Hlavní navigace

Rozhovor s vývojářem Gentoo: chybí nám marketing

24. 5. 2010
Doba čtení: 6 minut

Sdílet

Tomáš Chvátal je jedním ze čtyř českých vývojářů Gentoo a zároveň je členem nejvyššího orgánu celého projektu. Měli jsme možnost jej vyzpovídat a zjistit mnoho detailů z projektu. Jak se Gentoo vyslovuje? Kdo projekt vede a jakou má pravomoc? Co musí umět vývojář a proč není o Gentoo tolik slyšet?

Na začátku mě napadá zásadní otázka: čte se to [gentú] nebo [džentú]?

Mělo by se to číst [džentú], ale protože jsem vývojář a můžu to vyslovovat jak chci, tak tomu říkám [gentú]. Oficiálně je to ale [džentú].

Proč se vlastně věnuješ Gentoo? Proč ne jiná distribuce?

Já jsem kdysi používal Debian, ale v něm v MPlayeru nefungovala čeština v titulcích. A kamarád měl Gentoo a v tom to fungovalo. Takže jsem přešel na Gentoo (smích).

Kdo je Tomáš Chvátal?

Tomáš Chvátal studuje informatiku na České zemědělské univerzitě v Praze a v současné době pracuje jako administrátor a programátor v soukromém výzkumném ústavu České centrum pro vědu a společnost. Zároveň působí jako vývojář Gentoo a v současnosti je také členem Gentoo councilu – nejvyššího orgánu v projektu.

Gentoo council

Jsi členem Gentoo Councilu. To je skupina sedmi lidí v čele projektu. Jaké má vlastně pravomoci?

Naprosto ultimátní. Můžeme rozhodnout cokoliv, můžeme klidně celý projekt zrušit. To se samozřejmě nestane, protože je to dobrovolný projekt a přišli bychom o vývojáře. Můžeme ale třeba založit nové projekty a obvykle spíš rozhodujeme ‚ano, tohle dělat můžete‘ nebo ‚ne, tohle se dělat nebude‘.

Ta skupina čítá sedm členů a ty jsi v ní jediný Čech. Byl tam někdy nějaký jiný Čech? Na jak dlouho jsi členem?

Nevím o tom, že by tam někdy jiný Čech byl. Council se obvykle volí na rok, ale já jsem byl volen později, protože jeden z členů odešel.

Máš v plánu kandidovat znovu?

Určitě, pokud se nám podaří dokázat, že ten council k něčemu je.

Council není v projektu od začátku, že?

Ne, původně si Daniel Robbins rozhodoval v projektu vše sám, ale pak odešel pracovat do Microsoftu a celého projektu se chopil projektový manager. To byl jeden volený člověk, který rozhodoval o všem. To se příliš neosvědčilo, takže jsme nakonec přešli na vedoucí skupinu.

Co konkrétně tato funkce vyžaduje od tebe?

Člen councilu musí především číst hodně mailů. Sleduji řadu různých konferencí, protože když s námi chce někdo něco probrat, obvykle jde o něco opravdu důležitého a předchází tomu rozsáhlá debata v konferencích. Čili my musíme pročítat všechny ty flamewary a vybrat nejdůležitější problémy a pak o nich rozhodnout.

Jak rozhodujete? Probíhá nějaké tajné hlasování?

Na IRC pořádáme každý měsíc online meetingy, na kterých bychom měli už jen hlasovat. Vše je zcela veřejné a otevřené, ale lidé mohou debatu jen sledovat a nemohou nám do ní vstupovat. Nakonec se vždy povolí i přispívání ostatních a ti se pak mohou veřejně vyjádřit k tomu, co viděli.

Vývojář Gentoo

Kromě zasedání v tomto důležitém orgánu jsi ale také především Gentoo vývojář. Jak jsi se k vývoji Gentoo dostal?

To je docela zajímavé. Původně jsem se chtěl věnovat vývoji okolo her. Ty ale nakonec vůbec nedělám, ale takto jsem se dostal ke KDE a dalším balíkům. Později mi začalo vadit, v jakém je Gentoo stavu, takže jsem se stal členem quality assurance týmů a později councilu.

Kolik hodin denně ti taková činnost zabere?

Během týdne hodinku nebo dvě denně, když je potřeba něco většího upravit, tak i tři. Není třeba tomu věnovat moc času.

Tři hodiny každý den podle mě není zrovna málo, zvlášť, když je to koníček. Co vlastně děláš jako zaměstnání?

Pracuji jako programátor ve výzkumném ústavu při Českém centrum pro vědu a společnost.

Předpokládám, že vývoj Gentoo ti nenese žádné finance. Znamená pro tebe víc než jen dobrý pocit?

Jednou jsem třeba od kamarádky dostal koláč. Ale třeba v práci používáme Gentoo servery, takže tam musím s Gentoo dělat. A třeba na FOSDEMu jsme si vzájemně koupili za dobrou práci tolik piv, že jsme pak nemohli chodit.

Musí umět nový vývojář Gentoo něco speciálního?

Podmínky nejsou nijak náročné. Máme dva dotazníky, jeden se ptá na otázky okolo Gentoo, jeho vedení a struktury. Druhý pak klade základní otázky kolem Bashe a operačního systému. Nejde o nic strašlivého. Gentoo má velmi dobrou dokumentaci ke všem důležitým částem, takže nový vývojář si může všechny informace dohledat.

Jak to vlastně vypadá s počty vývojářů v Gentoo? Přibývají nebo spíš ubývají?

Změn je poměrně málo, jen jednou za několik měsíců někdo přijde nebo odejde. Vývojářská komunita je tedy poměrně stabilní. Jedná se asi o 250 lidí.

Je to dostatečný počet?

Rozhodně ne. Víc lidí by se určitě hodilo. Především v oblasti serverů nám chybí lidé, kteří se starají o serverové aplikace jako je Drupal, Joomla a podobně. Já sám jsem jen za loňský rok získal pro vývoj šest nových lidí a všichni jsou stále aktivní.

Gentoo v České republice

Co si myslíš o aktuálním rozšíření Gentoo v Česku?

Podle mě je Gentoo u nás vcelku rozšířené, ale chybí mu velká silná uživatelská základna. Když se podívám třeba do Německa, tak tam má místní organizace trička, plakáty, vlastní e-shop se suvenýry a podobně. Mají taky ohromnou plachtu s nápisem Gentoo, kterou vozí na akce.

A není to tím, že nepřichází impuls odshora? Mozilla má třeba širokou síť místních organizací a stará se o ně.

Faktem je, že v Česku jsme čtyři aktivní vývojáři Gentoo, ale nikdo z nás nevyhledává další lidi. Já ale mám pár známých a mám v plánu začít v tomto směru něco dělat.

Takže povedeš marketingové aktivity v Česku?

Marketingové ani ne. Zatím mám v plánu se domluvit s Němci, že když tady bude nějaká velká akce, tak nám pošlou nějaké reklamní předměty, které budeme moci použít.

A není to málo? Třeba na Ubuntu je vidět, že aktivní propagace je potřeba a funguje.

Je pravda, že nám někteří lidé vyčítají, že celý projekt je mrtvý. Ale kdyby se podívali pořádně do našich konferencí, viděli by, že se tam toho naopak děje velmi mnoho. My ty věci děláme, ale moc je nepropagujeme. To je asi velká chyba, protože se nám nedaří lákat nové uživatele. Ale my jako council nemůžeme nikomu nic přikazovat.

Přikazovat asi ne, ale můžete takovou činnost podnítit, vyzvat lidi, aby něco dělali.

Teď třeba připravujeme vlastni wiki. Ona existuje neoficiální a my chceme připravit vlastní, kam by přispívali i uživatelé i vývojáři. Zatím vybíráme implementaci a až se vše rozjede, máme v plánu tam přidávat kvalitní a prověřené informace. V té neoficiální wiki jsou zastaralé informace, problematické postupy a podobně. Chceme tímto celkově zlepšit podporu.

Proč už neexistuje známý Gentoo newsletter?

Jednoduše proto, protože ho už nikdo nedělá. Vývojáři, kteří se o něj starali, odešli a nikdo jiný to po nich nepřevzal. My jsme samozřejmě vyzývali k tomu, aby se toho chopil někdo nový, ale nedočkali jsme se reakce. Víc v tomhle směru prostě council udělat nemůže. Je to škoda, protože z newsletterů lidé alespoň věděli, co se v projektu děje.

skoleni

Toto je první polovina dlouhého rozhovoru. Určitě si přečtěte i druhou část.

(Foto: Ivana Dvorská)

Autor článku

Petr Krčmář pracuje jako šéfredaktor serveru Root.cz. Studoval počítače a média, takže je rozpolcen mezi dva obory. Snaží se dělat obojí, jak nejlépe umí.