Hlavní navigace

Nová softwarová sklizeň (29. 9. 2005)

29. 9. 2005
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Ve středu byl sice svátek, ale o oblíbenou sondu do světa (převážně) otevřeného softwaru nepřijdete. Je tu a budeme v ní měnit velikosti obrázků, psát textové soubory, klikat myší na nové menu, čistit a dělit disky.

Nautilus Image Converter není opravdová aplikace, ale pouhý plug-in pro oblíbený správce souborů Nautilus. Tento velmi jednoduchý prográmek se nenápadně ukryje do kontextové nabídky souboru, pod položku „Resize Images.“ Kliknutím na ni lze potom vyvolat jednoduché ovládací rozhraní, které nám umožní snadno změnit velikost označených obrázků a případně je také přejmenovat. Tato první verze plug-inu zatím neumí obrázky otáčet ani s nimi provádět jakoukoliv jinou činnost než prostou změnu velikosti. Vzhledem k tomu, že k samotnému zpracování souborů používá univerzální program Image Magick, by ale dodání prakticky jakékoliv další funkcionality mělo být banalitou, a můžeme se tedy těšit na nové možnosti v příštích verzích. Nautilus Image Converter ke svému fungování pochopitelně potřebuje Nautilus, knihovnu GTK+ alespoň ve verzi 2.4 a nainstalovaný Image Magick. Žádné další požadavky nemá.

Píše-li uživatel text na počítači, pracuje obvykle s nějakým textovým souborem. Chce-li tedy napsat nový dokument, musí takový soubor někde na disku vytvořit, vložit do něj informace, uložit jej a obecně se věnovat režii celého procesu, místo aby se soustředil na samotné psaní. Alespoň tak to vidí autor programu Scribble, který se snaží uživateli co možná nejvíce ulehčit práci plnou automatizací celého procesu. Po otevření programu je automaticky vytvořen soukromý repositář CVS, do kterého je uživatelův text uložen s každým novým odstavcem nebo při ukončení programu. Po napsání dokumentu je potom možné jej přesunout do centrální CVS databáze nebo prostě uložit jako běžný soubor. Uživatel je tak nejen osvobozen od potřeby vykonávat tyto údržbářské činnosti, ale také jsou mu poskytnuty plné výhody systému CVS. Zůstává už jen otázka, zda uživatel, který je schopen nainstalovat a zprovoznit Scribble a repositář CVS, potřebuje podobně jednoduchý editor :). Scribble je sice open source, ale je napsán v Perlu. Kromě něj vyžaduje ještě knihovnu GTK+ a libglade.

Kdo někdy používal nějakou profesionální 3D aplikaci (pod Linuxem kupříkladu Mayu) nebo hrál Neverwinter Nights, už se jistě setkal s kruhovými kontextovými nabídkami mapovanými obvykle na prostřední tlačítko myši. Stejnou funkcionalitu přidává program Kommando do grafického prostředí KDE – po stisknutí zvolené klávesy nebo tlačítka se na pozici kurzoru myši zobrazí kulatá nabídka se zvolenými akcemi. Odkazy na aplikace, skripty a jiné položky lze přidávat pomocí přehledného konfiguračního souboru, ve kterém je možné je dokonce třídit do podnabídek. Se správně zvolenými akcemi může být Kommando velmi užitečným vylepšením, ale jeho použitelnost poněkud sráží lehce spartánská konfigurace. Pro změnu způsobu tvorby alfa kanálu tlačítek je dokonce nutné upravovat zdrojové soubory a program znovu zkompilovat, což nemálo uživatelů odradí. Jedná se ovšem jen o ranou verzi produktu, který jeho autor pravděpodobně ještě bude rozvíjet – zůstaňte tedy naladěni. Kommando vyžaduje nainstalované KDE 3.4 a knihovnu QT, na žádné další požadavky jsem nenarazil.

CS24_early

Během používání prakticky jakéhokoliv operačního systému se na pevném disku začnou dříve nebo později hromadit zbytečná data. Může se jednat o nepoužívané dll knihovny pod Windows, přerostlou Portage databázi v Gentoo, stovky rok starých záložních souborů u distribucí, které s oblibou tvoří tzv. vlnovkové soubory, nebo nepřeberné množství dávno nepoužívaných sdílených položek v Library na Mac OS X. Konkrétně na GNU/Linuxu vám v uklízení podobného digitálního smetí pomůže program KleanSweep, pocházející od našich polských sousedů. V jednoduchém grafickém rozhraní zvolíte, jaké konkrétní druhy přebytečných položek má vyhledávat, a necháte jej pracovat buď ve zvolené adresářové struktuře, nebo rovnou na celém disku. V současné verzi umí vyhledávat mrtvé symbolické linky, prázdné soubory, záložní soubory, opuštěné pozůstatky odinstalovaných RPM balíčků, zastaralé náhledy obrázků, duplicitní soubory a také osiřelé položky v hlavním menu grafických prostředí KDE a Gnome. Plánováno je poměrně úctyhodné množství dalších funkcí, například práce s databázi DEB balíčků nebo s Portage na Gentoo. Celý proces čištění disku je pro uživatele zcela transparentní a můžete si být jisti, že program bez vašeho vědomí nic sám nevymaže. KleanSweep je napsán v Perlu na knihovně QT a ke svému běhu vyžaduje také standardní balík knihoven KDE.

Nevyhovuje-li vám z nějakého důvodu roztomilé textové ovládání tradičního linuxového fdisku, ani se vám nelíbí poněkud pokročilejší cfdisk, snad naleznete zalíbení v aplikaci GFDisk, která poskytuje velmi jednoduché a přímočaré grafické rozhraní pro fdisk založené na knihovně GTK+. Program dokáže plnit prakticky všechny základní funkce partition editoru fdisk, ale přece jen bych jej raději doporučil zkušenějším uživatelům – přes svou grafickou podstatu není totiž určen začátečníkům, kteří by se měli spíše poohlédnout po nějakém jiném nástroji. Francouští autoři projektu XLine už světu přinesli užitečné nástroje na konfiguraci serveru X.org a na procházení hardwarových zařízení v počítači. GFDisk ke svému běhu vyžaduje knihovnu GTK a program fdisk.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku