Hlavní navigace

Softwarová sklizeň (13. 11. 2019)

13. 11. 2019
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: Depositphotos
Sonda do světa otevřeného softwaru. Dnes se podíváme na nástroj pro monitorování hardwaru, vyčistíme si naskenované dokumenty, řekneme si o prodejním terminálu pro malé prodejny a vyzkoušíme si neoficiálního klienta pro Google Drive.

Atop

Otevřený nástroj pro monitorování výkonu hardwaru. Celý běží z linuxové konzole nebo z emulátoru terminálu. Sleduje běžící procesy, vytížení procesoru, paměti, síťových zařízení a swap oddílu. Pokud dosáhnou údaje kritických hodnot, tak tyto informace barevně zvýrazní. Získaná data pak umí kontinuálně ukládat do logovacích souborů.

www.atoptool.nl, 2.5.0

noteshrink-qt

Grafické rozhraní pro projekt noteshrink. Program je určený k tomu, aby vyčistil naskenované dokumenty od zbytečných dat a tím zredukoval velikost výsledného souboru. Umí detekovat, co na skenovaném dokumentu je pozadí a co samotný text. Pozadí následně vybělí a textu naopak přidá více barvy. Výsledný dokument je pak nejenom menší, ale navíc i čitelnější.

github.com/clapautius/noteshrink-qt, v7

Sultan

Software napsaný v C++ a Qt sloužící jako prodejní terminál pro malé obchody. Je schopný běžet i na Raspberry Pi. Z databáze SQLite nebo MySQL pak vyhledává informace o kategoriích, názvech, cenách a dostupnosti zboží. Majiteli obchodu pak poskytuje informace o dodavatelích a zákaznících, reporty o obratech a ziscích a spoustu dalších užitečných informací.

github.com/apinprastya/sultan, 19.10.01

VGrive

Neoficiální Google Drive klient pro Linux (žádný oficiální bohužel neexistuje). Za úkol má samozřejmě jediné – synchronizovat soubory a složky ve vašem linuxovém stroji s úložištěm od Googlu s co nejmenší námahou ze strany uživatele. Tato aplikace s minimalistickým rozhraním tedy umí automaticky detekovat změny v lokálních i vzdálených složkách a ty pak následně sjednotit.

skoleni

github.com/bcedu/VGrive, 1.2.4

Blbinka

Nemáte nejnovější iPhone a stydíte se za to? Nebojte, čínské e-shopy už mají řešení.

Autor článku

Filip Zatloukal vystudoval automatizaci na Univerzitě Tomáše Bati a už od studií se zajímá o vše kolem svobodného softwaru. Vždycky ho zajímaly technologie a žurnalistika, tak se rozhodl tyto dvě vášně skloubit dohromady.