Hlavní navigace

Nová softwarová sklizeň (10. 10. 2007)

Oblíbená sonda do světa převážně otevřeného softwaru. Někdy si při psaní sklizně říkám, co se stane, až jeden týden nevyjde nic rozumného - co vám napíšu? Tento týden jsem začínal s velkým tušením, že to nebude jednoduché. Nakonec ale vše dobře dopadlo a dnešní sklizeň je naopak velmi bohatá.
Miroslav Suchý
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Bootchart

Pokud se vám zdá, že váš počítač bootuje nějak dlouho a vy nevíte proč, zkuste Bootchart (0.9). Tento skript se spustí hned po zavedení jádra a monitoruje spouštění a průběh ostatních služeb, které se spouští při bootování. Vše si ukládá do paměti a po úplném naběhnutí systému všechny údaje uloží na disk. Ty mohou být později načteny java klientem a ten z nich vytvoří velmi přehledný graf. Je vidět, kdy se která služba spouštěla, kdy čekala na IO, kdy spala a kdy opravdu něco dělala.

bootchart

Bootchart

Func

Pokud se máte starat o jeden dva počítače, nic není problém. Ale v okamžiku, kdy se začnete starat o tisíce počítačů a najednou máte na každém provést nějaký prográmek, už to tak jednoduché není. V takových situacích by vám mohl pomoci Func (0.12). Jedná se v podstatě o wrapper kolem SSH, který vám umožní spouštět podobné příkazy:

$ func "*.example.org" yum install foopackage

Program vznikl za pouhých 14 dní, takže je na počátku své cesty, ale již teď umožňuje přidávat vlastní pluginy (několik je jich už připraveno) a má modul pro python.

Rr

Některé cesty v systému jsou opravdu dlouhé a občas by se hodily nějaké zkratky. Tyto zkratky umí vytvořit program rr (1.3). Takže si nejdříve můžete jednoduše zkratky uložit:

$ rr /etc/httpd/conf/httpd.conf
$ rr /etc/rc.d/init.d/

a poté je použít:

$ rr vi //httpd.conf
$ rr ls -l '//init.d/s*'
$ cd `rr init.d/`

Paperkey

Jedna z nejlepších cest, jak si dlouhodobě uložit své OpenPGP klíče, je vytištění na papír a uložení na bezpečném místě. Pokud si svůj soukromý klíč smažete a chcete ho obnovit, musíte hodnoty z papíru přepsat. A to, že uděláte chybu u jednoho z 1281 bytů (DSA+Elgamal), je dost pravděpodobné, i když použijete OCR. Jenže soukromé klíče v sobě obsahují i veřejný klíč a nějaké redundantní informace. Zkrátka když vezmete opravdu jenom ty tajné informace, tak je jich jenom pár (149 bytů v našem příkladě). V případě obnovy vám pak stačí jenom tady to „jádro“ klíče a váš veřejný klíč. A ten obvykle máte uložený na mnoha místech. Přinejmenším na keyserveru. Na extrahování „jádra“ klíče a případnou rekonstrukci soukromého klíče z „jádra“ a veřejného klíče slouží program Paperkey (0.7).

RheaVFS

Jaroslav Sýkora napsal skvělý RheaVFS (0.3), který umí zacházet s archívy jako s virtuálními adresáři. Takže můžete udělat následující věci:

$ tar xvf rheavfs-0.3-20071007.tar.gz^

případně rovnou

$ cd rheavfs-0.3-20071007.tar.gz^^

Trochu nepříjemné je že se to nedá zkompilovat jako jaderný modul a vyžaduje to patchovaní jádra.

Tagsistant

Tématicky nepříliš vzdálený je program Tagsistant (0.0.20070829). Ten funguje také nad FUSE a umožnuje pracovat s tagy jako s adresáři. Jak? Tagsistant má vlastní speciální adresář (archive) a v něm vytvoříte adresář (to je tag) do něj zkopírujete soubor (symlink stačí) a tím máte otagovaný soubor. No a pak stačí spustit něco jako:

$ ls Tagsistant/mp3/AND/oblibene

a vypíše vám to soubory, které máte jak v tagu mp3, tak v tagu oblibene.

Perl Webget

Program wget asi znáte všichni. Stáhne soubory s webu, případně FTP. Jeho problém ovšem je, že musíte vědět CO chcete stahovat. Například chcete stáhnout nejnovější verzi nějakého programu, což kdysi dávno byl např. http://www.example.com/kit-1.00.tar.gz, ale nyní to bude něco jako kit-2.53.tar.gz. Snadná pomoc. Tohle totiž umí řešit program Perl Webget (20070923.2150). Uvedený příklad by vyřešil příkaz:

$ mywebget --new --overwite --verbose http://www.example.com/kit-1.00.tar.gz

který se podívá na stránku http://www.example.com/ a zjistí, zda z ní není odkazován soubor kit-1.00.tar.gz nebo novější, a který má zároveň vyšší verzi než soubor, který už existuje na disku. Pokud ano, tak ho stáhne a původní přepíše.

Teoreticky by to také mělo umět stahovat i normální soubory s předem neznámou lokací například „stáhni z Root.cz soubory na které vede odkaz Sklizeň“, ale to se mi nepodařilo rozchodit.

Muxi

Muxi je jedním z DVB-T přehrávačů, který mě ovšem zaujal vlastností „Full EPG View“. V tomto pohledu se vám na zobrazovce objeví program pro dnešní den pro všechny stanice najednou. Což mi přijde mnohem lepší než listování klasickým EPG průvodcem.

Muxi

Muxi

Blbinky

Z historie: 1 GB před 20 lety a dnes. A to autor ani nevzal MicroSD. To by byl rozdíl ještě větší.

tip_Ansible

Náš lab admin Jasan obvykle v pátek večer vezme kytaru a poloopuštěnou kanceláří se nesou teskné písně… Minulý týden jsem zjistil, že nezůstává pouze u reprodukcí cizích písní, ale i sám tvoří. Přeji příjemný poslech.

Tak mám dobrou zprávu, Linux už splňuje podmínky Microsoftího WGA.