Rozhodně si myslím, že Linux - začínáme programovat je dost dobrá knížka. Škoda jen, že je v ní tolik chyb - v textu, v příkladech - tak 1 chyba na 5 stránek.
Překladatel taky asi moc programování nerozuměl, protože některé formulace jsou dost podivné. Některé pasáže jsou dost nepřehledné/méně srozumitelné, ale to může být mojí tupostí. Rozhodně se tam ale člověk dozví něco nového.
Tu druhou knihu jsem ještě neviděl.
Zajimalo by mne jaka je uroven prekladu do cestiny. Nerad bych se znovu dockal prekvapeni jako u vice jinych prelozenych knih, kde prvnim krokem byla nutnost naucit se specialni, radoby novou "ceskou", terminologii prekladatele. Pak uz prichazely nepresnosti v prekladu, ktere uplne menily vyznam textu a podobne.
Muzete napsat jaka je vase skusenost s urovni uvedenych knizek?
Diky
Honza
Mel sem pocit, ze na tema techle dvou knizek (alespon ty duhy) uz tu clanek byl a pod nim i docela rozsahla diskuse... co se tyce urovne tech knizek, tak se mi oproti autorovi clanku nezda, ze by "Programujeme profesionalne" obsahovala "neuveritelne hluboke a rozsahle informace".. zato obsahuje neuveritelny mnozstvi chyb, spise 5 chyb na stranku a to myslim smrtelne vazne. A navic se mi zda, ze se misty patla v malickostech, ale nevysvetli to, co by bylo spis potreba.
Nicmene... prez radu vyhrad jsou to jedine v cestine vydane knizky, ktere se programovanim v Linuxu zabyvaji,tak jsem vdecny alespon za ne.
Prechazel jsem na Linux po letech programovani v Delphi ve Windows, a musim rici, ze jako 'starter' se "Zaciname programovat" velmi osvedcila. Preklad (mam prvni vydani) je opravdu misty dost chybovy a kostrbaty, ale na druhou stranu, alespon jsem o tom musel poradne premyslet. Objevilo se ovsem jiz i nejake 'druhe a upravene' vydani, kde by snad mohly byt nektere chyby opraveny.
Druhou ze serie jsem zatim v ruce nemel, takze tam soudit nemohu.
Linux-zaciname programovat sa da prezut v pohode a toho kto nieco malo o programovani vie (a ma za sebou take knihy ako Linux dokumentacny projekt a pod.) aj nieco nauci. Chyby prekladu sa este daju stravit a rozchodit. Druha kniha Linux-programujeme profesionalne je prekladom doslova zbabrana. Tu na SK stoji cez 1000Sk a investicia do nej sa rozhodne nevyplati. To radsej do originalu v angline.
Otazkou vsak je, ci nie je vyhodnejsie sa nadrvit tu anglinu a obzriet sa po originalnom vydani. Cena vyjde len o malo viac a rozmyslat v preklade, co k sakru ten vyraz znamena (a potom zistit po par prebdenych nocich za klavesnicou, ze neznamena nic, proste to je blbo prelozene) naozaj nema velky vyznam. Osobne mam pocit, ze to prekladal niekto kto od poctacov ovlada akurat M$ Word...
Vetsina knih ztraci na kvalite po svem prekladu. Na tom neni nic tak neobvykleho a ja si take radsi prectu knizku v anglictine. I tak bych nerekl, ze se v techto knihach objevilo neco tak nepresneho, ze by se to z kontextu nedalo odvodit. Rozhodne si myslim, ze informace v techto knihach mohou byt velkym prinosem pro kazdeho, kdo s programovanim v Linuxu zacina - ale o Linuxu i o programovani uz neco vi.
I presto, ze v posledni dobe travim dost casu jak nad studiem linuxu, tak jeho programovanim (diky temto dvema knizkam), stale mi muj sesty smysl rika, ze to v tuto dobu nema smysl. Copak me nekdo zamestna na plny uvazek jako programatora C++ pod linuxem? Ci ... je zde v republice opravdu vetsi ci stejna moznost/poptavka po C++ programatorech pro linux? Vsude kde se podivam ... Java. Ale kvuli nizke urovni mozneho nalezeni perspektivniho zamestnani u prespektivniho zamestnavatele jako C++ programator pro linux mi nezbyva nez se hrabat v novych technologiich Microsoftu. :( Je tady tedy moznost kdykoli najit dobre zamestnani v tomto oboru pod linuxem?
??? Je tady nekdo, kdo se zivi programovanim, a mimo jine programuje i pod linuxem zadarmo? Znas nekoho takoveho? Kdo krom prace jeste pracuje na vyvoji pod linuxem zdarma? Pokud ano, potom je to fanda (stejne jako ja), ovsem programuje si jen tak pro radost. Coz znamena, ze asi neni profesional. A kdyz uz, na jakem projektu vlastne pracuje? V jake skupine? Pro jakou firmu? Je vubec mozne sehnat dostatek GPL projektu, na kterych bych se mohl podilet, i tady v CR? To je dalsi cast puvodni otazky.
1) Objevuje se cela rada pracovnich pozic pro vyvojare aplikaci pro Linux (viz napr. SuSE CZ). Je to zapricineno jeho neustalym rozvojem a rozsirovanim. Pred 5 lety mel na PC Linux jen malokdo. Dneska uz ho tam ma docela dost lidi a tomu se prizpusobuji i firmy - potrebuji zakazniky, kteri budou jejich SW pouzivat. A pokud zakaznici maji Linux, pak je potreba, aby jejich aplikace byly prave pro nej. Linux se dal rozviji a dal rozsiruje, takze kdo uvazuje trochu dopredu, tak mu asi dojde, ze se to vyplati.
2) Zapojit se do nejakeho GNU projektu je samozrejme mozne kdekoliv. A projektu je VIC nez dost (www.gnu.org). :-))
Linux jako takovy se mi rovnez zacina libit cim dal vice. Proto doma jedu vyhradne pod linuxem (pokud nemusim do Windows), abych se jej naucil pouzivat stejne dobre jako Win32API. Diky knize Linux-programujeme profesionalne me programovani pod linuxem zacina zajimat cim dal vice. Jenom (jak uz jsem napsal) obcas nevim, jestli je to zbytecna ztrata casu (tedy pro lidi, kteri se programovanim krom jeho studia i zivi, a myslim programovani v C++ a ne JAVe!). Jinak ti musim dat za pravdu. A jses dalsi z mnoha lidi, kteri mne opravdu cim dal vice presvedcuji o smyslu "ZABYVAT SE" linuxem minimalne stejne jako Win32API. Doufam tedy, ze to opravdu do budoucna nebude jen ztrata casu. Dik za info...
To me pripada dost postaveny na hlavu. Jestlize umite programovat v C++, tak uz vam zbyva se naucit pouze pouzivat nejake knihovny. Vzhledem k tomu, ze jich jsou stovky, nikdo se je nazpamet nedrti, staci kdyz umite principy. Takze se zrejme nepotrebujete ucit Linux, ale principy OS, v/v operaci, toolkitu,... Z Windows ty principy urcite musite znat, takze se nemate vlastne co ucit :)
A pouze s C++ v Linuxu stejne moc nepochodite, promerny programator v Linuxu umi alespon pet prog. jazyku. S vasim pristupem bych se radsi Linuxu obloukem vyhnul a on by se obloukem vyhnul me.
Mam dotaz na profiky v C++. Neumim programovat vubec v zadnem jazyku, nicmene jsem kdysi celkem statecne zapolil v Basic, Pascal a Fortran. Je to uz strasne davno (cca 10 let). Dneska bych tak akorat zvladnul "Hello World" a to jeste s pomoci knizky. Tedy dotaz zni: mam sanci se ve veku 30 let naucit programovat v C++ bez predcjozicj znalosti a "informatickeho" vzdelani? Rad bych si nejaky programy udelal ale nevim jestli se mam poustet vubec do studia ......
No, programovanim se sice zivim, presto si netroufam rikat profesional. Muj postreh je prosty: nikdy neni pozde - ikdyz jsem to studoval, zacinal jsem pozdeji nez Vy. Dalsi prosim berte jako osobni nazor a nekamenujte mne hned. Programovani spociva hlavne v dukladnem studiu toho, co po vas zakaznik/zadavatel vlastne chce. Pokud neni jasne zadani - neni kloudny program. Paklize je zadani, snad by se dalo rici, ze program je pribliznym prekladem prani zakaznika do programovaciho jazyka. Informaticke vzdelani Vas nenauci programovat, pouze pouzivat fajnovustky toho daneho jazyka, principy algoritmizace a architektur pocitacu. Nicmene ani jedno k tvorbe funkcnich programu nepotrebujete. Pokud jste schopen rozebrat problem zadani na elementarni casti, jste schopen programovat. Dal je to jen otazka znalosti programovaciho jazyka. Je to podobne jako s cizi reci: cim lepe ji znate, tim lepe popisete to, co mate na mysli. Takze, pokud se citite - do toho. Literatury v cestine je pomerne dost. Pochopitelne na netu sezenete ten zbytek :-)).
Ovsem pozor! Pouze znalost programovaciho jazyka nestaci (samozrejme). Sam cekam na BOOM, kdy si kazdy druhy clovek bude rikat PROGRAMATOR pouze proto, ze zna programovaci jazyk (basic, C/C++, Javu, etc.). Vlastne uz nyni se da rict, ze techto tzv. programatoru je na svete dostatek. Znalost programovaciho jazyka je teprve zacatek. Je to vlastne neco jako jazyk normalni (v nasem pripade cestina). Prosty zaklad, ktery vam umoznuje komunikovat (s pocitacem), ovsem k reseni rozlicnych projektu/zalezitosti nestaci. Potrebujete hlavne znat nove ci standardni technologie, k jejichz programovani pouzijete onen jazyk. Az budete znat nektere ze standardnich technologii a umet tyto technologie pouzit, potom teprve si muzete zacit rikat programator. :)
Hej, nikdy neni pozde na prehrabovani se ve zdrojovych kodech a kompilace dlouho do noci. Ale neberto to utokem na C++ ale jdete spis do Object Pascalu (Delphi/Kylix), Pythonu nebo Javy. Pro Vas, jako pro neprogramatora, nabizi C++ az prilis velky gulas a nekontrolovanou silu. Spis by Vás od programovani odradilo, nebot C++ je dobry sluha a VELMI zly pan. Drzim Vam palec.
Prvni kniha je opravdu usita pomerne horkou jehlou. To ovsem nic nemeni na jeji pouzitelnosti. Chyby, kterych jsem si vsimnul jsou prevazne typu: je popisovana fce "write" a v prikladu je uvedeno "read" - je to blba chyba z nedbalosti, ale da se pri cteni lehce odhalit (pri cteni doporucuji k ruce tuzku a opravovat - abyste do budoucna mohli cist mene pozorne:).
Nad druhou knihou jsem v knihovne stravil asi dve hodiny a docela se mi libila. Uroven prekladu nemuzu zatim posoudit. Obsahove je zajimava a venuje se modernejsim a uzeji profilovanym technologiim (XML,Beowulf,widgetkity...)
Obe knihy jsou velmi dobre jako PREHLED ruznych technologii, nikoli jejich ucebnice. Casto napriklad pouzivam sockety a kdyz mi zrovna vypadne jak se jmenuje nejaka konstanta, je nejrychlejsi vyhledat stranku s prikladem... nez se prokousavat dlouhou manpage.
Podtrzeno a secteno - knihy velmi doporucuji jako pomerne prehledne a plne dobrych prikladu. Pocitejte ale s tim, ze si budete muset pro konkretnejsi informace stahnout neco z netu nebo sehnat konktretnejsi (uz asi jen anglicke:) publikace. Preklad neni nic moc, ale mezi nami, neni to prece Shakespeare :)
Mám špatné zkušenosti s knihami od CP.
Nejprve Programujeme php profesionálně - pro
začátečníka nesrozumitelné- některé pužité věci jsou vysvětleny o několik stránek později.Ani analýtický ani syntetický přístup, mix.Musel jsem koupit českou učebnici.
Anglicky píšící nemají pedagogický talent.
2. Red Hat Linux6,2 - na zadní straně reklama na soft, který tam neni 200Kč v p...
3. Naučte se MySQL za 21 dní - spusta samochvály , ale instalace doslovně podle návodu nelze provést
4. Nic od nich nekoupím.I když mě to velmi zajímá.
Ctibor