Hlavní navigace

Recenze: netbook Dell Mini s předinstalovaným Ubuntu

2. 6. 2009
Doba čtení: 7 minut

Sdílet

Společnost Dell zařadila do své nabídky také netbooky, které v loňském roce zaznamenaly nebývalý boom. Počítač je možno objednat také s předinstalovanou distribucí Ubuntu. Měli jsme možnost jeden takový stroj otestovat. Jak na nás zapůsobil nový hardware? Je Ubuntu v Dellu použitelné, nebo je to jen náhražka?

Dell už nějakou dobu netbooky prodává a dává do nich Ubuntu. Nám se do redakce dostal jeden Dell Inspiron Mini 12, s předinstalovaným Ubuntu. Neváhali jsme a hned jsme se jali celý počítač testovat.

Dell krabice

„Papírově“ není Mini ničím výjimečný a jedná se de facto o standardní netbook:

  • procesor Intel Atom Z5×0 na 1,33 GHz
  • 1 GB paměti
  • mechanický disk 80 GB (4200 otáček)
  • webová kamera 1,3 megapixelů
  • Wi-Fi (802.11g)
  • Bluetooth (2.0)
  • čtečka karet (SD/SDHC/MMC/MS)
  • Ethernet (100 Mbps)
  • 3 USB porty
  • analogový VGA (D-SUB) výstup

Snad jen výkonnější varianta procesoru Intel Atom se liší od úplného průměru. Jedinou výraznější změnou je tak 12" displej s rozlišením 1280 x 800, který se vymyká z tradičního netbookového standardu devíti či deseti palců.

Dell otevřená krabice

Výrobce dovoluje mírné technické úpravy a uživatel si tak může zvolit ze dvou velmi podobných procesorů, několika pevných disků a dvou baterií s kapacitou 24 nebo 48 Wh.

Počítač je možno dostat s operačním systémem Windows Vista (podle výrobce) nebo s Ubuntu. Samozřejmě jsme otestovali linuxovou verzi. Uvidíme, jestli Dell k Linuxu přistoupí také jako k alternativní popelce nebo jako k plnohodnotnému operačnímu systému.

Dell venku

První vybalení

Počítač je dodáván ve standardní krabici společně s tradičním drobným příslušenstvím jako je síťový adaptér a nějaká ta instalační média. Podle nápisu na médiu se uvnitř počítače nachází Ubuntu 8.04 LTS, nu, uvidíme.

Dell Ubuntu CD

Notebook samotný nás hned zaujal svými příjemnými rozměry. Tělo působí velmi štíhle, vepředu má výšku jen 2,3 cm a směrem dozadu se mírně rozšiřuje až na 2,7 cm. Pokud před vámi leží na stole, na šířku má necelých 30 cm a na hloubku (tedy směrem od vás dozadu) má necelých 23 cm.

Dell zprava

Počítač je na pohled shora docela velký, u netbooku neobvyklý 12" displej dává Mini masivnější vzhled. Právě proto překvapí příjemná hmotnost, kterou se podařilo udržet na 1,2 kg. Pokud netbook vezmete do ruky, překvapí vás mile poměr velikosti a hmotnosti. Je lehčí, než čekáte.

Dell zleva

Z vnějšku počítač obsahuje tři USB porty (dva vlevo a jeden vpravo), VGA výstup, Ethernet konektor, slot pro paměťové karty, konektor napájení a jacky pro sluchátka a mikrofon. Nic víc na těle nenajdete. Chválíme, že jsou všechny konektory na stranách a pro nic není potřeba sahat dozadu.

Zapínáme

Počítač se startuje poměrně titěrným tlačítkem vlevo na těle blízko displeje. O provozu vás informuje LEDka na druhé straně. Příjemně překvapí tichý provoz netbooku, nebýt diody, zřejmě byste ani nevěděli, že se rozběhl.

Mini začne okamžitě startovat do Ubuntu. To ještě není plně připraveno na start a dotazuje se na některé poinstalační informace jako je uživatelské jméno, rozložení klávesnice a další drobné informace. Všechny informace týkající se zeměpisných údajů už byly přednastaveny pro Českou republiku.

Po zadání informací je třeba souhlasit s obligátní licencí Ubuntu a pak už následuje restart prostředí, po kterém už naskočí plnohodnotné prostředí systému. Celý proces od zapnutí až po započetí práce trval přibližně tři minuty. Poté je systém připraven vás přivítat.

Používáme Ubuntu na Mini

Na začátku musíme pochválit displej netbooku. Kromě slušných rozměrů nabízí také příjemně použitelné rozlišení 1280 x 800, na kterém už je možno bez problémů prohlížet webové stránky bez nutnosti horizontálního posouvání. Jedničku si zaslouží také za svůj kontrast, protože je velmi dobře čitelný a ani horší světelné podmínky (sluníčko) mu nedělají potíže.

Systém vás po startu přivítá přímo pracovní plochou. Přestože jsme při (do)instalaci zadávali uživatelské jméno a heslo, systém ani jedno z toho standardně nevyžaduje a rovnou uživatele přihlašuje. Z hlediska běžného uživatele je to možná pohodlné, ale z hlediska bezpečnosti se nejedná o příliš šťastné rozhodnutí.

Dell plocha

Zkušenějšího uživatele, který už někdy Ubuntu viděl, překvapí upravený vzhled systému. Na ploše přibyl jakýsi horizontální panel s velkými ikonami, spodní lišta zcela zmizela a horní menu bylo zjednodušeno na jednu položku. Rovněž seznam spuštěných aplikací se přesunul z chybějícího spodního panelu nahoru.

Dell panel se snaží napodobit funkci různých netbookových prostředí, nabízí velké ikony pro spouštění aplikací, které by měly zjednodušit navigaci. Po kliknutí na panel dojde k překrytí všech oken a vyrolování nabídky. Po výběru se panel zase sroluje a okna vyjedou.

Dell ikony

Jedná se o zajímavou alternativu, která podle našeho mínění ale nemá na velkém displeji už příliš smysl a tradiční ovládání je již zcela normálně použitelné. Pokud tedy (jako my) preferujete standardní zobrazení prostředí, je možno v menu jednoduše mezi oběma režimy přepínat. Pak se již jedná o naprosto standardní Ubuntu 8.04.

Chválíme Dell za to, že celá aplikace je nainstalována pomocí standardního balíčkovacího systému a jmenuje se dell-launcher. Můžete se jí tedy zcela zbavit tím, že provedete odinstalaci příslušného balíčku.

Hardware na jedna mínus, software dvojčička

Dostáváme se k samotnému průzkumu systému a tomu, co bude většinu uživatelů zajímat nejvíce – podpora hardware. Opět musíme Dell pochválit, po instalaci je vše připraveno k použití, funguje WiFi, Bluetooth a vše je předkonfigurováno dle očekávání. Nejprve vše vypadalo ideálně, ale po chvíli práce jsme zjistili, že nefungují klávesy pro regulaci jasu podsvícení. Hardware tedy hodnotíme na jedničku s mínusem.

Přestože jsme Dell na začátku chválili za správné přednastavení českých zeměpisných údajů, překvapila nás slabá podpora češtiny po instalaci. Ubuntu bylo „poločesky“, což je běžný jev, pokud při instalaci není možno stáhnout kompletní české balíky. Vše je možno bez problému naklikat a jazyk přidat, ale když už se Dell stará o přípravu celého systému jak po softwarové, tak hardwarové stránce, mohl se také postarat o přidání jednoho balíku. Běžný uživatel bude nabídku složitě hledat nebo zůstane u systému, který na něj mluví v polovině případů anglicky.

Poslední softwarovou perličkou, na kterou má smysl poukázat, je webový prohlížeč. Ačkoliv se jmenuje „web browser“, jedná se o klasický Firefox, pravděpodobně z licenčních důvodů bez ochranných známek. V prohlížeči je také nainstalováno rozšíření přidávající některé funkce portálu Yahoo. Pokud se vám nelíbí, opět jej můžete jednoduše odinstalovat. Balíček se jmenuje  yahoo-toolbar-extension.

Dell Yahoo

Operační systém se během chvíle ozval s aktualizací. Ta proběhla nadvakrát. Nejprve se stáhlo 31,6 MB aktualizací a po chvíli vyskočila žádost znovu. Tentokrát se stahovalo už 247 MB dat – celkem 187 nových balíčků. Je tedy zřejmé, že Dell předinstaloval skutečně původní Ubuntu 8.04 a my jsme museli stáhnout všechny doposud vydané aktualizace. Výrobce by mohl alespoň jednou za čas znovu vytvořit své instalační obrazy a připravit aktuálnější verzi.

Samotná volba LTS verze Ubuntu nám přišla poměrně vhodná, uživatele obvykle nezajímá nejnovější verze operačního systému, ale preferuje odladěnost a stabilitu verzí jednotlivých součástí. Přejít na vyšší verzi by navíc neměl být technicky žádný problém.

Dlouhodobější zkušenosti

Klávesnice i touchpad jsou rozměrově průměrné, což opět umožnil větší rozměr celého počítače. Jen zdvih klávesnice je poměrně nízký, což je dáno nízkým profilem těla, do kterého by se vyšší klávesnice nevešla. Stisk kláves je tak poměrně nejistý a delší práce na netbooku je horší než na standardním velkém notebooku.

Dell klávesnice

Výdrž baterie je poměrně slušná – se standardní tříčlánkovou baterií by měl netbook vydržet tři hodiny, šestičlánková by měla počítač udržet šest a půl hodiny. To jsou samozřejmě ideální papírové hodnoty, které bývají měřeny při minimální zátěži a s vypnutými rozhraními. My jsme se zapnutou WiFi naměřili pět hodin provozu, což přibližně odpovídá deklarovaným šesti a půl hodinám bez WiFi.

Při dlouhodobějším používání počítače jsme se rozhodli nainstalovat novější verzi OpenOffice.org – v systému byla starší verze 2.4 a my jsme se rozhodli pro verzi 3.1. Po stažení deb balíčků a pokusu o jejich instalaci nás balíčkovací systém upozornil na to, že systém používá jinou architekturu, než jakou vyžadují balíčky.

Zjistili jsme tak, že předinstalované Ubuntu je určeno pro architekturu lpia, která je v Ubuntu necelé dva roky a jedná se o upravenou i386 pro netbooky. Některé balíčky jsou kompilovány se speciálními parametry a upravovány pro provoz na netboocích. Bohužel to znamená, že není možno běžným způsobem kombinovat balíky ze standardních repositářů pro Ubuntu. Přitom standardní architektura i386 na tomto počítači funguje také.

Zhodnocení

Z hlediska hardware nemáme Dellu Mini příliš co vytknout, nabízí velký a kvalitní displej, slušnou klávesnici a vše, co by měl běžný netbook nabízet. Výdrž mezi pěti a šesti hodinami (s rozšířenou baterií) je také velmi slušná a společně s rozumnou hmotností se jedná o dobrého společníka na cesty.

CS24_early

Přibalené Ubuntu hodnotíme celkově jako dobře připravené, zamrzela nás jen nefunkčnost regulace podsvícení a nekompletní podpora češtiny. Pro uživatele je také poměrně nepříjemná nestandardní architektura lpia, která znemožňuje instalaci běžného software.

Dell Inspiron Mini 12 je tedy použitelným počítačem pro běžného uživatele a společně s Ubuntu vytváří použitelnou kombinaci. Je znát, že se výrobce snažil vše přizpůsobit co nejpohodlnějšímu použití a ačkoliv jsou v instalaci ještě nějaké ty mezery, celkově můžeme Mini s Ubuntu doporučit.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Petr Krčmář pracuje jako šéfredaktor serveru Root.cz. Studoval počítače a média, takže je rozpolcen mezi dva obory. Snaží se dělat obojí, jak nejlépe umí.