Hlavní navigace

Qt na mobilních telefonech s operačním systémem S60

22. 10. 2008
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Společnost Qt Software v posledních měsících horlivě pracuje na portu Qt pro velmi rozšířenou platformu mobilních telefonů Symbian S60. Jeden z vývojářů bývalého Trolltechu se nyní na svém blogu pochlubil s funkční verzí balíčků a ukázek, které může vyzkoušet každý. V jakém stavu Qt pro S60 je?

Toto je překlad původního článku, který je možno najít na Qt Labs Blogu. Překlad původně vyšel v Blogu o Qt.

V dubnu tohoto roku jsme v Trolltechu v Oslu zahájili nový projekt „Qt pro S60“ a od té doby jsem byl netrpělivý, kdy o něm konečně budu moci něco napsat. Teď přišel čas, kdy tu možnost konečně mám! V podstatě se nám podařilo naportovat Qt pro další platformu, S60, což znamená kolem 80 milionů nových zařízení, na kterých lze s úspěchem Qt provozovat. Naše představa, že Qt bude nakonec všude, se stává každým dnem více a více realitou.

Přejděme k podstatnějším věcem:
stáhnout pre-release balíčky,
stáhnout naše fluidlauncher demo, které můžete zkusit na svém telefonu.

Video, na kterém je vidět rozběhnuté Qt na 3 různých telefonech

Pár vět o technické ukázce a demech

Pre-release balíček Qt pro S60 můžete dostat ve dvou licenčních podobách. Buď jako open source (GPL2 nebo GPL3) balíček nebo jako komerční preview-commercial balíček. Co se týče obsahu, tak v nich není žádný podstatný rozdíl. Nicméně open-source balíček obsahuje předkompilované binární soubory, které v tom komerčním nenajdete. Důvodem je to, že si kompilátor (GCCE), který je dostupný open-source vývojářům, v tomto okamžiku neumí poradit s Qt knihovnami. RVCT si s nimi sice poradit dokáže, ale k němu zase pro změnu asi nebudete mít přístup vy, protože není volně dostupný.

Takže v zásadě pro open-source balíček budete překládat s GCCE, ale sestavovat budete s knihovnami, které jsme pro vás připravili v RVCT. Co se týče komerčního balíčku, tak tam předpokládáme, že máte k RVCT přístup a necháme vás udělat všechny ty věci okolo ve vlastní režii. Jsem si jist, že se s tímto GCCE problémem do příští technické ukázky vypořádáme.

Qt moduly, které jsou v balíčcích dostupné:

  • QtCore – všechny ne-Gui třídy
  • QtGui – vykreslování a widgety
  • QtNetwork – TCP, HTTP a tak podobně
  • QtTest – unit testing

Podpora je dostupná pro S60 3.1 a vyšší. Dokonce i pro zařízení 5.0, které právě vyšlo. Mimochodem, pokud se pokusíte nainstalovat demo, které je výše, na telefon, který jede na verzi 3.1, musíte si nainstalovat navíc Pips/Open C. Samozřejmě jsme pro vás už připravili balíček.

Na závěr si dovolím obrázek zařízení, které jsem měl po ruce, jen abyste viděli, že vám nelžu.

Qt na různých zařízeních se systémem S60

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku