Hlavní navigace

Nová softwarová sklizeň (29. 12. 2004)

29. 12. 2004
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Oblíbená sonda do světa (převážně) otevřeného softwaru. Po vánocích razantně klesl počet nově vydaných verzí, takže se podíváme, co z toho mála stojí za povšimnutí.

Oddělení sazeniček

ezUserManager (1.0) je PHP skript spravující .httpasswd soubory. Skript poskytuje formulář pro přihlášení, zaslání zapomenutého hesla a správu uživatelů. Po přihlášení může být odeslán e-mail pro kontrolu zadaného e-mailu a administrátor musí uživatele schválit a kliknutím na odkaz se automaticky vytvoří nový .httpasswd soubor. Informace o uživateli (IP adresa, nezašifrované heslo, e-mail) se ukládají do MySQL datáze.

Oddělení živé sklizně

Dnes už existuje mnoho Live CD distribucí linuxu. Mnohé z nich vám dovolí i změnit některé vybrané soubory a jen velmi málo distribucí si tyto změny pamatuje jinde než v RAM disku (takže spíše nepamatuje). Pokud vím, tak jedině ATmission LiveCD vám dovolí změnit libovolný soubor na CD. Dokonce můžete nainstalovat nové RPM balíky a spouštět vlastní programy/démony při startu. Změny se uchovávají ve speciálním souboru v kořenovém adresáři na disku (podporován je Linux i DOS/Windos), případně na USB klíčence.

Oddělení vzrostlých rostlin

Krátce po sobě vyšly dvě nové verze programu listener (0.8). Listner asi najde největší uplatnění při zabezpečení místností. Program naslouchá skrz zvukouvou kartu v místnosti, a pokud zjistí nějaký zvuk, začne okamžitě nahrávat až do doby, než se v místnosti opět rozhostí ticho. Poslední verze umožňuje zpracovávat nezávisle levý i pravý kanál sterea, takže s jednou zvukovou kartou můžete monitorovat dvě místnosti. Nahraný zvuk můžete též nově modifikovat externími filtry a stanovit maximální délku nahrávání.

Asi před půl rokem jsem hledal program pro zálohování disků. Myslel jsem si, že moje požadavky jsou skromné: jednoduché ovládání z příkazové řádky a nejlépe cronem (tj. vylučuje i ncurses), kopírování na vzdálený stroj pomocí ssh, alespoň o něco lepší parametrizace, co se má a nemá zálohovat, než má tar a dumpfs, pokud možno nezávislé na filesystému a možnost obnovit i jednotlivý soubor resp. adresář. Jak se ukázalo, požadavky nebyly tak skromné, a nakonec jsem tehdy skončil u dumpfs a několika vlastních skriptů v bashi. O to víc mě minulý týden potěšil nález programu hdup (2.0.1), který splňuje všechny jmenované vlastnosti. Jsem z toho opravdu nadšen.

Oddělení sklizně kombajnem

Po několika RC vyšla na vánoce nová verze ELinks (0.10.0), která přináší základní podporu CSS a velmi jednoduchého Javascriptu, volný pohyb kurzorem, modální formuláře, vylepšenou dokumentaci, perlové skriptování. Vyšel nový kernel (2.6.10).

Linux tip

Oddělení znuděných programátorů

Nejříve jsem koukal na MegaTunix (0.6.3) trochu nevěřícně a myslel jsem, že v popisu je použita hantýrka tuningářů počítačů… Ne, opravdu se jedná o program pro tuning aut. A jestli jsem si to dobře přeložil, tak se tam objevují termíny jako obohacování paliva při různých teplotách, složení výfukových plynů, elektronické vstřikování… Ojojoj, nerozumím tomu vůbec, k tomu se přiznám bez mučení. No snad je mezi vámi nějaký linuxák a tuningář zároveň…

Autor článku

Autor pro Root.cz píše převážně Softwarové sklizně. Je zaměstnán ve firmě Red Hat, kde se věnuje projektu Spacewalk.