Hlavní navigace

Nová softwarová sklizeň (5. 10. 2005)

Miroslav Suchý 5. 10. 2005

Oblíbená sonda do světa (převážně) otevřeného softwaru. Mám tu pro vás systém na instalaci a spouštění balíčků v systémech s omezenými právy a na LiveCD, podíváme se na jedno upravené LiveCD a na skript detekující možné útočníky v systému.

Knihovna ++Skype (0.7) pro C++ umožnuje začlenění Skype do vaších aplikací. Knihovna vypadá dobře, až na licenci. Nevím zda neumím anglicky já nebo autoři z Ruska, ale opravdu jsem nepochopil, co se má dělat při komerčním použití.

Klik je „nejjednoduší cesta jak instalovat software; dokonce i když nejste root nebo máte spuštěno LiveCD“. Skutečně – program (tj. jediný velký soubor) stáhnete, kliknete na něj a on běží. A teď nemyslím „rozbalí a nainstaluje“. Opravdu se hned spustí bez instalace. Vypadá to zajímavě, a tak jsem se pustil do čtení dokumentace, abych věděl, jak to celé vevnitř funguje. Dlouho jsem věděl jenom to, co je uvedeno v té první větě. Za ten text by se totiž nemusela stydět žádná PR agentura ani žádný politik, takže následuje informace, jak si myslím, že to funguje: Ten velký soubor je v podstatě upravený .deb balíček. Ten je uložen do místa, kam můžete zapisovat, tj. do vašeho home nebo na USB klíčenku v LiveCD. V balíčku je potřebná adresářová struktura se soubory umístněnými v příslušných složkách, kde by byly po normální instalaci (stejné jako normální deb balíčky). Při spuštění se mu „nějak“ podsune kromě normálních adresářů i tento adresářový strom. Pokud něco aplikace mění (např. v /etc), tak to mění pouze ve svém cmg balíku (tak se jmenují ty velké soubory, které se přímo spouští). Pokud tedy chcete aplikaci oddinstalovat, stačí smazat onen cmg soubor.

Cyphesis (0.5.0) je NPC engine pro MMORPG hry. NPC neboli Non Player Character jsou všechny ty postavy, které v hrách střílíte, obchodujete s nimi, ale i různé položky, které sbíráte. Zkrátka všechny postavy, za které nehraje člověk a které musí ovládat počítač. Projekt má velmi ambiciozní cíle ohledně chování postav. Postavy by se měly časem množit, předávat si znalosti… Některých z těchto ambiciozních cílů již projekt ovšem dosáhnul. Postavy mají přehled o čase, znají priority úkolů a nesnaží se o úkoly, které už nestihnou provést… Zátěž při zpracování AI u NPC je přenesena na počítače hráčů a centrální server je pouze zprostředkovatelem komunikace.

Když se na váš počívač dostane útočník, tak se obvykle co nejřív skryje. Útočníkovy soubory jsou fyzicky na disku, ale ls vám je nezobrazí. Pokud tedy přečtete filesystém přímo a bez služeb jádra (například pomocí debugfs), porovnáte ho s výstupem ls a výstupy nebudou shodné… no, pak máte problém. A přesně tohle dělá look_for_hidden_fi­les (1.0) (dělá porovnání, ne problémy).

My Knoppix je Knoppix, z něhož byly odebrány balíky, které průměrný uživatel nebude nikdy potřebovat (kompilátory, vyvojová prostředí), a do nějž byly přidány další balíky na přehrávání hudby a videa (Kaffiene, Mplayer a jiné).

JavaScript::Squ­ish (0.03) je modul a skript v Perlu, který komprimuje JavaScript. Komprimace je provedena odstraněním redundatních bílých znaků a komentářů. Autor se chystá zpracovat i pokročilejší techniky, jako je přejmenování proměných a procedur na krátké názvy.

Když jste za hodně omezujícím firewallem, mohl by se vám hodit přístup do shellu pomocí webového prohlížeče. Tento přístup vám například umožní PSHAW (0.1). Pravda, interaktivní programy v něm nespustíte. Můžete spustit jedině příkazy, kterým stačí parametry na příkazovém řádku nebo které dostanou vstup rourou z jiného programu nebo přímo ze souboru, ale to většině příkazů stačí. Díky AJAXu se stránka nikdy nereloadne, takže si nic nemůžete „náhodou“ zničit. Druhá věc je ovšem bezpečnost. Zaheslování stránky a použití https by mělo být v tomto případě nutnostní.

PSHAW

PShaw

Blbinka týdne

Chtěli byste vědět, jak vypadá instalace FreeBSD, Debianu? Nebo jiných obskurnějších distribucí jako Arabian Linux nebo Asianux? Ja vím – nechtěli. Každý správný geek si rád vyzkouší distribuci na vlastní kůži resp. na vlastním disku. Ale pokud se vám nechce zkoušet asi dvěstě distribucí a desítku aplikací, tak se můžete podívat na sérii screenshotů z instalace na Linux and Open Source Screenshots.
Našli jste v článku chybu?

5. 10. 2005 10:27

Díky za upozornění, skutečně tam byl autor zapsán 2x. Už je to v pořádku.

5. 10. 2005 16:43

Ad ++Skype: A vy snad dokazete tu licenci prelozit do cestiny? Vam prijde smysluplna?
Ad Klik: Ano prijde mi velmi zajimavy a ano dokumentace je strasna. Chapu jak funguje zvnejsku a tusim jak funguje zevnitr. Predlozil jsem vam to co jsem vycetl, ale pokud si chcete precist tu dokumentaci sam, tak vam branit nebudu.
Podnikatel.cz: EET: Totálně nezvládli metodologii projektu

EET: Totálně nezvládli metodologii projektu

Vitalia.cz: Baletky propagují zdravotní superpostel

Baletky propagují zdravotní superpostel

DigiZone.cz: Ohrozí Freedom TV přechodové sítě?

Ohrozí Freedom TV přechodové sítě?

Podnikatel.cz: Na poslední chvíli šokuje výjimkami v EET

Na poslední chvíli šokuje výjimkami v EET

Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

DigiZone.cz: ČT má dalšího zástupce v EBU

ČT má dalšího zástupce v EBU

DigiZone.cz: Rádio Šlágr má licenci pro digi vysílání

Rádio Šlágr má licenci pro digi vysílání

Root.cz: Vypadl Google a rozbilo se toho hodně

Vypadl Google a rozbilo se toho hodně

Lupa.cz: Teletext je „internetem hipsterů“

Teletext je „internetem hipsterů“

Lupa.cz: Insolvenční řízení kvůli cookies? Vítejte v ČR

Insolvenční řízení kvůli cookies? Vítejte v ČR

Lupa.cz: Co se dá měřit přes Internet věcí

Co se dá měřit přes Internet věcí

120na80.cz: Horní cesty dýchací. Zkuste fytofarmaka

Horní cesty dýchací. Zkuste fytofarmaka

Podnikatel.cz: Babiše přesvědčila 89letá podnikatelka?!

Babiše přesvědčila 89letá podnikatelka?!

Lupa.cz: Propustili je z Avastu, už po nich sahá ESET

Propustili je z Avastu, už po nich sahá ESET

120na80.cz: Rakovina oka. Jak ji poznáte?

Rakovina oka. Jak ji poznáte?

Podnikatel.cz: Chaos u EET pokračuje. Jsou tu další návrhy

Chaos u EET pokračuje. Jsou tu další návrhy

Měšec.cz: Jak levně odeslat balík přímo z domu?

Jak levně odeslat balík přímo z domu?

Lupa.cz: Seznam mění vedení. Pavel Zima v čele končí

Seznam mění vedení. Pavel Zima v čele končí

Podnikatel.cz: Podnikatelům dorazí varování od BSA

Podnikatelům dorazí varování od BSA

Vitalia.cz: Znáte „černý detox“? Ani to nezkoušejte

Znáte „černý detox“? Ani to nezkoušejte