Hlavní navigace

Vylepšené prohlížení s Firefoxem

7. 9. 2008
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

Když jsem se v minulém článku pro začátečníky zmiňoval o prohlížečích a číslo jedna jsem přiřadil prohlížeči Mozilla Firefox, neopomněl jsem zmínit i jeden z důvodů všeobecné oblíbenosti – užitečné doplňky. Ty umožňují rozšířit prohlížeč o mnoho nových funkcí. Dnes si o nich řekneme něco víc.

Existuje samozřejmě oficiální úložiště doplňků, které můžete pohodlně prohledávat a prohlížet. Najdete jej na adrese addons.mozilla­.org . Je to docela přehledná stránka, která zahrnuje seznam dostupných rozšíření pro produkty rodiny Mozilla (Thunderbird, Sunbird, Seamonkey). Nás samozřejmě nejvíce zajímá sekce pro Firefox. Na základní stránce najdete jednotlivé kategorie doplňků (např. Soukromí a bezpečnost, Stahování souborů, Sdílení a sociální sítě apod.) a můžete i vyhledávat dle klíčových slov. Ačkoliv jsou stránky plně v češtině a popisy některých doplňků také, je lepší vyhledávat pomocí anglických slov.

V nové verzi řady 3 je navíc stránka integrována přímo do Firefoxu . Zvolíte-li Nástroje-Správce doplňků, napojí se Firefox na tyto stránky a jejich výstup vám zobrazí přímo v okně ve Firefoxu. Do řádku s lupou stačí zadat klíčové slovo a budou zobrazeny příslušné doplňky. Pak už jen kliknete na tlačítko Přidat do aplikace Firefox a vše je hotovo.

Pokud s doplňky teprve začínáte, jistě vás zajímá, co za doplňky je k dispozici a které jsou nejpoužívanější. Vaši pozornost bych si dovolil nasměrovat do sekce Nejoblíbenější, která obsahuje žebříček nejstahovanějších doplňků. Pro účely tohoto článku můžeme říci, že ty doplňky, které se stahují nejvíce, budou patrně nejpoužívanější. Projděme si tento žebříček.

Na vrcholu stojí doplněk nazvaný AdBlock Plus. Jedná se o doplněk, který dokáže z internetových stránek odfiltrovávat reklamu. K dispozici jsou totiž soubory s pravidly (spíše se seznamem serverů, které reklamy nabízejí) a navíc můžete přidávat i své vlastní. Ve výsledku to pak vypadá tak, že po příchodu na stránky, kde je přidávána do obsahu reklama, začne AdBlock tuto reklamu z obsahu filtrovat a nezobrazí ji. Funguje to dobře a řada lidí doplněk používá hlavně pro zvýšení rychlosti načítání stránek. Na druhou stranu je však nutno říci, že používání tohoto doplňku je kontroverzní. Řada webů je ze zobrazování reklamy živa a pokud její zobrazování zablokujete, přichází provozovatelé o zisk, který z vaší návštěvy mají. Může to ve výsledku vést k tomu, že vaše oblíbené stránky budou zrušeny, protože si prostě nevydělají na svůj provoz.

Na druhém místě je doplněk Video Download Helper. Ten slouží k tomu, abyste si video soubory, které jsou umístěny na stránkách např. YouTube , stáhli k sobě a mohli je přehrávat lokálně. Od verze označené číslem 3.1 je možné tato videa i převádět na jiné. Jako třetí se na žebříčku umisťuje doplněk No Script. Tento doplněk dokáže úplně zablokovat jakékoliv spouštění kódu na internetových stránkách. Není pak možné, aby byl váš počítač napaden škodlivým kódem. Na stránkách, kterým věříte, pak můžete No Script instruovat tak, aby kód spouštěl (přesněji JavaScript, Java či jiné spustitelné programy). Na seznamu nejstahovanějších doplňků se drží i DownloadThe­mAll. Nabízí totiž unikátní možnost stažení všeho, co na stránce najdete. Ať už se jedná o obrázky, videa či hudební soubory. Určitě už se vám mnohokrát stalo, že jste přišli na nějakou stránku, kde bylo větší množství souborů nějakého typu, které jste si chtěli stáhnout. Nebavilo vás však je všechny po jednom stahovat. Tohle za vás automaticky vyřeší DownloadThemAll . Můžete nastavit i typ souborů, které vás zajímají a vybrat jen určité.Z dalších pomocníků zmíním ještě třeba doplněk ColorfulTabs, který umí obarvit záložky a vizuálně je tak od sebe oddělit. Dosti často se používá i doplněk PDF Download, který dokáže odchytávat kliknutí na odkazy obsahující PDF soubory a nabídne vám možnost tento soubor zobrazit, stáhnout nebo převést na HTML. Doplněk Download Statusbar zajistí, že stahované soubory se nebudou při stahování zobrazovat pomocí Správce stahování, ale na spodní liště Firefoxu.

Jako velmi praktický se mi jeví i doplněk nazvaný FireFTP. Je to FTP klient integrovaný přímo do prostředí Firefoxu. Pokud jste někdy podobný program používali (samostatný), budete vědět, jak FireFTP používat. Pro mne je tento doplněk například nepostradatelný při práci s redakčním systémem umístěném na hostingovém serveru. Nemusím opouštět prostředí Firefoxu, pracuji přímo v něm. Nepříjemným omezením je to, že velikost souboru, který je možno přenést, je omezena hodnotou 4 GB. Já osobně na tento limit narazil ve chvíli, kdy jsem stahoval DVD obraz své oblíbené distribuce. Dle vyjádření autora to však není limit doplňku FireFTP, ale Firefoxu. Jinak však FireFTP nabízí komfort obvyklý v programech tohoto typu – správce připojení či nastavování uživatelských práv k souborům.

Rád používám i doplněk FlashBlock, který na stránkách „filtruje“ jakýkoliv obsah ve Flash animaci. Ta se spustí až po kliknutí na ni, omezíte tak zbytečné zatížení vašeho počítače při načítání stránky. Můžete samozřejmě určit, že na určitých stránkách bude Flash Block neaktivní a flash animace se zobrazí ihned a bez zdržování.

Neměli byste zapomínat i na doplněk FireGestures, který přidá tzv. Mouse gestures. Ve zkratce se jedná o doplněk, který umí rozpoznat speciální tahy myší a provést příkaz, který je s pohybem asociován. Například si tak můžete nadefinovat příkaz o krok zpět, který bude proveden poté, co myší vykreslíte písmeno L (se stisknutým levým tlačítkem myši). Řada lidí nedá na tento doplněk dopustit, protože jim značně zjednodušuje a zefektivňuje práci.

Nelze však zapomenout na to, že i motivy vzhledu jsou vlastně doplňkem. Pokud se vám nelíbí celkové barevné ladění Firefoxu či vám nevyhovuje sada ikonek, je určitě čas vyzkoušet motivy vzhledu. Existuje jich velké množství a jejich obliba je určitě věcí vkusu každého uživatele. Stačí se jen podívat na kategorie, do kterých jsou motivy členěny – Příroda, Sport, Zvířata, Moderní, Retro nebo Integrace s OS.

Kromě oficiálního repozitáře najdete doplňky i na dalších stránkách, spíše však to jsou stránky vývojářů jednotlivých doplňků. Na oficiálních stránkách však najdete doplňky, které jsou otestovány, že ve Firefoxu běží a nezpůsobují problémy.

Autor článku

Pracuje na pozici IT architekta pro firmu zabývající se zpracováním ropy a výrobou produktů z ní. Navrhuje rozličná řešení a jejich integraci do firemní infrastruktury na základě firemních standardů bezpečnosti nebo plánů obnovy.