Hlavní navigace

Softwarová sklizeň (12. 1. 2000)

12. 1. 2000
Doba čtení: 8 minut

Sdílet

Dnešní Sklizeň je na speciální přání (ahoj Martine :) o 20% delší za stejnou cenu. Takže příštích X minut si vyhraďte na výlet do světa [většinou] volně šiřitelného softwaru [převážně] pro un*xové OS.
Úterý 11. 1.

V okamžiku, kdy se rozhodnete přestat používat emailového klienta zabudovaného v Netscape Communicatoru, a rozhodnete se pro Pine, nastane problém, jak přenést i osobní adresář. Od teď se už podobného kroku nemusíte obávat, protože o konverzi se postará program NStoPine.
Užitečnou utilitkou je program Saferun. Slouží ke spuštění programu s aplikovanými limity, respektive (zatím?) pouze s jediným limitem a tím je délka běhu spouštěné aplikace. Tak lze předejít k nepříjemnostem, kdy program, který se „zasekne“ může zablokovat běh skriptu a podobně. Další praktické využití, které si umím představit je například snadná realizace automatického připojení (a odpojení) k Internetu přes vytáčenou linku na předem určenou dobu.
Zajímavým projektem je XDBM. Jde o databázi, určenou pro ukládání XML dat. Původně jsem si neuměl příliš představit, k čemu vlastně taková databáze je, ale po letmém seznámení začínám mít pocit, že jde o velice užitečnou záležitost. XML data jsou totiž v databázi předzpracována, takže programátor nepotřebuje vždy parsovat celý soubor, může si dokonce vyžádat jenom určitou část dokumentu a rovněž lze dokumenty prohledávat. Nevýhodou ale může být nutnost používat kódování UTF-16, zejména kvůli komplikovanějšímu vytváření dokumentů, ale i tato drobná nevýhoda zřejmě do budoucna zmizí, neboť právě Unicode bude zřejmě v budoucnu lékem na dnešní zmatky s různými znakovými sadami.

Pondělí 10. 1.
Již delší dobu jsme tady neměli nic pro hudebníky, tak to doufám teď napravím. MusE je MIDI sequencer, který je (pokud mě paměť neklame) velice podobný CakeWalku (upozorňuji, že jsem tento program viděl naposledy tak před čtyřmi, pěti roky). Aktuální verze MusE je teprve první veřejnou, ale program i tak vypadá celkem zdařile. Nejsem sice schopen plně posoudit jeho funkce, ale rozhodně si myslím, že není mnoho (alespoň GPL) programů tohoto typu, které by disponovaly notovým editorem, editorem s klaviaturou (ehm, neumělý překlad pianoroll editoru :), možností editace v reálném čase, nekonečným undo, realtimovým či krokovým nahráváním a dalšími funkcemi.
Connect je aplikace, která umožňuje sdílení PPP připojení v menších sítích, přičemž její pojetí je poměrně originální. Každý klient má možnost si kdykoliv zažádat o připojení, přičemž k odpojení dojde teprve tehdy, když všichni klienti ukončí své sezení. Hlavním přínosem tohoto principu je, že se jednotliví klienti mezi sebou nemusí dohadovat, kdo ještě připojen zůstane a kdo ne, nikdo vám nemůže spojení ukončit, pokud s ním ještě pracujete. Vyžaduje to samozřejmě speciální aplikaci na straně stanic v síti. Ta by měla být k dispozici v podobě povelu pro příkazovou řádku, pro X11, pro Win32 a také jako javovský applet.
A teď pro změnu něco, co potěší příznivce počítačových her, zejména těch logických. Groundhog spadá přesně do této kategorie, cílem hry je manipulovat kousky bludiště v hracím poli, podobném klasické patnáctce, tak, aby jste skrz něj mohli přesunovat různobarevné kuličky mezi nádobkami po okraji hracího pole. Cílem je umístit kuličky do barevně odpovídajících nádobek. Huh, mám pocit, že po přečtení tohoto popisu asi nikdo neví o nic více, než předtím. Tak se raději podívejte na obrázky, ty jsou přeci jenom výstižnější.

Neděle 9. 1.
Cítíte-li potřebu prezentovat na webu téměř libovolné obrázky v podobě galerie, můžete si tuto činnost zautomatizovat s pomocí několika volně šiřitelných programů. Jedním z nich je i ECLiPt Virtual Gallery, který dokáže vytvářet seznamové i náhledové galerie s popisky, generuje i stránky s jednotlivými obrázky, výhodou je i přímá podpora Kodak Photo CD.
VMD, nebo-li Visual Molecular Dynamics, je nástroj pro vizualizaci a analýzy biologických systémů, jako jsou třeba proteiny (tenhle příklad jsem zvolil proto, že je to jediný termín, pod nímž jsem schopen si alespoň něco málo představit). VMD pracuje s daty PDB, tedy Protein Data Bank, popisujícími molekulární strukturu, kterou pak s pomocí knihovny Mesa3D převede na 3D renderovaný model. A proč to vlastně všechno píšu, když tomu bude nejspíš rozumět asi tak jeden čtenář z tisíce? Asi proto, že i přes zvrhlé názvosloví je to vlastně docela krása :) Nevěříte? Tak se mrkněte, jak může vypadat třeba takový elastický tyčový model DNA laktózového operonu, ať už je to cokoliv. Omlouvám se teď všem odborníkům, které jsem svým ubohým překladem originálního názvu ranil, ale překládejte něco v odborné mluvě, když sám odborník nejste…
Pokud vlastníte stále populárnější mobilní telefon Siemens C25, asi víte, že umožňuje vytvoření vlastních „melodií“ místo standardních vyzváněcích tónů. Možná, že ale už nevíte, jak na to. V tom případě by vám mohl pomoci program Midi2C25, který ze standardního MIDI souborů vytvoří postup, jak skladbu do telefonu dostat (cédvacetpětka totiž neumožňuje přímou editaci či nahrání melodie přes kabel). Vzhledem k tomu, že program je vytvořen v jazyce Eiffel, doporučil bych možná raději stažení binárky, protože pro kompilaci potřebujete asi šest různých věcí, o jejichž přítomnosti ve vašem počítači bych si dovolil pochybovat.

Sobota 8. 1.
Zkratka Gecco (neplést s renderovacím enginem prohlížeče Mozilla, ten má o jedno „c“ méně a o jedno „k“ více – gecko) znamená GNOME Extensible Configuration COnsole a jde o návrh aplikace pro centralizovanou konfiguraci všeho možného. Gecco se v podstatě příliš neodlišuje od windowsoidních Ovládacích panelů, ani vzhledem ani cílem. Jak je z názvu zřejmé, jde o aplikaci pro GNOME. Program je řešena modulárně, takže není problém přidávat další funkce v podobě externích pluginů. Momentálně lze s Geccem nastavovat převážně síťové služby (resolver, routing, nastavení rozhraní) a datum a čas. Další moduly se chystají.
Pokud se vám nechce spouštět Navigator pokaždé, když zatoužíte podívat se, co nového se událo v (linuxovém) světě, můžete místo něj používat program TkHeadline, který načítá titulky (a krátké popisky) článků přibližně z dvaceti zpravodajských serverů, mezi nimiž nechybí například Slashdot, Freshmeat, Segfault.org, Linux Weekly News, 32bitsonline a další. Samozřejmě, že si můžete vybrat pouze ty servery, které vás zajímají.
TimeIsMoney je jednoduchý plánovač, který používá ncurses rozhraní. To jej předurčuje hlavně pro použití na konzoli, ale samozřejmě nic nebrání v jeho používání třeba v xtermu. Zároveň by se tento program díky malé velikosti (přibližně 30KB) docela dobře uplatnil i v malých, jednodisketových distribucích. Kromě plánování času a alarmu v něm najdete i jednoduchou kalkulačku.

Pátek 7. 1.
Proxy server Squid se možná dočkal důstojného soupeře. Jmenuje se Oops a byl vytvořen s ohledem na maximální výkon a rychlost odezvy při zachování minimálních paměťových požadavků. Zřejmě nejvýznamnějším vylepšením oproti Squidu je realizace diskové cache. Místo množství souborů jsou používány tzv. strages, což jsou buď velké soubory nebo diskové oddíly. Zvláště použití vyhrazeného oddílu pro cache je podle mého názoru ideálním řešením pro velké proxy – jejich administrátoři asi vědí, o čem hovořím. Potřeba otevírat velké množství souborů totiž často naráží na stropy operačního systému. Objekty jsou ve storages indexovány pomocí b-stromů, takže práce s nimi by měla být slušně rychlá. Oops podporuje protokoly FTP a HTTP 1.1, access listy a omezování přenosového pásma.
A zase něco pro hudebníky. Melys je další MIDI sequencer, tentokrát ovšem určený pro ovladače ALSA. Program umožňuje práci se stopami (tracks), obsahuje pianoroll editor, umožňuje otevření více souborů a neomezené kopírování elementů mezi nimi.

Čtvrtek 6. 1.
Běžnou metodou lokalizace programů se stalo používání gettext katalogů. Program KBabel je určen pro práci právě s těmito katalogy. Snaží se pokud možno usnadnit a případně i zautomatizovat úkony, které se při překladu a tvorbě katalogu provádějí. Kromě vlastního editoru obsahuje KBabel i manažer katalogů, na kterém se mi líbí zejména jednoduchá statistika. Na první pohled je zřejmé, v jakém stavu překlad je – tedy kolik zpráv je už přeloženo a kolik ještě zbývá. Manažer rovněž umožňuje provádět kontrolu syntaxe katalogu.
Tlaky na zjednodušení konfigurace un*xu, respektive aplikací, sílí, ať už si o tom zkušenější uživatelé myslí cokoliv. Kromě COASu od Caldery či Linuxconfu existuje i webové konfigurační rozhraní Webmin. Sám jsem neměl tu čest jej vyzkoušet, ale podle některých ohlasů jde o docela dobrý počin. S jeho pomocí můžete namátkou konfigurovat třeba lilo, síť (resolver, routing, atp.), DHCP, BIND 4 i 8, ale i Majordomo, Apache, Sambu či diskové kvóty. Kompletní seznam přiložených modulů naleznete zde a pokud by to nestačilo, tak se podívejte ještě na soupis modulů třetích výrobců.

CS24_early

Středa 5. 1.
Provozovatelé hostingových služeb často musí řešit dilema, zda povolit, či nepovolit posílání emailů přes jejich SMTP server. Zatímco takový ISP ví přesně, jakou IP adresu (respektive z jakého rozsahu) může mít jeho zákazník a tím pádem může povolit relay pouze z těchto adres, poskytovatel prostoru tohle nemůže vědět, protože jeho zákazníci mohou být připojení přes kohokoliv. Proto by musel povolit posílání celému světu, na což obvykle během pár dní přijdou nějací spammeři a pak se správce nebude stačit divit, až mu kdekdo bude nadávat nebo odmítne přijímat poštu z jeho domén. A právě tuto situaci se snaží řešit démon AntiSpam. Ten totiž monitoruje maillog, vytahuje si z něj úspěšná přihlášení na POP3 server a následně pak zaznamenává IP adresy, z nich přihlášení pocházelo. Ty potom využívá MTA při rozhodování, zda relay povolit, či nikoliv. Je to trošku kostrbaté, nicméně ne neprůchodné řešení.
GmatH je grafické rozhraní (pro GNOME) k tzv. Numerical Pythonu, rozšíření, které obohacuje Python o další matematické schopnosti. GmatH přináší tedy hlavně zkomfortnění práce s tímto balíkem a rovněž přidává možnost vizualizace dat.

A to je pro dnešek vše. Hm, koukám, že to je spíš tak o 50% delší než jindy. Ale co, myslete si, že jsou Vánoce. Tak šťastný a veselý…

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku