Hlavní navigace

Obraz z mobilu s Androidem na monitoru počítače

4. 11. 2011
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Jak do mobilních telefonů a tabletů postupně prosakují aplikace doplňující nebo nahrazující ty desktopové, začne dřív nebo později růst potřeba dostat obraz z malého displeje na velkou televizi. Android naštěstí disponuje programy, které to umí, a i když existující řešení nejsou perfektní, svoje uplatnění najdou.

Se současnými telefony prakticky neexistuje bezdrátová hardwarová cesta, jak dostat obraz z kapesního zařízení na monitor, televizi nebo i projektor. Standard pro bezdrátový přenos obrazu a zvuku zatím definován nebyl a výrobci si hrají na vlastním písečku. Proto si na něco takového ještě pár generací telefonů počkáme. Některé telefony disponují HDMI výstupem, ale to není pravidlo ani u těch dražších modelů. Naštěstí existuje jiná cesta, softwarová a trnitá.

Pokud se dostanete do situace, kdy chcete někomu něco ukázat z telefonu, máte v podstatě tři možnosti. Buď si poradíte s těmi třemi až pěti palci displeje vaše telefonu, připojíte kabel a použijete nějaký software, který skládá snímky získané pomocí ADB protokolu a nebo použijete VNC server. Abych vám usnadnil rozhodování, tak prakticky nezkazíte nic s žádnou možností, protože ani jedna není perfektní a vždy narazíte na nějaké problémy.

Tento článek bude každopádně o posledních dvou možnostech. Protokol ADB, plným názvem Android Debug Bridge, slouží pro komunikaci s telefonem přes USB kabel. Implementace má klient/server architekturu, kde serverem je telefon a klientem počítač. ADB disponuje mnoha funkcemi od instalace softwaru pro přístup k příkazové řádce telefonu, ale to, co nás zajímá, je hlavně možnost získat screenshot aktuálního dění na displeji. Když se pak získávají screenshoty dost rychle, dostaneme na monitoru našeho počítače téměř online dění z displeje telefonu. Pod „téměř“ si můžete představit 2 až 4 snímky za sekundu, což zrovna není filmový framerate, ale pro prezentaci to většinou stačí.

Droid@Screen

Programů, které tohle umí, je celá řada. Některé se už nevyvíjejí, některé obsahují kruté memory leaky, jenž dělají aplikaci po pěti minutách nepoužitelnou, a pak je tu i pár takových, které se dají vcelku bez obtíží použít. Jako zástupce zde uvedu Droid@Screen, jehož poslední verze se objevila před měsícem a funguje velmi dobře. Je napsaný v Javě, takže pro svůj běh potřebuje JRE. Kromě toho je potřeba ještě Android SDK a platform-tools, kde se nachází utilitka adb. Návod na instalaci Android SDK najdete například u našeho článku o rootování Nexus S.

Program v balíčcích vaší distribuce pravděpodobně nebude, takže instalace spočívá v tom, že se stáhne jar soubor (poslední verze v době psaní tohoto článku je 0.5.1) a ten se spustí.

$ wget http://blog.ribomation.com/?dl_name=http://blog.ribomation.com/wp-content/files/droidAtScreen-0.5.1.jar
$ java -jar droidAtScreen-0.5.jar

Hned ze začátku budete požádání o zadání cesty k utilitce adb a pak už by měl program fungovat. Droid@screen si poradí se všemi úhly zobrazení, zvládne omezovat framerate, nedělá mu problém více připojených zařízení a pro účely sestavení videa je možné uložit všechny pořízené snímky. Pokud nemáte superuživatelská práva, je to možná i jediná cesta jak přenést obraz z displeje někam jinam,

VNC

Mnohem praktičtější a rychlejší způsob se skrývá v aplikaci droid VNC server BETA. Jak už název napovídá, jde o VNC server pro Androida. Bohužel se bez roota neobejdete, a pokud budete chtít server někdy vypnout, tak ani bez BusyBoxu. Aplikaci najdete na Android Marketu pod odkazem výše a BusyBox už se dnes dá pohodlně nainstalovat pomocí BusyBox Installer.

Aplikace při prvním spuštění nahodí VNC server, ke kterému se můžete připojit buď běžným VNC klientem nebo přes webové rozhraní. To pro svůj běh vyžaduje Java plugin v prohlížeči. V porovnání se zachytáváním z ADB je VNC plynulejší, odhadem kolem 5 až 10 snímků za sekundu. Proti ADB má VNC jednu nespornou výhodu, jede přes WiFi, takže nepotřebuje kabel. Samotný VNC server zůstává v adresáři, kde má aplikace svá data, takže když aplikaci odinstalujete, nezůstane vám VNC server viset někde uprostřed systému.

Většina VNC klientů, které jsem měl v ruce, nepodporovala otočení obrazu. Droid VNC server BETA obraz otočit umí, ale v mém případě se mi při něm nezobrazilo nic. Poslední verze programu se na Marketu objevila 18. prosince minulý rok. Samotný projekt ale není mrtvý a na GitHubu do něj přibývají patche každý den. Pokud se rozhodnete si aplikaci zkompilovat, tak počítejte s tím, že budete potřebovat jak Android SDK, tak zdrojové kódy Androida.

CS24_early

Závěr

Protokol VNC nepatří zrovna k těm nejrychlejším, ale jeho implementace je jednoduchá. U přehrávání filmů nebo hraní her byste nepochodili ani s mnohem lepšími protokoly a vyšším výpočetním výkonem, takže vzhledem k okolnostem je VNC to nejlepší, co nyní na Androida dostanete. Existují ještě další podobné nástroje, jako třeba windowsácký MyPhoneExplorer, který byl nedávno recenzován na SvětAndroida.

Použití televize jako monitoru mobilního telefonu je ještě hudba budoucnosti, ale třeba na přehrávání prezentací za asistence počítače tu nástroje jsou a je jen otázka času, než se stanou více dostupné pro běžné uživatele.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Adam Štrauch je redaktorem serveru Root.cz a svobodný software nasazuje jak na desktopech tak i na routerech a serverech. Ve svém volném čase se stará o komunitní síť, ve které je již přes 100 členů.