Hlavní navigace

Nová softwarová sklizeň (16. 11. 2005)

16. 11. 2005
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Oblíbená sonda do světa (převážně) otevřeného softwaru. Dnešní sklizeň obsahuje jednu zajímavou minidistribuci, reinkarnaci Film Gimpu a knihovnu pro démony. Také se podíváme na editaci PDF a nástroj "Hledej a nahraď".

Program Progress (1.1) byl portován z NetBSD na Linux (a také na Solaris). Program vám umožní sledovat proces načítání souboru a zobrazuje velmi hezký progress bar; podobný, jako znáte např. z programu scp. Pokud netušíte, o čem mluvím, klikněte na stránky programu, naleznete tam velmi jednoduchý příklad včetně hezké animace.

Midge je minidistribuce Linuxu pro routery založené na ADM5120. Vzhledem, k tomu, že tyto routery se prodávají i u nás, tak to pro mnohé z vás bude atraktivní distribuce. Distribuce obsahuje základní nástroje, jako jsou sh, ssh, inetd, syslogd, telnet, netcat, tftp, wget, udhcpd, vi a některé další. Můžete si dokonce nainstalovat některé další balíky, ale prostor pro ukládání je pochopitelně velmi malý.

Slyšeli jste o programu Film Gimp? Jedná se o program, který je forkem GIMPu a slouží pro editaci videa. Myslel jsem si, že už je několik let po smrti. Opak je pravdou! V roce 2003 se přejmenoval na CinePaint (0.20) od té doby vyšly už dvě nové verze (poslední minulý týden). To, že byl mezitím použit při editacích filmů jako Harry Potter (můj oblíbený) nebo 2 Fast, 2 Furius (v češtině poněkud nevhodně 2 Rychle, 2 Zběsile), snad ani není třeba dodávat.

Hodláte-li napsat v céčku nějakého démona nebo server, tak se vám určitě bude hodit knihovna libut (2.0), která poskytuje několik šikovných funkcí pro takové programy (různá zpětná volání při práci v síti, IO operaci, nastavení časovačů apod.) a v neposlední řadě má velmi hezkou dokumentaci.

Program PDFmeld slouží k editaci PDF souborů. Umí přidávat čísla stránek, razítka, spojovat stránky, překrývat je, extrahovat obrázky, nahrazovat obrázky nebo měnit jejich velikost, zvýrazňovat text, editovat záložky, měnit velikost stránky, odstraňovat ochranu heslem a několik dalších věcí. Program je placený, tak jsem zjišťoval, jak je na tom editace pdf v Linuxu, a zjistil jsem, že překvapivě dost mizerně. V podstatě jediná možnost je konverze do ps, editace a konverze zpět. Takže PDFmeld je asi jediná možnost jak přímo editovat pdf. Pokud se mýlím, tak mě prosím opravte v diskusi pod článkem.

Snad každý z nás se již setkal s potřebou aplikovat „Najdi a nahraď“, jak to známe z textových editorů, na všechny soubory v adresáři resp. v celé stromové struktuře. Já jsem to například naposledy potřeboval, když jsem měnil IP serveru. Jasně, že to můžete vyřešit findem, grepem, sedem a rourama mezi nimi. Na druhou stranu takové hezké jednoduché dialogové okno, jaké nabízí SandR (0.9), není k zahození. Možnost použití regulárních výrazů je už skoro samozřejmost. SandR vyžaduje k běhu Javu.

SandR

SandR

Blbinka týdne

Řada z vás si přála, abych do blbinky týdne zařadil splash screen pro nové OpenOffice s logem Root.cz. Tak ať je po vašem. A připojuji náhled, ať hned víte, na čem jste.

intro

Splash pro OOo

CS24_early

Další dnešní blbinkou je Linux provozovaný přes java aplet. Moc mě nenapadá, kde bych to použil. Autoři tvrdí, že je to určené pro lidi za firemním firewallem. Tak nevím. To už je asi lepší nějaká minidistribuce na USB klíčence. Ale blbinka je to určitě skvělá.

workspot

Workspot (spuštěný Gimp v KDE relaci)

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor pro Root.cz psal převážně Softwarové sklizně. Dnes je zaměstnán ve firmě Red Hat, kde se věnuje vývoji nástrojů pro správce balíků.