Hlavní navigace

Nejzajímavější čtení na Rootu z roku 2010

3. 1. 2011
Doba čtení: 8 minut

Sdílet

Tak už nám to zase skončilo a začalo. Nový rok je tu a s ním také nové články a aktuality na Rootu. Teď je čas se také trochu ohlédnout za tím, co vás nejvíce zaujalo v roce uplynulém, tedy loňském. Pokud jste tedy nějaký zajímavý kousek náhodou vynechali, máte teď možnost se k němu v klidu vrátit.

Nejzajímavější články

Sociální sítě hýbou internetovým světem a tou největší a nejpopulárnější je Facebook. Používá jej více než 400 milionů uživatelů na světě. Většina z nich si ale neuvědomuje některá nebezpečí, která z použití takové sítě plynou. Víte, že na Facebooku nejsou vaše osobní údaje v bezpečí a jsou veřejné?

Petr Krčmář: Deset důvodů, proč odejít z Facebooku

Říká se, že si autor a režisér mohou dovolit všechno, přece jen by měla být v jejich dílech jakási hranice, za kterou by se neměli vydat – hranice zdravého rozumu. Ve filmech s počítači totiž poměrně často narazíme i na věci ostře nesouhlasící s obecným povědomím o PC. Podívejte se na výběr nesmyslů.

Petr Hájek: Největší počítačové nesmysly ve filmech

Prohlížeč Google Chrome je obecně linuxáky považován za něco minimálně podezřelého. Většina z nich tuší (nebo dokonce jistě ví), že Chrome posílá citlivá data do Google a prozrazuje mu, po jakých webech uživatelé chodí. Jak přesně vypadá špehování od Google? Co prohlížeč doopravdy posílá? My to víme.

Petr Krčmář: Co odesílá Chrome do Google? Totéž co Chromium.

Se softwarovými chybami, bugy, má zkušenosti každý, kdo si byť jen zkusil napsat svůj první „Hello World“. Jak jsou k těmto chybám náchylné gigantické multi-level systémy nebo obří projekty s miliony řádky kódů, proto jistě není třeba zdůrazňovat. Někdy může dojít k nepříjemně velké katastrofě.

Petr Hájek: Deset největších softwarových chyb v historii lidstva

Po přibližně šesti měsících vývoje jsme se dnes dočkali. Vyjde Ubuntu 10.04 Lucid Lynx a dávku novinek, která vás nenechá chladnými, ať už v dobrém či zlém slova smyslu. Tématem nového Ubuntu je nový vzhled, sociální sítě, ovládání oken na levé straně, nová hra a žádný GIMP.

Adam Štrauch: Ubuntu 10.04 Lucid Lynx: LTS s výraznějšími ry­sy

Dnes trochu zakázaného ovoce: jak na softwarové dekódování českých satelitních kanálů v Linuxu. Níže uvedené informace se za mořem už nesmějí ani publikovat, ani se na ně nesmí odkazovat, takže pokud hledáte návod, jak s MythTV na satelitní kódované kanály, Root.cz je jediné místo, kde ho najdete.

Petr Stehlík: Dekódování placených satelitních kanálů prakticky

Už jsme se společně seznámili s platformou MythTV, která vám umožní vylepšit váš obývák pomocí Linuxu. MythTV je ale jen software a k běhu potřebuje samozřejmě hardware. Jaká hardwarová konfigurace je vhodná pro domácí televizní a multimediální centrum? A jak takové centrum pak může vypadat?

Petr Stehlík: Postavte si domácí multimediální centrum

Bezpečnost elektronického bankovnictví je založena mimo jiné na SSL šifrování webových stránek. Zabezpečení ale není jen otázkou aktivace SSL, důležitou roli hrají také certifikáty, šifrovací algoritmy nebo třeba protokoly pro výměnu klíčů. Některé banky bohužel iluzi bezpečí jen vytvářejí.

František Kučera: Je šifrování českých bank bezpečné, nebo je to jen iluze?

Jak Google sliboval, tak také splnil a v úterý uspořádal tiskovku k uvolnění telefonu Nexus One nebo někdy také Google Phonu. Během čekání na tuto událost se rozšířila řada fám, která vytvořila možná až moc velká očekávání na prvního Nexuse, ale nakonec to dopadlo trochu jinak.

Adam Štrauch: Nexus One: nadupaný neblokovaný telefon

Jednou z nutných a zároveň nenáviděných technologií pro „kontrolu lidskosti“ se stala CAPTCHA. Malý obrázek, ze kterého stačí opsat pár písmen, se za posledních pár let stal spíše surrealistickým dílem, kde se původní kód hledá jen velmi těžko. Všechno v posledních letech ale vyřešila armáda opisovačů z Indie.

Adam Štrauch: Potřebujete obejít CAPTCHA? Zaplaťte si armádu Indů

Nejzajímavější zprávičky

Koncem července Mozilla zvýšila svoji odměnu za nalezení bezpečnostní chyby v programem z rodiny Mozilla. Z původních 500 USD zvýšila odměnu na 3000 USD (asi 50 000 Kč). Slibovala si od tohoto kroku větší motivaci bezpečnostních expertů pro nahlášení chyb. Jedním z expertů se stal i Alexander Miller (12 let), který nalezl bezpečnostní chybu a získal tak slibovanou odměnu. I když neexistují žádné statistiky, tak se pravděpodobně jedná o nejmladšího člověka, který bezpečnostní chybu nahlásil.

Kamil Pošvic: Firefox vyplatil 3000 USD 12letému chlapci za nalezení chyby

Aplikace, po níž je velice často voláno z komunity uživatelů OS Android, je navigace. Několik pokusů zde sice již bylo, ale něco opravdu použitelného se stále hledá. Možná na to odpoví samotný Google. Na serveru Svetandroida.cz vyšel článek o Google Maps Navigation. Jedná se sice o online navigaci, ale zdá se být použitelná. Rozhodně má mnohem více funkcí než její předchozí verze.

Kamil Pošvic: Navigace pro Android

Blokování reklam na webu je čím dál populárnější s tím, jak reklamy víc a víc obtěžují a blokující prostředky se naopak stávají dostupnějšími. To samozřejmě zlobí provozovatele webů, kteří se snaží vydělat si reklamou na živobytí. Nová služba NuCaptcha se snaží s fenoménem blokování reklam zatočit poměrně nevybíravým způsobem: uživateli se zobrazí reklamní video, jehož součástí je také kód. Ten musí uživatel přečíst a opsat do připraveného formuláře, aby se dostal ke kýženému obsahu. Velké firmy jako Electronic Arts, Wrigley či Disney už potvrdily, že chtějí služby využívat. Přijde opravdu konec blokování reklam?

Petr Krčmář: Chceš vidět obsah? Opiš kód z reklamy

Český statistický úřad zveřejnil studii hodnocení počtu IT odborníků v ČR. ČSÚ dělí IT odborníky na dvě kategorie. První je Vědci a odborníci v oblasti výpočetní techniky (podílející se na samotném vývoji nových technologií) a Techničtí pracovníci v oblasti výpočetní techniky (zajišťující provoz a podporu systémů). Zároveň zveřejnil i studii zobrazující vývoj mezd v IT od roku 2002. Z grafu plyne, že platy v IT převyšují průměrnou mzdu v ČR, ale za poslední rok nijak výrazně nestoupají. Studie se ještě dále dělí na obory a podle výsledků dosahují v současné době nejvyšších příjmů projektanti a analytici výpočetních systémů s průměrnou měsíční mzdou 53 989 Kč.

Kamil Pošvic: Jaký je průměrný plat IT odborníků?

Stejně jako starší verze Ubuntu, i tato dostane úplně nový vzhled uživatelského rozhraní. Již od začátku vývoje Ubuntu 10.04 na něj čekáme a konečně si můžeme prohlédnout výsledek designérského týmu. Nové Ubuntu bude tmavší, s fialovou plochou a tlačítka v titulku okna budou vlevo. Všechno samozřejmě půjde změnit, takže nový vzhled je takové dýchnutí Ubuntu po instalaci a je jen na vás jak si ho přizpůsobíte.

Adam Štrauch: Ubuntu 10.04 má nové logo a vzhled

Pokud vás zajímají letošní olympijské hry, určitě vás potěší náš sesterský server DigiZone, který připravil přílohu přesně na toto téma. Olympiádu můžete sledovat i online na adrese ZOH.cz, bohužel je k tomu potřeba Silverlight od Microsoftu.

Adam Štrauch: Vysílání olympiády online si přehrajete pouze pomocí Silverlight

Když loni v dubnu přišla zpráva o prodeji firmy Sun firmě Oracle, tak většina open source světa řešila otázku, co bude s MySQL a dalšími produkty firmy Sun. Oracle tvrdil, že Java a Solaris jsou pro něj naprosto klíčové technologie. Nyní se to prokazuje. Oracle žaluje Google kvůli operačnímu systému Android. Obviňuje ho z porušování práv k duševnímu vlastnictví týkajícího se Javy. Oracle tvrdí že Android soupeří s Javou jako „softwarová platforma operačního systému pro mobilní telefony a ostatní mobilní zařízení“. Android použil Javu pro vytvoření frameworku, ve kterém běží Android aplikace.

Kamil Pošvic: Oracle žaluje Google kvůli Androidu

Servery hostingové společnosti Banán, s.r.o. byly dnes v ranních hodinách hacknuty neznámým hackerem. Ten na všechny weby provozované touto společností včetně webů zákazníků vyvěsil oznámení o tom, že Banán.cz je spamer a provozuje špatně zabezpečené servery. Hacker vyzývá zákazníky k přesunu na jiné, bezpečnější servery jiných webhosterů. To první obvinění nedávno potvrdil výrok Úřadu pro ochranu osobních údajů, který společnosti Banán s.r.o. uložil pokutu za spamování. To druhé potvrdil svým průnikem hacker.

Kamil Pošvic: Oficiální spamer českého internetu Banán s.r.o. byl hacknut

Dnes se na počítadle objevilo hezké kulaté číslo 512, za kterých padne poslední IPv4 adresa. O tom jsme vás již včera informovali. Jednou věcí je ovšem údaj o vyčerpání IPv4 adres a druhou kde získat adresy IPv6. Momentálně to není v některých lokalitách vůbec jednoduché a sám s tím bojuji pro naše občanské sdružení. Získat IPv6 pro server není zas tak těžké, ale domů už to práci dá. Jak jsou na tom někteří poskytovatelé připojení s IPv6, se můžete podívat do databáze na ipv6portal.cz, kde je v seznamu několik velkých, středních i malých poskytovatelů.

Adam Štrauch: Zbývá 512 dní do vyčerpání IPv4 adres, jak se ale k IPv6 dostat?

Vzhled prostředí Ubuntu 10.04 jsme tu měli už minulý týden, ale teď se na omgubuntu.co.uk objevily screenshoty i z instalace. Černou nahradila tématická fialová, předělané jsou i instalační dialogy a samozřejmě nemůže chybět nové logo. Pokud si chcete prohlédnout aktuální vývoj Ubuntu 10.04, můžete si stáhnout denní buildy na cdimage.ubuntu.com.

Adam Štrauch: Vzhled instalace Ubuntu 10.04

Nejzajímavější blogposty

Několik známých se mě v poslední době ptalo, jestli jsem v televizi viděl nové reklamy s Chuckem Norrisem. Jsou velmi povedené, podívejte se.

Petr Krčmář: Chuck Norris v české reklamě

Určitě znáte vtíravou otázku „Will it blend?“ Zatímco všichni stojí fronty na iPad, Tom Dickson už dává tablet do mixéru. Rozmixuje ho?

Petr Krčmář: Will it blend? aneb iPad v mixéru

Pod slovem evoluovat opravdu nehledejte nic neslušného. Jde o to, že věci, které vlastníme, zároveň vlastní nás. A pokud si pořídíte evoluční novinku, jakou e-čtečka e-knih je, procházíte evolucí i vy jako čtenáři – totiž evoluujete na e-čtenáře.

Martin Hassman: Jak evoluuje elektronický čtenář aneb pravdivá zpověď ročního uživatele

Obliba SSD disků stoupá, ale po prvotním nadšení z nového výkonného kusu hardware u mnoha lidí přichází vystřízlivění. Výkon SSD totiž časem výrazně klesá.

Petr Krčmář: Proč u SSD disků používáním klesá výkon

Hledal jsem na netu nějaké zábavné věcičky s tématikou linuxu, kterými bych mohl obdarovat pár kamarádů pod stromečkem, a omylem jsem narazil na něco, co obdarovalo s předstihem mě.

Jan Kulhánek: Funny man pages – sofistikovaný humor v terminálu

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku