Hlavní navigace

Nová softwarová sklizeň (21. 11. 2007)

21. 11. 2007
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Oblíbená sonda do světa (převážně) otevřeného softwaru. Dnes budeme tvořit grafy ve Flashi, budeme rozumně přejmenovávat soubory, naučíme se morseovku, uchováme si domovský adresář v Gitu, graficky si zobrazíme závislosti v Gentoo a ukážeme si přehledný spouštěč aplikací. Samozřejmě nebude chybět blbinka.

Open Flash Chart

Open Flash Chart (1.9.5) je program a knihovna na tvorbu grafů ve Flashi. Můžete vytvářet grafy klasických formátu (čárový, koláčový…) a i několik méně tradičních (svíce). Rozhraní je k dispozici pro tyto programovací jazyky: PHP, .NET, Python, Perl a Java. Kromě toho, že grafy vypadají moc hezky a jsou přiměřeně interaktivní, je jejich velkou předností oddělení kódu a dat. Tzn. flashovému objektu předáváte jako jeden z parametrů url, kde jsou uložena data, takže uživatelé mají aktuální data bez nutnosti přegenerovávat na serveru graf.

Open Flash Chart

Open Flash Chart

repcached

O memcached jsem zde už jednou psal. Absenci redundance memcached se snaží nahradit repcached (1.0), což je sada patchů pro memcached 1.2, která přidává redundanci a lepší dostupnost. Veškerá data jsou uchovávána vždy na dvou uzlech. Z nichž jeden je master a druhý slave. V případě nedostupnosti master uzlu přebírá jeho roli slave. Ostatní funkčnost memcached je nezměněna.

Detox

Nevím jak vám, ale mně se časem začnou na disku hromadit soubory s ošklivými názvy. V lepším případě mají v sobě mezery, v horším případě netisknutelné znaky, protože byly vytvořeny v jiné znakové sadě, než kterou teď zrovna provozuji. Na takové zmetky jsem shledal užitečným program Detox (1.1.1), který nepěkné znaky nahradí vhodnějšími. A navíc je rozumně konfigurovatelný.

QRQ

Pokud jste fanoušek do rádií – myslím HAM, nikoliv FM – tak se vám může hodit program QRQ (0.1.2), který vás má naučit pracovat s morseovkou rychleji (už se předpokládá, že ji umíte). Při startu se vygenerují náhodné volací kódy a jsou přehrány přes zvukovou kartu. Vy je zaznamenáte. Pokud uděláte chybu, tak se v dalším kole zpomalí rychlost volání. Pokud zaznamenáte kódy bezchybně, další kolo se o maličko zrychlí.

QRQ

QRQ

etckeeper

Zálohovat celý systém je pro SOHO systémy vetšinou zbytečné. Kromě /home stačí uschovat konfigurační soubory a více na obnovu systému zpravidla nepotřebujete. A když uchovávat – tak rovnou ve verzích, a tedy v gitu. Na to slouží program etckeeper (0.4), který je cílen především na debianí distribuce, protože se dokáže zaháknout do apt a je spouštěn automaticky při instalaci/odstra­ňování balíčků. Zřejmě funguje i jinde. Jenom musíte program volat ručně po provedených změnách.

Rev-depgraph

K distribuci Gentoo jsem se nikdy nedostal, a tak mi její radosti a starosti unikají. Ale Ondřej Mikle mě upozornil na program Rev-depgraph (0.1.2) neboli „Gentoo Packages Reverse Dependency Graph Generator“, který vytvořil. Slovy autora to dokáže: "grafovat závislosti medzi nainstalovanymi balikmi, výstup buď text alebo graphviz, podrobnějšie:

  • najsť balíky, na ktorých už nic nezávisí (koreně v grafe závislostí), reportovať podla toho, či su vo world, system alebo ani jedno,
  • najsť balíky, na ktorých nic nezávisí a nie su vo world ani system plus všetky, ktoré by mohli byť odstraněné s nimi (tj. boli natiahnuté ako závislosť programu, ktorý je už odinstalovaný alebo via emerge –oneshot) – podobně jak emerge –depclean –pretend, ale má viac možností ako výber typu závislostí (compile time, runtime, postmerge).
  • reportovat/vi­zualizovat okolie balíku (v grafe závislosti), da sa určit maximálna hlbka, kam až ísť, či sa berú rodičovské uzly, potomkovia atd."
depgrapg

Rev-depgraph

The Launcher

The Launcher je minimalistická aplikace na spouštění aplikací, kde jsou zobrazeny ikony programů v jednom okně (neubránil jsem se vzpomínce na Win 3.1). Je primárně cílen na systémy s dotykovou obrazovkou, ale dokážu si to dobře představit na počítačích BFU uživatelů, pro které je klasické menu možná nepřehledné.

The Launcher

The Launcher

skoleni

LinuxBios

Projekt LinuxBios jistě nemusím představovat. Jenom si dovolím upozornit laskavého čtenáře na zvýšenou aktivitu tohoto projektu. Zatímco v roce 2006 vyšly pouhé dvě nové verze, letos zjara se začlo pomalu zrychlovat a nyní vychází nová verze jednou za týden!

Blbinka

Připojte se telnetem na adresu towel.blinkenlights.nl a můžete se zcela zdarma podívat na Star Wars IV: New Hope. Pokud máte IPv6, uvidíte několik scén navíc a budete to mít v barvách!

Autor článku

Autor pro Root.cz psal převážně Softwarové sklizně. Dnes je zaměstnán ve firmě Red Hat, kde se věnuje vývoji nástrojů pro správce balíků.