jsem dlouholety uzivatel gentoo a az na par veci jako napriklad ten bo*del v radeon/radeonhd/fglrx pro ati karty (za ktery ovsem nemuzete – tedy mozna byste tomu mohli jeste nejak pomoci kdyby eselect opengl byl schopny otestovat vsechny mozne zavislosti ktere vyzaduji jednolive verze driveru a informovat uzivatele ze jeho system je ponekud nemocny) jsem s Gentoo naprosto spokojeny.
Takze dobra prace.
dejfson@CERN :)
Taky jsem kdysi byval spokojeny, ale pak jsem se dostal do stavu, kdy jsem se venoval updatum temer hodinu denne, tak mne dosla trpelivost a od te doby pouzivam Debian. Je to uz par let, takze se to mozna uz zmenilo k lepsimu. Jaka je v soucasne dobe pouzitelnost Paludisu? Treba zase najdu trosku casu a zase Gentoo vyzkousim. :-)
Jaka je v soucasne dobe pouzitelnost Paludisu?
Osobne pouzivam klasickou portage, ale myslim, ze co se tyce postupu v reseni konfliktu, je na tom o nekolik trid lip nez par let zpatky. Update u me v 99% pripadu probiha pouhym spustenim skriptu a prohlidnutim logu po kompilaci – zadny slozity reseni blockeru jako sem-tam driv.
Jakej bordel v radeon/radeonhd/fglrx?
Radeonhd odstranim z portage ve velice velice dohledne dobe.
Fglrx bude odstraneno ve chvili kdy nebude ready pro xorg-server-1.8 az pude na stabilizaci.
Z toho vyplylne ze jedinej podporovanej je radeon. Taky doufam ze to usnadni uzivatelum rozhodovani kterej pouzit :]
Akorat si asi budu muset dat tu praci a vysvetlit jak se zapina kms… ale ja furt cekam abych to napsal do te wiki, nemam rad nas xmldoc :]
Jaksi poradne nevim co a kam vlastne reportovat:
# lspci -s 01:05.0 -vnn
01:05.0 VGA compatible controller [0300]: ATI Technologies Inc Radeon HD 3200 Graphics [1002:9610] (prog-if 00 [VGA controller])
Subsystem: Micro-Star International Co., Ltd. Device [1462:7501]
Flags: bus master, fast devsel, latency 0, IRQ 18
Memory at d0000000 (32-bit, prefetchable) [size=256M]
I/O ports at d000 [size=256]
Memory at fe9f0000 (32-bit, non-prefetchable) [size=64K]
Memory at fe800000 (32-bit, non-prefetchable) [size=1M]
Expansion ROM at <unassigned> [disabled]
Capabilities: [50] Power Management version 3
Capabilities: [a0] MSI: Enable- Count=1/1 Maskable- 64bit+
Linux inca1 2.6.31-gentoo-r6 #2 SMP Fri Feb 19 11:22:43 UTC 2010 x86_64 AMD Phenom™ 9650 Quad-Core Processor AuthenticAMD GNU/Linux
x11-drivers/xf86-video-ati-6.12.4
Kdyz pri vykresleni vektorove mapy pri vhodnem zoomu zacinala tlusta cara vhodne hodne nahore mimo obrazovku a koncila u spodniho okraje obrazovky, tak asi od pulky obrazovky nebyla namalovana, ale koncovy bod byl vyznaceny koleckem. Po pouziti x11-drivers/xf86-video-radeonhd-1.3.0 se rychlost 2D operaci snizila, ale vykresluje to vse bezchybne.
Je to u zakaznika v zahranici, na vetsi testovani tam nebyl cas a ted je jakekoli testovani nemozne, na hw co mame u nas to nezlobi nebo si toho zatim nikdo nevsiml. Vice pripadne na petr tecka bahula zavinac domena_je_u_prispevku (at zije anonymita).
Predevsim teda dik za fajn rozhovor, gentoo pouzivam k plne spokojenosti nakych 8 let … nevim jestli druha cast uz existuje nebo ne, ale i tak treba odpovi nekdo v diskuzi, pokud je uz rozhovor hotovej…
glsa – Tomas zminuje servrovou oblast, u ktere vidim nastroj typu glsa jako kritickou komponentu, proto by me zajimalo jakej je stav projektu (co se divam do db, tak poslednich par mesicu ticho), pripadne jestli se planuje alternativa ke „glsa-check“
stabilizace – stabilizace nekterych komponent trva dost dlouho, chapu, ze neni dostatek lidi a napr KDE4 byla extremni zmena, takze dik za stabilizaci 4.3; nicmene je venku 4.4.3 a stabilni je porad na 4.3.5 – existuje naky „plan“, ze treba stabilizujete vzdy az od 4.x.3 nebo lze ted cekat u KDE rychlejsi postup?
novy balicky – v bugzille se vali spousty ebuildu, na ktery se nikdo nikdy nepodival, pred casem se to resilo hromadnym informovanim autoru „bugu“ na zvazeni pridani do sunrise … je toho idealni cesta z pohledu vyvojare a planuje gentoo vice revidovat balicky v sunrise?
portage 2.2 – jak to vypada?
Jestli dobře čtu mezi řádky, tak pán vyvíjí Gentoo v pracovní době za peníze našich daňových poplatníků.
Napovídala by tomu věta, parafrázuji: „V práci máme Gentoo a tak ho musíme oprašovat“. Nikdo neřeší, co by se stalo, kdyby tam byla jiná distribuce (profesionální Red Hat), anebo rovnou Windows. Admini si tam prostě vnutili Gentoo a pak na něm simulují práci, zatímco se šťourají v systému.
Servery vyžadují stabilitu, opakovatelnost, zaručený support. A ne že si tam někdo každý den experimentuje s kompiláty, které mohou nečekaně rozstřelit zbytek systému!
S tím marketingem by se něco mohlo dělat. Je sice fajn, že se gentoo nehoní za vydáními – jednou nainstaluji a jedu, ovšem ta vydání alespoň vyslala do světa zprávu, že se něco děje.
Existuje nějaký plán nebo vize, jak dělat případnou „kampaň“?
PS: Pěkná věc byly třeba speciální wallpapery k 10.0.
Marketing? Proc??
Osobne si myslim, ze Gentoo nepotrebuje lepsi marketing. Kdo Gentoo potrebuje, uz jej ma a zbytek sveta jej nepotrebuje… Proc by jsem si mel poridit Gentoo? Snad jen, pokud potrebuji spravovat vlastni, specialni distribuci. Kolik takovych lidi ale je?? A pak jsou cilovou skupinou vyvojari SW, kteri potrebuji testovat nove veci a kompilace kodu je pro ne dennim chlebem. Kdyby jsem ale osobne psal SW, zrejme by jsem jej vyvijel na ArchLinuxu, ne na Gentoo…
Mozna, kdyby Gentoo pravidelne vydavalo predkompilovane balicky (a CD/DVD s hotovou distribuci), mel by marketing svuj duvod.
Umi Gentoo vytvoret binarni balicky, ktere lze distribuovat? Pokud by to umel, dovedu si predstavit jeho nasazeni ve firme, kde se na jednom PC bude vytvaret „firemni distribuce“ a tak se pak (po dukladnem otestovani) sirit na pracovni stanice/servery; na tech se uz ale nic kompilovat nebude…
Po 4 letech na Gentoo jsem presel na Kubuntu.
Ta OTRESNA nekvalita Gentoo ebuildu se uz dal nedala snaset.
Posledni kapkou bylo upgrade Xorg, ktere bylo announcovane pres eselect news a ktere jsem udelal PRESNE podle navodu.
Vysledkem byly iXy v prdeli a to tak hluboce, ze, ze zacala padat kompilace hned uvodniho baliku ze seznamu a uz jsem s tim nehnul, chybova hlaska divoka a nepochopitelna – letelo to z disku.
Nebo perlicky, kdy po 8 hodinach kompilace QT a KDE mi to slavne reklo, ze je potreba, abych QT rekompiloval s USE_FLAGem „opengl“ a nechal to zase kompilovat 8 hodin. Pak si to zase reklo u dalsi USE FLAG…
HW mam solidni – nejvyssi verze Lenovo R61.
Nebo z niceho nic nesel zkompilovat kernel – jenom tak, z prdele. Pozkal jsem tyden, updatnul portage a uz to slo. A ani nezminuju, ze default prilozena konfigurace kernelu stala za hovno.
Kdyz jsem pouzival FreeBSD, tam byl system portages odladeny a plne funkcni. Gentoo je nepouzitelny bastl, kde jsem se bal kazdeho updatu, co se zase rozesere.
Snaha hledat reseni googlem me odkazala na stare a uz davno neplatne a zavadejici HOWTOs z roku 2003 na Gentoo WIKI, ktere se nikdo neobtezoval smazat.
Tenhle pokus o linuxove FreeBSD nevysel, quality management je otresny.
Nedoporucuju.
Ted mam Kubuntu Lucid Lynx a vsecko jede jak ma…
tak ku tomuto sa mozem len pridat … uz si nepamatam ktory balik som instaloval, ale islo to cez emerge balik, preview zbehol a vypisal vsetko ok. az na to, ze niektora zavislost tiez skoncila s hlaskou ze ak pouzivam mnou instalovany balik tak mam pridat nejaky USE flag … samozrejme ze cielovy balik s skompiloval bez problemov ale nefungoval …
super genialne. pani sice maju celkom schopny system zavislosti balickov, ale kedze pridali aj system zavislosti USE flagov tak si na seba uplietli bic.
najmenej problemov som mal kedysi s gentoo 1.4 (to boli verzie :-)), odvtedy to ide dole vodou. bohuzial som nenasiel lepsiu distribuciu zatial (kazdu inu dostanem do kolien po par dnoch pouzivania, asi som prilis narocny) :-(((
ale samozrejme ze takove baliky jsou. stalo se mi to bezpocetkrat take. ovsem nevidim duvod proc na to nadavat. navic se to v 99.99% stane jeste pred vlastni kompilaci. nikdy se mi to nestalo v prubehu kompilace. myslim ze zebricek hodnot ktere uplatnujete na to abyste zjistil ‚jak je gentoo nekvalitni‘ je irelevantni. hodnota gentoo pro me spociva predevsim v tom ze:
a) system je transparentni – vim co to dela, kam to zapisuje, z kama cte konfiguracni soubory (v porovnani napr se suse)
b) system je konsistentni – v okamziku kdy neexistuje nejaky balik v portage (stava se velmi zridka), neni problem si napsat kratky ebuild. to zajisti ze v systemu nemate neporadek a vsechno se da radne odinstalovat
c) nikdy se mi nestalo ze bych mel problemy se zavistostmi jake jsem mel u ubuntu a mandrake (… tenkrat)
nevyhoda kterou za to platim je ze musim dobre znat system a ze to chvili trva nez se to zkompiluje
samozrejme vyse zminene argumenty jsou poplatne i pro dalsi systemy pokud je uzivatel ovlada. ovsem pripada mi divne nadavat na takove malickosti.
praveze sa to nestalo pred kompilaciou … vsetko sa skompilovalo akoze OK, akurat si to automaticky nenastavilo ten USE flag ktory odporucalo.
problem je nasledovny, pustim velky emerge, ktory kompiluje tak 20–30 balikov (u mna bezna vec :-)). necham to bezat v konzole a ked to skonci, tak musim extra prehliadat vsetky package spravy o vsetkom mozno, hlavne ked 1/2 z nich sa vlecie zo starych verzii a je uz neaktualna.
ten pripad ked kompilacia abortne lebo configure script prave kvoli chybajucemu USE flagu nieco nenajde je ok, lebo viem co mam hladat. bohuzial ked sa vsetko skompiluje v poriadku a ja potom po forach musim hladat preco binarka vyhadzuje nejaky divny error je zle (malo to nieco s d-busom ak si spravne spominam, ale detaily uz neviem).
ako som vsak napisal, lepsiu distribuciu som zatial nenasiel.
Zkus porthole, takovy pekny gui v GTK.
Jinak tady log z irc kdy sem zjistoval stav:
[16:45:29] <scarabeus> zmedico: is there some progress about writting out all the required useflag changes in one step instead of bailing out at first unsattisfied hit?
[16:59:39] <few_> scarabeus: no
[16:59:49] <scarabeus> sad
[17:08:55] <few_> scarabeus: could give you some pointers if you want to try :)
[17:09:10] <scarabeus> i dont need it for myself
[17:09:13] <scarabeus> but users ask :]
[17:10:08] <few_> users ask a lot of stuff :)
[17:10:15] <scarabeus> yeah but this one has reason :]
[17:10:24] <scarabeus> if you do it 6× in a row
[17:10:28] <scarabeus> it gets quite annoying
[17:10:44] <dol-sen> scarabeus: only thing close is to use porthole and look at the Dependencies vies
Vsetka cest Porthole ale to nie je to spravne „systemove“ riesenie. Tu ide o to aby to handlovalo portage tak ako handluje zavislosti balikov, a nie nejaky frontend.
Jednak nechcem GUI, portage sa prilis dobre ovlada z terminalu cez emerge nez aby som si kazil zazitok s GUI. ;-)
Za dalsie nechcem aby mi akykolvek frontend zapisoval do konfigurakov (package.use).
Proste tak, ako si portage dotiahne zavisle baliky, nech si aj upravi USE flagy pre dane baliky. Mozno to vidim prilis jednoducho ale z uzivatelskeho hladiska mi pride automaticke handlovanie (akychkolvek) zavislosti ako zakladna vlastnost package managera.
Ja zas sem rad, ze mi to vynada. Automaticky zapnout useflag, co mam vypnutej by se mi urcite nelibilo. Uz se mi stalo, ze kdyz sem videl co za useflagy si to chce zapnout, podival sem se po alternativnim programu ;-) Jo, muzu pouzivat pretend, ale preci jen aby se mi neco instalovalo s flagama ktery sem rek ze nechci… To se mi moc nezamlouva ;-)
Celkom nerozumiem tvojmu postoju. Bol by si rad keby emerge iba vypisalo ake zavisle baliky my chybaju a uzivatel by si musel emergovat kazdy rucne alebo kazdy ten balik nejak „odmaskovat“?
Napr. nejake libpng si tiez urcite nechcel ale mas ho nainstalovane pretoze to iny balik, ktory si chcel, potrebuje.
S USE je to podobne a ako si povedal –pretend je presne to co by uzivatel mal pouzit, ked chce vidiet co vsetko chce portage spravit (automaticky zapnute/vypnute USE by kludne mohli byt vypisane inou farbou aby to bolo hned vidiet).
Ony ale ty zavislosti souvisi s USE flagy. Vem to tak,ze pokud by to melo delat „samo“, tak prirozena cesta je nastavit vsechny USE flagy a z toho vypadne hromada zavislosti a hromada bordelu kterej se nainstali.
Osobne dycky pouziju pretend, at mi to vynada co ze to chce. Kdyz se mi zda, ze toho bordelu je prilis, tak jdu najit neco mensiho.
Gento pouzivam prave proto, ze minimalizuju nainstalovanej chaos, o kterym nevim co to je a k cemu to je.
Nemůžu posoudit KDE ebuildy, nemám jej, ale za tu dobu, co používám Gentoo, jsem ve většině případů došel k tomu, že chyba byla mezi klávesnicí a židlí.
Pokud jste přešel ke Kubuntu a vyhovuje Vám, je otázka, jestli jste vůbec potřeboval něco jiného než binární distro.
K X upgradu můžu říct, že u mě proběhl bez problémů (náhodou mám také thinkpad R61) – bez znalosti konfigurace a konkrétního problému je to pořád přestřelka „mi to funguje/nefunguje“ uživatelů a, b, c, d.
Nešel zkompilovat kernel? To je dost obecné, chybová hláška, nebyla by?
Když je to takový nepoužitelný bastl, řekněte mi, proč ho někdo používá?
Porty plně odlazené a funkční? To je skvělé, že porty nemají už žádnou chybu :-D Mám dojem, že to chce méně výkřiků a více argumentů.
Nema cenu se handrkovat jo-jo – ne-ne.
Na Gentoo jsem presel pred lety, protoze se mi velice libil system FreeBSD portages (tenkrat jsem pouzival FreeBSD 5).
Gentoo jsem zvolil jako nejvice FreeBSD podobny linux v te dobe.
Navic jsem mel tehdy AMD Athlon procesor, na ktery nebyly binarni distribuce optimalizovane.
Pouzival jsem Gentoo s KDE desktopem bezproblemove cca tri roky, ale pak se „neco“ brutalne zmenilo a kvalita sla po hube dolu.
Z bezneho emerge world se stal horor, opravoval jsem jednu chybu v ebuildu za druhou, prakticky se to nedalo zkompilovat.
Dokonce se mi dvakrat stalo, ze system vyhnil do stavu, kdy jsem musel system smazat a nainstalovat znovu, nepomahal ani deep update celeho worldu – coz jsem nechapal. Podotykam, nepouzival jsem temer zadne masked ebuilds, jenom male utility, co nemely vliv na HW ani core system.
Na konci jsem uz z toho mel defacto neoptimalizovany system, anzto MAKEOPTS doporucene pro moje CORE2DUO zpusobovaly divoke pady kompilaci.
S HW nic neni, jine systemy bez problemu.
A protoze tyto problemy pretrvavaly pul roku, pred cca pul rokem jsem s Gentoo svihnul.
Tot me zkusenosti.
A co je prdel, „na miru zkompilovane“ programy z Gentoo byly casto pomalejsi, nez univerzalni binary z Kubuntu – nemereno nijak exaktne, pouze pocitove.
Shrnuti:
Gentoo filosofie je velice pekna a plne mivyhovuje.
Zato implementace z pohledu kvality a testovani stoji za vylizprdel az do nepouzitelnosti…
nejsem programátor ani nerozumím linuxu, který jsem začal používat, až když jsem objevil Gentoo. Ovšem takové problémy jsem nikdy neměl,
přestože používám ~amd64, tj nejedu stable. Sice se občas objevil nějaký problematický balík, ale nic co by nespravil downgrade balíku a rozhodně mě nedonutilo ke kompletnímu reinstallu systém. Takže to bude rukama nebo hardware vadou. S tou jsem laboroval cca 2 roky, než jsem se rozhodl koupit novou základní desku.
Takže vážený: pro tebe Gentoo vážně není.
Hmmm, zajimave :-D Taky sem na Gentoo premigroval z FreeBSD asi 6 let zpatky a od ty doby sem reinstaloval dvakrat – kdyz sem si omylem zrusil celou root partisnu a podruhy kdyz sem se trochu preklep s mazanim a povedlo se mi si smazat vetsinu /usr.
Zadne velke problemy sem nezaznamenal, priznavam ze newsy moc nectu, tak me obcas update Xorgu zaskoci, ale vzdycky to je jen na chvilku to spravit ;-) Jinak mam taky R61 :-D
Nejvetsi problemy sem mel, kdyz sem se snazil vyupdateovat neco hoodne staryho, ale i to se dalo. Ted s notebookem updateuju alespon jednou tejdne a nevidim duvod se toho bat…
Tak pravepodpra KDE v cernosci Kubuntu / Ubuntu je fakt mizerna. Je to pomale, zasekane spoustou nepotrebnych zavislosti. V podaste neni mozne mit na pocitaci jenom KDE, zavyslosti si tam stejne dotahaji i Gnome. A podobne. Z toho pohledu je Gentoo daleko dal. Treba je mozne nainstalovat i emacs, bez toho aby si dotahlo zavyslosti gnome a tedy i cele X, coz je na prd, kdyz to mate na serveru.
v gentoo delam od v.1.4 (resp. od doby, co tady na rootu vysla recenze (tusim v.1.2).
mam ho rad a nedam na nej dopustit.
ta neoficialni vs. oficialni wiki; vyborne rozhodnuti (do neofic. jsem parkrat prispival, ale co kiksl provider a obsah se musel znovu resit jsem na to hodil bobek) – takze doufam, ze oficialni wiki na tom bude podstatne lepe.
me osobne by zajimalo:
- existuje nejaky postup („howto“) jak se stat prispevovatelem?
- bude do wiki mozne prispivat jako registrovany uzivatel (s tim, ze to po nem nekdo zkorekturuje apod… jako tomu byva na velke wikipedii?)
- bude existovat v cr nejaky eshop (tricka, hrnky apod…?) – chci zaplatit v Kc a dostat to dobirkou.
Do wiki budou moct prispivat normalni uzivatele, ale vse bude muset nejprve projit korekci nezli to bude bezne dostupne.
Eshop by nekdo musel vytvorit, nebo nekdo dohodnout ze by ty propagacni predmety brali jiz existujici shopy z tech zahranicnich, kreativite se meze nekladou :]
Postup jak se stat vyvojarem…
Objevit se na irc.freenode.net a jit do kanalu ktery me zajimaji #gentoo-kde ,#gentoo-php… a pomahat s problemy co tam probiraji, nebo prochazet bugzillu a opravovat chyby co te zajimaji. Pochvilce dostat mentora, udelat kvizy tada a jsi developer :]
Ani ne, v uzasne neofficialni wiki sem neco zmenil tak jak to ma bejt ale pak to nejaka dobra duse 2× prepsala do puvodniho stavu (opravdu tomu prece nemuzu rozumnet kdyz sem to jenom nabalickoval a pripravil k pouzivani zeano).
Takze review ano, ale nebudou ho delat jen vyvojari ale i trusted useri, stejne jako se to dela v bugzille. Tam to stihame taky.
Gentoo je/bol vyborny projekt, naucil som sa na nom o Linuxe prakticky vsetko. Mal som tendencie nasadzovat Gentoo aj do produkcneho prostredia, par implementacii som urobil ale skoncil som s tym. Preco? Z jednoducheho dovodu – vsetky implementacie boli natvrdo naviazane na mna ako osobu, cize o niecom ako Business continuity sa v pripade nasadenia Gentoo a bez zivenia si supportneho teamu, alebo aspon konkretneho cloveka neda ani uvazovat.
Zasadna zmena filozofie u mna bola – na produkcne nasadenie Red Hat so zakupenym supportom alebo pre chudobnejsich zakaznikov CentOS.
Ano ja viem, v „komunite“ vladne vseobecna alergia na Red Hat ale ak sa mam niecim uspesne zivit, musim sa spravat zodpovedne a neviazat vsetko na seba ako osobu alebo na virtualny team okolo Gentoo napriklad.
Proti Red Hat mam aj ja osobne aspon milion vyhrad, ale je tu dlho, tlacia sa donho velke prachy, ma asi najsirsie enterprise pouzitie, system treningov, skratka vsetko co enterprise system ma mat.
Na druhej strane – take Gentoo alebo LFS pri spoznavani Linuxu nenahradi ziaden trening od Red Hat a preto ho teraz povazujem za nieco, ako hodiny anatomie…
Ke Gentoo jsem presel pred radou let od Mandraku (to uz snad ani mladsi nepamatuji). V Mandraku jsem trpel – system se casem staval nepouzitelnym, cokoli nastavit bylo brzo nad moje sily. Tenkrat jsem si nekde precetl neco o Gentoo. Jasne, bylo to tehdy trochu hype, ale zkusil jsem. A nelitoval jsem. Prvni obrovska vyhra bylo, ze se Gentoo netvarilo jako system pro kazdeho. Kdyz jej clovek instaloval, musel aspon trochu rozumet tomu, proc a co jak dela. Znamenalo to precteni relativne spousty dokumentace. Dokumentace, ktera byla (a je) k dispozici v kvalitni forme.
Pouzivani Gentoo je vykoupeno kompilacemi. Na mem starem stolnim pocitaci kompilace KDE a OpenOffice trva dohromady skoro 24 hodin! Na druhou stranu diky tomu, ze neexistuji verze jako u jinych distribuci, veskere problemy s upgrady se rozmelnuji na delsi casove obdobi. Nekdy se vyskytne problem s Portage. Obycejne staci jit na Gentoo forum a problem se velmi rychle vyresi. Obvykle tim, ze si prectu dokumentaci, nebo se dozvim, ktere baliky je treba nejprve unmergnout. Tahle podpora je pro linuxare, kteri jsou uz z definice tak trochu hracickove, neocenitelna. Krome toho se Portage casem opravdu hodne zlepsil. Vetsinu konfliktu uz umi resit sam.
Na soucasnem Gentoo me trapi nekvalita KDE. Nevim, jestli problem je v upstreamu, nebo se to Gentoo jen nepodarilo dotahnout do konce. Po vetsine startu KDE musim znovu nastavovat widgety na plose, protoze jejich nastaveni se nejak zahadne ztraci. Jestli opravdu velmi brzo bude v Gentoo stabilni novejsi verze KDE, tak to bude jiste zase
Musim se pridat tez k podekovani za rozhovor i za Tomasovu praci. Jsem s Gentoo uz asi 5 let, nasazeno na 3 serverech, 2 desktopech. Premyslel jsem i o nainstalovani na notebook, ale abych mel trosku vetsi rozhled a hlavne z duvodu vykonu ntb jsem se rozhod pro debian.
Kazdopadne je pro me Gentoo hlavni distro a jsem s nim spokojen.
Vezmu-li v potaz, že užívanost Linuxu se nedá odlišit od statistické chyby a Gentoo je podmnožinou tohoto ajtyounly bazmeku, vychází mi, že Gentoo používá pár lidí. V česku to budou tak desítky celosvětově možna stovky, nebo malé tisíce… Proč musím platit ze svách daní vývoj takové pí..čoviny? Pan vývojář se /jako většina akademických/ pracovníků v pracovní době nudí a tak má čas vyvíjet tyto nesmysly …
No nakoniec som vzdy ostal pri FreeBSD. Mohol by mi niekto, kto ma skusenosti s oboma systemami, strucne popisat rozdiely medzi Gentoo buildovanim a portamy. Popripade ako dobre funguje rezolucia build/run zavislosti na Gentoo a uviest nejake ine silne stranky Gentoo. Dakujem.
Vylepsit marketing je kravina. Jsou totiz 3 typy lidi:
1) o linuxu vim prd (pouzivam win / jsem rad ze ten linux jede)
– nemam sanci nainstalovat gentoo
2) o linuxu neco vim
– znam distribuci gentoo, protoze gentoo vyvolava protikladne emoce, nikdo jej nebere jako jenom dalsi distribuci, ale jako to slavne gentoo, jednemi zboznovane, ostatnimi zatracovane
– takovy uzivatel, ackoliv je gentoo celkem pekne popsane, ma tezke problemy prokousat se vsemi temi USE flagy a nastavenim kernelu (jasne defaultni nastaveni funguje a s USE flagy se taky neni treba nejak komplikovat, ale presne proto zkousim gentoo)
3) znam a pouzivam gentoo
Tzn. gentoo by se melo zamerit na 2 problemy: live CD s grafickyma blbinama a napovedou jak zkompilovat svuj prvni kernel, k cemu slouzi ten a ten konfigurak, neco jako ma freebsd / arch linux (ja vim neni to kompatibilni s filosofii gentoo) a hlavne vylepsit popis USE flagu – novy uzivatel v tom musi listovat a vlastne ani nevi co poradne chce … kompilovat neco znovu jenom ze jsem zmenil nazor na nejakou cast systemu (alsa, window manager, komunikacni protokol messangera, prehravac videa, atd.) je proste opruz. A moznost vyzkouset jak vypada to nove kde/gnome, kdyz pouzivam to druhe je zdlouhave. Proste prehledne tabulky: mas tanhle typ zeleza – pouzij tyhle USE flagy, chces Gnome / KDE / … pouzij tyhle atd. … ne jen linearni seznam a ted babo rad…s prazdnymi USE flagy ten system taky najede, ale to pak nemusim pouzivat gentoo…