Hlavní navigace

SeaMonkey 2 převezme novinky z Firefoxu a Thunderbirdu

9. 3. 2009
Doba čtení: 6 minut

Sdílet

O SeaMonkey patrně řada z vás už někdy slyšela. Tento balík webových aplikací, který navazuje na dnes již neexistující Mozilla Suite, vyvíjí ve svém volném čase skupina vývojářů. O projektu nebylo už delší čas slyšet, protože se vývojáři houfně zbavovali zastaralého kódu a přidávali nové funkce.

Po více jak dvou letech od vydání verze 1.1 vyšla v pořadí již třetí alfa verze SeaMonkey 2. Novinek je z pohledu uživatele verze 1.1 skutečně hodně, takže si je pojďme ve stručnosti představit.

Pohodlná správa doplňků

Patrně nejžádanější funkcí, kterou uživatelé SeaMonkey chtěli, je nástroj na správu doplňků. Funkce, která je z pohledu uživatele Firefoxu či Thunderbirdu samozřejmá, byla u SeaMonkey problém. Jednou nainstalovaný doplněk šel již obtížně odinstalovat, a tak nebylo výjimkou, že si řada doplňků řešila odinstalaci po svém (pokud ji ovšem vůbec řešila).

Počínaje verzí 2 obsahuje SeaMonkey totožný Správce doplňků jako má například Firefox. Nainstalované doplňky tak lze nejen snadno odinstalovávat, ale jsou též pravidelně nabízeny jejich aktualizace a záškodnické doplňky lze též automaticky blokovat. Součástí je i správa zásuvných modulů (pluginů).

SeaMonkey 1

Nový Správce doplňků

Zahrnutí Správce doplňků samo o sobě neznamená, že doplňky pro Firefox či Thunderbird budou automaticky dostupné i pro SeaMonkey. Díky aktuální shodnosti podstatné části API mezi těmito aplikacemi lze však očekávat, že řadu doplňků jejich autoři upraví i pro SeaMonkey. Automaticky to však očekávat nelze.

Automatické aktualizace

Další významnou novinkou je podpora pro automatické aktualizace, která vás automaticky upozorní při vydání nové verze balíku, provede jeho stažení a instalaci. Tuto funkci využijete zejména při používání oficiální binární verze, protože při používání verze SeaMonkey z distribuce svěříte aktualizace balíčkovacímu systému. V případě verze pro Windows a Mac OS X je význam této funkce podstatně větší. Automatické aktualizace naleznete v nabídce Nápověda.

SeaMonkey 2

Automatické aktualizace SeaMonkey

Upravitelné lišty aplikace

SeaMonkey obsahuje řadu možností konfigurace, které lze nastavit přímo z dialogu předvoleb. Starší verze však neobsahovaly možnost upravit si jednotlivé lišty. Každý uživatel má totiž jiné preference co se týče rozložení tlačítek na liště. V tomto směru je SeaMonkey 2 jednoznačně směrem kupředu a dává uživateli možnost si lišty přizpůsobit dle jeho preferencí. Možnost nastavení lišt je totožná, s jakou se můžete setkat například ve Firefoxu.

SeaMonkey 1

Dialog pro úpravu lišt

V třetí alfa verze prozatím funguje nastavitelnost lišt pouze v okně prohlížeče. Do finální verze by ale měly být obdobným způsobem konfigurovatelné i lišty v poštovním klientu či editoru webových stránek.

Úpravy vzhledu aplikace

Výchozí vzhled starších verzí SeaMonkey neoplýval zrovna krásou a řadu potencionálních uživatelů spíše odrazoval. Autoři tedy zapracovali na nových ikonkách, které nyní vypadají o mnoho reprezentativněji.

SeaMonkey 4

Vzhled lišty v prohlížeči

SeaMonkey 5

Vzhled lišty v poštovním klientu

SeaMonkey 6

Vzhled lišty v editoru webových stránek

SeaMonkey 7

Vzhled lišty adresáře

Mimo ikonek autoři zapracovali i na nativním vzhledu dle platformy, takže by aplikace měla více zapadnout do stylu systému, ve kterém pracujete.

Novinky webového prohlížeče

Nejvíce změn v celém balíku se odehrálo u webového prohlížeče. Ten nově podporuje plné zvětšování stránky obdobně, jako u Firefoxu 3. Je zde též možnost vrátit se k původnímu chování, kdy se zvětšuje pouze text na stránce.

SeaMonkey 8

Zvětšená stránka Root.cz

Formuláře na webových stránkách obsahují nově historii již jednou zadaných hodnot. Pokud se k formuláři příště vrátíte, jsou vám položky historie našeptávány obdobně, jako je tomu u adresního řádku. Pokud vám uvedené chování nevyhovuje, máte jej možnost vypnout.

SeaMonkey 9

Automatické doplňování ve formulářových polích

Pokud dojde k zablokování vyskakovacího okna (popup) či navštívíte stránku, která pro zobrazení obsahu vyžaduje zásuvný modul, který nemáte nainstalován, zobrazí se vám žlutá vysouvací lišta. Ta pochází z Firefoxu a informuje uživatele o důležitých věcech bez toho, aby ho blokovala v další práci. Kdy se má lišta zobrazovat, a kdy ne, je přitom opět konfigurovatelné.

SeaMonkey 10

Vysouvací lišta s informací o zablokovaných vyskakovacích ok­nech

Obdobně jako u Firefoxu je nově v SeaMonkey 2 dostupná funkce na dohledávání chybějících zásuvných modulů, kdy se prohlížeč pokusí automaticky dohledat chybějící zásuvný modul a nabídne jeho stažení, případně rovnou instalaci.

Prohlížeč též nově umožňuje obnovu relace, takže máte možnost si nastavit, aby prohlížeč automaticky nastartoval s otevřenými panely z minula či automaticky obnovil předchozí práci po pádu prohlížeče. V předchozích verzích SeaMonkey byla tato funkce dostupná až po instalaci příslušného rozšíření. Nově má též uživatel možnost obnovit omylem zavřený panel.

SeaMonkey 12

Vysouvací lišta s informací o zablokovaných vyskakovacích ok­nech

Ke změnám došlo též v adresnímu řádku prohlížeče, který nyní dle zadaného textu dohledává stránky v historii nejen dle začátku URL, ale nově též v nadpisu stránky. Došlo též na korektní dekódování diakritických znaků při zobrazení URL v adresním řádku. To ocení zejména uživatelé Wikipedie, kde se diakritické znaky v URL běžně vyskytují. Adresní řádek též nově zobrazuje ikonku RSS, pokud stránka nějaký kanál nabízí. Klepnutím na ní máte možnost přihlásit si odběr kanálu v integrované čtečce v poštovním klientu.

SeaMonkey 13

Adresní řádek prohlížeče

Historie webového prohlížeče je nově založena na databázové knihovně SQLite namísto dřívějšího formátu Mork. Z hlediska koncového uživatele se na první pohled nic nezmění, jen se celá práce s historií obdobně jako u Firefoxu 3 zrychlí. Implicitně je nově uchovávána po 90 dní.

Do novinek v oblasti bezpečnosti lze zahrnout striktnější přístup k nekorektním certifikátům, se kterými se lze setkat například u Firefoxu či Internet Exploreru. Pokud něco nesouhlasí, zobrazí se rovnou chybová informační stránka, kde má uživatel možnost přejít na jinou stránku či si stránku s nekorektním certifikátem přidat na vlastní riziko do výjimek.

SeaMonkey 14

Stránka s nekorektním certifikátem

Nová je též funkce na rychlé vymazání důvěrných dat, kterou uživatelé naleznou v nabídce Nástroje.

SeaMonkey 15

Dialog pro vymazání důvěrných dat

Novinky v poštovním klientu

Patrně nejvýznamnější novinkou v poštovním klientu je podpora pro práci s RSS kanály. Stejně jako si zakládáte účty pro poštu či diskusní skupiny, máte nyní možnost založit si účet pro odběr RSS kanálů. Uvedenou funkci obsahuje Thunderbird, který s poštovním klientem SeaMonkey sdílí podstatnou část kódu, již dlouho, ale v SeaMonkey se tato funkce objevila až nyní.

SeaMonkey 16

Okno poštovního klientu s RSS účtem

Několika nových vylepšení doznal Adresář, kde jsou na Mac OS X nově dostupné systémové kontakty. Detail samotného kontaktu má nyní novou podobu, v které je nově dostupné i pole pro zadání data narození.

SeaMonkey 17

Detail kontaktu

Na hlavní liště poštovního klientu naleznete na přechod zpět a vpřed mezi naposledy zvolenými poštovními složkami.

SeaMonkey 18

Ikonky na přechod mezi složkami

Došlo též na vylepšení možností poštovních filtrů, při označení textu ve zprávě a klepnutí na tlačítko Odpovědět se do odpovědi zahrne pouze označený text a řada uživatelů jistě uvítá vylepšení práce s protokolem IMAP.

Oproti Thunderbirdu poštovní klient SeaMonkey aktuálně neobsahuje prohlížení zpráv v panelech, díky kterému nelze ani nainstalovat kalendářové rozšíření Lightning, které jej aktuálně využívá. Na podpoře prohlížení v panelech se však aktuálně pracuje a měla by být součástí nadcházející betaverze.

Import z předchozí verze

V souvislosti s používáním SeaMonkey 2 jedna důležitá informace. Verze 2 ukládá svá data na trochu jiné umístění než předchůdci. Zatímco doteď byly uživatelské profily standardně uloženy v cestě [domovský adresář]/.mozilla/profiles/, nyní se jedná o adresář [domovský adresář]/.mozilla/seamonkey/profiles/. Při prvním spuštění SeaMonkey 2 jste automaticky dotázáni, zda si přejete provést import dat ze starší verze do nového umístění. Ve stejném okně máte též možnost provést import pošty z Thunderbirdu.

SeaMonkey 19

Import SeaMonkey

Závěrem

SeaMonkey 2 je bezesporu významným posunem vpřed. Přináší řadu zajímavých novinek, i když se povětšinou jedná o portování funkcí z Firefoxu a Thunderbirdu. Vzhledem k tomu, že balík ve verzi 2 nepřináší žádnou výraznou novinku, která by ve Firefoxu či Thunderbirdu nebyla obsažena, nelze očekávat houfný přechod uživatelů z jich zmíněných produktů. Novinky ale jistě potěší stávající uživatele.

CS24_early

Balíku lze aktuálně snad jen vytknout dlouhodobou absenci integrace s kalendářem, o které se diskutuje již řadu let, a lepší možnosti importu z konkurenčních produktů. Aktuálně například chybí možnost pohodlného importu nastavení z Firefoxu či Internet Exploreru. Samostatnou kapitolou pak je editor webových stránek, který se nerozvíjí již radu let.

Na aktuální třetí alfa verzi by měla během jara navázat betaverze, která přinese některé nová funkce (jako například zmíněné prohlížení poštovních zpráv v panelech). Dle aktuálních plánů by ji měla následovat finální verze, která bude dosutpná nejspíše koncem jara či v létě.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Pavel Cvrček pracuje jako softwarový vývojář a v rámci projektu Mozilla.cz se podílí na vývoji a propagaci produktů Mozilla.