Hlavní navigace

Nová Opera 9.5 nabídne 64bitů a mnoho novinek

5. 9. 2007
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Včera byla vydána první alpha verze prohlížeče Opera 9.5. Vývojové práce trvají už více než rok a změn je skutečně velké množství. Kromě podpory 64bitů je to také například vylepšené vyhledávání v historii, synchronizace uživatelských dat se serverem a vylepšení výkonu. Co všechno se změnilo?

Instalace

Ke stažení je jako obvykle verze pro MS Windows, Mac OS X a unixové systémy. Poslední skupina se nám podstatně rozrostla především o 64bitové systémy. Konkrétně je možno stahovat a instalovat pro následující kombinace procesorů a systémů:

  • Intel a Linux
  • x86–64 a Linux
  • PPC a Linux
  • AMD64 a FreeBSD
  • Intel a FreeBSD
  • Intel a Solaris

Podpora 64bitových platforem je pro linuxové uživatele zřejmě největším lákadlem nové verze. Samozřejmě budou mít uživatelé problém s Flashem, který zatím není pro tyto architektury k dispozici. Časem bychom se jej ale také měli dočkat.

Opera 9.5 Alpha je skutečně jen testovacím vydáním, takže si dejte pozor na to, kam ji instalujete. Změnila se například podoba uživatelského profilu, takže raději před instalací zálohujte.

Nová verze mění formát ukládání pošty, a tak po spuštění nové verze budete dotázáni, zda chcete provést automatickou konverzi. Ta by měla proběhnout bez problémů, ale už není možno se vrátit zpět. Takže pokud nemáte zálohu, nemůžete se ke své poště vrátit ve starších verzích.

Jako obvykle je k dispozici klasická i statická varianta a kromě univerzálních balíčků je možno stahovat také balíčky .deb nebo .rpm. Pokud máte zájem Operu také vyzkoušet, namiřte svůj prohlížeč na web snapshot.opera­.com.

Opera1

Novinek je oficiálně přes 250 a my se budeme nyní zabývat těmi nejdůležitějšími. Vynecháme při tom ty, které se přímo dotýkají jiných než unixových systémů.

Uživatelské rozhraní

Většinu z vás zřejmě bude zajímat, jakých změn se dočkají přímo uživatelé v rozhraní. Tyto změny nemusí vždy patřit k nejdůležitějším, v každém případě jsou ale nejviditelnější.

Naprostou novinkou je schopnost Opery vyhledávat v historii stránek. Hledaný výraz stačí zapsat do adresního řádku a prohlížeč ihned zobrazuje nalezené výsledky. Vyhledávání je realizováno nejen v URL a titulku, ale i v celém obsahu stránky. Můžete tak velmi snadno dohledat dříve prohlížené stránky jen s minimem informací o nich.

Opera2

Pokud chcete rozšířenou schopnost vyhledávání, můžete navštívit rozhraní History Search. To se vám zobrazí, pokud místo adresy zadáte do prohlížeče opera:history­search. Zobrazené rozhraní připomíná běžný webový vyhledávač, avšak místo internetu prohledává vaši historii.

Opera3

Příjemnou funkcí je možnost nechat otevřít aktuální stránku v jiném prohlížeči. V kontextovém menu stránky přibyla nová položka Open With, ve které najdete ostatní prohlížeče nainstalované ve svém počítači. Můžete tak jednoduše zkontrolovat, jak v nich vypadá stejná stránka. Bohužel můj ručně instalovaný Firefox nalezen nebyl.

Opera4

Příjemným rozšířením prošel také koš se zavřenými stránkami. Dříve bylo možné z něj obnovit pouze dříve uzavřené záložky. Pokud používáte Operu ve více oknech a omylem jste jedno z nich zavřeli, koš vám už nepomohl. Nyní je nově možno obnovovat nejen záložky, ale také celá okna včetně veškerého obsahu.

Opera5

Úplnou novinkou je možnost synchronizace osobních nastavení se serverem my.opera.com. V menu File naleznete novou položku Synchronize With My Opera. Po jejím zvolení na vás vyskočí okno, ve kterém zadáte své uživatelské jméno a heslo a prohlížeč provede synchronizaci záložek, osobní lišty a stránky Speed Dial. Můžete tedy najednou používat Operu na různých počítačích a na každém z nich budete mít stejná data. Po prvním použití této služby už probíhá synchronizace automaticky na pozadí práce, po každé změně. Už se o ni tedy nemusíte starat.

Opera6

Renderovací jádro

Padesát jedna změn dává tušit, že na jádře aplikace programátoři pořádně zapracovali. Bylo opraveno několik problémů se stabilitou a také paměťová náročnost Opery by měla poklesnout, protože byly odstraněny nepříjemné memory leaky. Zároveň byly zaveden změny, které by měly zvýšit výkon renderovacího jádra. Podle neoficiálních informací pocházejících z různých diskusí se výkon jádra zvedl až o 30 %.

Co se týče nových funkcí, byla přidána podpora některých elementů z CSS3, jako je overflow-x a overflow-y, text-shadow, background-size a podobně. Samozřejmě byla opravena také velká řada problémů, chyb a nedodělků, které způsobovaly problémy při zobrazování některých stránek.

Konkrétně byl odstraněn problém při přehrávání YouTube videa na celou obrazovku, opraveno chování při práci s GMailem a vylepšena byla i práce s médii. Ta nyní reagují dynamicky na změnu okna při přehrávání.

JavaScript

Podpora JavaScriptu doznala také výrazných změn, zejména směrem k vyššímu výkonu a menší paměťové náročnosti. Podle prvních testů je navýšení výkonu skutečně znát. Kromě toho byla rozšířena podpora pro DOM 3 a HTML5. Samozřejmě byla opravena hromada dříve objevených problémů. Snahou vývojářů je přizpůsobit se užívání některých funkcí tak, aby byly už hotové stránky zobrazovány co nejlépe.

SVG

Do nové Opery přibyla podpora SVG Tiny 1.2, což je standard pro zobrazování vektorové grafiky na mobilních zařízeních jako jsou chytré telefony, PDA a podobně. Zároveň byla přidána podpora pro použití SVG obrázků v dalších elementech jako je pozadí stránek a dalších objektů.

Vylepšení unixových verzí

O 64bitových verzích pro Linux a FreeBSD jsem se už zmínil. Kromě toho existují také dlouho slibované buildy využívající knihovnu Qt4. Potěší tak podpora nativních Qt skinů.

Nová Opera je také připravená spolupracovat s Flash playerem 9, modulem mplayerplug-in a dalších GTK pluginů. Byla také vylepšena automatická detekce programů při otevírání souborů, některé formáty by se tedy měly otevřít automaticky.

CS24_early

Shrnutí

Opera je zase o kus dál a snaží se nabídnout jak novinky určené pro vývojáře a webdesignéry, tak i funkce usnadňující život běžnému uživateli. Když k zajímavým funkcím přičteme vylepšený výkon a mnoho odstraněných problémů, výsledkem je posílení pozice Opery na špici.

Je zřejmé, že má Opera stále co říct a dobré nápady vývojářům nechybí. Pravděpodobně se tak opět dočkáme „opisování“ ze strany konkurentů. Popisované vyhledávání v historii je typickou „must have“ funkcí.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Petr Krčmář pracuje jako šéfredaktor serveru Root.cz. Studoval počítače a média, takže je rozpolcen mezi dva obory. Snaží se dělat obojí, jak nejlépe umí.