Hlavní navigace

Softwarová sklizeň (11. 4. 2001)

11. 4. 2001
Doba čtení: 6 minut

Sdílet

Pravidelná sonda do světa (převážně) otevřeného softwaru.

Pondělí 9. 4.
Tvorbu aplikací pro kapesní počítač Compaq iPAQ usnadňuje framework pimPAQ. Velmi zajímavé na něm je to, že se programuje v Perlu s běžně dostupnými moduly, jako je DBI (od stejného autora můžete získat i mSQL pro iPAQ) nebo GTK+. Zbývá jenom podotknout, že pro výše zmíněný software bude váš kapesní miláček potřebovat jeden drobný zásah – výměnu WinCE za Linux :)
pconsole je zajímavá pomůcka pro všechny správce většího množství počítačů. Dokáže totiž vytvořit několik paralelních SSH spojení na různé servery a všechny zadávané povely se pak provedou na každém připojeném uzlu. Je tak velmi jednoduché například najednou updatovat balíčky z centrálního FTP serveru nebo provádět podobné hromadné „údržbářské“ práce. Hlavní doménou použití pconsole by měly být clusterové systémy, jejichž uzly bývají většinou zcela totožné.
Pod názvem Cxc se ukrývá konzolový kalkulátor, který se snaží napodobit funkcemi populární TI-83. Obsahuje trigonometrické, hyperbolické a statistické funkce, podporu komplexních čísel, proměnné a logické testy.
Líbila by se vám možnost přistupovat zcela transparentně k FTP serverům bez nutnosti jakkoliv zasahovat do klientských aplikací? Pak je pro vás FTP File System to pravé. Název napovídá, že jde o implementaci „souborového systému“, který umožňuje připojení libovolného FTP serveru/adresáře stejně, jako třeba NFS nebo SMB zdrojů.

Neděle 8. 4.
Asi všichni již vědí, že pod názvem .NET se ukrývá micro$oftí pojetí budoucnosti Internetu, ukládání dat, pronajímání aplikací atd. Pokud si myslíte, že na tom něco je, ale M$ není zrovna vaším favoritem, můžete sledovat projekt Portable.NET, který si klade za cíl vytvořit sadu přenositelných, stabilních a výkonných pomůcek pro vytváření i běh .NET aplikací pod licencí GPL. Portable.NET bude obsahovat i kompilátor a interpret jazyka C#, assembler, disassembler atd., nicméně zatím jsou pouze položeny hrubé základy.
Maki je zajímavý systém pro vytváření dynamických webových stránek pomocí XML a Pythonu. Vygenerování výsledného dokumentu je řízeno sérií libovolného množství kroků, přičemž v každém z nich lze buď na dokument aplikovat XSLT šablonu nebo jej „prohnat“ takzvaným procesem – kódem, který jej libovolným způsobem modifikuje. Zajímavé je, že výstup každého z těchto kroků může být udržován po zvolenou periodu v keši, takže například složité šablony se aplikují jenom jednou, zatímco jednoduché doplňky při každém požadavku a podobně.
Advanced Sound Daemon je náhrada za EsounD, která vznikla (jak jinak) s cílem jej kvalitou a možnostmi překonat. Podstatné je, že dodržuje úplnou kompatibilitu a navíc přidává tyto funkce: podporu více vstupů a výstupů, synchronizaci výstupu na více zařízení (kvadrofonní zvuk na dvou obyčejných zvukových kartách), podporu vstupu ze socketu, roury (pojmenované i „obyčejné“), OSS a ALSA zařízení, HTTP streamu či UDP protokolu, a podporu výstupu tamtéž, GTK konfigurační rozhraní a další zajímavé funkce.

Sobota 7. 4.
Knihovna Small crypto library umožňuje implementaci šifrovacích technologií do aplikací psaných v C++. Kromě tříd pro vlastní šifrování obsahuje i funkce pro vytváření šifrovaných síťových spojení.
Sedíte-li za M$ Proxy a nejsou-li vaším operačním systémem Windows, můžete mít skutečně nelehký život. Jednou z pomůcek, které se to snaží trošku napravit je program NTLM Authorization Proxy Server. Jak název napovídá, jeho cílem je realizovat autentizaci na proxy pomocí proprietárního protokolu NTLM. Program sám funguje jako proxy server, takže se není třeba omezovat na nějaký konkrétní prohlížeč a navíc je každý požadavek upraven tak, aby se tvářil stejně, jako kdyby byl zaslán z Internet Exploreru.
Fax4CUPS je skript, který funguje jako filtr pro tiskový systém CUPS, ovšem jeho cílem není tisk, ale, jak už jste asi pochopili, faxování – jde vlastně o pouhé rozhraní nad faxovacím softwarem efax. Hlavní výhodou programu by ale mělo být právě použití v rámci CUPSu, což umožňuje zjištění informací o vašem faxu pomocí libovolného prohlížeče, a to samozřejmě i tehdy, je-li faxmodem fyzicky připojen k jinému serveru.

Pátek 6. 4.
FTP serverů existuje pro un*xy poměrně velké množství, ale přesto, nebo snad právě proto, není snadné si vybrat. Velmi zajímavě vypadá zejména z bezpečnostního hlediska démon TwoFTPd. Svou architekturou a způsobem použití mi silně připomíná qmail. Program je rozdělen na dvě části, z nichž první se stará pouze o autentizaci a nic jiného. Pokud je přihlášení v pořádku, spustí teprve druhý program, který zajišťuje vlastní přenosy. Dalším kladem je fakt, že veškeré povely obstarává TwoFTPd interně, bez spouštění dalších programů, samozřejmě podporuje chroot a v neposlední řadě také zcela odděluje anonymní a obyčejný FTP přístup – obojí řeší odlišné programy. Z toho ovšem plyne i jedna nevýhoda, kterou je nutnost mít dvě IP adresy, chcete-li provozovat anonymní i normální FTP najednou.
Populární systém pro realizaci linuxových clusterů MOSIX, který vznikl původně při Hebrejské Univerzitě v Izraeli, je nyní dostupný i pro jádra 2.4.
MaraDNS je další pokus o vytvoření alternativního DNS serveru. Jeho cíle nejsou příliš překvapivé – jednoduchost, efektivnost a samozřejmě bezpečnost. Pozitivní je, že server asi funguje – doména, na níž sídlí jeho domovská stránka je už v jeho péči a fakt, že se na ni lze dostat, je dostatečnou zárukou :)

Čtvrtek 5. 4.
Docela zajímavým způsobem se k tvorbě dynamických webů staví modul MOD_PLSQL pro Apache. Nepoužívá žádný vnější programovací jazyk s přístupem k databázím, ale přímo Oracle stored procedures. Tento systém by se měl podobat originálnímu Oracle Web Application Serveru a dokonce i API je údajně velmi podobné.
fmio je jednoduchá utilitka pro nastavování frekvence a hlasitosti FM radio karty. Myslím, že to je ideální nástroj pro buzení se počítačem – stačí jednoduchý skriptík a máte to i s pozvolným zvyšováním hlasitosti :)
Co dělá program mp32ogg je asi celkem jasné. Ano, slouží ke konverzi MP3 souborů do formátu Ogg Vorbis. Šikovné je na něm to, že umí číst ID3 tady a data z nich opět uložit do Ogg souboru. Volitelně může i přejmenovávat soubory právě podle obsahu ID3 tagu. Vypadá to celkem šikovně, ale kvalita záznamu dvakrát prohnaného skrz ztrátovou kompresi asi nebude zrovna optimální.
Pro programátory by mohla být šikovná utilitka gtkdiff. Jde o prohlížeč rozdílových (diff) souborů se dvěma režimy fungování – dokáže zobrazit rozdíly v jediném okně (barevným rozlišením), více vertikálně rozdělených oknech (opět i s barevným zvýrazněním) a nebo případně kombinovaně. Podporuje také rozdílové soubory adresářů a přehlednost zvyšuje schopnost zobrazovat čísla řádků.

CS24_early

Středa 4. 4.
Pokud byste si chtěli napsat vlastní webový fulltextový vyhledávač, potřebujete tři věci: robota, který bude stahovat dokumenty, indexovač, který z nich vytvoří databázi slov a odkazů, a vlastní vyhledávač, který v databázi rychle a efektivně najde to, co se po něm žádá. Co se týká robota, můžete si možná usnadnit práci tím, že použijete Larbin. Tento robot (crawler, spider, scooter, …, jak jenom chcete) vznikl ve Francii původně s cílem vytvořit základ pro vyhledávací engine pro XML dokumenty, ale jeho schopnosti se poněkud rozrostly, a tak si poradí i s obyčejným HTML. Velkou devizou Larbinu by měla být rychlost. Na relativně obyčejném PC prý zvládne bez potíží stáhnout více než pět milionů stránek za den. To už je celkem slušné.
Webová proxy Japana dokáže v reálném čase převádět japonské abecedy Hiragana a Katakana na abecedu Romaji. Sice netuším, co je co, ale podle obrázků to očividně převádí japonské znaky na (fonetický?) přepis do latinky. To se v našich končinách hodí každou chvíli, co říkáte? :)

A to je pro dnešek vše…

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku