Hlavní navigace

Nová softwarová sklizeň (12. 10. 2005)

12. 10. 2005
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Oblíbená sonda do světa (převážně) otevřeného softwaru. Dnes se podíváme na práci s fonty, přečteme si RSS přes web, uděláme něco málo s disky, nakreslíme si výkres v UML 2 a naučíme notebook, aby se sám připojil k síti.

Pokud na svém počítači máte uložené neuvěřitelné množství fontů pro nejrůznější typografické účely, nepochybně je nemáte všechny najednou aktivní. Jejich prohlížení a správa se potom mohou stát skutečným hororem, zvláště pokud nedisponujete rychlou a příjemnou utilitou na snadné zobrazení obsahu jednotlivých souborů s písmem. Pokud takový prográmek dosud nevlastníte, vyzkoušejte FONTpage. Je napsán v Pythonu na knihovně GTK a kromě základního prohlížení různých variant písma, zobrazování zvoleného textu a obvyklé hry s barvičkami umí také soubory instalovat a odstraňovat ze systému a exportovat jejich grafickou podobu do rastrového obrázku, pro lepší referenci. Kromě Pythonu a GTK ještě k běhu vyžaduje Pango a FontConfig – pokud je ale nemáte, můžete si stáhnout i binární balíček, který veškeré závislosti obsahuje jako staticky slinkovanou část aplikace.

RSS, RDF i Atom klientů existuje dnes celá řada – plnou podporu pro tyto formáty nabízí Apple se svým Safari, Microsoft vyhrožuje příští verzí Windows, která snad bude mít RSS jako komunikační protokol kernelu, a oblíbený Firefox už svoje Live Bookmarky přečte i bez speciálních rozšíření. Ještě jsme tu ovšem neměli žádnou za řeč stojící webovou implementaci nějaké přátelské RSS čtečky. Gregarius je právě takovým programem – je napsán v PHP a s uživatelem komunikuje pomocí velmi povedeného, přitažlivého a hlavně přehledného ovládání tvořeného především slavnou dvojicí xhtml&CSS2 s troškou JavaScriptu. Instalace i nastavení jsou jednoduché a navíc krok po kroku popsané v přiloženém readme, a tak můžete mít na svém místním Apachi plně fungující Gregarius s minimálním vynaloženým úsilím a časem. Je možné třídit jednotlivé kanály do složek, řadit je, přehazovat, omezovat k nim přístup či zavést administrátorské heslo pro jakékoliv úpravy. Aplikace se hodí k nasazení do domácí sítě i třeba na školní nebo podnikový server a možných využití se nabízí celá řada. Programu bych vytknul potlačování chyb PHP, díky kteréžto vlastnosti mi trvalo cca půl hodiny zjistit, proč se netvoří přímé odkazy na jednotlivé RSS kanály. Pro vás s podobným problémem: nastavte práva pro zápis PHP skriptům. Gregarius ke svému běhu požaduje verzi PHP novější než 4.3 a MySQL nebo TinySQL databázi. Samozřejmě, pokud chcete používat klávesové zkratky a pokročilé vlastnosti CSS2, doporučuji moderní webový prohlížeč.

Chcete-li rychle a bezbolestně provést nějakou operaci nad disky ve svém počítači nebo prostě jenom zjistit jejich vlastnosti, vyzkoušejte utilitu linHDD. Ta se chová jako přehledný grafický frontend pro údaje v /proc  a nejrůznější systémové příkazy jako fdisk nebo df. V jednom okně tak shrnuje kompletní vlastnosti zařízení, velikost volného místa, umožňuje testovat rychlost zápisu a čtení a v superuživatelském režimu dokonce i formátování a práci s partitionami. Aplikace je napsaná v Pythonu, vyžaduje knihovnu GTK a Pango. Podobně jako u FONTpage od stejného autora si můžete i linHDD stáhnout jako binární balíček obsahující všechny závislosti.

CS24_early

Gaphor je špičkový nástroj pro tvorbu logických výkresů v UML 2. Dají se v něm navrhovat struktury tříd, programových komponent i situační diagramy. Datová struktura je plně kompatibilní s UML specifikacemi, takže je plně zajištěna kompatibilita s dalšími podobnými nástroji, ke které přispívá i možnost exportu do SVG formátu. Gaphor má poměrně příjmené ovládání založené na knihovně GTK, plně podporuje pluginy a navíc funguje na Linuxu, Windows i Mac OS X. Aplikace je napsána v Pythonu, což umožňuje její snadnou přenositelnost i rozšiřitelnost, a v současnosti prochází poměrně rychlým vývojem, takže se můžeme brzy těšit na další užitečné funkce.

Linuxáři s notebookem, kteří se během jednoho dne připojí třeba do čtyř různých drátových i bezdrátových sítí, ocení šikovnou utilitku netGo. Ta jim ušetří protivnou práci s ručním nastavováním sítě, síťových zařízení a dalších drobností, které jenom zdržují. Program uživateli umožní vytvořit si pro konfiguraci sítě jednotlivé profily, kterým lze nastavit nejrůznější možnosti, od automatického přidělování adresy pomocí DHCP přes konfiguraci routování až po nastavení všech důležitých parametrů bezdrátové sítě. To vše je samozřejmě vykonáváno pomocí základních nástrojů, které už jsou v každé linuxové distribuci přítomny, především tedy ifconfig a route. Přístup k vašim profilům vám program poskytuje pomocí hlavního okna, ale také přímo z příkazové řádky nebo z appletu v hlavním panelu. netGo je napsáno na knihovně QT a pro svůj běh vyžaduje, aby systém obsahoval základní utility pro práci se sítí – tedy balíčky net-tools, wireless-tools a dhcp.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku