Hlavní navigace

OpenOffice.org 3.1: novinky, které tu měly být už dávno

7. 5. 2009
Doba čtení: 6 minut

Sdílet

OpenOffice.org dnes vyjde v nové verzi 3.1, a tak je čas podívat se co nového nám přinese. Nejedná se o žádné revoluční změny, ale některé uživatele dokáží potěšit. Největším lákadlem je určitě antialiasing vektorových prvků v dokumentu. Lepší spolupráce s kolegy nebo vylepšení grafů taky zaujme.

První patche pro verzi 3.1 se objevily v srpnu minulého roku a do dneška vývojáři pilně pracovali na tom, aby nový OpenOffice.org (dále jen OOo) měl co nabídnout a myslím, že se jim to povedlo. Postupně si rozebereme to nejhlavnější, co se v nové verzi objevilo a ukážeme si to na obrázcích i videích.

Instalace

Při instalaci do nového Ubuntu jsem měl malé problémy. Nový OOo se nemá rád se starým nastavením, takže na jednom stroji si nemůžete vyzkoušet OOo nové verze a zároveň mít nainstalovaný ten starý. Jinak jsou k dispozici deb a rpm balíčky a klasické sudo dpkg -i *.deb funguje spolehlivě. Graficky založení uživatelé mohou použít správce balíků své distribuce. Dostupný je i instalační balík pro jiné systémy mezi nimiž najdeme Windows, Mac OS X nebo Solaris. Pro Linux si můžeme vybrat mezi 64bit a 32bit verzí.

oo-main

Novinky ve vzhledu

Antialiasing aneb vyhlazování

Nový OOo umí lépe vykreslovat vektorové objekty v dokumentech. Pokud jste si například nakreslili kruh ve starší verzi, určitě jste si všimli zubatých okrajů. To je v nové verzi minulostí, protože ta používá techniku zvanou antialiasing, která vyhladí zubaté hrany všech vektorových objektů. Ve výsledku vypadají některé prvky o moc lépe. Na obrázku můžete vidět srovnání kousek puzzle na staré a nové verzi OOo. Pravdou je, že přidat vyhlazování nebyl pro vývojáře lehký úkol – požadavek na tuto funkci tu byl dobrých pět let.

oo-aa

Přesunování objektů

Do nynějška bylo přesouvání objektů v OOo doprovázeno ne moc hezkým efektem, kdy se ke kurzoru myši přichytil obrys objektu, který byl přesouván. V nové verzi se k myši přichytí celý objekt s nastavenou poloviční průhledností. Uživatel díky tomu získá větší přehled o tom, kam objekt umísťuje a jak to bude po uvolnění tlačítka myši vypadat.

oo-move

Zbarvení označeného textu

Označený text byl doposud řešen pomocí reverzní barvy a pozadí. Na první pohled to funguje, ale na druhý zjistíme, že naše oko by rádo něco jiného. Proto nové OOo vybírá barvu podle pozadí, která není tak agresivní pro oko, vypadá lépe a hlavně se snadněji čte. Na následujícím obrázku, kde se porovnávají oba způsoby, je vidět, že nové zvýraznění působí mnohem méně rušivě.

oo-highlight

Zoom slider v Calcu

Pro přibližování a oddalování má nový OOo posuvník ve status baru. Uživatel tak může myší nastavit velikost stránky přesně takovou, jakou potřebuje a není omezen jen na přednastavené kroky. Po kliknutí na slider dostaneme detailnější možnosti nastavení velikosti pracovní plochy.

oo-zoom

Tento posuvník byl v předchozí verzi k dispozici ve Writeru, takže tato změna sjednocuje ovládání obou aplikací.

Novinky v chování

Flexibilní popisky os

Změnám neunikly ani osy grafů. Pokud máme hodnoty přecházející z jednoho kvadrantu do druhého, tak nový OOo umísťuje popisky přímo do grafu, tedy k samotné ose kam patří. Starý OOo nechával popisky vždy na dolní a levé straně grafu nezávisle na tom, jak vysoko nad nimi osa byla. Jde o příjemnou změnu a zorientovat se v grafu dá mnohem méně práce. Porovnání můžete sami viděl na obrázku ze staré i nové verze, kde jsem použil stejná data.

oo-axe

Uzamykání souborů

Při práci například na síťovém disku, kdy k dokumentu přistupuje více lidí, je potřeba, aby aplikace podporovala nějaký způsob zamykání. O některé případy se umí postarat sám operační systém, ale OOo nyní umí zasáhnout i tam, kde operační systém nemůže. Tím zabrání, aby jeden člověk přepsal změny druhému. Funkce je to jistě vítaná a ocení ji hlavně firmy, které se snaží přejít nebo už přešly na OOo. Ve starších verzích byla tato vlastnost obsažena taky, ale nefungovala tak, jak někteří očekávali. Vrací se tedy ve verzi 3.1 snad již ve funkční podobě.

Nápověda k funkcím v Calcu

Pokud často píšete vzorce v Calcu ručně, určitě váš potěší nová bublinková nápověda ke každé z nich. Zapamatovat si parametry několika funkcí těžké není, ale čas od času hledáme i nějakou neznámou funkci a tato vlastnost urychlí práci s ní, pokud známe pouze název. Zkoušel vytvořit jednoduchou tabulku s několika funkcemi ve vzorcích a pokud jsem znal aspoň část názvu funkce, tak se bublina postarala o zbytek přemýšlení.

oo-calc-help

Chybějící data

Pokud vám chybí některá data při vytváření grafu, můžete si vybrat, jak s nimi má být naloženo. Můžeme říct OOo, aby předpokládal že to jsou nuly, aby nechal prázdné místo nebo aby chybějící kus grafu dopočítal.

oo-zero

Vylepšené řazení

Řazení v Calcu je teď o něco chytřejší. Stará verze řadila při rychlém řazení tlačítkem v toolbaru všechno co sloupec obsahoval. Nová hledí na nastavení v řadícím dialogu a pokud je v něm zaškrtnuto, že sloupec má záhlaví, tak na něj se řazení neaplikuje. Také se dříve u některých dat stávalo, že výsledek řazení nebyl takový, jaký uživatel očekával. To by měla nová verze opravovat.

Další nové vlastnosti

Změna umístění dialogu pro editaci URL

Byla vylepšena práce s hyperlinky. Dialog zůstal tak jak ho známe z minulé verze, ale můžeme ho nyní vyvolat i přes kontextovou nabídku po kliknutí na samotný hyperlink.

oo-url

Lepší spolupráce autorů

Na některých dokumentech musí pracovat více lidí. OOo v těchto případech umí pomoci novou vlastností k psaní komentářů různých autorů, která by se dala přirovnat ke konverzaci. S dokumentem jsou tak posílány také všechny důležité informace, jako třeba, jaký názor má vedení, jaký ostatní kolegové, jak by se tohle líbilo někomu jinému atd. Důležité je, že je vždy vidět, kdo co napsal.

oo-note

Spolupráci autorů také zlepší funkce, která umožní odmítnout změny, které provedl někdo jiný na sdíleném dokumentu.

Kontrola gramatiky

Ke klasické kontrole pravopisu se přidala další zbraň, a tou je kontrola gramatiky. OOo by teď měl být schopen opravovat i tvar slova a různá slovní spojení. Bohužel si tuto vlastnost v češtině neužijeme, protože zatím neexistuje český slovník. Podpora je zatím dostupná např. pro ruštinu, angličtinu, němčinu nebo italštinu. Celkově je podporováno čtrnáct jazyků. Pravidla pro kontrolu gramatiky se píší v XML a ty složitější pak v Javě.

Cloud23

Další změny

Některé další změny se týkají vylepšení rychlosti při práci s Calcem. Rychlost vývojáři testovali na dvou úlohách, kdy u první z nich bylo zlepšení skoro dvacetinásobné a u druhé přibližně pětinásobné. Možná někoho potěší zvýraznění SQL sytaxe, tlačítka pro zvětšení/zmenšení písma v toolbaru nebo podpora pro nové jazyky.

Závěr

Celkově se z mého pohledu nový OpenOffice.org moc nezměnil. Jedná se skutečně pouze o detaily a ne o žádné zásadní změny ve stylu přechodu z MS Office 2003 na verzi 2007. Některé nové vlastnosti jsou navíc poměrně dobře schované, takže mi chvilku trvalo, než jsem našel třeba nastavení chování Calcu k chybějícím datům. Na druhou stranu se jedná o detaily, které nejednoho častého uživatele OOo potěší.

Autor článku

Adam Štrauch je redaktorem serveru Root.cz a svobodný software nasazuje jak na desktopech tak i na routerech a serverech. Ve svém volném čase se stará o komunitní síť, ve které je již přes 100 členů.