Hlavní navigace
Články
Zprávičky
Fórum
Podpořte Root
Školení
Galerie
Nabídky práce v IT
Kalendář
Root do mailu
RSS
Blogy
Knihy
Speciály
Zdroják
Manuály
Licence
Jak na Linux
Hledat
Přihlásit
Zůstat přihlášen
Registrovat
Zapomenuté
heslo
nebo
jméno
Root.cz
»
Nálepky
»
Apache
Apache
1
–
30
/
213
První strana
Předchozí strana
1
2
3
4
5
6
7
Následující strana
Poslední strana
Kafka Connect: definice a kontrola schématu zpráv
Na úvodní článek o frameworku Kafka Connect dnes navážeme a budeme se zabývat definicí a kontrolou schématu zpráv, což je v oblasti heterogenních architektur založených na mikroslužbách velmi užitečná a žádaná vlastnost.
Pavel Tišnovský
16. 2. 2023
Doba čtení:
26 minut
Kafka Connect: tvorba producentů a konzumentů bez zdrojového kódu
V dnešním článku se ve stručnosti seznámíme s frameworkem nazvaným Kafka Connect. S ním je možné vytvářet producenty, konzumenty a transformátory zpráv pro Apache Kafku bez nutnosti tvorby a následné údržby zdrojového kódu.
Pavel Tišnovský
9. 2. 2023
Počet nových komentářů
16
Doba čtení:
28 minut
Postřehy z bezpečnosti: e-mail by chtěl spouštět kód
Dnes se pověnujeme spuštění kódu přes zranitelnou Zimbru, zranitelnostem při příjmu Wi–Fi na Linuxu, děravému kyblíku Microsoftu a jeho komunikačním lapsům či nepovedenému upgradu Turris OS.
CESNET CERTS
24. 10. 2022
Počet nových komentářů
19
Doba čtení:
4 minuty
Debian 14 bude „Forky“, Google oznámil nový operační systém KataOS
Stalo se
Nadcházející vydání linuxové distribuce Debian 14 ponese kódové jméno „Forky“. Firma Juno Computers uvedla na trh Juno Tablet s Linuxem. Společnost Google oznámila zahájení vývoje otevřeného operačního systému KataOS.
Filip Zatloukal
17. 10. 2022
Počet nových komentářů
6
Doba čtení:
2 minuty
JetStream: nová technologie brokeru NATS konkurující Kafce
Už jsme si řekli, že tento broker podporuje, podobně jako Kafka, takzvaný stream processing. Tento koncept byl nedávno vylepšen a představena byla technologie nazvaná JetStreams, která dokáže konkurovat Kafce.
Pavel Tišnovský
22. 9. 2022
Počet nových komentářů
6
Doba čtení:
34 minut
Řízení přístupových práv v Apache 2.4: pozor na nové konfigurační volby
Dnes lehce nakoukneme na možnosti řízení přístupových práv k jednotlivým adresářům www serveru Apache pro verzi 2.4 a vyšší. Soustředíme se na některé změny proti starším verzím, které mohou způsobit nekompatibilitu.
Tomáš Němec
14. 9. 2022
Počet nových komentářů
18
Doba čtení:
3 minuty
Postřehy z bezpečnosti: Akamai proti DDoS útokům
V tomto díle Postřehů se podíváme, jak blokuje Akamai DDoS útoky, dále na aktualizace LibreOffice, zranitelnosti v produktech Atlassian, v CMS Drupal a na Google, který si až za dva roky vychutná cookies.
CESNET CERTS
1. 8. 2022
Počet nových komentářů
3
Doba čtení:
3 minuty
Postřehy z bezpečnosti: zmrtvýchvstání maker v dokumentech Office
V dnešním díle Postřehů se podíváme na návrat VBA maker do MS Office, Lockdown mód pro zařízení Apple nebo prodej databáze údajně obsahující osobní data miliardy čínských občanů…
Jan Kopřiva
11. 7. 2022
Počet nových komentářů
26
Doba čtení:
4 minuty
Postřehy z bezpečnosti: QNAP NAS je v ohrožení kvůli Nginx
V dnešním souhrnu novinek ze světa bezpečnosti se podíváme na zranitelnost QNAP NAS a Citrix ADM, na DDoS útoky hrozící Litvě, na likvidaci jednoho botnetu, pokračující pokusy o zneužití Log4Shell a další zajímavosti.
CSIRT.CZ
27. 6. 2022
Počet nových komentářů
6
Doba čtení:
4 minuty
HTTPS certifikát Let's Encrypt pomocí Apache a vestavěného modulu mod_md
Existuje řada způsobů, jak získat certifikát od Let's Encrypt. Můžeme použít oficiálního klienta Certbot, některého z mnoha alternativních klientů či můžeme nasadit web server, který se o vše postará sám.
Petr Krčmář
18. 3. 2022
Počet nových komentářů
10
Doba čtení:
6 minut
Postřehy z bezpečnosti: Trump's Dumps a další fóra s karetními údaji jsou mimo provoz
Dnes se podíváme na útoky za pomocí Microsoft Teams, na otce odpojujícího rušičkou celé město od internetu, na akce ruských bezpečnostních služeb, nový botnet napsaný v Go a zranitelnost v Apache Cassandra.
ALEF-CSIRT
21. 2. 2022
Počet nových komentářů
14
Doba čtení:
4 minuty
Postřehy z bezpečnosti: byl notPetya válečný akt?
Pojišťovny se snaží vykroutit z placení za útok ransomware, řádí malware CoinStomp a hackerská skupina Shuckworm. Probereme i problémy ropných terminálů a díry UEFI, Samby či Windows.
CSIRT.CZ
7. 2. 2022
Počet nových komentářů
18
Doba čtení:
4 minuty
Postřehy z bezpečnosti: perzistentní malware pro iOS jménem NoReboot
V aktuálním díle Postřehů se podíváme na problémy iOSu s žádnými, nebo naopak věčnými restarty. Dále na hledání log4j v kupce kódu, na výsledky testování několika EDR řešení a na to, jak můžete podpořit Norton 360 zapnutím zabudovaného kryptomineru.
CSIRT.CZ
10. 1. 2022
Počet nových komentářů
5
Doba čtení:
4 minuty
Postřehy z bezpečnosti: v pořadí pátá zranitelnost Log4j
Dnes se seznámíme s dalšími zranitelnostmi softwaru Apache Foundation: Log4j a HTTP serveru. Zranitelný je i šifrovací software DataVault a systém iLO firmy HP. Nicméně existuje i světlo na konci tunelu.
CESNET CERTS
3. 1. 2022
Doba čtení:
3 minuty
Postřehy z bezpečnosti: Apache neví, že není tečka jako tečka
Ve tmě a chaosu vzniklém při výpadku Facebooku by se mohlo zdát, že se už nic horšího stát nemůže. Ale přesvědčíme se, že útočníci číhají na každém rohu a využíjí každičkou, byť nepatrnou, příležitost.
CESNET CERTS
11. 10. 2021
Doba čtení:
4 minuty
Postřehy z bezpečnosti: velká úroda malwaru i zranitelností
Tentokrát se podíváme na zranitelnosti WordPressu, Drupalu, Apache OpenOffice a Nagiosu, na malware Capoae a OpenSUpdater. Naopak potěší, že provozovatel DDoSových serverů i mafiáni dojdou zasloužené odplaty.
CESNET CERTS
27. 9. 2021
Doba čtení:
3 minuty
Práce s Kafkou z příkazové řádky: nástroje Kafkacat a Kcli
V několika předchozích článcích jsme si ukázali, jak lze využívat služeb Apache Kafky z několika programovacích jazyků. Ve skutečnosti lze ovšem s Kafkou pracovat i přímo z příkazové řádky.
Pavel Tišnovský
17. 6. 2021
Počet nových komentářů
5
Doba čtení:
26 minut
Nejpoužívanějším web serverem je odteď Nginx
Po dlouhá léta platilo, že webový server rovná se Apache (používá Apache License 2.0). Předpřipravené balíky jako LAMP a WAMP tento prostý fakt umocňovaly. Nicméně je tomu už více než 15 let od chvíle, kdy Igor Sysoev založil projekt Nginx (používá…
David Ježek
5. 5. 2021
Počet nových komentářů
48
Paměťově bezpečný modul TLS pro Apache
Organizace Internet Security Research Group (ISRG), která stojí za certifikační autoritou Let's Encrypt, vytváří modul mod_tls pro webový server Apache. Ten bude na rozdíl od klasického mod_ssl napsán v jazyce Rust a bude tedy paměťově bezpečný…
Petr Krčmář
11. 2. 2021
Smutný stav Apache OpenOffice na počátku 2021
Peter Kovacs v rámci FOSDEM 21 prezentoval informace o Apache OpenOffice. A není to hezký pohled. V rámci Apache Software Foundation stále pár lidí na OpenOffice pracuje, ale oproti stavu o rok dříve poklesl počet aktivních vývojářů na polovinu,…
David Ježek
9. 2. 2021
Počet nových komentářů
13
Apache Guacamole: gateway pro vzdálený desktop (RDP a VNC)
Motivací pro vznik tohoto článku byla nutnost uspokojivě řešit přístup uživatelů na jejich stanice v zaměstnání z domova. Jako odpůrce NATu mne myšlenka na tunelování portů odpuzovala, nasadil jsem tedy Guacamole.
Milan Beneš
24. 3. 2020
Počet nových komentářů
32
Doba čtení:
5 minut
Webový aplikační firewall: logování a jednotlivé fáze ModSecurity
V minulém dílu jsme si popsali základní vlastnosti, instalaci a výchozí konfiguraci modulu ModSecurity. V dnešním dílu se podíváme se na logování a jednotlivé fáze ModSecurity.
Michal Vymazal
11. 3. 2020
Počet nových komentářů
9
Doba čtení:
9 minut
Hardening: webový aplikační firewall – modul ModSecurity
V minulém dílu o hardeningu jsem popisoval jednoduchý implementační scénář pro „zodolnění“ konfigurace webového démona Apache v rámci šifrovaného provozu mezi serverem a klientem.
Michal Vymazal
17. 2. 2020
Počet nových komentářů
12
Doba čtení:
8 minut
Hardening webového serveru Apache: šifrování a certifikáty
Pojem „hardening“ lze do českého jazyka přeložit jako „zodolnění“, „vyztužení“ nebo „zesílení“. Dnes si ukážeme, jak nastavit populární webový server Apache tak, aby splňoval moderní bezpečnostní standardy.
Michal Vymazal
10. 2. 2020
Počet nových komentářů
66
Doba čtení:
9 minut
Apache NetBeans se vylíhly
Rada vedoucích nadace Apache v noci na dnešek odsouhlasila povýšení NetBeans na plnohodnotný projekt. Konec líhnutí v inkubátoru!Díky tomu můžeme přestat všude psát Apache NetBeans (incubating). Možná bude vydána verze 11.0.1, jež odstraní…
Jaroslav Tulach
18. 4. 2019
Postřehy z bezpečnosti: apríl u Apačů
Dnes se podíváme na aprílovou nadílku Apache, pozastavíme se nad Facebookem (dvakrát), zmíníme strojové učení Tesly, prozkoumáme podvrhnutelnost GPS a prohlédneme si data v několika databázích.
CESNET CERTS
8. 4. 2019
Počet nových komentářů
1
Doba čtení:
3 minuty
Více než dva milióny Apache HTTP serverů jsou zranitelné CVE-2019-0211
Před třemi dny odhalená chyba CVE-2019–0211 v Apache 2.4.17 – 2.4.38, která umožňuje eskalaci práv, podle bezpečnostních expertů z Rapid7 stále není opravena na více než dvou miliónech serverů. Největší počet i podíl zranitelných serverů byl…
Jan Fikar
5. 4. 2019
Počet nových komentářů
6
Apache má vážnou bezpečnostní chybu umožňující eskalovat práva
Web server Apache je ohrožen zranitelností, která dostala označení CVE-2019–0211. Libovolný uživatel s právy vytvářet a spouštět skripty může navýšit v systému svá práva a stát se rootem. Problém tedy ohrožuje především sdílená webhostingová…
Petr Krčmář
3. 4. 2019
Naučte se používat web server Apache (školení)
Apache je dlouhodobě nejrozšířenější web server současnosti, na školení Web server Apache se ho naučíme instalovat, spravovat a ladit pro co nejhladší běh našich služeb. Vše si vyzkoušíte prakticky na ostrém serveru, na kterém budete mít možnost…
Redakce
1. 3. 2019
Za chyby se platí: EU potřetí odmění lov chyb v open-source software
Celkem 14 open-source aplikací si Evropská unie vybrala jako klíčové. Od ledna financuje už třetí kolo programu na hledání chyb v nich, přičemž výběr je to poměrně pestrý: od VLC přes Drupal po KeePass.
David Ježek
11. 1. 2019
Počet nových komentářů
80
Doba čtení:
2 minuty
1
–
30
/
213
První strana
Předchozí strana
1
2
3
4
5
6
7
Následující strana
Poslední strana
Zprávičky
Vyšel Debian 12 Bookworm, poslední verze pro 32bitové procesory x86
Vývojáři právě vydali očekávaný Debian 12 s kódovým jménem Bookworm. Toto vydání bude mít plnou podporu až do poloviny roku 2026. Velkou…
13:17
Počet nových komentářů
1
Cisco připravuje souborový systém pro kontejnery PuzzleFS v Rustu
Cisco připravuje pokročilý souborový systém pro kontejnery PuzzleFS v Rustu. Měl by vycházet z OCIv2 (Open Container Initiative), měl by umět…
Včera
AlphaDev zrychlilo třídění v knihovně C++ LLVM až o 70 %
Standardní knihovna C++ v LLVM používá pro třídění čísel uint32, uint64 a float ručně optimalizované funkce v assembleru sort3, sort4 a sort5…
Včera
Počet nových komentářů
18
Další zprávičky
Napište zprávičku
Práce
Kurzy
Analytik v provozní divizi
SAP HR Consultant
Kybernetická bezpečnost – Brno (vhodné i pro studenty)
Senior System Support Specialist
Frontend developer
IT specialista/specialistka
Další nabídky práce »
Microsoft Teams 1: spolupracujte online pomocí chatu
Kancelářské fígle s obrázky
Proper English Without Boring Grammar
Organizujte své poznámky s Evernote
Situační leadership jako nástroj pro efektivní vedení lidí
Obchodní myšlení
Další kurzy a školení »
Práce
Kurzy
SAP HR Consultant
Kybernetická bezpečnost – Brno (vhodné i pro studenty)
Cyber Security Sales
Senior System Support Specialist
IT specialista/specialistka
Senior ServiceNow Consultant / DevOps
Další nabídky práce »
Trello I - Rychlý start do organizace projektů
Jak se nespálit při propouštění
English for Meetings
Kancelářské fígle s obrázky
Týmová spolupráce: jak rozvíjet špičkový tým
Obchodní myšlení
Další kurzy a školení »
Školení: Jak bezpečně spravovat a provozovat linuxové servery?
VÍCE INFO
ČLÁNKY DO MAILU