Hlavní navigace

Nová softwarová sklizeň (14. 11. 2007)

David Kovalský

Oblíbená středeční sonda do světa převážně otevřeného softwaru. Dnes si postavíme domácí superpočítač s velkým množstvím paměti, zkontrolujeme si svůj systém, pustíme si internetové rádio, vydáme si novou verzi balíku, a protože nejenom prací je člověk živ, nebude chybět ani nějaká ta hra a samozřejmě blbinka.

Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

JumboMem

Chcete-li spouštět aplikace vyžadující hodně paměti, ale ani váš nejlepší stroj jí nemá dostatek, neházejte flintu do žita. Spojte pamět více počítačů do jedné velké! A přesně k tomu slouží JumboMem. Zpřístupní RAM okolních počítačů spojených vysokorychlostní sítí tak, že jí vidíte, jako by byla fyzicky ve vašem počítači. Není tedy potřeba nijak upravovat či rekompilovat existující aplikace. K instalaci dokonce ani nemusíte mít rootovská práva!

S dnešní rychlostí disků i v pracovních stanicích výhod JumboMem klasický smrtelník nevyužije. Aby byl přístup k paměti dostatečně rychlý, budete muset sáhnout po technologiích jako Fibre Channel, Infiniband apod. Nicméně vytvoření si polo-super-počítače doma během několika minut zní minimálně zajímavě. Aspoň dle této prezentace. Více informací na domovských stránkách projektu.

Releaser

Releaser je dle slov autora sada skriptů k usnadnění kroků, které jsou vždy potřeba k vypuštění nové verze balíku. Jedná se o checkout z verzovacího systémů Mercurial, vytvoření tar.gz balíku a vložení zprávy na freshmeat. V reálu na mě první verze působí jako velice jednoúčelový nástroj s velice omezenou fukčností. Poslouží vám spíše jako odrazový můstek.

Lynis

Lynis je nástroj k kontrole bezpečnosti a auditu systémů. Spousta distribucí (a to nejenom založených na GNU/Linux) má nějaký svůj nástroj, většinou však s velice specifickou funkcí a limitovanou sadou testů. Lynis je kompatibilní s distribucemi jako CentOS5/RHEL5, Debian 4.0 (Etch), FreeBSD 6.2, Mac OS X 10.4 a OpenBSD 4.2. Na domovských stránkách se bohužel o „vnitřnostech“ moc nedočtete a mé pokusy stáhnout tarball končí pokaždé vypršením platnosti požadavku (timeout). Doufám, že budete mít více štěstí. A jaké nástroje používáte vy pro kontrolu bezpečnosti/audit systému? Nezapomeňte se podělit v diskusi pod článkem.

Media Box 404

Media Box 404 je nástroj pro obsluhu internetového rádia, a to pohodlně přes webový frontend. Podporuje streaming (IceCast), několik audio formátů jako mp3, ogg, FLAC, samozřejmostí je editace mp3 tagů. K běhu budete potřebovat LAMP, tedy Linux+Apache+MyS­QL+PHP. Více informací najdete ve wiki na domovských stránkách.

Root obecný tip

mediabox

Cubix

Tenkrát, když v roce 1985 Alexej Pažitnov představil světu hru Tetris, by asi nevěřil, jaký neuvěřitelný úspěch hra během následujících let sklidí. Objevily se tisíce klonů a variací hraných na všech možných i nemožných přístrojích. Jeden z nich je Cubix. Tentokrát psaný v Pythonu s 3D zobrazením díky OpenGL. Pravidla určitě nemusím vysvětlovat… Znáte další staré hry, které se staly „klasikou“? Nezapomeňte se o ně podělit v diskusi!

cubix

Blbinka

Dnes ráno mi Dilbert vysvětlil, jak to dopadá, když vystupujete přiliš odborně.