Hlavní navigace

Softwarová sklizeň (11. 10. 2017)

11. 10. 2017
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: Depositphotos
Sonda do světa otevřeného softwaru. Dnes si zašifrujeme složky, vyzkoušíme klienta pro svobodnou sociální síť, přehrajeme si pár písniček a podíváme se na další systém na správu obsahu.

SiriKali

Aplikace pro správu složek zašifrovaných pomocí ecryptfs, cryfs, encfs, gocryptfs a securefs, což z ní dělá univerzální frontend pro práci se šifrovanými složkami na Linuxu. Jeho výhodou je, že nepracuje ze zašifrovanými kontejnerovými soubory, ale se složkami. Zašifrovaná složka může volně růst nebo se zmenšovat podle toho, jak jsou přidávány nebo mazány soubory. Na rozdíl ale od souboru, který si vyhradí určitou velikost bez ohledu na velikost souborů, které obsahuje, je velikost složky naprosto transparentní, což je menší nevýhoda kvůli bezpečnosti.

mhogomchungu.github.io/sirikali, 1.3.1

Dianara

Klient pro svobodnou decentralizovanou sociální síť pump.io. Uživatelům umožňuje spravovat jejich účet na pump.io bez nutnosti používat webové rozhraní a přidává ještě navíc pár funkcí, které ve webovém rozhraní nejsou. Můžete přes něj sdílet texty, nahrávat fotky, video a audio, komentovat, likovat, sdílet, upravovat a mazat komentáře a statusy, editovat profil, měnit profilovou fotku, měnit sledování ostatních uživatelů a všechny další věci, které potřebujete na práci se sociální sítí. Kromě toho je možné tohoto klienta použít i pro práci s MediaGoblin.

jancoding.wordpress.com/dianara, 1.4.0

Cantata

Jedná se o konfigurovatelné grafické uživatelské rozhraní k MPD. Původně vznikla jako fork QtMPC, dnes se ale podle vyjádření tvůrců jeho kód výrazně liší. Je vyvíjena pod licencí GPLv3 a je možné ji zkompilovat jako součást KDE stejně tak jako samostatnou QT4 aplikaci. Kromě přehrávání hudby zvládá i ripování audio CD, přehrávání streamovaných rádií a on-line služeb, editování tagů a spoustu dalších funkcí.

github.com/CDrummond/cantata, 2.2.0

FlatSiteBuilder

Uživatelsky přívětivý nástroj pro správu obsahu (CMS) pro Linux (verze pro macOS a Windows jsou do budoucna v plánu). Jelikož pracuje pouze ze statickými webovými stránkami, kterou jsem všechny vytvářeny na desktopu jedná se o nejrychlejší CMS aplikaci. Svoje stránky pak můžete nahrát zdarma na GitHub nebo na server kteréhokoli jiného poskytovatele těchto služeb.

cyber23

github.com/Artanidos/FlatSiteBuilder, 1.4.2

Blbinka

Znáte ten vtip o blondýně, která měla ve walkmanu nahranou sekvenci „nadechnout, vydechnout“? Dnes už by se obešla bez walkmanu, protože už je na všechno aplikace.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Filip Zatloukal vystudoval automatizaci na Univerzitě Tomáše Bati a už od studií se zajímá o vše kolem svobodného softwaru. Vždycky ho zajímaly technologie a žurnalistika, tak se rozhodl tyto dvě vášně skloubit dohromady.