Hlavní navigace

Nová softwarová sklizeň (15. 12. 2004)

Miroslav Suchý

Oblíbená sonda do světa (převážně) otevřeného softwaru. Dnes si představíme kladivo na spammery, ochranu před roboty, programy pro instalaci, zacinkáme rolničkami a nakonec skončíte v okně a budete koukat na oblohu.

Oddělení sazeniček

Máte radi spammery? Ne? Máte nevytíženou linku? Ano? Tak zkuste spammergrok (0.95-beta). Tento jednoduchý skript extrahuje URL ze souboru (email od spammera) a zadané adresy několikrát stáhne ve snaze plýtvat spammerovou kontivitou, a prodražit mu tak jeho „podnikání“.

A teď ten samý problém, ale z druhé strany. Publikujete velké soubory a chcete zamezit, aby vám tyto soubory stahoval robot (jako je např. spammergrok)? Tak to zase určitě budete chtít použít libtholoura 0.1.0. Tato knihovna zdeformuje zadaný text tak, aby OCR programy měly problém text identifikovat, ale člověk text přečetl bez větších problémů a použil jej jako vstupní heslo.


Ukázka výstupu knihovny libtholoura.

Oddělení instalačních programů

UniPackage (0.5.1) je jedním z dalších ne-distribučních systémů balíčků, který by měl fungovat v libovolné distribuci. Používá tar.bz2 formát. Možná se to někomu z vás bude hodit, já osobně jsem k takovým projektům skeptický, zejména když vidím věty „ve většině případů balík nevyžaduje změnu v kódu aplikace“, protože to obvykle znamená, že v demonstračním příkladu změna není nutná, ale ve vaší aplikaci určitě ano.

Naopak BitRock InstallBuilder 2.1 si neklade za cíl kompletní správu balíčků, ale nabízí programátorovi možnost vytvořit rychle a jednoduše instalační program, který je uživatelsky přítulný (tj. vypadá jako běžný instalační program pro Windows).


Tvorba instalátoru pro Linux i Windows současně.

Program je sice placený, ale pokud chcete dodávat vaše programy úplným začátečníkům, mohl by se vám takový instalátor určitě hodit. Můžete si udělat jeden projekt pro Windows i Linux binárky, můžete specifikovat, zda je nutné instalaci spouštět jako root… A na konci vám vypadne instalátor, kde stačí klikat jenom na „Další“.

Oddělení Ježíška

Všimli jste si, že se blíží Vánoce? No dobře, špatný pokus o vtip. Takže vánoce jsou tady a jako každý rok dostávám od příbuzných otázku: „Co bys chtěl pod stromeček?“ A jako obvykle brzy ztrácím přehled, co jsem komu řekl. Zda už jsem někomu řekl, že bych chtěl blikající stromeček napájený z USB portu, nebo jestli jsem to neřekl více lidem a nedostanu ho hned dvakrát? No a v takových chvílích oceníte PHP Gift Registry 1.4.0. Program je, jak vyplývá z názvu, napsaný v PHP a přistupujete k němu přes váš oblíbený prohlížeč. Vložíte tam dárky, které byste rádi dostali; uvidíte, jaké dárky by rádi dostali ostatní, a systém rezervací zaručí, že nikdo nedostane jeden dárek dvakrát.


PHP Gift Registry 1.4.0

Oddělení sklizně kombajnem

Vyšel Mozilla Thunderbird 1.0 CZ (1.0), NetBSD (2.0).

Oddělení znuděných programátorů

Nevím jak vy, ale když má být vidět zatmění měsíce nebo roj meteoritů, tak to tak nějak prospím, a další repríza se obvykle koná nejříve za rok. Pokud byste chtěli na obloze vidět zajímavé úkazy častěji, můžete zkusit sledovat satelity Iridium, resp. odlesky slunce nebo měsíce od antén satelitu. Tyto záblesky jsou velmi jasné – mají magnitudu až –8 (Venuše má Mag. –4,4 a měsíc v úplňku –12,7). Tyto záblesky je možno pozorovat minimálně jednou denně, ale … Ale záblesky trvají velmi krátce: 6 až 8 sekund, takže abyste si jich všimli, musíte mít velmi dobře spočítáno, kde a kdy k těmto zábleskům dojde. A to je důvod, proč se o tom zmiňuji na tomto místě. Na to vám totiž dobře poslouží program IridiumFlares (0.1beta). No a pokud se nenudíte natolik, abyste program instalovali, zkuste Nebe nad námi.

Našli jste v článku chybu?

18. 12. 2004 19:10

sd (neregistrovaný)

oskar je primitivni, staci si ohranicit kazde pismenko (coz je yzy pac tam nemaj background noise) a pak ho postupne rotovat dokad ti to nematchne neco z fontu (s nejakou konst. max chybou). samozrejme musis mit ten jejich silenej font kterej ziskas stejnym zpusobem. doporucuju prevest na 1 bit color & downsample rozliseni. mam to tu zbastleny v allegru. eurotel je este vic - gocr si stim v 90% pripadu poradi...

16. 12. 2004 19:09

Marian Cerny (neregistrovaný)

SMSky na Oskara idu posielat cez sms transport na Jabber serveri njs.netlab.cz.

Lupa.cz: Propustili je z Avastu, už po nich sahá ESET

Propustili je z Avastu, už po nich sahá ESET

Vitalia.cz: Vychytané vály a válečky na vánoční cukroví

Vychytané vály a válečky na vánoční cukroví

DigiZone.cz: ČRo rozšiřuje DAB do Berouna

ČRo rozšiřuje DAB do Berouna

Vitalia.cz: Proč vás každý zubař posílá na dentální hygienu

Proč vás každý zubař posílá na dentální hygienu

Lupa.cz: Co se dá měřit přes Internet věcí

Co se dá měřit přes Internet věcí

Vitalia.cz: Taky věříte na pravidlo 5 sekund?

Taky věříte na pravidlo 5 sekund?

Podnikatel.cz: Podnikatelům dorazí varování od BSA

Podnikatelům dorazí varování od BSA

Podnikatel.cz: Snížení DPH na 15 % se netýká všech

Snížení DPH na 15 % se netýká všech

Vitalia.cz: Paštiky plné masa ho zatím neuživí

Paštiky plné masa ho zatím neuživí

Vitalia.cz: Když přijdete o oko, přijdete na rok o řidičák

Když přijdete o oko, přijdete na rok o řidičák

Podnikatel.cz: Chaos u EET pokračuje. Jsou tu další návrhy

Chaos u EET pokračuje. Jsou tu další návrhy

Měšec.cz: Jak vymáhat výživné zadarmo?

Jak vymáhat výživné zadarmo?

Vitalia.cz: Láska na vozíku: Přitažliví jsme pro tzv. pečovatelky

Láska na vozíku: Přitažliví jsme pro tzv. pečovatelky

Podnikatel.cz: Udávání kvůli EET začalo

Udávání kvůli EET začalo

Měšec.cz: U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

120na80.cz: Co všechno ovlivňuje ženskou plodnost?

Co všechno ovlivňuje ženskou plodnost?

Vitalia.cz: Pamlsková vyhláška bude platit jen na základkách

Pamlsková vyhláška bude platit jen na základkách

Měšec.cz: Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

120na80.cz: Horní cesty dýchací. Zkuste fytofarmaka

Horní cesty dýchací. Zkuste fytofarmaka

DigiZone.cz: Flix TV: dva set-top boxy za korunu

Flix TV: dva set-top boxy za korunu