Hlavní navigace

Nová softwarová sklizeň (21. 9. 2005)

21. 9. 2005
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Oblíbená sonda do světa (převážně) otevřeného softwaru. Dnes se podíváme na hromadný virtuální hosting, hromadný převod MS dokumentů, na gesta myší v X a na hromadu promptů v bashi. Hromadně jdeme na to.

Flickr je služba pro sdílení fotografií mezi přáteli i ne-přáteli (tedy těmi, kdo ještě nejsou vašimi přáteli, nezaplést s nepřáteli). Pro vytvoření si představy se můžete podívat např. na tuto zajímavou fotografii… pardón, chtěl jsem říci na tuto zajímavou sérii fotek. Z toho poznáte, že Flickr není jenom o uploadování fotografií. No ale proč o tom píši? Protože se objevil samostaný nahrávač fotek KFlickr (0.1Beta). Podle jména snadno poznáte, že pochází z rodiny KDE. Fotografie sice můžete stále nahrávat přes webové rozhraní, ale KFlicker vám přidává příjemné bonusy ve formě Drag'n'Drop a jednorázového uploadu předpřipravených obrázků a popisků (ocení zejména modemisti).

KFlicker

KFlicker

Zvažuje vaše firma přechod na OpenOffice.org? Pokud je mezi argumenty i otázka typu „A jak převedeme ty stovky a tisíce dokumentů z DOCu do OpenDocumentu?“, můžete už dnes odpovědět: Docvert (1.0). Po převodu máte ještě volitelnou možnost přesměrovat výsledný XML dokument do roury. Například na úpravu pomocí XSLT. K programu je přiložen XSLT pro převod do DocBook. Docvert vyžaduje OpenOffice.org ve verzi 2.0, protože ji využívá pro vlastní převod.

Ballmer

Steve Ballmer v reakci na Docvert

Rozpoznávání gest myší jsem už viděl v Mozille i v Opeře, ale obecný framework pro libovolnou aplikaci ještě ne. Xgestures pracuje v X11 a umožňuje navěsit na gesta myši deset různých příkazů, ovládáním oken počínaje (minimalizovat, maximalizovat) a ovládáním aplikací konče (spustit program, zmáčknout klávesu).

V souvislosti se vstupem Vodafone do Oskaru může se pro někoho jevit zajímavou aplikace GMOVIL (1.0). Jedná se o kompletní správu prodejního místa s napojením na vnitřní síť Vodafone. Umí to vystavovat doklady, sledovat sklad, prodávat bazarové telefony a spoustu dalších věcí, které nezkusím, protože nemám přístup k Vodafone.

Oddělení hostingových služeb

Mod_vhs (1.0.20) je modul do Apache2 pro hromadný virtualní hosting. S tímto modulem není třeba měnit konfigurační soubor s každým novým přidaným virtuálním serverem. Na autentizaci používá knihovnu libhome, takže data můžeta získávat z MySQL, LDAP nebo dokonce z PAM.

Systém Vertigo (0.6.2) jde na hromadný hosting jinak. Poskytuje hezký webový fronted k různým aplikacím, takže nemusíte ručně editovat textové soubory. Veškerou agendu tak zvládne průměrně šikovná sekretářka. Program poskytuje několik úrovní přístupů: provozovatel může zakládat nové servery a určovat, které služby může server využívat. Majitel domény si může v DNS zřizovat poddomény, obnovovat data ze zálohy, zřizovat emailové účty. Majitel emailového účtu si může měnit heslo svého účtu…

Vertigo

Vertigo

Zkratkovitě

Minulou středu vyšel nový Slackware (10.2).

V sobotu vyšla nová verze BLOG::CMS (4.0). Dílko Radka Hulána.

skoleni

Pokud hledáte BitTorrenta pro svoji oblíbenou distribuci, zkuste LINUXtracker.

Blbinky týdne

Jistě každý z vás ví, že si můžete v bashi vytvořit vlastní prompt. Někteří z vás si ho i vytvoří. A někteří vytvoří opravdu něco zajímavého. Galerie příkazových řádek v bashi. Zdrojové kódy přiloženy.

Autor článku

Autor pro Root.cz psal převážně Softwarové sklizně. Dnes je zaměstnán ve firmě Red Hat, kde se věnuje vývoji nástrojů pro správce balíků.