Hlavní navigace

Nová softwarová sklizeň (3. 10. 2007)

3. 10. 2007
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Oblíbená středeční sonda do světa převážně otevřeného softwaru. Dnes budeme monitorovat projekty, optimalizovat výkon aplikací, zjednodušovat nahrávaní fotek do fotolabu a podíváme se na jednoho nového kecálka. A protože nejen prací je člověk živ, nebude chybět nějaká ta hra a samozřejmě blbinka.

Simple Management Tools

Pod Simple Management Tools se skrývají dvě malé a nenáročné webové aplikace – A Simple TimeSheet a A Simple Project Tracker. První z nich slouží k sledování počtu odpracovaných hodin zaměstnanců na projektech. Každý projekt lze dále dělit na úlohy. Z těchto dat pak lze generovat reporty.

asts

Druhý slouží k sledování práce na projektu. Projekt je rozdělen na části, u kterých uživatel dopisuje odpracovaný čas, odhadovaný čas dokončení a komentář. Lze tak teoreticky sledovat, kolik času zbývá do dokončení projektu.

aspt

K běhu budete potřebovat pouze Perl a webový server. Nečekejte ale od tohoto projektu žádné zázraky. Nenabízí žádnou pokročilou funkcionalitu jako export, upozorňování na změny a podobně. Stejně tak nenajdete žádnou správu uživatelských práv. Aplikace předpokládá běh ve vnitřní síti a „slušnost“ uživatelů. Instalační příručku a uživatelský manuál najdete na stránkách projektu.

libmemcached

Věřím, že memcached nemusím dlouho představovat. Jedná se o distribouvaný objektový cachovací systém sloužící převážně k snížení tlaku na databázi u webových aplikací. libmemcached je knihovna v jazyce C, která slouží k ovládání memcached serveru. Podporuje vícevláknové zpracování a přitom je šetrná k paměti. V balíku najdete také nástroje jako memcat, memflush, memrm, memstat a memslap. Tak hurá do cachování!

Photo uploader

Photo uploader je velice jednoduchý skript sloužící k nahrávání fotek do několika českých minilabů. Aktuálně do Droxi, ilikePHOTO, FotoStar a dm paradies foto. K běhu vám postačí Python s nainstalovaným balíkem PycURL.

Rhythmweb

Chcete jednoduše vzdáleně ovládát Rhythmbox? Pak Rhythmweb je přesně to, co hledáte. Spustí malý server na portu 8000, na který se pak můžete připojit z libovolného webového prohlížeče. Vše, co budete potřebovat, je Python 2.5 a Rhythmbox 0.11. Škoda, že zatím chybí možnost konfigurovat port, na kterém server poslouchá, a možnost autorizace. Nicméně na domovských stránkách projektu je to v kolonce TODO, necháme se tedy překvapit, zda a jestli se dočkáme.

Lekuba

Lekuba je jeden z mnoha klientů pro stále oblíbenější komunikační protokol Jabber. Lekubu si můžete spustit v terminálu, napsaná je pomocí ncurses. Má vlastní implementaci XMPP protokolu (verze 1.0). V současné době disponuje velice omezenou funkcionalitou, umí pouze vytvoření nového účtu, natažení seznamu kontaktů, změnu stavu a zasílání zpráv. Uvidíme, kam se vyvine.

ICTZ23

Freecell

Všechny „terminal geeky“ potěší Freecell, tentokrát v ncurses verzi pro terminál. Osobně mi přijde dost nepřehledný, ale to je pouze otázkou zvyku. Znáte jiné populární hry pro terminál? Nezapomeňte se podělit v diskusi!

freecell

Blbinka

Pokud od své přítelkyně občas slyšíte, že se jí sám pokazil počítač, věřte, že v tom opravdu nemusí mít prsty. Můžout za to trpaslíci. Pokud se vám video nepřehraje v prohlížeči, můžete využít přímý odkaz ke stažení.

Autor článku

David Kovalský pracuje na pozici Technical Lead pro firmu Red Hat. Tam se zabývá oblastí Quality Assurance. Pro Root.cz píše články o novinkách ve světě svobodného softwaru.