Hlavní navigace

Softwarová sklizeň (16. 12. 1999)

Michal Krause 16. 12. 1999

Téměř pravidelně mi při psaní Sklizně dává nejvíce zabrat právě tenhle upoutávací odstaveček. Tentokrát to mám ale jednoduché, protože dnešní článek je tak trochu jubilejní. Možná vám to ani nepřijde, ale jeho pořadové číslo je opravdu už 250. Tak na zdraví :)

Středa 15. 12.

A začneme hned něčím pro zábavu. Pod trošku tajemným názvem Zangband se skrývá hra na hrdinu, jinými slovy dungeon. Pokud teď očekáváte něco ve stylu Lands of Lore nebo Eye of the Beholder, tak vás musím trošku schladit, minimálně vnější slupka je naprosto odlišná, neboť bludiště vidíte shora a grafika je velice primitivní. To ale zdaleka nemusí znamenat špatnou zábavu, stačí si vzpomenout na grafiku některých klasických her ze Spectra (nebo, nedej bože, Péemdéčka :) – a jaká to byla sranda. Zangbang existuje pro různé platformy a je zdarma pro nekomerční použití (takže pozor, nehrát v práci :))))
GtkTiLink je pomůcka pro všechny majitele kalkulátorů Texas Instruments. S pomocí tohoto programu dokážete přenášet data mezi PC a kalkulátorem (modely TI82, TI83, TI85, TI89, TI92 a TI92+) a to hned přes několik rozhraní (sériové, paralelní, Black a Grey TI Graph Link), vzdáleně zařízení ovládat a snímat obsah jeho obrazovky.

Úterý 14. 12.
Jeden z velice praktických appletů pro Window Maker – wmWeather – byl přeportován i pro window manager Enlightenment. Jmenuje se teď E-Weather, ale jinak dělá přesně to samé, jako jeho starší bratranec – ukazuje aktuální meteorologická měření ze zvolené stanice. V nabídce je i pár českých, já například sleduji hodnoty z Ruzyně, což je odsud jenom pár set metrů. Je to jako bych měl teploměr za oknem (monitoru :)
Ptkrun je jednoduchá, ale o to užitečnější pomůcka. Jde o dialog pro spuštění libovolného programu v prostředí X11. Nabízí v podstatě stejné funkce jako běžný shell, tedy hlavně historii a doplňování povelů. Autor konstatuje, že ptkrun je určen hlavně pro volání přes horkou klávesu definovanou v rámci window manageru. A má pravdu.
Pokud potřebujete používat VNC a nemáte k dispozici dostatečně silný stroj pro provoz Xek, můžete zkusit svncviewer – VNC klienta pro SVGAlib s podporou národních klávesnic.

Pondělí 13. 12.
A máme tu dalšího rekordmana v soutěži o nejzvrhlejší název programu. Jmenuje se Xplisnjasp Parport LightShow Is Not Just A Software Project a pro jednoduchost se zkracuje na XPLSISNJASP :). Navzdory těžko zapamatovatelnému jménu však jde o docela šikovný program. Respektive o plugin pro XMMS, který dokáže ovládat světelnou show přes paralelní port. K tomu je už potřeba i nějaký ten hardware, ale nebojte, schéma je přiloženo.
Občas se stane, že je třeba vypreparovat obrázky z postscriptového souboru. Perlový skript psrip dělá přesně tohle snadno a rychle.

Neděle 12. 12.
Pokud vlastníte některou z tiskáren HP Office Jet (to jsou ty all-in-one, příští verze prý bude obsahovat malý mandl, topinkovač a anihilátor), můžete lépe využívat (některé) její vymoženosti s ovladačem pro Linux. Ovladač samozřejmě nepochází od HP… :(
Primax GUI je grafické rozhraní k ovladači pro scanner Primax Colorado D600. Vypadá velice použitelně.

Sobota 11. 12.
Zdá se, že zvolna nastává doba genetického programování (soudě podle toho, že už i já vím, co to vlastně GP je :). Vývojáři otevřeného softwaru samozřejmě nemohou zůstat pozadu a tak už tu máme i první aplikace. LightBulb je distribuovaný genetický algoritmus pro vyhledávání neznámých matematických funkcí při znalosti vstupní a výstupní hodnoty. Genetický algoritmus napomáhá rozvíjet dobré vlastnosti funkcí a likvidovat ty špatné.
Wmsensors je jednoduchý applet pro Window Makera, který zobrazuje graf teploty CPU, voltáž základní desky či rychlost otáčení větráčku. Podmínkou je samozřejmě podpora pro zjišťování uvedených hodnot ve vašem hardwaru.

Pátek 10. 12.
Ačkoliv se WAP a WML, jakožto technologie pro zpřístupnění WWW stránek mobilním zařízením, zatím zdaleka nelíbí všem, jejich nástupu už zřejmě nic nezabrání. Pokud se rozhodnete své stránky zpřístupnit WAP-kompatibilním zařízením (aktuálně asi tak jeden celulární telefon a Palm IIIx s doinstalovaným prohlížečem :), určitě využijete wml-tools. V balíčku najdete několik převaděčů, byte compiler a decompiler a jednoduchý textový prohlížeč.
AbiWord je opensource word processor, který dle mého názoru bude ze všech programů tohoto typu nejbližší uživatelům M$ Wordu. Dospěl zvolna k verzi 0.7.7, která je pro nás zajímavá tím, že v se v ní objevuje lokalizace prostředí do češtiny. Na druhou stranu stále nefunguje vstup českých kláves a mnoho položek v menu pouze lakonicky konstatuje, že funkce ještě nebyla implementována. Přesto nechci nikoho odrazovat, AbiWord si zatím nenárokuje být hotovou aplikací a v jeho vývoji je vidět pohyb, takže s ním lze jistě do budoucna počítat.

Čtvrtek 9. 12.
Rubikova kostka rozhodně není mrtvá, neboť legendy neumírají. Důkazem je i -=[ Ultra Power Rubix Cube Max II ]=-, implementace tohoto hlavolamu běžící na Linuxu s X11. Autor říká, že jde o nejlepší „simulátor“ RK pod sluncem, ale na druhou stranu také tvrdí, že Linus napsal Linux s cílem vytvořit ideální operační systém pro naprogramování -=[ Ultra Power Rubix Cube Max II ]=- :)
Pokud posloucháte při práci „empétrojky“, možná by se vám mohl hodit applet wmmp3 pro Window Makera, který funguje jako rozhraní k přehrávači mpeg123. Nemá žádný playlist editor, ale v jeho konfiguračním souboru můžete uvést libovolný počet adresářů s MP3 soubory a mezi nimi se pak přepínat. Podporované je náhodné přehrávání i opakování, applet ukazuje i jméno skladby. A hlavně, je pořád při ruce, aniž by zacláněl na pracovní ploše.

A to je pro dnešek vše…

Našli jste v článku chybu?
DigiZone.cz: Recenze Prostřeno: cirkus postižených

Recenze Prostřeno: cirkus postižených

Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Vitalia.cz: Chtějí si léčit kvasinky. Lék je jen v Německu

Chtějí si léčit kvasinky. Lék je jen v Německu

Lupa.cz: Seznam mění vedení. Pavel Zima v čele končí

Seznam mění vedení. Pavel Zima v čele končí

Měšec.cz: Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

120na80.cz: Horní cesty dýchací. Zkuste fytofarmaka

Horní cesty dýchací. Zkuste fytofarmaka

Měšec.cz: Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Podnikatel.cz: Hledáte investora? Neunáhlete se

Hledáte investora? Neunáhlete se

Měšec.cz: Přejete si číslo účtu na přání?

Přejete si číslo účtu na přání?

Vitalia.cz: Mondelez stahuje rizikovou čokoládu Milka

Mondelez stahuje rizikovou čokoládu Milka

Vitalia.cz: Láska na vozíku: Přitažliví jsme pro tzv. pečovatelky

Láska na vozíku: Přitažliví jsme pro tzv. pečovatelky

Podnikatel.cz: Podnikatelům dorazí varování od BSA

Podnikatelům dorazí varování od BSA

Podnikatel.cz: Víme první výsledky doby odezvy #EET

Víme první výsledky doby odezvy #EET

Vitalia.cz: Manželka je bio, ale na sex moc není

Manželka je bio, ale na sex moc není

Root.cz: Certifikáty zadarmo jsou horší než za peníze?

Certifikáty zadarmo jsou horší než za peníze?

DigiZone.cz: Sat novinky: slovenská TV8 HD i ruský NTV Mir

Sat novinky: slovenská TV8 HD i ruský NTV Mir

Vitalia.cz: Co pomáhá dítěti při zácpě?

Co pomáhá dítěti při zácpě?

Lupa.cz: Avast po spojení s AVG propustí 700 lidí

Avast po spojení s AVG propustí 700 lidí

Vitalia.cz: Znáte „černý detox“? Ani to nezkoušejte

Znáte „černý detox“? Ani to nezkoušejte

Podnikatel.cz: Babiš: E-shopy z EET možná vyjmeme

Babiš: E-shopy z EET možná vyjmeme