Hlavní navigace

SeaMonkey řeší, kudy dál a jak vyřešit závislost na XUL

David Ježek

Už delší dobu se neobjevila ani nová verze nejen webového prohlížeče SeaMonkey, ani zpráva na blogu projektu. Ticho nyní ukončil vývojář Edmund Wong a my si tak můžeme říci, jak to se SeaMonkey vypadá.

Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Edmund Wong ke stavu projektu

Nejprve se nám dostává ujištění, že projekt neskončil. Autoři na něm stále pracují, ale (s ohledem na jejich počet) jde o velmi pomalý proces, za což se omlouvají.

Jak všichni problémů znalí tuší, SeaMonkey se nachází na pomezí velkých změn. Aktuálně poslední verze je 2.49.4 z letošního léta a ta je ještě založena na „starém dobrém“ XULovém Firefoxu 52.x ESR a Thunderbirdu 52.x. Když na chvíli odbočíme, tak také by mělo jít o poslední verzi s podporou Windows XP/Vista či ALSA na Linuxu.

SeaMonkey 2.49.4
Autor: David Ježek

SeaMonkey 2.49.4

Příští „stabilní“ platformou v rámci SeaMonkey by mohla být už verze 2.53 (zkušební verze ke stažení), nejhůře pak 2.57 (zkušební verze ke stažení). Zdá se, že přechod na základ novodobého Firefoxu (tedy v terminologii ESR verzí jde o Firefox 60) bude nevyhnutelný. A právě to je pro malý tým kolem SeaMonkey největší problém. Valná část programu totiž závisí na XUL kódu, kterého se Firefox s verzí 57, resp. 60 ESR zbavil.

Zatím ještě není definitivně rozhodnuto, zdali projekt XUL opustí a přejde na Firefox Quantum, nebo se pokusí fork Gecko XUL udržovat vlastními silami, nebo to bude brát stoicky a sestavovat program, dokud definitivně přestane tento proces fungovat (a dál se uvidí). Ale udržování patrně není v možnostech tvůrců SeaMonkey. Jak ale Edmund Wong z týmu SeaMonkey dodává, tohle není místo na diskusi kolem takových rozhodnutí, pouze otevřenost směrem k uživatelům. Každopádně XUL postupně z Firefoxu mizí a je nahrazován HTML/JavaScriptem.

SeaMonkey 2.49.4
Autor: David Ježek

SeaMonkey 2.49.4

Možnosti do budoucna

Edmundův zápisek v blogu projektu má zatím jen tři komentáře, z čehož nelze vyvozovat téměř nic. Jeden ale shrnuje myšlenku, která jistě je společná mnoha uživatelům SeaMonkey. Jde přitom často o lidi, kteří svého času používali Netscape Navigator, později přešli na Mozillu a po rozdělení prohlížeče a emailového klienta na SeaMonkey.

MIF20 tip google

Tito lidé často používají SeaMonkey i více než 20 let a nechtějí zásadní změny (pokud možno žádné). Nechtějí zjednodušování GUI a ubírání voleb, nechtějí „chromizaci“ SeaMonkey tak, jak jí s řadou verzí prodělává právě Firefox. O SeaMonkey jsem před 13 měsíci psal v přehledu klonů Firefoxu po vydání verze 57, která XUL/XPCOM opustila a výše uvedenou charakteristiku lze jistě vztáhnout i na další takové prohlížeče s tím dodatkem, že jejich uživatelům prostě sedl až Firefox v nějaké konkrétní verzi.

Trh prohlížečů se zkrátka značně smrskává. Máte tu Webkit/Blink/Chromium prohlížeče, které vládnou světu a brzy se k nim přidá i Microsoft, máme tu minoritní Firefox, který přes veškerý úctyhodný vývoj v Mozille probíhající stále více a více připomíná Chromium a pak tu máme zvláštní, zcela minoritní mohykány dob minulých, mezi něž SeaMonkey bezesporu patří. Vývoj webových stránek a aplikací jde vlastním směrem bez ohledu na SeaMonkey.