Hlavní navigace

SeaMonkey řeší, kudy dál a jak vyřešit závislost na XUL

21. 12. 2018
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Už delší dobu se neobjevila ani nová verze nejen webového prohlížeče SeaMonkey, ani zpráva na blogu projektu. Ticho nyní ukončil vývojář Edmund Wong a my si tak můžeme říci, jak to se SeaMonkey vypadá.

Edmund Wong ke stavu projektu

Nejprve se nám dostává ujištění, že projekt neskončil. Autoři na něm stále pracují, ale (s ohledem na jejich počet) jde o velmi pomalý proces, za což se omlouvají.

Jak všichni problémů znalí tuší, SeaMonkey se nachází na pomezí velkých změn. Aktuálně poslední verze je 2.49.4 z letošního léta a ta je ještě založena na „starém dobrém“ XULovém Firefoxu 52.x ESR a Thunderbirdu 52.x. Když na chvíli odbočíme, tak také by mělo jít o poslední verzi s podporou Windows XP/Vista či ALSA na Linuxu.

SeaMonkey 2.49.4
Autor: David Ježek

SeaMonkey 2.49.4

Příští „stabilní“ platformou v rámci SeaMonkey by mohla být už verze 2.53 (zkušební verze ke stažení), nejhůře pak 2.57 (zkušební verze ke stažení). Zdá se, že přechod na základ novodobého Firefoxu (tedy v terminologii ESR verzí jde o Firefox 60) bude nevyhnutelný. A právě to je pro malý tým kolem SeaMonkey největší problém. Valná část programu totiž závisí na XUL kódu, kterého se Firefox s verzí 57, resp. 60 ESR zbavil.

Zatím ještě není definitivně rozhodnuto, zdali projekt XUL opustí a přejde na Firefox Quantum, nebo se pokusí fork Gecko XUL udržovat vlastními silami, nebo to bude brát stoicky a sestavovat program, dokud definitivně přestane tento proces fungovat (a dál se uvidí). Ale udržování patrně není v možnostech tvůrců SeaMonkey. Jak ale Edmund Wong z týmu SeaMonkey dodává, tohle není místo na diskusi kolem takových rozhodnutí, pouze otevřenost směrem k uživatelům. Každopádně XUL postupně z Firefoxu mizí a je nahrazován HTML/JavaScriptem.

SeaMonkey 2.49.4
Autor: David Ježek

SeaMonkey 2.49.4

Možnosti do budoucna

Edmundův zápisek v blogu projektu má zatím jen tři komentáře, z čehož nelze vyvozovat téměř nic. Jeden ale shrnuje myšlenku, která jistě je společná mnoha uživatelům SeaMonkey. Jde přitom často o lidi, kteří svého času používali Netscape Navigator, později přešli na Mozillu a po rozdělení prohlížeče a emailového klienta na SeaMonkey.

CS24_early

Tito lidé často používají SeaMonkey i více než 20 let a nechtějí zásadní změny (pokud možno žádné). Nechtějí zjednodušování GUI a ubírání voleb, nechtějí „chromizaci“ SeaMonkey tak, jak jí s řadou verzí prodělává právě Firefox. O SeaMonkey jsem před 13 měsíci psal v přehledu klonů Firefoxu po vydání verze 57, která XUL/XPCOM opustila a výše uvedenou charakteristiku lze jistě vztáhnout i na další takové prohlížeče s tím dodatkem, že jejich uživatelům prostě sedl až Firefox v nějaké konkrétní verzi.

Trh prohlížečů se zkrátka značně smrskává. Máte tu Webkit/Blink/Chromium prohlížeče, které vládnou světu a brzy se k nim přidá i Microsoft, máme tu minoritní Firefox, který přes veškerý úctyhodný vývoj v Mozille probíhající stále více a více připomíná Chromium a pak tu máme zvláštní, zcela minoritní mohykány dob minulých, mezi něž SeaMonkey bezesporu patří. Vývoj webových stránek a aplikací jde vlastním směrem bez ohledu na SeaMonkey.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Příznivec open-source rád píšící i o ne-IT tématech. Odpůrce softwarových patentů a omezování občanských svobod ve prospěch korporací.