Hlavní navigace

Nová softwarová sklizeň (7. 12. 2005)

7. 12. 2005
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Oblíbená sonda do světa (převážně) otevřeného softwaru. Dnes se spolu podíváme na jednoho šikovného pošťáka, Qemu přinutíme pracovat dle našich představ a uděláme si pořádek v povinnostech. Dále se pak ještě podíváme na jedno udělátko nahrávající z televize a na závěr si (nejen) tyto nahrané TV pořady pěkně přejmenujeme.

Sylpheed

Pokud nejste spokojeni se svým stávajícím poštovním klientem a hledáte nějakou náhradu, tak by možná stal za zmínku Sylpheed. Sylpheed má již za sebou nějaký ten pátek vývoje a dětské nemoci taktéž. Poradí si s protokoly POP3, IMAP4 a NNTP. SSL mu samozřejmě taky není cizí. Zprávy dovede řadit dle vláken, dokáže je barevně odlišovat, což se velmi příjemně projevuje na přehlednosti, má snadno konfigurovatelné filtry a součástí je i jednoduchý adresář. Sylpheed má zkrátka všechno podstatné, ale zároveň není přeplácaný, což se příznivě projevuje zejména na výkonu a chodí svižně i na starších pomalejších počítačích.

sylpheed

gToDo

GToDo je, jak již název napovídá, jednoduchým správcem seznamu věcí, které je potřeba udělat. Je to příjemný malý prográmek, který nepůsobí tak autoritativním dojmem jako poznámka v kalendáři a přitom velmi dobře poslouží. Oproti kalendáři navíc ani netrvá na čase splnění, ale vystačí i s prioritou. Zadané úkoly umí pěkně třídit právě podle priorit či času. Aby se pracovní povinnosti nepletly s věcmi jako jsou koupení dárku, oblíbené televizní pořady či cokoliv jiného, umí záznamy třídit i dle libovolně zadaných kategorií. Pro vrcholového manažera to asi nebude, ale proti běžnému každodennímu zapomínání by mohl velmi dobře posloužit.

gtodo

Qemu Launcher

Před nedávnem jste si mohli na Root.cz přečíst článek o emulátoru Qemu. I když je jeho obsluha spíše nenáročná a k zprovoznění stačí zadat opravdu jen pár parametrů, k efektivnímu použití není od věci toho nastavit trošku více. Právě k snadnému nastavení je tu GTK2 aplikace napsaná v perlu jménem Qemu Launcher. Pomocí Qemu Launcheru lze snadno vytvořit nové virtuální disky, či dokonce převést již používané v programu VMware, nastavit, ze kterého zařízení má „počítač” bootovat a kolik dostane paměti. Rovněž se zde snadno nastavuje virtuální síť či některé detaily o tom, jaký hardware má být emulován. Takto připravené profily se dají ukládat pro pozdější použití. Qemu Launcher určitě stojí minimálně za zkoušku.

qemu launcher

Gv4l

Jestliže si rádi nahráváte pořady z televize, můžete vyzkoušet jednoduchý frontend transcode jménem Gv4l. Vrchol uživatelské přívětivosti to sice asi nebude, ale na druhou stranu má všechno potřebné hned po ruce. Stačí nastavit zdroj, TV kanál, formát pro uložení audia a videa a může se začít nahrávat. Takto připravenou konfiguraci jde uložit, takže znovu už se nastavovat nemusí. Seznam vyladěných kanálů program přebírá z již léty osvědčeného xawtv. Velmi příjemná je možnost i nastavení nahrávání v určitý čas.

skoleni

gv4l

KRename

Potřebujete přejmenovat větší množství souborů? Tak to je tu KRename právě pro vás. Tato nenápadná KDEčková aplikace dokáže doslova na pár kliků změnit názvy souborů k nepoznání a přitom je velmi dobře konfigurovatelná. Již u způsobu přejmenování jsou na výběr čtyři varianty. Přejmenování původního souboru, přesunutí do jiného adresáře pod jiným názvem, kopie pod jiným názvem nebo symlinky.
K vlastnímu přejmenování souborů je pak připraveno mnoho rozličných funkcí, které se dají všemožně kombinovat. Kromě toho, že jde název souborů upravovat doslova po znacích, do něj můžeme vkládat kdeco, od pořadového čísla přes datum až po uživatelské jméno. Připravené šablony jde navíc ukládat pro pozdější nasazení na jiných souborech.

krename

Blbinka týdne

3dFB

Třetí Rozměr, tak nejspíš tohle chybělo autorovi 3dFB při pohledu na data uložená na svých discích. Jeho pokus o 3D souborový manažer se moc nepovedl, ale je z toho alespoň parádní blbinka. Při pohybu se názvy blízkých souborů a adresářů stávají i docela čitelné, ale na nic jiného, než na „procházku diskem” to není. A možná je to i dobře, protože pokus o práci v něčem takovém by asi nemusel dopadnout nejlépe.

3dfb

Autor článku