Hlavní navigace

Programujte v Linuxu!

27. 2. 2002
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Není to tak dlouho, co Computer Press vypustil do oběhu překlad vynikající knihy z nakladatelství Wrox s názvem Beginning Linux Programming (Linux - začínáme programovat) a později i Professional Linux Programming (Linux - programujeme profesionálně). V tomto článku se pokusím shrnout, co v těchto zajímavých knihách naleznete.

Především musím říci, že obě knihy skvělým způsobem vyplnily ohromnou mezeru, která v této oblasti na našem knižním trhu panovala. Ukazují čtenáři vhodnou cestu k vytouženému cíli – naučit se dobře programovat v prostředí operačního systému Linux. Slova autorů, že tyto knihy navazují tam, kde jiné končí, jsou rozhodně pravdivá.

Linux – začínáme programovat

Velkou výhodou pro čtenáře je alespoň základní znalost programování v jazyku C. Není to však nutnost. V úvodních kapitolách autoři Neil Matthew a Richard Stones probírají základy programování v Céčku pod Linuxem. Zabývají se například takovými tématy, jako jsou základní systémová volání, práce se soubory, komunikace mezi procesy nebo dokonce vytváření socketů a programování vlastních ovladačů (toto téma je však blíže rozebráno v následující knize). Na řadu přicházejí i grafické prvky pro rozhraní X Windows.

Celou knihou se táhne jeden hlavní příklad – tvorba databáze CD. Čtenáři se nejdřív budou zabývat jednoduchou tvorbou této databáze v textovém režimu a později budou přecházet do grafického rozhraní a celý projekt vylepšovat.

V knize Linux – začínáme programovat získá čtenář také slušné informace o programování v jazycích Tcl, Perl, Bash nebo třeba tvorbě CGI skriptů. Naleznete zde také kapitoly věnující se vláknům Posix, procesům a signálům a mnoha dalším věcem, jejichž znalost je pro programátory v prostředí Linuxu nezbytná.

Pravdou je, že se jedná o úvod do problematiky a ne o kompletní sbírku informací z daných oborů. Přesto však tato kniha dovede čtenáře na velmi dobrou úroveň, kterou si může v dalším pokračování ještě vylepšit.

Linux – programujeme profesionálně

Tato kniha je ještě o 200 stránek obsáhlejší než předchozí díl z této série – má tedy 1112 stran. A nutno podotknout, že tento prostor byl využit skutečně v maximální možné míře. Rozsah informací a jejich hloubka jsou až neuvěřitelné.

Tento titul nakladatelství Wrox volně navazuje na předchozí zmíněnou knihu, tedy Linux – začínáme programovat. Její znalost však není nutným předpokladem pro zvládnutí probírané látky v této knize. Důležitým předpokladem pro úspěšné porozumění je však obecná znalost Linuxu a základů objektově orientovaného programování v C++.

I tato publikace je psána stejně srozumitelnou a přehlednou formou jako předchozí titul. Celou knihou opět prostupuje jeden hlavní příklad, v tomto případě však nejde o databázi CD, ale o inventární aplikaci pro půjčovnu DVD. Některé oblasti poněkud odbočují a jsou zvoleny z důvodu dokreslení a lepšího pochopení ústředních témat.

Nebojte se, že by kniha Linux – programujeme profesionálně popisovala nějaké zastaralé technologie. Naleznete v ní vysvětlení práce s databázemi MySQL, PostgreSQL a jazykem XML. Probírána jsou uživatelská rozhraní KDE a GNOME a tvorba aplikací s využíváním patřičných knihoven a nástrojů. Popsána je tvorba webových aplikací pomocí PHP pro servery Apache. Stranou nezůstávají ani vzdálená volání procedur (RPC) a komponentové technologie CORBA. Aby toho nebylo málo, jsou v knize i kapitoly zabývající se takovými tématy, jako jsou například lokalizace a vícejazyčnost, programování linuxového kernelu a tvorba vlastních ovladačů. Stranou nezůstávají ani problematika multimédií a práce s nimi nebo rady ohledně tvorby dokumentace.

skoleni

Na své si zkrátka přijde každý, kdo to s programováním pod Linuxem myslí vážně a zatím nenašel vhodný zdroj informací. Troufám si tvrdit, že tyto knihy patří k tomu nejlepšímu, co bylo kdy o programování v Linuxu napsáno, a nezbývá než doufat, že se Computer Press rozhodne přeložit i některé další knihy z nakladatelství Wrox.

Na závěr bych snad jen dodal, že kniha Linux – začínáme programovat vyšla v roce 2000 v už zmíněném nakladatelství Computer Press a stojí 790,– Kč. Publikace Linux – programujeme profesionálně se na pulty obchodů dostala o rok později s cenou 990,– Kč, taktéž od Computer Pressu.