Hlavní navigace

Nová softwarová sklizeň (3. 11. 2004)

3. 11. 2004
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Tak po čtrnácti dnech se opět setkáváme nad výběrem z toho, co může opensource nabídnout. Stejně jako minule, i dnes se zde setkáte jak s poměrně mladými začínajícími projekty, tak i s postaršími, časem prověřenými programy. Doufám, že si tu každý najdete to své a nad dnešní sklizní strávíte pár příjemných minut. Dejme se do toho!

Bogofilter je poměrně mladý a nadějný spam filter, který se učí ze zpráv označených uživatelem jako spam. Filter samotný používá k rozpoznání nevyžádané pošty bayesianskou statistickou metodu; ta podle zpráv dříve označených za spam vybírá jednotlivá slova a na základě statistické analýzy stanovuje pravděpodobnost jejich výskytu v legitimním emailu a spamu. Protože však tato metoda není vždy přesná, provádí program i další kroky, kterými se snaží případný spam odhalit. Snadnost instalace dokazuje i fakt, že se Bogofilter podařilo nainstalovat i mně ;) a dokonce mi obstojně funguje s KMailem (HOWTO Kmail & Bogofilter). Po krátkém testování jsem se ovšem raději vrátil ke svému starému řešení, myslím, že Bogo ještě potřebuje doladit, ale možná, že jsem ho jenom dost ‚nezaučil‘.

Kdo už někdy zkoušel přesvědčit všemi oblíbené, povětšinou Microsoftem či Autocontem vyškolené školní správce sítě k použití Linuxu ve škole, moc dobře ví, čím tito lidé argumentují. Zejména jim vadí nedostatek klikacích nástrojů a cizost unixového prostředí. Právě proto vznikl The ‚Project‘ aka Karoshi (ano, tak se to vážně jmenuje…) – set konfiguračních a instalačních nástrojů usnadňující začlěnění Linuxu, jmenovitě Download edice Mandrake Linuxu, do počítačové sítě běžící na Windows 2000/XP. Paleta nastavovacích ‚klikátek‘ je vskutku široká a většina nástrojů je použitelná přes webové rozhraní a velmi jednoduchá na ovládání. Autoři se chlubí, že s jejich systémem zvládne i člověk Linuxu naprosto neznalý instalaci a konfiguraci plně funkčního serveru do hodiny. Sám to nemohu potvrdit, protože u instalace jsem nebyl, ale zní to celkem uvěřitelně, neboť velmi úzké zaměření projektu dovoluje mít většinu komponent přednastavenu. Na stránkách projektu najdete i seznam škol (zatím jich moc není), které díky tomuto projektu přešly na svých serverech na Linux.

phpMMS je roztomilé webové rozhraní pro populární multimediální přehrávač XMMS. Obsahuje SQL databázi písniček umožňující rychle vyhledávání, hodnocení písníček a třídění podle jednotlivých tagů (Autor, album, žánr…). Uživatel si zvolí, jestli chce používat grafické, nebo textové rozhraní, a pak na zvolené adrese vystaví jednoduché webové stránky umožňující poslech hudby na dálku, výběr hudby a po zadání administrátorského hesla i všemožné nastavení. Program má i modul jménem rphpMMS, který náhodně vybírá písničky z databáze na základě jejich oblíbenosti, průměrného hodnocení uživatelů a dalších navolených podmínek. Takhle to vypadá v praxi.

Projekt Darwine sice nijak zvlášť nesouvisí s Linuxem, ale přesto jsem se rozhodl o něm napsat pár řádek, protože si myslím, že jde o významný mezník ve vývoji systému WINE. Každý čtenář nejspíše zná tuto Linuxovou/X11 implementaci toho, co se souhrnně označuje jako Win32 API. WINE implementuje širokou škálu funkcí používaných Windows aplikacemi, především MFC (Microsoft Foundation Class) a část DirectX, jak už ale jeho název napovídá, WINE (Wine Is Not Emulator) není skutečný emulátor, ale pouze jakýsi set knihoven umožňující běh x86 aplikací na x86 počítačích. Darwine je první významnější pokus o začlenění skutečného emulátoru počítače (jmenovitě PowerPC) do projektu WINE. Jeho nejbližším cílem je umožnění běhu Win32 aplikací (kompilovaných většinou pro platformy i386-i586) na počítačích osazených jedním z PPC procesorů. Nejvýznamnější takovou skupinou jsou nepochybně počítače firmy Apple, které používají operační systémy založené na jádru Darwin – odtud jméno projektu. Program je stále ve fázi vývoje, ale jeho základní funkce už jsou dostupné a na stránce projektu můžete vidět několik slušivých screenshotů ukazujících Windows aplikace na MacOS X a MorphOS. Pokud se Darwine podaří dosáhnout, čeho si předsevzal, snad se časem objeví i další podobné projekty umožňující běh WINE na dalších platformách, jako je třeba Alpha. Takže držme palce, jistě se jedná o krok kupředu.

cyber23

Pokud vás nebaví délka a množství starých logů, záložních konfiguračních souborů a podobným přebytečností na vašem systému, jistě oceníte jednoduchou, ale účinnou PERLovskou command-line utilitku rm-old-files. Prográmek za vás projede vybrané adresáře pomocí příkazu find a podle nastavení starší, nepotřebné soubory buď maže, nebo archivuje třeba pomocí gzipu. Konfigurace je jednoduchá a dobře okomentovaná, většinou tedy dosáhnete kýženého výsledku na první pokus. Osobně považuji tuto utilitku za skvělý přínos k uklizenosti počítače a vřele ji doporučuji.

Snad se vám dnešní článek líbil, já se odebírám na zasloužený odpočinek, a dá-li Český Telecom trochu stability naší ADSL lince, snad se setkáme znovu za 14 dní.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku