Hlavní navigace

Slax má výsledky ankety: nezáleží na velikosti, ale na modularitě

8. 6. 2016
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Tomáš Matějíček zveřejnil výsledky ankety mezi uživateli Slaxu. Většina uživatelů nelpí ani na Slackware, ani na velikosti, ani na lokalizaci nebo KDE. Naopak moduly jsou nutností.

Tomáš Matějíček před měsícem vyhlásil anketu mezi uživateli live distribuce Slax. Ptal se na budoucnost a zejména na to, jak moc trvají uživatelé na některých vlastnostech distribuce. Jedním z cílů té ankety je zjistit, jestli bude uživatelům stačit něco, co bude jednoduché udržovat a updatovat. Když s tím nebude moc práce, můžu pokračovat dál, řekl tehdy Tomáš Matějíček.

Nyní publikoval výsledky průzkumu, kterého se zúčastnilo více než 1250 respondentů. Jak se vyjádřili?

Většině stačí angličtina

Více než 65 % uživatelů chce Slax jen v angličtině. Někteří respondenti navíc dodali, že hlasovali pro podporu jiných jazyků jen proto, že potřebují jiné rozložení klávesnice. Ve skutečnosti tedy zřejmě angličtina doplněná národními klávesnicemi uspokojí ještě více uživatelů. Když vezmu v úvahu to, že vytváření a distribuce Slaxe ve 40 jazycích je trápení, rozhodl jsem se, že pokud bude další vydání, bude nabízet různá rozložení klávesnice, ale už ne překlady, píše Matějíček. Pokud budou existovat různé jazykové verze, budou dostupné jen v podobě modulů.

Na Slackware nezáleží

Téměř 84 % respondentů netrvá na tom, aby byl Slax postavený právě na Slackware. To znamená, že můžu jako základ vybrat prakticky cokoliv. Ještě jsem se ale nerozhodl, jestli chci změnu. Největší problém Slackware je podle Matějíčka v tom, že neexistuje jednoduchý způsob, jak do něj přidat další software. V tuto chvíli zvažuji Debian a Gentoo.

Na velikosti nezáleží

Jen 5 % dotázaných by rádo udrželo velikost distribuce pod 200 MB. Dvěma třetinám uživatelů (63 %) dokonce nevadí ani velikost přes 500 MB. Nejlepší tedy podle autora bude cílit přibližně na 500 nebo 700 MB, aby se výsledek vešel na běžné CD. Když budu moci dát dovnitř víc dat, budu mít méně práce s optimalizací velikosti.

Čtěte deset let starý rozhovor: Tomáš Matějíček: na velikosti záleží

Grafický desktop je nutný

Jen 4 % uživatelů Slaxu volí systém pouze s příkazovou řádkou, takže grafický desktop zůstane jeho součástí. Jen asi 10 % dotázaných by rádo v systému vidělo Gnome 3, zbytek je téměř rovnoměrně rozdělen do tří skupin: jedna chce lehké prostředí jako OpenBox, druhá by ráda zůstala u KDE a třetí by brala XFCE. To vlastně znamená, že cokoliv udělám, to naštve většinu lidí. Zároveň to však znamená, že v tomto ohledu můžu udělat cokoliv. Ještě jsem se nerozhodl.

Tomáš Matějíček už před dvěma lety řekl, že hledá náhradu za současné KDE, které je velmi problematické z hlediska velikosti a nutnosti optimalizací. Asi to dopadne tak, že vyberu něco lehkého, co bude vypadat jako KDE, píše k výsledkům ankety.

Jedna architektura, dvě jádra

Udržovat Slax pro více různých architektur znamená další hromadu práce. Autor ale před časem navrhl řešení, kdy by byl systém stále kompilován pro x86, ale obsahoval by 32– i 64bitové jádro. To by se zavedlo automaticky podle cílové architektury. Podle mě je to nejjednodušší způsob, jak dosáhnout běhu na všech x86 architekturách bez dalších nevýhod. Zatím se mi tahle myšlenka pořád líbí.

CS24_early

Moduly jsou základ

Podle výsledků ankety považuje většina uživatelů podporu modulů za zásadní vlastnosti Slaxu. Jen 17 % z nich moduly nezajímají, ostatní uživatelé je potřebují. Jednak k vytváření vlastních rozšíření, ale také ke stahování software, který pro ně připravil někdo další. Myslím že počet modulů bude klesat, pokud bude Slax postaven řekněme na Debianu. Lidé si pak budou moci nainstalovat běžné balíčky s apt-get namísto stahování modulů z repozitáře. V každém případě je ale nutné modularitu zachovat.

Bude nový Slax?

Stále ale není jisté, zda nový Slax vznikne. V podstatě z celé ankety plyne, že si můžu dělat, co chci, řekl nám Matějíček s humorem. Vždycky ale bude zřejmě někdo, koho tou změnou naštvu. Podle něj bude třeba rozřešit řadu změn jako je zmíněné desktopové prostředí nebo distribuce. Nejdůležitější bude rozhodnout, jestli zůstat u Slackware nebo přejít jinam, dodává.

Jakou distribuci byste ve Slaxu nejraději viděli?

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Petr Krčmář pracuje jako šéfredaktor serveru Root.cz. Studoval počítače a média, takže je rozpolcen mezi dva obory. Snaží se dělat obojí, jak nejlépe umí.