Hlavní navigace

Nová softwarová sklizeň (2. 11. 2005)

2. 11. 2005
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Oblíbená sonda do světa (převážně) otevřeného softwaru. Dnes se podíváme na toner, práci s databázemi, připojíme si USB disky, zkontrolujeme si hardware, prozkoumáme Debian s jádrem z FreeBSD, koukneme na EXIFy a práci s rovnicemi. Dostane se i na blbinku týdne.

Pokud vlastníte tiskárnu HP Color LaserJet 2550, určitě se vám bude hodit program HP2550 Toner Status, jenž umí zobrazit stav toneru v této tiskárně. K dispozici je potřeba síťové spojení na tiskárnu.

2550

HP2550 Toner Status

Pokud je práce s databázemi vaším denním chlebem, klidně tento odstavec přeskočte. Pokud jste ovšem začínající programátor a nejste si jisti, jak se připojit do databáze z C, C++, PHP nebo Perlu, nebo dokonce vůbec netušíte jak na to, pak zkuste DBOW (0.7). Programu předhodíte, v syntaxi blízké klasickému SQL, definici tabulky a on pro vás vygeneruje jak SQL příkazy pro MySQL, tak zdrojové kódy ve výše uvedených programovacích jazycích s funkcemi pro manipulaci s definovanou tabulkou. Výsledný kód není zrovna programátorská perla, ale jako odrazový můstek je to výborné. Na stránce zatím naleznete ke stažení verzi 0.5, ale už je dostupná i verze 0.7, obsahující i podporu Perlu.

Skript autousb je ve své podstatě velmi jednoduchý. A také velmi šikovný. Umí připojovat a odpojovat USB disky a la Windows. Používá hotplug a také hwinfo, autofs a automount. Jiné závislosti nemá.

Potřebujete-li ve svém programu zjistit, zda uživatel má nějaký hardware (zvukovku, webcameru, joystick), bude se vám asi hodit knihovna Detect (1.5). Knihovna provádí detekci HW scanováním IDE, PCI, ISA, USB a SCSI sběrnice.

V poslední době se Debianu daří zprovozňovat i jiná jádra než Linux skrývající se v této distribuci. Od minulého týdne je k dispozici Debian GNU/kFreeBSD – tedy Debian s jádrem FreeBSD, který je kompletně instalovatelný a použitelný: síť, zvuk, Internet, Xka – vše funguje. Ke stažení je iso [69MB] obraz CD, který funguje současně jako záchrané CD a zároveň jako instalační CD.

Většina grafických editorů skončí se svou podporou EXIF formátu u zobrazení resp. načtení EXIF informací. Reveal EXIF editor (1.0) šel ale ještě dál. Informace jsou seskupeny podle příbuznosti: uzávěrka vedle clony a ISO citlivosti apod. Navíc ale můžete všechny tyto údaje editovat! Koukněte se na screenshot a zamilujete se na první pohled.

Reveal

Reveal EXIF editor

Pokud vám nevyhovuje vestavěný editor rovnic v OpenOffice.org, můžete zkusit JEX (Java Equation Edito). JEX je WYSIWYG editor, ale podporuje TeX (export i import), MathML a Mathtype.

JEX

JEX

Blbinka týdne

Picotux není, jak by se mohlo zdát, nová distribuce z ostravska, ale úplně miniaturní počítač s linuxem. Je jenom o trošku větší než konektor RJ45.

Autor článku

Autor pro Root.cz psal převážně Softwarové sklizně. Dnes je zaměstnán ve firmě Red Hat, kde se věnuje vývoji nástrojů pro správce balíků.