Hlavní navigace

SecurityProgz (20. 6. 2002)

20. 6. 2002
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Po týdnu jsme pro vás připravili další shrnutí toho nejzajímavějšího, co se na scéně bezpečnostních programů pro unixy objevilo. Věřím, že si mezi dnešními programy vyberete i vy a naleznete právě to, co sháníte nebo co vás zajímá. Tak tedy dost zbytečných slov a pojďme se společně podívat na samotné recenze...

WEB SHELL v. 1.0
Download: http://212.44­.140.16/alex/
Platforma: unix

Jako první si dnes představíme velmi zajímavý nástroj s názvem Web Shell. Musím říct, že tento program mě opravdu velmi zaujal. Skládá se ze dvou částí – klientské a serverové strany. Jedná se o dva skripty. Klientská část poskytuje uživateli jakýsi příkazový řádek. Co napíšete, je odesláno přes HTTP k serverové straně, kde jsou původní příkazy extrahovány a následně provedeny. Serverová část vrací samozřejmě výstup STDOUT a STDERR. Mezi mnoha podporovanými „vymoženostmi“ nechybí kupříkladu historie příkazové řádky, možnost přeposílání souborů nebo schopnost pracovat i přes HTTP proxy server.


ECHELOG v. 0.6
Download: http://echelog­.sourceforge.net/
Platforma: Linux, FreeBSD, OpenBSD, Solaris, SunOS, POSIX

Chcete mít podrobný přehled o tom, co se děje u vás na síti? Potom si pořiďte jedinečný Echelog. Tento program intenzivně zkoumá síť a veškerou činnost, která na ní probíhá. Zaznamenává vše, co se na síti děje a poskytuje podrobný přehled o činnosti jednotlivých uživatelů. Hlášení, která generuje, jsou zasílána přes SSL spojení na zabezpečený server, kde mohou být v klidu a bezpečí archivována pro potřeby paranoidního správce.


VIPUL'S RAZOR v. 2.03
Download: http://razor.sou­rceforge.net/
Platforma: unix

Také vás trápí desítky či stovky spamů? Nevyžádaná pošta je zkrátka nedílnou součástí téměř každého virtuálního života na Internetu. V minulosti jsme si v SecurityProgz představili už celou řadu nejrůznějších filtrů a dalších nástrojů, pomocí kterých můžeme spamy třídit, likvidovat, nebo vůbec zabránit jejich přijetí. Vipul's Razor jde trochu dál nebo možná spíše jiným směrem. Na základě široké databáze, která vzniká za stále sílící podpory uživatelů, je rozpoznávána přijímaná pošta, a pokud je nějaká e-mailová zpráva vyhodnocena jako spam, není přijata. Samozřejmě, že uživatel může být na vlastní přání informován o tom, kolik a jakých e-mailů nebylo z tohoto důvodu přijato. Onu databázi spamů můžete pravidelně updatovat tak, abyste vždy alespoň drželi krok s jejich odesílateli. Jistě tak nepředejdete všem pokusům o zahlcení vaší schránky reklamou, odkazy na porno nebo slevovými kupóny na levné sušenky v ulicích Moskvy, ale snad vám pomůže alespoň výrazně omezit jejich příjem.


TPASSGUARD v. 0.01a
Download: http://passgu­ard.sourcefor­ge.net/
Platforma: Linux, POSIX

Tip do článku - TOP100

Možná vás také trápí nutnost neustálého přihlašování se na určité stránky na Internetu, na nichž opakovaně trávíte větší množství času. Může se jednat o vaši e-mailovou schránku, chat, diskusní server apod. Řada lidí používá různá hesla pro různé služby. Je to tak jistě lepší. Ale nutnost opakovaného vypisování delších hesel několikrát během dne bývá poměrně nudná a dnes už také zbytečná – máme tady TPassGuard, který si všechna vaše hesla zapamatuje a bude je automaticky doplňovat za vás všude, kam budete chtít. Jak prosté. Samozřejmě, že se použití tohoto programu nehodí na počítač, k němuž má přístup větší počet uživatelů, jedná se spíše o „soukromou záležitost“. Ale i kdyby vám snad někdo počítač zcizil nebo se k němu probojoval, získá maximálně přístup k dané službě, ale ne k heslu. Veškerá přístupová hesla jsou samozřejmě uchovávána v šifrované podobě tak, aby se zamezilo jejich zneužití, respektive nežádoucímu prozrazení vinou nekvalitního uchovávání dat.


Z uplynulého týdne jsme si představili asi to nejzajímavější. Věřím, že jste našli program, který vás zaujal a snad vám i pomůže ve vaší další práci. Přeji hodně úspěchů v zabezpečování dat, systému a nejrůznějších přenosů a také v odstraňování spamů. Za týden jsme tu zas spolu s nejčerstvějšími novinkami ze světa bezpečnostního software pro tučňáky.

Autor článku