (nebo jste optimista?), tak bude firem používajících LibreOffice přibývat (a nakonec se zřejmě prosadí i Linux, i když to trvalo dlouho). Studenti by se měli učit především pro budoucnost?
V každém případě - nevím, proč by si měl student kupovat Windows a MS Office, když se může naučit totéž na softwareu zdarma? Navíc má dnes každý školák mobil nebo tablet s Andoidem...
Ono si stačí srovnat náklady na pracovníka a na licence SW, abyste viděl, že šetřit na MS Office nemá moc smysl. Pokud uvažujeme cenu licence MS Office Standard 10500 Kč, a novou verzi Office každé 3 roky, tak je to 292 Kč za měsíc. Přitom průměrný plat je okolo 25000 Kč, plus přičtěte odvody, kancelář, topení, energie atd. Fakt má smysl šetřit cca 0.3% nákladu na pracovníka, a přidělávat si tím spoustu problémů? To už snad dosáhnete větší úspory lepším nastavením topení a použití levnější kávy :)
Když mám MS Office, musím mít i MS Windows. Musím mít i antivir. Musím si koupit nový HW, protože ten starý už nestačí, případně nemá nějakou "fíčuru", třeba UEFI. Teď si to všechno spočítejte.
A počítejte s tím, že průměrný plat má málokdo, protože statistiku kazí pár miliardářů, politiků, pod. Opravdu budeme stále na 0.3%?
Teď si představte, že místo nákupu zbytečností dáte jednou ročně řekněme 5000,- zaměstnancům před Vánoci na nákup dárků. Budou Vás mít radši, a ti schopní od Vás třeba neodejdou tak rychle.
A pokud dříve používali starší verzi MS Office, budou rádi, že si nemusejí zvykat na ribbon, ale mohou používat textový editor tak, jak jsou zvyklí.
Když se podíváte na distra Linuxu, která byste byl ochoten vzít v úvahu jako náhradu Windows, tak nejsou zrovna dvakrát HW nenáročná. UEFI samozřejmě není pro Windows potřeba. Windows mít musíte - v ceně počítače vás vyjdou na pár stovek korun, při 600 Kč a 3-letém cyklu obnovy HW (což je značně pesimistický odhad) to dává 16 Kč měsíčně :). Antivirus bych jednoznačně doporučil, vyjde na 58 Kč měsíčně.
OK, možná se dostanete na 0.4% nákladů na zaměstnance. Pořád je to celkem málo, a když snížíte produktivitu práce jen o 0.5%, třeba díky problémům s kompatibilitou, tak na celé akci proděláváte. A zrovna Mnichov můžete brát jako příklad: deset a půl roku migrace, výměna IT týmu, napsání vlastního distra, stížnosti uživatelů.
Ribbon je naprosto v pohodě. Nakonec jsme v roce 2014, a první verze s ribbonem přišla v roce 2007, takže se s ním už stejně všichni naučili zacházet.
A nebudeme to přepočítávat na Kč za hodinu, aby ta částka byla ještě menší? Jak se říká, halíře dělají talíře. Teď jsem se díval na rozdíl ceny počítače bez OS a s Windows v běžném maloobchodě, a dělalo to 1200,-Kč, ne 600,-Kč. Rád bych věděl, kdo a jak může získat Windows s 50% slevou?
Windows XP jsou stále používány na skoro 20% počítačů. Podobné, nebo ještě horší to bude s MS Office. Spousta lidí ještě s ribbonem do styku nepřišla, i když je to 7 let stará věc. Hodně firem prostě nemá na zbytečné utrácení.
Platy se uvádějí za měsíc, tak přece pro srovnání můžeme přepočítat na měsíc i SW. Znovu připomínám, že jde o prosté podělení ceny na 36 měsíců, neaplikují se levnější licence pro státní správu, upgrady apod.
Hm, máte pravdu, v ČR za ty OEM Windows chtějí víc. O 17 Kč/měsíc :)
Někteří lidé ještě s ribbonem nepřišli do styku, ale daleko spousta už ano. Ti z té první skupiny se budou muset něco nového naučit. Tak už to při používání počítačů funguje. Jinak by zdejší diskutéři ještě používali ZX Spectrum a programy natahovali z kazeťáku :)
Náklady navíc proti čemu? Proti stavu, kdy si zaměstnavatel jako v Mnichově udělá desetiletý program migrace, vymění IT tým, nebude mít na SW podporu, bude mít problémy s kompatibilitou i s šíří nabídky dodavatelů, a k tomu nespokojené uživatele? To bych radši těch 0.něco procenta platu zaměstnance ušetřil na levnější kávě a lepší regulaci topení :)
Pokud to vyústí v problémy s kompatibilitou dokumentů (včetně vlastních starých dokumentů), menší nabídku dodavatelů (protože Linux nepodporují), nedostupnost některých SW pro vaši platformu (takže stejně jako v Mnichově budete mít i počítače s Windows a Windows ve virtuálu na stanicích), tak jste silně prodělal. Použití OSS za každou cenu je možná cílem nějakých fanoušků, státní správa by se tak chovat neměla.
To je nesmysl, který jsem komentoval tolikrát, že už se mi nechce to znovu opakovat. Pokud se neumíte naučit ani použití Repair na poškozený dokument (je to přímo v dialogu File/Open), tak mi fakt není jasné, jak jste se mohl naučit třeba ovládat vi.
Nějak neumíte počítat nebo co. To, že se "zmenší nabídka dodavatelů" a budu mít NĚKTERÉ PC s widlema rozhodně neznamená, ze jsem prodělal.
Státní správa by se měla chovat především tak, aby si nevytvořila závislost na jedné konkrétní zahraniční korporaci.
Například to že máte některá PC s Windows a některá na Linuxu znamená nutnost držet experty se znalostí obou systémů, což jsou náklady navíc.
Ad závislost - na dodavateli jste vždycky závislý. V Mnichově používají distro postavené na Ubuntu, což je produkt britské společnosti Canical. Ta mimochodem trvale prodělává, takže je otázkou, jestli za rok nebo dva nebudou muset stavět svoje distro od začátku znovu.
Pokud Linux opravdu používáte, tak byste mohl vědět, že i upgrade na novou verzi toho samého distra často končí systémem rozdrbaným tak, že je jediným řešením reinstalace. V Mnichově si na víc nad Ubuntu vytvořili vlastní distro, které přiohnuli podle svých potřeb. Pokud by Canonical skončil, začínali by znovu s jiným distrem.
Samozřejmě si mohou vybrat komerční a podporované distro. Například Red Hat Enterprise Linux Desktop vyjde na 80 USD na rok (ještě nedávno 100 USD na rok), což je dražší než Windows.
Pokud Linux opravdu používáte, tak byste mohl vědět, že i upgrade na novou verzi toho samého distra často končí systémem rozdrbaným tak, že je jediným řešením reinstalace.
Tohle jsem viděl zatím jen u Windows, a to tu mám i systémy po osmi či více upgradech.
V Mnichově si na víc nad Ubuntu vytvořili vlastní distro, které přiohnuli podle svých potřeb. Pokud by Canonical skončil, začínali by znovu s jiným distrem.
Fakt si běžte někdy zjistit, jaký je rozdíl mezi Ubuntu a Debianem. Začínali by znovu asi tak, jako vy začínáte znovu, když připravujete aktualizaci na novější service pack.
Takže když Caninocal z Debianu dělá Ubuntu, je to vlastně nula nula nic práce. Kupodivu na tom ročně utratí miliony dolarů. Mění prostředí, konfiguraci, přidávají spoustu patchů, dodávají navíc vlastní applety, shánějí aplikace, přebalují je pro Ubuntu atd.
Ad Tohle jsem viděl zatím jen u Windows - když se upgrade Windows nepovede, tak instalátor provede návrat k původnímu stavu (navíc máte k dispozici upgrade advisor, který vás upozorní na možné problémy). Co se v takovém případě stane na Linuxu? Zůstanete s rozjebaným systémem.
Takže když Caninocal z Debianu dělá Ubuntu, je to vlastně nula nula nic práce. Kupodivu na tom ročně utratí miliony dolarů. Mění prostředí, konfiguraci, přidávají spoustu patchů, dodávají navíc vlastní applety, shánějí aplikace, přebalují je pro Ubuntu atd.
Co z toho dělá Debian nekompatibilní? Představte si, že podobné věci dělá třeba Dell. Jsou jejich Windows taky nekompatibilní s Windows od MS a při pokusu o přechod budete muset začít od nuly?
když se upgrade Windows nepovede, tak instalátor provede návrat k původnímu stavu (navíc máte k dispozici upgrade advisor, který vás upozorní na možné problémy).
Problém je, že se ten upgrade často povede, ale systém už nenaběhne. Nebo se bude chovat dost podivně.
Mno narozdil od toho tuxe budes vprdeli, protoze nesezenes drivery pro novy uzasny widle. Jelikoz na tuxovi chodi i 20let starej HW ...
A delat ugrade widli ... to muze leda silenec. Tak jako tak nejpozdejs do 14ti dnu skoncis u cisty instalace, protoze se ti bude dit hromada podivnosti, a navic mit na disku misto 50GB 100 ...
Hele pro prdel, kolegacek onehda (velmi naivne) pustil instalaci opic 2k7 pres 2k3. Clovek by rek, ze tak jako kazda normalni appka si M$ pozna, ze ma nainstalovanou starsi verzi, a nejak neco s tim udela ... mno 2k7 se naisntalovaly a ... cely widle byly vprdeli. Nefungovalo proste prakticky vubec nic, opice neslo spustit ani stary ani novy ...
"Pokud Linux opravdu používáte, tak byste mohl vědět, že i upgrade na novou verzi toho samého distra často končí systémem rozdrbaným tak, že je jediným řešením reinstalace."
Neříkám, že se to nemůže stát, ale rozhodně to není nic častého a rozhodně se to netýká případu Mnichova, kde se neprovádí jen tak nějaký upgrade na vyšší verzi.
"Samozřejmě si mohou vybrat komerční a podporované distro. Například Red Hat Enterprise Linux Desktop vyjde na 80 USD na rok (ještě nedávno 100 USD na rok), což je dražší než Windows."
Platí se za support, nikoliv za distro. BTW místo RHEL lze s klidem použít CentOS. Nic to ale nemění na tom, že v případě, že Ubuntu zanikne, lze jednoduše přejít teba na Debian. Tvůrci Mintu, který z Ubuntu vychází, o přechodu na Debian již spekulují. Není to nic neproveditelného.
To viszejo loliku ... jenze tech $80 neni za system, ale za podporu. Kdyz si koupim support na widle, bude me to stat o dva rady vic ... a stejne nikdo nic nevyresi. Nemluve o tom, ze tys zjevne vzivote tuxe nevidel, upgrade verze se udela ne jedinym stroji, tam se poresi pripadna rekonfigurace nekterych aplikaci, a pak se to lusknutim prstu dostane presne stejne na vsechny stroje zecla bez ohledu na HW. Na widlich zcela nemyslitelna vec.
"Například to že máte některá PC s Windows a některá na Linuxu znamená nutnost držet experty se znalostí obou systémů, což jsou náklady navíc."
Pokud mám několik strojů s widlema kvůli nějaké kompatibilitě nebo neexistujícímu SW, rozhodně na jejich správu nepotřebuji žádné experty.
Aha, takže když se zákazník dostane z vendor locku, tak bude šťastný a spokojený. Bude používat béčkové aplikace, které jsou dekády pozadu proti těm komerčním, řešit problémy s kompatibilitou kompatibilitou datových formátů i kompatibilitou HW, a nabídka SW bude velmi omezená (BTW často bude mít uzavřený zdroják i na open source platformě - Oracle, Lotus Notes/Domino atd). No prostě idylka :)
Když se má něco nového naučit člověk přecházející na MS Office s ribbonem, nebo přecházející z Windows XP na Windows 8, tak to podle Vás není problém, a lidé se to, jak píšete, "budou muset naučit".
Ale když se má něco nového naučit člověk přecházející ze starého MS Office (bez ribbonu) na LibreOffice, nebo přecházející z Windows XP na (třeba) OpenSUSE, tak je to podle Vás velký problém, obrovské náklady a ztráta času, i když je to (pro uživatele) daleko snazší.
Tak se mi zdá, že tu někdo měří dvojím metrem...
PS: Zdejší diskutéři nemusí používat ZX Spectrum. Prostě si místo licence MS Windows koupí nový SSD disk, lepší zdroj, novou bezdrátovou klávesnici a myš atd. A když si nekoupí MS Office, tak mají celý nový počítač.
Rozdíly mezi Office s ribbonem a bez jsou hlavně v tom, že ribbon je lépe a praktičtěji uspořádaný. Uživatelé s ním dosahují měřitelně vyšší produktivity. OO/LO řeší ten samý problém jako MS před ribbonem - jak reorganizovat UI. Zatím s ničím nepřišli.
Přechod mezi WinXP a Win8.x pro uživatele znamená změnu hlavně v tom, že místo Start Menu má Start Screen. Navíc jsou Win8 určené primárně pro stroje s dotekovým interfacem, takže je na desktopech moc často nepotkáte (uživatelům Win7 nepřinášejí dost novinek).
UI je navíc jen jedním z problémů Linuxu. Podle mě zásadnější je problém s kompatibilitou aplikací i dat, omezená nabídka aplikací (OO/LO a browser není všechno), obtížnější tvorba aplikací (protože dokumentace sux, a frameworky nakonec také), to že dostupné aplikace bývají typicky generačně pozadu proti aplikacím pro Windows atd.
Jaképak problémy s kompatibilitou? Microsoft teď nově podporuje ODF formát, tak to všechno hromadně převedu do ODF (na to Microsoft určitě nějaký nástroj nabízí, protože má řešení na všechno :-)) a je po problému s nekompatibilitou. ODF je ten formát, který se prosazuje, a myslím, že už i Microsoft to chápe, když ho podporuje...
Pokud vím, vzorce spreadsheetů jsou součástí verze ODF 1.2 a procházejí procesem schvalování. Pořád lepší standardizovat pomaleji s důrazem na kvalitu, než bleskově a za pomoci úplatků jako Microsoft (já vím, peníze za tím bleskovým řízením vůbec nebyly...). Alespoň pak nevznikne taková hrůza jako OOXML o 6.000 stránkách, kterou může implementovat jedině Microsoft. Ale nakonec - v nejnovějším MS Office je snad ODF 1.2, takže to asi takový problém nebude?
To myslíte vážně? První verze ODF byla standardizovaná u ISO v roce 2006, a vzorce spreadheetů neobsahovala (což vedlo ke vtipným situacím, kdy se spreadsheet z jedné aplikace nedal použít v jiné aplikaci). Dnes máme rok 2014, a ODF 1.2 (obsahující OpenFormula) pořád nemá ISO standard. WTF, osm let a pořád bez standardu pro vzorce?
Specifikace OOXML popisuje všechno co popisovat má, a umožňuje plně popsat i starší dokumenty MS Office. Radši delší úplná specifikace, než osm let nedodělané torzo.
Standardy se přijímají pomalu, protože je potřeba je důkladně prodiskutovat a zvážit. Tedy až na OOXML, které za těch pět měsíců od podání žádosti do hlasování nešlo pořádně ani přečíst. Průměrně je u ISO standardů potřeba jeden den na každou stranu, aby bylo možné jej detailně prozkoumat a vyhodnotit. V takovém případě by OOXML bylo schváleno nejdříve za 18 let.
Specifikace OOXML popisuje spoustu věcí, které odporují jiným ISO standardům i jiným částem OOXML. Raději pořádnou specifikaci než zmetek, kterého se už asi nikdy nezbavíme.
Navíc opět nemáte pravdu. ISO ODF vzorce popisuje, jen je popisuje poměrně obecně a obsahuje jen několik funkcí. ODF 1.2 pak specifikaci pouze upřesňuje a rozšiřuje. Navíc původní verze OOXML vzorce neměly vůbec a MS je tam dodal až rok poté, co vznikl první draft těch upřesněných vzorců.
Proto se standardy nejprve připraví pro ISO v organizaci jako ECMA nebo OASIS, a pak projdou fast-track procesem. ODF i OOXML prošly přesně tímhle způsobem.
To že specifikace OOXML není ve shodě s jinými ISO standardy není nic proti ničemu. Pokud odporuje sama sobě, je to chyba. Specifikace ODF ovšem také obsahovala chyby. Napříkad:
- rotatez (<rotate-angle> ), which specifies a rotation by <rotate-angle> degrees along the y-axis
- Attribute names in 15.31.3 "Scaling" chart:interval-minor-divisor is used in the body text, while chart:interval-minor is used in the schema.
- Attribute names in 15.31.3 "Scaling" chart:axis-logarithmic is used in the body text, while chart:logarithmic is used in the schema.
- Attribute names in 15.30.9 "Lines" chart:splines is used in the body text, while chart:lines is used in the schema.
- Attribute names in 15.30.4 "Chart Symbol Size" chart:symbol-length is used in the body text, while chart:symbol-height is used in the schema.
- Attribute names in 15.30.4 "Chart Symbol Size" chart:symbol-length is used in the body text, while chart:symbol-height is used in the schema.
- The first para of 15.3.4 is: "If a page contains borders, the border line width attributes style:border-line-width, style:border-line-width-top, style:border-line-width-bottom, style:borderline-width-left and style:border-line-width-right specify the properties of the border lines of the headers and footers." However, since 15.3 applies to headers and footers, should "If a page" be replaced with "If a header or footer"?
atd. atd.
http://www.jtc1sc34.org/repository/0942.htm
ODF samozřejmě vzorce ve spreadsheetech nepopisuje (chapter 6.7.6). Výjimkou je pár triviálních funkcí pro database ranges (chapter 8.6.9) a data pivot tables (chapter 8.8). A pracovní skupina u OASIS se už v roce 2005 jasně vyjádřila: we do not belive that this is in the scope of the current specification.
https://lists.oasis-open.org/archives/office/200501/msg00004.html
OOXML samozřejmě vzorce popisuje. Vizte ECMA-376 (December 2006), Part 4: Markup Language Reference, chapter 3.17.7. Je tam popsaných 252 funkcí, popis má 300 stránek.
MS Office 2013 stejně jako LibreOffice podporuje ODF 1.2, který obsahuje vzorce spreadheetů obsahuje. Takže pokud to má Microsoft správně implementováno, tak jsou kompatibilní. Pokud všichni vycházejí ze stejných podkladů, tak na tom, že schvalování ISO teprve probíhá, zas tak moc nezáleží. Stejně má tuším letos schvalovací proces skončit.
PS: OOXML umožňuje popsat i starší dokumenty MS Office = obsahuje tuny starého balastu. MS Office se výborně hodí do archivu, ne na nové dokumenty.
Faktem je, že ty vzorce v ISO standardu pořád nejsou. A c ve standardu skončí, to je velká otázka. Například specifikace OOXML předložená ECMA v ISO doznala změn.
Možnost uložit v novém formátu staré dokumenty je pro uživatele klíčová. OOXML to řeší v Transitional části specifikace.
"Specifikace OOXML popisuje všechno co popisovat má" - není pravda. Specifikace nemůže obsahovat formulace typu "formátovat tak, jak to dělal produkt XY před 20 lety" bez podrobnějšího popisu. Což je přesně to, co bylo objektem kritiky. Naprosto oprávněně. Sám jsem nucen standardy pokud možno dodržovat při své práci (a telekomunikační standardy jsou opravdu peklo, včetně lahůdek typu standardizovaných bugů), ale "kvalit" OOXML zdaleka nedosahují. Jak už tu někdo napsal - OOXML by nebyl standard, ale parodie na standard, naprostý výsměch tomu, jak má standard vypadat.
"a umožňuje plně popsat i starší dokumenty MS Office" - na starší dokumenty MS Office ti se..e pes. Zasviňovat tím starým balastem nový standard je hloupost. Nadto - viz výše. Tím, že kdosi vymyslí značku typu "řádkovat ve stylu Word 95" rozhodně neumožňuje "plně popsat i starší dokumenty MS Office". Jakožto implementátorovi by mi taková "specifikace" byla platná jak mrtvýmu zimník.
Ostatně - jak už jsem tu zmínil já i řada ostatních, ani samotný MS není schopen v novějších verzích správně zobrazovat dokumenty starších verzí! A ani nezkoušejte psát, že jste nikdy neviděl, aby se něco takového stalo. Protože dle všeho jste neviděl skoro nic, když tak pročítám tuto diskusi. Hromada lidí má s něčím problémy, ale vy je údajně nemáte, tak problém neexistuje. Až celá ta vaše slavná firma jednou zkrachuje, tak se budete strašně divit, jak je to možné, když to přeci tak krásně fungovalo a všem to tak strašně vyhovovalo. A že k tomu má nakročeno! Když i můj kolega z humanitního oboru mě uhání, abych ho osvobodil od W8, jež nechtěně vyfasoval s novým notebookem, neboť dle jeho slov se v tom už nedá pracovat. A že to je člověk, který nemá ve zvyku se v tom vrtat a ke své práci potřebuje jen grafický a textový editor (obojí používá velmi minimalistickým způsobem, ale prý je tak zvyklý). Ale jestli se chceš vytáhnout, tak mi tu můžeš na sebe nechat kontakt, abych mu ho předal s tím, že znám Windows guru, který mu to dá do pořádku.
Pokud má OOXML umožňovat reprezentaci starých dokumentů bez rozpadu layoutu, musí samozřejmě obsahovat nějaké compatibility flags. To jsou flagy jako autoSpaceLikeWord95 (Incorrectly Adjust Text Spacing for Specific Unicode Ranges). V současné verzi OOXML má tenhle flag dvoustránkový popis. Protože je to transitional feature, doporučuje se tenhle flag ignorovat. Samozřejmě s výjimkou situace, kdy chcete 100% zachovat layout - k tomu ale musíte implementovat layout engine tak jako Word 95.
Ad na starší dokumenty MS Office ti se..e pes - možnost pracovat v novém Office se starými dokumenty je pro zákazníky klíčová. Zbytek viz výše.
Ad ani samotný MS není schopen v novějších verzích správně zobrazovat dokumenty starších verzí - samozřejmě jsem tyhle problémy viděl, a popisoval jsem tu řešení (vypnutí compatibility flagu Use printer metric to lay out document - v OOXML je to usePrinterMetrics; použít shodné fonty). Je to triviální, ale spousta lidí to zřejmě není schopná pochopit.
Ad jestli se chceš vytáhnout, tak mi tu můžeš na sebe nechat kontakt, abych mu ho předal s tím, že znám Windows guru, který mu to dá do pořádku - nemám tu potřebu. Ale pokud platí víc než 2000 Kč za hodinu, možná bychom se dohodli :)
Myslím, že pro propagaci MS a jeho úžasných produktů uděláte nejlépe, když se předvedete zadarmo.
Ale mám lepší nápad. Nechce někdo z adminů v diskusi dát Laelovi prostor, ať přijede a předvede, jak vyřeší některý z prakticky neřešitelných problémů, s nimiž se dnes a denně setkává? Když je takový frajer a nic není problém, ať se ukáže. Řečnit v diskusích umíme všichni.
Ribbon, to je to, co když náhodou a nedopatřením zabrousím na počítač s MSO, tak to zakrývá text a znemožňuje normální práci (asi jako vyskakovací okna s reklamou na webových stránkách) a nejde to nijak vypnout?
Patrně jste o efektivitě psaní a editace textu nikdy nic neslyšel a neviděl to ani z rychlíku. Pokud mám psát a editovat nějaký text, tak to udělám v konzolovém editoru a až výsledek přenesu do office (jakýchkoli, šmejd jako šmejd), pokud má být výsledek třeba v doc. I tak mám neskonale vyšší produktivitu práce než kdybych to psal rovnou v office (jakýchkoli).
Nevím jak vám, ale mě ikony ribbonu při rozlišení 1980/1200 zabírají 7.6% výšky obrazu. Jestli je to u vás třetina 24" monitoru, tak máte asi špatně nastavené rozlišení, a k tomu neumíte ten ribbon schovat (má na to tlačítko na pravé straně, a v Office 2007 to bylo tuším buď v kontextovém menu, nebo dvojklikem).
Jsem toho názoru, že hlavní problém ribbonu spočívá v tom, že se uživateli agresívně vnucuje cosi, co výrazně překáží při práci a nepřináší žádný benefit. Navíc MSO neumožňují nastavit vlastnosti a uložit je na disk (jak to uměl třeba ten nebožtík Klasik a původní StarOffice a jak to umí většina konzolových nástrojů - proto je také používám raději). Některé věci se tam sice nastavit dají, ale to nastavení se podělá po každém spuštění programu a někdy i po otevření dalšího souboru = nedá se to nastavit fixně a jednou pro vždy až do chvíle, kdy to sám uživatel aktivně změní. Proto také většina uživatelů na nějaké nastavování Wordu nebo Excelu rezignovala. Ono klikat půl hodiny myší po každém spuštění programu, nebo dokonce otevření dalšího souboru, dost dobře nejde. Jistěže by to vyřešilo nějaké natažení konfiguračního skriptu, ale to by museli programátoři od MS myslet mozkem a ne obsahem konečníku.
Jak jsem uvedl výše - zcela jsem rezignoval na používání šmejdů tohoto druhu a text vytvořím v opravdovém editoru (tedy nástroji, který je určen na psaní a úpravy textů, nikoli na tvorbu a spouštění makrovirů) a maximálně hotový výsledek copy paste přenesu do opicí. A pokud se to odevzdává na papíře, tak udělám dokument v TeXu a s nějakými opicemi se vůbec nekašlu, protože ty jen práci komplikují.
Zavést ribbon byla nutnost, protože už ve MS Wordu 2003 bylo cca 260 položek menu, 31 toolbarů a 19 task panes. A uživatelé chodili s dalším požadavky na funkcionalitu, což by ovládání ještě víc znepřehlednilo. O nepřehlednosti klasického interacu s menu a toolbary svědčí i to, že řadu požadavků na novou funkcionalitu ve skutečnosti Word už řešil - akorát to uživatelé nebyli schopní najít. Ribbon je daleko přehlednější, lépe členěný, a vede k měřitelnému zvýšení produktivity.
Ribbon se ve Wordu samozřejmě dá nastavovat, a konfiguraci lze exportovat a importovat, tuším od verze 2010.
Nastavení MS Office samozřejmě "drží" i pokud aplikaci ukončíte a znovu spustíte. Pokud to u vás nefunguje, bude problém jinde.
Ad použití TeXu místo MS Office - to je vaše preference. Nic proti, berte a vychutnávejte:), ale většina světa chce WYSIWYG a GUI.
Ono by stačilo zpřehlednit a uspořádat ta menu, protože prohrabávat se naprosto nepřehledným Ribbonem je ještě větší opruz. Další věc je, že řada funkcí na MSO i v samotných win je pojmenovaná tak idiotsky, že se to nedá najít. Na w98 se přestaly zobrazovat přípony souborů a nikde se nedalo najít, jak to zapnout (protože jsem viděl w98, kde to šlo), případně jak to změnit. Logicky by člověk očekával přejmenování souboru, ale tam to,pochopitelně, nebylo. Takže buď spustit v DOS okně norton a přejmenovat to v něm, později restart do linuxu, ještě později bye, widle.
A to, že se nastavení wordu a spol. mění běžně po natažení nového souboru, je fakt, na který si stěžuje prakticky každý uživatel té hrůzy. Pokud se dá někde nastavení zafixovat, tak je to před uživatelem v nápovědách i uživatelských příručkách dobře ukryto.
TeX dokáže věci, kterým se MSO nemá šanci ani přiblížit - viz např opravdu plnohodnotné styly. Úkol typu "vyhledej veškerý tučný text" je ve Wordu neřešitelný, v TeXovském zdrojáku je to naprostá trivialita. Tabulku s textem v části buněk otočeným o 90 stupňů v Excelu asi vytvořit lze, ale ještě jsem nenatrefil nikoho, kdo by to uměl. Neumějí to ani klotové rukávy na ministerstvech, proto jejich tabulky na vyplňování vypadají mnohdy naprosto příšerně. A to nemluvím o prasečině typu stránkového zlomu přes buňky tabulky, což lze běžně vidět i v diplomkách, protože se to nedá rozumně nastavit a navíc se to při tisku znova a znova rozdrbe. Dokonce ve wordu nefunguje uvnitř tabulek funkce vyhledej a nahraď (v TeXovském zdrojáku pochopitelně bez problémů).
Bohužel je těch funkcí tolik, že je to menu nelze přehledně uspořádat. Už ve starších verzích Wordu můžete vidět i menu třetí úrovně, což je dost neergonomické.
http://techwhirl.com/wp-content/uploads/2013/06/WordToolbars.jpg
Na jedné straně si stěžujete, že neumíte najít funkce v ribbonu. Na druhé straně obahujete TeX, kde pokud neznáte tag, tak si ani neškernete, protože ho jaksi nemáte kde najít. Zajímavý přístup.
Ad w98 se přestaly zobrazovat přípony souborů a nikde se nedalo najít, jak to zapnout - je to v nastavení preferencí Windows Exploreru. Pokud jste kvůli tomu restartoval do Linuxu, tak je to fakt vtipné.
http://media.askvg.com/articles/images4/Show_All_File_Extensions_Windows_Explorer.png
Nastavení Wordu se samo nemění. Pokud se mění u vás, bude chyba jinde.
Najít ve Wordu tučný text samozřejmě není žádný problém, ve vyhledávacím dialogu si prostě zvolíte formátování, které chcete vyhledat.
http://social.microsoft.com/Forums/getfile/32763/
Otočení textu buněk o 90 stupňů v Excelu je "kupodivu" přímo na ribbonu na kartě Home. Alternativně je to "nepochopitelně" ve formátování buněk.
http://cloud.addictivetips.com/wp-content/uploads/2010/10/42d1273426679howrotatecellexcel.jpg
Stránkový zlom přes buňky se vypíná "kupodivu" ve formátování řádku tabulky. Dá se to uložit do stylu tabulky. Například u studentů psychologie, bohemistiky nesmí mít člověk přehnané očekávání, ale tohle by měli umět i oni. Výjimku mají studenti FLE, protože písek ;)
http://fiveminutelessons.com/files/microsoft-word-table-properties-all-rows-selected.png
https://www.youtube.com/watch?v=wqH0Eg8YKKA
Při tisku se samozřejmě nic nerozdrbe. Pokud se vám mění layout dokumentu při změně počítače nebo tiskárny, máte v dokumentu zapnutou compatibility option "use printer metrics to lay out document", nebo máte na každém počítači fonty s jinou metrikou.
http://web.uconn.edu/print/dpcweb2011/qcopy/qcimages/metrics.gif
Ad ve wordu nefunguje uvnitř tabulek funkce vyhledej a nahraď - samozeřejmě funguje, zkuste si to.
Shrnuto: stejně jako v minulých diskusích jen ukazujete, že s Wordem neumíte zacházet ani na úrovni středně pokročilého uživatele. Místo abyste se potichu styděl, že neznáte Word ani tak jako každá slušná sekretářka, tak tady svoji neznalost veřejně ukazujete.
Opravdu nevidím důvod, proč bych měl hledat náhled na dokument v nabídce pro tisk, když ho tisknout nehodlám. "Logika" uspořádání menu v officoidních programech vzbuzuje podezření na opravdu vysokou spotřebu houbiček a podobných přírodních produktů v době, kdy se to sepisovalo.
Pokud chcete WYSIWYG náhled na dokument, je to pochopitelně na kartě View. Pokud chcete Print Preview, najdete ho pochopitelně u tisku, stejně jako v předchozích verzích MS Office (a většiny ostatních programů). Kterou z těch funkcí hledal uživatel našeho super-admina "l"? To z jeho otázky, jako obyčejně, není jasné.
Ještě k té produktivitě - troufám si tvrdit, že s MS Office bude produktivnější tak 1-2% zaměstnanců (ti, kteří vytváří nějaké složité věci, které se nedělají každý den). Ostatní budou produktivní stejně, protože vyplňování tabulek nebo šablon je stejně snadné v MS Office jako v LibreOffice.
Aaa, demagog lolik ... loliku, ty opice jiste bezej na systemu zadarmo, a serverova cast ta je taky zadarmo, ze ...
Takze to mame (aby ty opice mely nejakej smysl) minimalne licenci na widle, licenci na serverovy widle, licenci na exchange, a samozrejme prislusny cal na exchange, cal na widle ... takze z tech tvrch 10k je najednou 30. A ver tomu, ze ten zamestnanec mnohem radsi dostane ten litr mesicne k vejplate.
Byla řeč o MS Office, tak se (kupodivu) bavím o ceně MS Office. Serverový SW samozřejmě také něco stojí. MS Exchange CAL vyjde na 36 Kč/měsíc, Windows Server CAL na 77 Kč měsíčně. A to nepočítám levnější GOV licence, možnosti upgradu atd.
Alternativy samozřejmě také nejsou zdarma.Lotus Domino/Notes, NetIQ eDirectory (bývalé Novell Directory Services), nemluvě o aplikacích postavených na zakázku nad platformou.
Na tisícovku měsíčně se asi nedostanete. Navíc v Německu je průměrný plat cca 94948 Kč měsíčně :)
Pořád je to: na jedné straně náklady X Kč a na druhé 0 Kč. A pořád je to o odesílání peněz někam za moře, když by mohly končit v Evropě a tvořit HDP a budoucí důchod. Peníze má smysl utrácet jen za takový software, u kterého neexistuje podobně dobrá alternativa, a MS Office takovým softwarem pro většinu uživatelů rozhodně není.
=========
Studenti by se samozřejmě měli učit na Windows, MS Office a dalších programech, které potkají v praxi. Výuka principů OS je myslím daleko nad rámec výuky na SŠ i většiny VŠ, a samozřejmě ji lze provádět i na Windows.
=========
Jsem hodně rád, že učitel IT na základce mého syna přemýšlí a takový nesmysl nepodporuje. Až syn dodělá školu, budou windows, pokud se vůbec budou používat, úplně jiné a MS Office, která asi přežije, bude vypadat úplně jinak, než ta dnešní. Zrovna MS je ten, který vší silou tlačí na změny ovládání. Děti potřebují znát princip a ne kam kliknout. Ale to přece není potřeba opakovat, každému je to jasné. Ono je to jasné i Laelovi, jenom by za to neměl body do soutěže.
Ona je otázka, jaké principy byste chtěl studentům vysvětlovat. Samozřejmě by měli znát principy práce s OS a aplikacemi. Pro jejich praktické uplatnění je ale zásadní, aby uměli pracovat s produkty, které potkají v praxi.
Windows, MS Office, účetnictví, mzdy a další ekonomické agendy nejspíš přežijí v podobné formě, jakou vidíte dnes. Pokud se podíváte do minulosti, od roku 1995 je prakticky jedinou výraznou změnou v GUI Windows zavedení Start Screen místo Start Menu. V MS Office je jedinou větší změnou zavedení ribbonu před 7 lety.
BTW co byste řekl tomu, kdyby se děti učily na Macu a iWork, nebo Windows a WordPerfectu? Fakt myslíte, že pro ně není lepší se učit na něčem, co v praxi uvidí?
Problém je, že každá verze MS office má zcela jiné ovládání a zpravidla to nejde vrátit na normál předchozí verze. Rozdíly jsou zpravidla větší než přechod MSO - LO.
Další věcí je nekompatibilita MSO sama se sebou, opakovaně jsem se setkal s tím, že soubor jeden den uložený nešel následující den otevřít, případně se po otevření místo textu objevily jen řady obdélníčků. Na OOO a LO jsem se s ničím takovým nikdy nesetkal (o Klasikovi ani nemluvě).
Pod zcela jiným ovládáním si představujete přidání toolbaru ve starších verzích Office, nebo nahrazení Office buttonu kartou File v Office s ribbonem? Jo, to jsou zcela zásadní změny UI :)
Pokud soubor jeden den uložíte v MS Office a druhý den jsou z něj čtverečky, zřejmě máte někde zásadní problém - a nebude v MS Office. Mě se to nestalo za těch pár desítek let s MS Office ani jednou, a ani jednou jsem to neviděl nikde jinde. Zřejmě se vám dokumenty mrší díky vadné paměti, disku apod. Ale ve většině případů stačí provést Repair místo Open.
"Pokud soubor jeden den uložíte v MS Office a druhý den jsou z něj čtverečky, zřejmě máte někde zásadní problém - a nebude v MS Office."
Pochopitelně. Jak by vůbec mohl být problém v MS Office, to je přece zhola nemožné. VŽDY je problém někde jinde než u M$, akorát by mě zajímalo, co si vymyslíte teď, když problémy se sítí nebo debilním adminem na to nelze aplikovat :-D
Opakuji že jsem takový problém neviděl u sebe ani nikde jinde, a to trávím s MS Office spoustu hodin každý den. Daleko pravděpodobnější než problém s MS Office je nějaké zmršení dokumentu po cestě - například kvůli nespolehlivé paměti, disku apod.
Vy máte vůbec zajímavé "vidění". Celý svět řeší problémy s M$ softwarem, diskuze a fóra po celém světě jsou plná dotazů, ale Lael Ophir z rootu nikdy žádný problém neviděl.
"a to trávím s MS Office spoustu hodin každý den"
To je zajímavé, kolik toho stihnete. Vy jste takový Hulán na druhou :-)
"Výuka principů OS je myslím daleko nad rámec výuky na SŠ i většiny VŠ, a samozřejmě ji lze provádět i na Windows."
Pozeram videa z prednasok o OS z jednej us univerzity. A skoro kazdy priklad je z linuxu (niektore su zo starsich OS ktore mali zverejneny kod). O windows tam nie je ani zmienka lebo nikto nevie co vnutri kod robi. Preto sa pytam ako by ste vysvetlili napriklad scheduler programov na windowse, alebo pracu z pametou? Ak najdete nejake linky rad si ich pozriem dost ma to zaujima.
Například University of Tokyo má kvalitní kurzy Windows Internals a licencované zdrojáky Windows. Ukázka slidů z přednášky:
http://i-web.i.u-tokyo.ac.jp/edu/training/ss/lecture/new-documents/Lectures/05-TrapsInterruptsExceptions/TrapsInterruptsExceptions.pdf
A pochopitelně se Windows učí i v ČR. Na ČVUT mají (měli?) dokonce licencované zdrojáky.
http://www.win.ms.mff.cuni.cz/WinSys/2-5%20Driver.pdf
mily Lael, skor, nez ste sem dali prvy koment, mali ste si zistit situaciu, aka je v Mnichove a prestal tu pisat tieto bludy...
alebo Vam zase zaplatili z MS, aby ste tu zase pisali kraviny?
Vy a ten primator mesta Mnichov ste si velmi podobni v tom, ako sa tvrdosijne zastavate Windowsu a pritom si neoverite ziadnu zo skutocnosti...
Mno loliku, jestli je tu produkt, ktery opravdu rychle vymira, tak prave widle a M$ opice. Sviraj se vam pulky vid? Mimochodem, nekolik ceskych firem ktere mam v dosahu je defakto rozhodnutech, ze si dalsi exchange uz neporidi, a to zdaleka nejen kvuli cene.
BTW: lotus neni ani zdaleka jedinej produkt.
Mimochodem, situaci v Mnichově možná neznáš, ale zajímalo by mě, jestli víš jak to chodí v úřadech :-)
Protože všechno co jsi psal úřad prakticky nezajímá.
1) nic zvláštního, i na úřadě postaveném na windows řešení je občas potřeba odejít k dedikovanému počítači. Konkrétně registr obyvatelstva (který jede tam kde jsem dělal kompletně na Linuxu :D), další počítače sítě MVČR a jeden stroj zvlášť mělo i krizové řízení.
2) Přechod na webové aplikace je celkem moderním trendem a prodělávají ho i úřady fungující na Windows. Namátkou Domovní Evidenční Systém, původně běžící na DOSu a jeho nová verze iDES, webová aplikace. Popřípadě mapový software pro územní plánování, odbor dopravy, životního prostředí… Taky přechází na web verzi.
3) Groupware jsem viděl používat fakt jen vedení města, nikdo jiný s tím neuměl (a i pro ně to byla jen aplikace pro kalendář, který jim plnila sekretářka). Evolution nebo Kontact, popř. Firebird s kalendářem ty funkce zastoupí na 100%.
4) Vzhledem k tomu jak často dostávali úředníci ODF bych řekl, že problém bude stejný u obou řešení.
5) Irelevantní. Odesílají dokumenty vygenerované agendovým systémem, takže klidně PDF, pokud to bude nastaveno. I ten Open Office se dá nastavit tak, aby defaultně bez ptaní ukládal doc. (nebo ideálně pdf)
6) Irelevantní. Úředníci pokročilé funkce neumí používat a start se dá zrychlit preloadem (jako to ostatně dělá i MSO)
7) Nevím co je MS project, ale vím jistě, že to na žádném úřadě co znám nepoužívají.
8) O tom jak občas fungují pod Windows scannery (zejména síťové) raději mluvit nebudu. Pokud úřad zvolí kompatibilní HW, může být s tiskárnama i scannerama stejný, nebo menší problém než pod Windows. Další zařízení fungují také dobře.
1) Takže vlastně není problém, když z uživatelů uděláte "nosiče vody"? :)
2) Jo, přechod na webové aplikace je děsně moderní. Sice se mizerně ovládají z klávesnice, a jsou naprosto nevhodné pro jen trochu pokročilejšího uživatele, ale hlavně že je to trendy :)
3) Upřímně je jedno, jestli s groupwarem pracuje manager nebo jeho sekretářka. A to že ve státní správě pracují často lidé, kteří by se v soukromé sféře nikdy neuživili, a že jejich jedinou kvalifikací jsou politické zásluhy nebo to že nikomu nevadí? Smutné, ale s tím nic neudělám.
4) Rozdíl bude nejspíš v tom, že MS Office umí otevírat ODF. Samozřejmě to někdy drhne, ale to je problém OO/LO, které píší spoustu věcí, které ISO standard vůbec nepopisuje.
5) A když máte štěstí, tak ho bez větších ztrát otevřete alespoň v jiném OO/LO :)
6) Úředníci samozřejmě používají i pokročilé funkce. Ne každý, a různí uživatelé různé funkce, ale používají. Preload nevyřeší pomalou aplikaci, nejvýš její start. BTW MS Office preload už pěkných pár verzí nepoužívá.
7) To je nějaká variace na "Za prvně nevím co to je a za druhý mě to uráží."? ;)
8) Ehm. Na podatelně nejspíš najdete skener, který skenuje stovku stránek za minutu, provádí razítkování naskenovaných papírů časem a značkou, obraz se převádí z barevného na 1-bitový pomocí dynamického prahování (tak aby nezmizela razítka, byly vidět třeba zvýrazňovače apod). Tiskárny umí například brát různé druhy materiálů (obálky, fólie) z různých zásobníků, svazovat výtisky apod. Ono není všechno jako váš domácí skener, který díky SANE při troše štěstí i vyhodí nějaký obraz, a vaše domácí tiskárna nakonfigurovaná jako generický model PCL5 nebo PS zařízení.
2) Loliku, na uradech zadny pokrocili uzivatele nejsou, tak mozna admini.
4) rozdil je v tom, ze OO/LO si narozdil od M$o poradi i s DOCem velmi dobre. Ostatne minimalne 1x tydne nekomu preukladam nejaky doc, protoze se mu v M$o naprosto dokonale rozpadne.
6) mlel si o tom, ze LO pomalu startujou, coz plati o o M$o (ty jsou jeste 10x pomalejsi), pokud se jim znemozni naladovat si GB do RAMky predem.
8) ehm, zjevne vubec netusis, jak to na uradech vypada. A mimochodem, jen pod widlema si mi pravidelne stava, ze nekdo tiskne 5MB soubor, a widli driver z toho udela 1,5GB ... a tiskarna to vytiskne bud za hodinu a to rychlosti 1stranka za 5 minut, nebo projistotu nevytiskne vubec.
2) Jo, admini, ti jsou fakt pokročilí uživatelé. Třeba ti co ani nevědí o compatibility settings ve Wordu, že?
4) LOL
6) LOL, vezměte si stopky a jděte to zkusit. A jak jsem psal, MS Office už pěkných pár verzí preload nepoužívá, což byste jako admin měl vědět.
8) Asi máte špatné drivery.
Loliku, tys zjevne vzivote zadnej vytvor M$ opic na jinym stroji neotviral. Klidne i ve stejny verzi.
Jop, lol to teda je, ze musim pouzivat LO k tomu, abych zkonvertoval M$o dokument do M$o formatu aby ho M$o otevrely.
Stopky si brat nemusim ty desitky vterin kdy se loadujou DLLka vs asi 5 vterin, kdy startuje LO ... jiste, preload si totiz delaji widle, jak ono se to .. jop "optimalizace spousteni pouzivanych aplikaci" ... to je ta vec, ktera mi znemoznuje jeste 10 minut po startu widli cokoli delat, protoze disk porad sviti.
Jiste, dodane M$.
Jeníčku, dokumenty MS Office otevírám velmi často na různých strojích. Už jste si, Velký Admine, zjistil k čemu jsou compatibility opions ve Wordu? Asi ne, tak si běžte dál hrát na admina :)
Už jsem uváděl možnost použít recovery dokumentu v MS Office. Opět nevíte, neumíte, neznáte? Nepřekvapí.
Aha, a OO/LO nepoužívá DLLka? :D A proč OO/LO startuje pomalu i na Linuxu? Asi protože zlý MS ;)
Hele loliku, zrovna ted mam pred sebou prezentaci, vyrobenou nejspis s M$o 2k7, ulozenou ve formatu 2k3 kvuli adresatovi a voiala, ono si to samo meni fonty. U diaktritickych znaku nejde prezentace ulozit se zvolenym fontem.
Co k tomu je k nalezeni, tak vypovida o tom, ze M$ neumi ulozit kompatabilni format, a 2k3 prozmenu nejspis neumej unicode a cely se z toho vopupinkujou.
Takze jestli je tu nekdo neschopen blb, tak leda ty.
1. MS Office je zpětně kompatibilní, nikoliv dopředně kompatibilní. Zjistěte si, co ty termíny znamenají. Adminovi by se to někdy mohlo i hodit :)
2. PowerPoint provádí nahrazení chybějících znaků pomocí jiných fontů. Je to špané, ale horší je, když ty znaky nejsou vidět vůbec. Poweruser by si prošel mapu znaků pro daný font.
Takže zase je to vaše neznalost? Jo, už to tak vypadá.
...product or technology is backward or downward compatible if it can work with input generated by an older product or technology such as a legacy system.[1] If products designed for the new standard can receive, read, view or play older standards or formats, then the product is said to be backward-compatible...
http://en.wikipedia.org/wiki/Backward_compatibility
Zkuste si ten článek taky přečíst:
In the case of a program that creates document files, a new version of that program ("v2") is said to be backward compatible with the old version of the program ("v1") when it can both read and write documents that work with v1
Tak Lael už aktuální desktopovou linuxovou distribuci spoustu let nepoužíval, možná ani v praxi neviděl, takže jsou jeho názory v této oblasti zcela irelevantní. Nemá smysl jej v tomto ohledu brát vážně, s aktuálním linuxem nemá vůbec žádnou praktickou zkušenost.
Mně se soubor v LO otevírá tak 3 sekundy, na obyč. pár let starém PC. Samozřejmě mám zapnutý quickstart (stejně jako všichni, kdo tady ve firmě mají linux na desktopu), od toho tam je.
To vizejo loliku, bezi to na widlich, je to produkt M$ tak je problem vzdycky jinde, i kdyz na tom stroji nic jinyho neni ...
A to bych moh jeste pokracovat zazitky na tema "uzasny graficky udelator na tema management", kde se sice da pekne obrazkovat a propojovat, ale kdyz to po mesici chce clovek upravit, tak se to ulozi a uz nikdo neprecte.
Nebo trebas kdyz clovek opatchuje a pak potrebuje doinstalovat nejakou tu uzasnou ficuru, tak se dozvi, ze jeho instalator je starsi verze ... a tudiz ze si nenainstaluje NIC, protoze jediny zpusopb jak to vyresit, je reinstalace widli.
> LaelO: Situaci v Mnichově neznám, takže si jen tipnu:
Nemuzete si tipovat na nejakem treba loterijnim sajtu?
2 admin: Neni mozne nekoho zabanovat? Jakej ma smysl, kdyz tu zapleveli diskuzi clovek z reklamy? Akorat se vynuluje informacni hodnota ostatnich postu v diskuzi. Chcete skoncit na urovni novinek?
Pane kolego, zkuste se s tím dávením trochu kontrolovat. Kdybyste potřeboval nějakou pomoc s psaním příspěvků, koukněte do pravidel diskuse pod formem, do kterého příspěvek píšete.
Ty "postřehy z praxe" jsou anecdotal evidence. Diskutéři například dokládají nepoužitelnost Lync a Outlooku tím, že se jim nedaří připojit k serveru. Přitom sám musíte vědět, že nemožnost nějakého uživatele připojit se na server nedokazuje o aplikaci vůbec nic. Kdybych uváděl podobné "postřehy z praxe", psal bych že Apache je úplně nepoužitelný produkt, protože se mi nejde připojit na intranetový server. A vy byste zcela správně mohl tvrdit, že problém může být v konektivitě, správě serveru, konkrétní webové aplikaci apod., a o Apache to neříká vůbec nic. Jenže když někdo mele nesmysly o produktech MS, tak najednou uvažujete poněkud jednobitově.
Najväčšia sranda je s videom, ktré PPT formát ukladá v každej verzii MS-Office inak a nekompatibilita vzniká už len nemožnosťou linkovania externého video súboru pomocou relatívnej cesty v niektorých MS PPT. Závislosť videa na WMP v PPT je už len čerešnička na torte…
Není mi jasné, proč tu není zmíněn článek, který je dole v patiččce inzerován už pár dní:
http://www.lupa.cz/clanky/mnichov-zvazuje-navrat-od-linuxu-zpet-k-microsoftu/
K vyhlaseniam o tom, co by komu "malo stacit" som dost skepticky. Ja napr. travim v kancelarskom baliku cca 1/2 pracovnej doby. Typicky administrator, ktory v nom travi max 1h tyzdenne, mi nepride dost kompetetny na to, aby vedel posudit, aky balik je postacujuci.
Tiez mi nepride konstruktivne prist za programatormi a zacat im menit hromadne IDE na zaklade myslienky, ze vacsina z nich su taky patlali, ze im staci hocico.
Jo, tiez tu poznam par takych, co stravia tyzden patlanim v office. Ale tito ludia to pouzivaju ako pisaci stroj, ked maju spocitat sumu v excely, vytahuju kalkulacku... Potom sa clovek nedivi, ze im kazda blbost trva pol pracovnej doby :p
Ale nie, vazne, co moze taky bezny statny uradnik robit v MSO, ze sa mu to v OO/LO neda?
Keby som ja mal takto zovseobecnovat vykony programatorov alebo adminov... Na take patlanie, ake robi polka z nich im staci v pohode notepad.
Aj v LibreOffice sa da robit, tak ako sa da robit s hobby bruskou a profi bruskou. Co take viem urobit s profi bruskou, co neviem s hobby verziou?
Spatne prirovnani. Ono too ovladani WP melo hodne do sebe. To formatovani, indexy a jine se v tom totiz dalo delat proklate rychle.
BTW, ony se i ty pestni kliny tak trochu dnes pouzivaji, jen jsou trochu mensi a maji drzak. Ono totiz na skalpely, zejmena treba na neurochirurgiii, neni lepsi material, nez stary dobry obsidian.
O pistolnikovi s Coltem proklate nizko zavesenym uz jste nekdy cetl? No, tak tak nejak asi. Jinak jak myslite, ze se ve Worperfectu ty formatovaci sekvence zadavaly? Byly tam klavesove zkratky na *uplne* *vsechno*. Bylo jich hodne, ale kdyz je nekdo mel v hlave, tak jel jak fretka.
Jinak ten moderni skalpel je jen novym vyuzitim velmi stare technologie. Chci tim rici, ze stara technologie nemusi byt spatna jen proto, ze je stara.
Ovládání WorPerfectu bylo dost odstrašující, a většina power userů měla nad klávesnicí "papírek helpáček", aby věděla, jestli použít Ctrl+Alt+F5 nebo Alt+Shift+F3+F5+F7 :). Editor T602 se tehdy v ČR prosadil právě díky tomu, že uživatel viděl, co vlastně dělá.
Navíc verze WP pro Windows přišla pozdě, byla naprosto katastrofická, nestabilní a se špatnou podporou národních jazyků.
Ovladani WP asi nemohlo byt lepsi. Byla to DOSova aplikace, zcela ovladana klavesovymi zkratkami. Ty sice mohly byt jine, nicmene byly udelany tak, ze mely jistou logiku.
User, ktry koukal do papirku, asi nebyl power user. Power user to tam hustil z hlavy a kdyz si obcas nemohl vzpomenout, kouknul do helpu.
Přesně tak.
Ač jsem zapálený linuxák (uživatel), tak tvrdím, že nasazení linuxu v zaměstnání by byl krok zpět. Nejde však o systém, ale o aplikace: kdo bude předělávat všechna makra uživatel zpracovávající data z databází či jiných zdrojů? Viděli jste někdy vytváření a výsledný layout kontingenční tabulky v LibreOffice a MS Excelu? Existuje zdrojově otevřené řešení MS Utlooku v linuxu (schůzky, rezervace zasedaček)?
Jen ne hlášky jako "Gimp nahradí Photoshop bez problémů, uživatel stejně více nepotřebuje", "Evolution je skvělá alternativa k MS Utlouku". Možná, že ve vašich firmách používají zaměstnanci počítač jen jako lepší psací stroj. Ale spousta firem už je trochu jinde. A i když se ta cesta zpět do minulého století negativně dotkne jen 10 % uživatelů, pak lze předpokládat, že zrovna těch, o které by zaměstnavatel asi přijít nechtěl (či neměl).
Na druhou stranu: nově příchozí už nebudou vědět, že by to šlo i lépe, takže vlastně stačí vytrvat ;-(
V Mnichově nechali pár počítačů s Windows, a to je právě ta cesta. Základem je standardizace formátů dat, a potom už si každý může vybrat, jaký software chce používat. A kupovat nějakému úředníkovi za tisíce MS Office, aby si mohl udělat hloupou tabulku se součtem, to je přece kardinální blbost. Každému takový nástroj, jaký opravdu potřebuje.
Evolution jsem nikdy nepoužíval, existuje přece Zimbra a Zimbra Desktop, které jsou skvělé (Zimbra Desktop může ale nemusí být použit spolu se Zimbrou).
A že Gimp nahradí plně Photoshop, to snad nikdo netvrdí, ale nějakému úředníkovi by určitě stačil, vím jak se v našich úřadech nakupuje software, a co s ním pak úředníci dělají...
On OSS se stále vyvíjí, je třeba se dívat trochu dopředu.
On OSS se stále vyvíjí, je třeba se dívat trochu dopředu.
Potíž je v tom, že on se vyvíjí i ten komerční sw.
Ale obecně řečeno souhlasím s přechodem "základně vybavených" stanic na linuxové aplikace a doufám, že to alespoň zvýší investice do open source řešení.
Nezávidím však IT oddělení, které se místo o dvě tři standarní instalace (image) bude muset starat o trochu větší a různorodější sestavy. Ale to mně jako uživateli je nakonec jedno ;-)
Rozdíl mezi open source softwarem a komerčním se stále zmenšuje, a často je ten "open" i lepší. Nedovedu si představit, že bych se třeba z OpenSUSE vrátil k Windows.
Pro IT oddělení se práce zjednoduší, protože nebude muset sledovat licence. Veškerý software může být instalovaný jednotně na všech počítačích, a nikdo neřeší, jestli na to máme.
To, že každý uživatel dostane, co potřebuje, bylo myšleno tak, že není třeba plýtvat penězi, a dávat zaměstnancům/úředníkům do rukou nástroje, které nevyužijí. Pokud ale software nic nestojí, je samozřejmě možné instalovat všechny programy na všechny počítače. Například - je určitě blbost, aby měl každý úředník Photoshop (a licence Photoshopu se na úřadech nakupovaly, i když jde o nástroj pro profesionálního grafika, což je na úřadech málokdo...). Nic ale nebrání tomu, aby byl na každém počítači Gimp, i když ho dotyčný nepoužije, protože to nezpůsobí žádné další náklady.
Takže v současné době bude mít IT oddělení starost s několika konfiguracemi Windows stanic (a jejich licencemi) a s jednou konfigurací Linuxu. Postupem času budou ty Windows stanice nahrazovat, až skončí s tou jednou konfigurací Linuxu, stejně jako u nás ve firmě. Než vzniklo FlexiBee, měli jsme pro Pohodu i stanice s Windows, které teď už nejsou potřeba.
Jestlize ten rychly urednik vetsinu casu ma volno na fejsbook nebo orezavani fotek, tak by se dalo rici, ze ho danovy poplatnik zivi zbytecne. Mela by mu byt predefinovana pracovni napln nebo by mel prejit na castecny uvazek. Neni cilem, aby urednik jel, az bude mit penu u huby a v padesati infarkt z prepracovani, ale jaksi by ve vecech mela byt jista rovnovaha. Pokud se urednici flakaji, na druhou stranu ale jim vyrizeni jednoho papiru trva dva mesice a jeste treba neznaji sve kompetence a to, jak system funguje, je neco spatne. Jiste, podle verchusky je danovy poplatnik vul s bezednou kapsou, ale vseho s mirou.
Uživatelé měli spoustu požadavků "Udělejte plochu Windows z dlaždic", a když to Microsoft udělal, tak se z ničeho nic postavili na odpor??? Nebylo to spíš tak, že se Microsoft vykašlal na názory uživatelů a inovoval a inovoval, i když o to nikdo nestál?
Od určitého stavu jde prostě GUI opravdu vylepšit jen s velkým úsilím. Zase ale, kdyby to Microsoft neudělal a "neinovoval", lidé by mohli mít pocit, že mu už dlouho platí ty nehorázné peníze za nic. Těžké dilema...
MS s Metro interfacem cílil na dotekové počítače, aby se prosadil na trhu tabletů. Výsledek je technicky velmi dobrý. Například MS Surface Pro je krásné zařízení, a Win8.x na něm fungují přesně tak, jak autoři zamýšleli. Těch 200M prodaných zařízení není moc dobré číslo, ale čeká se nárůst téhle kategorie a ústup PC bez dotekového ovládání.
Na klasických desktopech není moc důvodů upgradovat na Win8.x. Firmy mohou klidně počkat na Windows 9, stejně jako nenasazovaly třeba Vistu.
A firma jí zaplatí rehabilitace ramen a krku, až bude celý den držet ruce ve vzduchu, aby s nimi mohla ťukat po monitoru, místo myši položené na stole A nebo jenom krku, až bude celý den sehnutá k displeji nakloněném na stole, aby mohla tu ruce nechat položené.
Nedělejte ze sebe oba trotly.Dotekový interface je primárně určený pro convertibles. Příklady:
https://www.youtube.com/watch?v=2w_NS4Qs-Ts
https://www.youtube.com/watch?v=3sfMVS6XGpI
Když už se používá dotekový display na desktopu, tak ho máte daleko blíž než klasický monitor a sklopený dozadu.
http://www.dellmaniac.co.uk/wp-content/uploads/2012/10/Optiplex-touch.jpg
Problém to není víceméně žádný, stejně tak jako by nebyl žádný problém dát zvolit mezi ribbonem a klasickým menu, nebo dát možnost nastavit si barvu fontu v titulku okna. To by ovšem jistá nejmenovaná firma nesměla razit heslo "my víme nejlíp, co potřebujete, tak držte hubu a plaťte" - počínaje již bezpodmínečnou koupí OEM licence, pokud nechceš vybírat z velmi omezeného sortimentu.
Vždyť si můžete triviálně nainstalovat Start Menu od jiného výrobce. S barvičkami a dalšími nesmysly si můžete hrát třeba ve WindowBlinds až do omrzení.
Většina uživatelů používá počítač s Windows, takže ho většina výrobců dodává s Windows. Kdyby byly počítače s Linuxem prodejním hitem, výrobci by samozřejmě zareagovali na poptávku.
Ale no tak. Vždyť už v devadesátých letech padala CD s Linuxem ze všech IT časopisů, psalo se o něm snad i v časopisech pro ženy, a ještě v roce 2001 pánvé z IBM sprejovali po chodnících Love, Peace, Linux. Propagace bylo dost. Problém je s funkčními vlastnostmi, což si nějak odmítáte připustit.
Pokud jsem si všiml, Linux fans šíří také spoustu nesmyslů a FUDu.
Pořád nechápu, v čem má být problém. Stisknete tlačítko Start, a místo menu máte celou obrazovku. Na tu si můžete natahat shortcuty, nebo prostě začít psát pár prvních písmen jména aplikace. Chápu že jsou uživatelé líní se učit, ale tohle považuji za marginálii.
To vizejo loliku, on se user bude ucit zpameti nazvy vsech svych 187 aplikaci, aby je v tom bordelu nasel ... vis loliku, i pomerne velkej demnt vi, ze lidi si pamatujou asi tak o 10 radu lip, kde neco najdou ve strukturovanym menu. A kdyz nic jinyho, tak strukturovany textovy menu se da prohledavat pomerne snadno, narozdil od 150ti stranek piktogramu.
Strukturovane menu nikdy nebylo silnou strankou Widli. To mame na Linuxu, ale na Widlich to je naplacane po aplikacich hned v prvni urovni, v lepsim pripade to je na dvou urovnich, nejdrive vydavatel softu, na dalsi urovni vlastni soft. Nicmene vetsina vydavatelu ani tohle nedodrzuje nebo to dela pouze pro nektere sve produkty, takze vysledkem je nesmyslne dlouhe menu, ktere se vam treba ani poradne nevejde na display netbooku.
Souhlasím, strukturované menu v ubuntu/mintu/xdg? je uživatelsky daleko přijemnější, než nepřehledné peklo podle názvu softwaru ve win. Ač jsem CLI-based, v linuxu menu opravdu používám a nevadí mi (samozřejmě kromě pár klíčových aplikací, na které mám klávesové zkratky nebo tlačítka multimediální klávesnice), ve win je pro mě podstatně pohodlnější vyhledávat podle názvu aplikace.
Díky za ten link, tam je to přesně vidět. Buď se nebude hrbit, aby nemusela koukat dolů, pak bude mít ruce ve vzduchu. Nebo si dá monitor níž, aby mohla mít lokty na stole, a bude se hrbit. Ideální pro zvýšení produktivity práce, o kterou tu jde především.
Někdy si to zkuste. Stačí si dát sklápěcí monitor tam kde máte dneska klávesnici, a dát si židli výš (nebo stůl níž). Je to někde mezi těma dvěma extrémy, které jste popsal. BTW ještě že na Linuxu máte podporu myši. Jinak bychom se dočetli, že je to nepoužitelný nesmysl, protože se musíte pracně strefovat do maličkých míst na obrazovce, což přece nikdo nemůže zvládnout :)
Zajímavé. Když se rozhlídnu kolem sebe, všichni, co nemají dostatečně vysokou nohu LCDčka, tu mají monitor vším možným podložený, aby mohli sedět vzpřímeně a dostali jej do výše očí. A ta vzpřímená záda si mohli opírat o pevnou opěrku pořádné židle. Přesně tak, jak se to doporučuje, jinak mimochodem normální selský rozum.
A vyšší chlapi mají zvýšené stoly, aby jim nevisela ramena. Opět aby si neničili záda.
Tak já jim všem tady vyřídím, aby si dali ty monitory zase zpět dolů, chlapům dáme nízké stoly. Aby si přece zvykali na moderní technologie. Schválně, kam mě pošlou.
Je mi líto, že jenom papouškujete tyhle noty. Upřímně si myslím, že máte na víc.
Choďte na win fóra a raďte win adminům, to je vaše parketa. Ale prosím nekomentujte věci kolem linuxu, když jej znáte jen z doslechu. Jste tu za trotla.
Předpokládám že u vás zaměstnanci například nikdy nepracují s papírovými materiály, protože by neměli horní hranu papíru ve výši očí :D. Něco vám doporučím: zkuste se alespoň podívat, jak někdo dotekový monitor používá, a vyzkoušejte si to. do té doby jen teoretizujete o něčem, co jste nejspíš ani neviděl. Navíc asi předvádíte i to, co co krásně popsal Ezop v bajce o lišce a hroznech :)
Krok "späť" je to z mojej skúsenosti práve pre tých, čo nevedia správne používať ani Windows softvér a majú strach z čohokoľvek nového bez ohľadu na platformu. Takí sa sťažujú na akúkoľvek zmenu. Napríklad pri pokuse o nahradenie MS-Office bol u nás najčastejší problém zo strany manažmentu v tom, že im "nefungoval" Outlook kalendár. Keď som sa pozrel ako ten kalendár používajú, zistil som, že ho títo experti rozosielajú ako prílohu emailu v HTML fotmáte, pričom jednotliví užívatelia boli k úlohám priradení ako textová poznámka. :-) Takíto užívatelia boli proti tomu, aby sa nasadil robustný zdieľaný multiužívateľký plánovač a kalendár. Doteraz manžment "kalendár" a udalosti "zdieľa" medzi sebou vzájomným rozposielaním exportu svojho Outlook kalendára ako HTML prílohu emailu, s ktorou príjemca nevie spraviť nič, len si to celé importne alebo vytlačí a udalosti týkajúce sa jeho osoby vyhľadá v poznámkach a prepíše do podobného vlastného Outlook "kalendára". Smutné… Takéto problémy nie sú o platforme, ale o ľuďoch.
No to jste kalendář v Outlooku skoro prohlédnul :D. A všiml jste si, že při plánování meetingu vidíte informaci o volném čase účastníků (free/busy information), a pokud to mají povolené, tak i popisy jejich meetingu? Že můžete založit kalendář pro zdroje jako jsou jednačky nebo auta, a do přidat je do meetingu? A víte že se požadavky rozesílají jako emaily proto, abyste mohl poslat pozvánku i lidem z jiné firmy, kteří nejsou připojení na váš Exchange server? A víte že to HTML je jen jednou z reprezentací toho meetingu (na to byste musel MS Exchange znát trochu lépe)? A víte že ty pozvánky na meeting nemusíte tupě přepisovat, můžete je otevřít a meeting potvrdit, odmítnout nebo navrhnout nový čas (u čehož opět vidíte free/busy informaci ostatních účastníků)? A že když se cestou na meeting zdržíte, stačí na telefonu kliknout na meeting a vybrat "zdržel jsem se, přijdu za chvíli" a odeslat to organizátorovi nebo všem účastníkům? Takových věcí byste mohl zjišťovat ještě hodně. Nebo si můžete zajít na školení MS Outlooku pro začátečníky.
A hlavně: když si v Outlooku naplánujete meeting na notebooku, uvidíte ho za pár vteřin i na svém desktopu a mobilu (ActiveSync), a samozřejmě v něm můžete z každého zařízení dělat změny. A máte přístup i přes webové rozhraní, pokud nemáte žádného pořádného klienta.
Třeba kvalitní desktopový klient, custom forms, workflow, public folders, klientské API, integrace s Lync, integrace s faxem, telefonní ústřednou, push synchronizace mailů i kontaktů. Každá konkurenční aplikace umí něco, ale žádná nemá ten záběr funkcionality a ten komfort používání. Photoshop je nástroj pro grafiky udávající směr, Exchange/Outoook je totéž ve světě workgroup SW.
Desktopový klient Outlooku je tak kvalitní, že končí v různých hall of shame či hall of hate, nehledě na spoustu zcela zásadních bugů jako nefungující IMAP. GMail i eGroupware mají různé desktopové klienty, plnou podporu má třeba Kontact nebo Thunderbird.
Custom forms, workflow, public folders, klientské API, integraci s faxem, push synchronizace, to všechno má GMail a eGroupware taky. Místo integrace s Lyncem má jeden integraci s Hangouts a druhý s Chatty (oboje jde přiohnout pro libovolné XMPP). Telefonní ústřednu GMail umí pomocí Hangouts či Google Voice, eGroupware pomocí Asterisk.
no docela by mne zajimalo opravdu objektivni srovnani celkovych nakladu na provoz dejme tomu site s 300 pc (takova stredni firma). Ani bych se nedivil ze celkove naklady u win ekosystemu budou nizsi nez u open source kde se sice usetri na licencich, ale vyda majlant na supportu (z cehoz ostatne zije RedHat ..) a o absenci centralizovane spravy nemluve .. neumim si predstavit jak nas IT spravce by to nejak centralizovane kociroval ...
priznavam ze o tom, jak se centralne spravuji linuxova pc mnoho nevim, jen by mne zajimalo jake jsou naklady na zaskoleni obsluhy (it spravce) na win platforme a linux platforme a taky kolik casu tomu potom ten spravce musi u obou platforem venovat jestli "to proste funguje" nebo "musim furt neco resit, nastavovat, konfigurovat, hledat reseni ..)
Nejde ani tak o zaškolení, firma prostě přijme správce pro Linux, nebo Windows. A vím že rozumně nakonfigurovaný linuxový server prostě běží a pokud se nejedná o HW problém, nebo útok zvenčí, takřka o něm nevím. U Windows jsou problémy, ať už s pamětí (je jedno kolik jí je instalováno, pořád je to málo), tak i s podivným chováním, protože se jedná o blackbox. A to už vůbec nemluvím o aktualizacích. Na Linuxu se prostě restartuje služba která byla aktualizována a nikdo nic nepozná, na Win je většinou potřeba provést restart. Díkybohu už se u serverových oken nerestartují po aktualizaci samy, jak to bývalo u těch starších :-)
jak si predstavuji v nasi firme IT spravce (zena) jak prechazi na linux centralizovanou spravu a ona by proste potrebovala z gruntu od nuly nove skoleni, funguje u nas jak ferda mravenec, stara se sama o 300 pc, od vypadle snury, pridani ramky, skladani hw pc, pres site, konfiguraci vseho, aktualizace vsech aplikaci, mame i zivotne dulezitou aplikaci bezici na oracle a server na kterem bezi, jinak trend asi bude tenkej klient (aplikace klient - server) resp. webove aplikace a boj o penize uz se bude odehravat jen na strane serveru, zamestnancum je fuk na cem ten server pobezi.. je backend nezajima, jen klikaci frontend ...
Na vic nez polovine widlich serveru mame nastavenej pravidelnej denni/tydeni restart. Duvod? Proste se to zacne chovat divne - bez jakychkoli logu samo.
Ostatne, nejvic jsem se nasmal, kdyz majitel vznesl dotaz, jak to vidim s provozem 24/7. Na widlich (a s widlima aplikacema) naprosto neresitelny. Mam tu ISko, ktery si noc co noc restartuje IIS, coz samo vede k odstreleni vsech klientu, duvod je, "aby se nezaplnila ram".
Muj apache bezi aktualne cca 1/2 roku od posledniho restartu ...
Schopný admin netvrdí že se systém "chová divně", ale analyzuje problém. Nástroje na to máte, jen je umět používat.
Ohledně zaplnění RAM: některé aplikace trpí na resource leaks. Takový resource leak byste měl být schopný najít, omlátit dodavateli o hlavu a donutit ho k opravě.
Pokud se stroj začne chovat vláčně, nejspíš má nějaký resource bottleneck: CPU, paměť nebo disk. Všechny tři věci můžete dobře monitorovat pomocí vestavěného Resource Monitoru. Snadno pak najdete proces, který žere jeden z těch třech zdrojů.
Pokud problém není vidět tady, může jít například o nesprávné zamykání DB, visící TCP spojení na klienty atd. Pochopitelně i tady existují nástroje, kterými zjistíte příčinu problému.
Nie pytam sa na nastroje, konkretne ma zaujima pamet. Resource monitor mi pise ze iexplorer.exe pid 8156 berie 207 780KB ? Su tam 4 udaje o RAM ktore nechapem co znamenaju :-) ale neva, zda sa ze explorer ako pisem tento komentar vzrastol na 213 500KB. Je to memory leak? Ten explorer je modelovy pripad, ale zaujima ma ako to ma chudak admin zistit ( a mozno tiez niekedy ja sam). (Uz je 218 076KB)