Hlavní navigace

Softwarová sklizeň (19. 1. 2000)

19. 1. 2000
Doba čtení: 7 minut

Sdílet

Na mou duši mě nenapadá nic chytrého (a vlastně ani hloupého), co bych do této upoutávky napsal. Takže raději pojďme na ten software...
Úterý 18. 1.

Pokud jednoho dne usoudíte, že vaše bookmarky (nebo-li záložky) z Navigatoru jsou natolik zajímavé, že by je měli mít možnost vidět i ostatní, bude asi logickým krokem umístit je na web. Vypadá to jednoduše neboť Navigator používá přímo HTML, jenže pro obsáhlejší záložky je to poněkud nepraktické. Soubor je dost nepřehledný, zvláště v hlubších úrovních a navíc může být až nepříjemně velký. A proto existují programy, jako je bkmrkconv, který se postará o konverzi vašich záložek do přehledného uspořádání v katalogovém stylu a'la Yahoo. Vzhled generovaných stránek závisí na použité šabloně, takže se nemusíte nijak omezovat. Výstup je opravdu celkem příjemný.
bcnu je další monitorovací systém pro zařízení připojená do sítě (počítačové, nikoliv elektrické :). Stav všech monitorovaných prvků si můžete prohlížet přes pohodlné webové rozhraní, kde okamžitě vidíte, jestli je všechno jak má být. A pokud není, dozvíte se další podrobnosti. Události se mohou i logovat a s pomocí dodávaného CGI skriptu si pak můžete nechat zobrazovat reporty za zvolené období. Jednotlivé testy provádějí takzvaní agenti, což jsou většinou bash-skripty, ale může jít vlastně o libovolný program, takže možnosti systému lze rozšířit o vlastní testy.
Není to tak dávno, co byla herním hitem akční záležitost Hexen od Raven Software a přesto jsou už dnes počítačové hry zase o míle dále. Pokud ale dáváte přednost osvědčené klasice, můžete se k Hexenovi vrátit. A to dokonce i na Linuxu (ale i BeOSu a snad i MacOSu), díky právě vznikajícímu portu hry na SDL, což je multiplatformní rozhraní pro vývoj multimediálních aplikací. Ehm, abych nezapomněl, samozřejmě, že pro hraní stále potřebujete datové soubory z původní hry, alespoň v jejich sharewarové podobě.

Pondělí 17. 1.
Pár týdnů po vzniku několika open source klientů služby Napster tu máme dokonce pokus o vytvoření volně šiřitelného Napster serveru jménem OpenNap. To jsou věci. Pokud by to náhodou ještě stále někdo nevěděl, Napster je služba, která umožňuje uživatelům vyměňovat si MP3 soubory a případně si nad nimi i pokecat :)
I počet přehrávačů MPEG videa napsaných nad knihovnou SMPEG utěšeně roste. Pro KDE je určen ZZplayer. Bohužel, kód knihovny SMPEG zatím ještě neprošel očekávanou optimalizační fází, takže majitelé pomalejších počítačů (cokoliv pod PII :) jsou zatím stále tak trochu mimo hru.
Oblíbený (co nám zbývá) prohlížeč Navigator má jednu (jednu?) chybu. Nepřemluvíte ho, aby při kliknutí na odkaz mailto: otevřel váš oblíbený mailovací program, stále se vnucuje s Messengerem. To tedy alespoň platilo donedávna. Teď můžete Navigator verze 4.04 a vyšší, případně 4.6 a vyšší přesvědčit pomocí knihovny Muttzilla.
Další souborový manažer pro Xka se jmenuje X Northern Captain (zjevná parafráze na Norton Commander) a nabízí množství celkem zajímavých funkcí. Jeho vzhled je dobře přizpůsobitelný, soubory jsou barevně odlišovány podle typu, podporuje drag and drop, virtuální souborové systémy (pro práci s FTP či komprimovanými archivy), umožňuje prohlížet obrázky a má i mnoho dalších funkcí. Myslím, že pokud po něčem podobném toužíte, stojí asi XNC za vyzkoušení.

Neděle 16. 1.
Denemo je Gtk+ rozhraní k výbornému programu pro sazbu not Lilypond. Denemo zatím ještě neobsahuje všechny potřebné funkce, takže zatím není příliš použitelný, ale pokud se o hudební problematiku zajímáte, řekl bych, že se vám může vyplatit projekt sledovat.
Pokud vlastníte modem USRobotics/3com, který disponuje možností ukládat hlasové zprávy či faxy v interní paměti, mohla by se vám hodit utilitka TkUSR, která umí uložené faxy a „stahovat“ do souboru, případně je z modemu mazat.
Po kalkulátorech Texas Instruments můžete nyní komunikovat i se zařízeními HP48/49 pomocí programu HPTalx. Program dokáže zálohovat obsah paměti kalkulátoru, stahovat či nahrávat soubory a dokonce i upgradovat ROM (ehm, jak se upgraduje ReadOnlyMemory?).
Pokud vás irituje stav, kdy máte na různých počítačích v různých prohlížečích různé bookmarky? Pak je Bookmarker pro vás to pravé. Jde o webový záložkový manažer (no, anglická definice je asi o něco zvučnější). V zásadě si definujete a ukládáte záložky přímo na nějakém internetovém serveru, volitelně můžete odkazy i zveřejňovat, takže v podstatě můžete vytvořit svůj vlastní, třeba specializovaný, rozcestník.

Sobota 15. 1.
Šikovné a jednoduché, tak bych popsal utilitku GNetSwitch. Tento program je určen zejména pro majitele notebooků, kteří se pohybují mezi několika pracovišti a všude se připojují k lokální síti. S pomocí GNetSwitche není problém udržovat několik síťových konfigurací a podle potřeby je rychle a snadno přepínat.
Víte jak udělat z MySQL „high available“ databázový server? Možná celkem jednoduše s pomocí Mysql Clustering Toolkit. MCT funguje na principu vytvoření master serveru pro zápisy a řady dalších serverů, které se s hlavním serverem synchronizují a slouží pak pro čtení. Lépe je to asi pochopitelné ze schématu na domovské stránce projektu.
A zase jedna úzce specializovaná aplikace (zajímalo by mě, jestli ji tady, v ČR, použije alespoň jeden člověk). QGEO je nástroj pro prohlížení CD z edice National Geographic Interactive Collections, takže pokud jste příznivci tohoto druhu vzdělávání, máte volnou cestu. Program má tu výhodu, že v případě potřeby umožňuje prohodit CD za chodu bez nutnosti ručně disk odpojovat a připojovat.
Pokud vlastníte scanner Artec AS6E, určitě vás potěší existence ovladače, který dokáže scannovat v libovolném hardwarově podporovaném rozlišení v barvách. Ale pozor, jde o úplně první verzi, o které autor prohlašuje, že „pokud vím, tento ovladač funguje zatím na jediném počítači – na mém“. Pokud tedy chcete být tím druhým, nenechte se odradit a hurá na to…
Potřebujete udělat menší čistku na disku? Zkuste Make Clean. Tento program najde a odstraní nepoužívané knihovny, symlinky, které vedou na neexistující soubory a duplicitní manuálové a texinfo stránky, stripne binárky (stripování znamená odstranění symbolů ve spustitelných programech) a případně ty větší i zkomprimuje. Úspora místa může být prý až překvapivá, ale nevím, nevím, jestli bych takovému programu svěřil svůj disk :)

Pátek 14. 1.
Akkord je další grafický správce souborů, tentokrát pro KDE. Už se mi skoro ani nechce vypisovat, co umí, protože je to pořád dokola to samé – víceokenní rozhraní, virtuální souborové systémy, podpora FTP, atd., atd., atd. Zajímavé je hlavně to, že veškeré operace jsou neblokující, takže můžete třeba spustit kopírování a v klidu dál pracovat…
Pokud se nespokojíte s levely, které nabízí Doom sám o sobě, nebo s tím, co najdete na Internetu, můžete se klidně vrhnout do vytváření úrovní vlastních. Umožní vám to editor Yadex, který si poradí nejenom s levely pro Dooma, ale také pro Dooma II, Heretica, Hexena a Strife. Zejména příznivci síťové hry asi uvítají možnost zpestřit si vzájemnou likvidaci novými, příjemnými interiéry i exteriéry :)

Čtvrtek 13. 1.
Ha, zdá se, že ani my, zhýralí a ohavní vlastníci mobilních telefonů nebudeme v dnešní sklizni ochuzeni. Knihovna gsmlib umožňuje modifikovat adresáře uložené jak na SIM kartě, tak v telefonu a číst, psát, přijímat i posílat SMS zprávy. To vše přes GSM modem nebo přes IrDA port. Podporované telefony jsou Nokia 6150 a 8810 a Siemens S10D a S25 (možná i další). Ke knihovně jsou zatím přiloženy pouze řádkové utilitky, ale to se nejspíš brzy změní.
Z tuzemska pochází nádherná blbůstka, která se zove CAFire. Tento prográmek způsobí, že buď ve speciálním nebo v kořenovém (root) okně za kurzorem zůstává ohnivá stopa. A musím přiznat, že celkem věrohodná. Pravda, sice to sežere přibližně něco kolem 100 procent procesorového času, ale stejně to za to stojí. Aspoň na chvilku :)
Program Xcruise přináší zajímavý pohled na souborový systém. Adresáře jsou v něm galaxiemi, soubory planetami a symbolické linky červími dírami, průměr planety je úměrný velikosti souboru a podobně. Nemohu ovšem bohužel konstatovat, že bych tento systém shledával přehledným :)
Cyphesis je dobrodružná hra, na níž je asi nejzajímavější fakt, že její příběh se odvíjí na základě umělé inteligence, respektive umělého života. Průběh hry a vlastně ani příběh samotný se nikdy neopakuje.

skoleni

Středa 12. 1.
Někdy je vhodné jistým způsobem filtrovat příchozí i odchozí poštu na SMTP serveru. Program Inflex právě něco takového provádí – veškerou poštu „rozebere“ a podle množství různých pravidel ji buď pouští dál nebo ji naopak odmítne poslat. Inflex umožňuje provádět všechno možné, od antivirové kontroly až po filtrování na základě typu příloh. Program zatím funguje pouze se Sendmailem, ale pracuje se na podpoře Qmailu, Eximu a snad i Postfixu. Jinak ale pozor, abyste to s tím filtrováním zase nepřehnali, soukromí je přeci jenom soukromí…
Po nástrojích pro týmovou spolupráci roste poptávka úměrně rozšíření Internetu. Už dnes vznikají týmy lidí z celého světa, které se podílejí na společných projektech, a právě v takových případech je třeba vytvořit solidní komunikační kanál, který spolupráci usnadní. Collaborative Virtual Workspace je open source řešení, které obsahuje například nástroje pro audio/video konference, víceúčastnický chat, umožňuje veřejnou i privátní komunikaci, sdílené „nástěnky“, výměnu dokumentů atd. Výhodou je jeho použitelnost na platformě un*x i Windows, případně PalmOS.

A to je pro dnešek vše…

Autor článku